چگونه الزام به تمکین بدهیم ؟ - دادخواست الزام به تمکین | تهران مدافع

شنبه, 23 فروردين 1399 10:52
تعداد بازدید 2392 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(4 رای‌ها)

 

همراهان گرامی لطفا  این مقاله را به دقت مطالعه فرموده و اگر سوالی داشتید می توانید با ما تماس بگیرید همواره وکلای حاذق و با تجربه ی ما آماده ی پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.

 

چگونه الزام به تمکین بدهیم ؟

لفظ تمکین به چه معنا است: به این معنی می باشد که زوجه بدون عذر موجه منزل مشترک زوج را ترک کرده و حاضر به بازگشت به منزل نمی باشد.

تمکین عام و خاص

تمکین عام

پذیرفتن مدیریت مرد از سوی زن در روابط خانوادگی می باشد.

تمکین خاص

اطاعت زن در رفع نیازهای جنسی از همسر خود می باشد.

لازم به ذکر است زوج باید منزل مناسب و مستقل با شان خانوادگی داشته باشد و یا اینکه اثبات کند زوجه به خواست خود منزل را ترک کرده و زوج او را از منزل مشترک اخراج نکرده باشد.

روش اول برای شروع الزام به تمکین ارسال اظهارنامه می باشد که طبق ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی از راه های رسمی مطالبه حق به شمار می رود.

در ادامه شما را با نمونه ی اظهارنامه آشنا می کنیم.

دادخواست الزام به تمکین

حال پس از ارسال اظهارنامه زوج می تواند با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی اقدام به تنظیم دادخواست الزام به تمکین نماید.

مدارک لازم برای طرح دعوی الزام به تمکین

1-اصل سند ازدواج

2-شناسنامه و کارت ملی زوج

3-سند مالکیت ملک یا مبایعه نامه ای که منزل مشترک می باشد

4-اظهارنامه ارسالی زوج

5-استشهادیه (شهادت شهود مبنی بر ترک زوجه)

نمونه دادخواست الزام به تمکین

شرایط نفقه

با توجه به ماده 1108 فانون مدنی:در عقد دائم هرگاه زن نسبت به عدم ایفای تعهدات عام و خاص زناشویی که در اصلاح حقوقی به آن تمکین می گویند بدون دلیل موجه اقدام نماید مستحق دریافت نفقه نخواهد بود و پرداخت نفقه از مرد ساقط می گردد.

بر اساس ماده 1102 فانون مدنی پس از جاری شدن صیغه ی عقد مرد مکلف به پرداخت نفقه ی زن می باشد اما در صورت اثبات نشوز زن یا همان عدم تمکین زن که عذر شرعی و قانونی نباشد حکم زن ناشزه در مورد وی صادق بوده و نفقه ای به زن تعلق نخواهد گرفت.

با توجه به ماده 1085 و 1086 قانون مدنی اگر زنی تمکین نکند و مهریه اش عندالمطالبه باشد مطابق قانون می تواند تمکین نکرده و با وجود ناشزه بودن نفقه نیز به او تعلق می گیرد.

این مورد به حق حبس معروف است به عندالمطالبه و حال بودن مهریه بستگی داردهمچنین بر اساس حق حبس نیز مهریه ربطی به حکم زن ناشزه نداشته و مهریه ربطی به حکم زن ناشزه نداشته و مهریه به وی تعلق خواهد گرفت.

اگر مطالب این مقاله برای شما کافی نبود می توانید با موسسه ی حقوقی ما تماس حاصل فرمایید.شماره ی ما  44262535-44262536

 

موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکیل و وکلای پایه یک دادگستری و وکیل خانم و آقا که هریک در حوزه ای خاص اعم از وکیل کیفری و وکیل خیانت در امانت ، حقوقی، خانواده، ثبتی، وکیل ثبتی امور چک، طلاق توافقی، وکیل ملکی و وکیل سرقفلی و وکیل ارث ، وکیل غرب تهران و وکیل شرق تهران  تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از مراجعه به موسسه حقوقی و تنظیم قرارداد وکالت و ارائه مشاوره حقوقی و بررسی اسناد و مدارک پرونده در کمیسیون ویژه که در یک هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد . موسسه حقوقی تهران مدافع نیز تا روز آخر به همراه وکیل پیگیر خواهد بود و تا جاییکه ممکن است حضور موکل منتفی است و همه ی کار ها از ابتدا تا انتها با وکیل است و موکل با در اختیار داشتن شماره تلفن وکیل دادگستری و باتوجه به در دسترس بودن وکلای موسسه در صورت هرگونه ابهام می تواند شماره تلفن وکیل را داشته و با وکیل خود تماس بگیرد. تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی موسسه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم: 

“موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است”

آخرین ویرایش در شنبه, 23 فروردين 1399 10:52
مطالب مرتبط