تفاوت قتل عمدی و غیر عمدی

یکشنبه, 07 مهر 1398 15:28
تعداد بازدید 853 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(3 رای‌ها)

بازدید کننده گرامی لطفا این مقاله را به دقت مطالعه نمایید و در صورتی که به پاسخ سوال خود نرسیدید می توانید به صورت رایگان با ما تماس بگیرید و با وکیل کیفری مشاوره رایگان داشته باشید.

تفاوت قتل عمدی و غیر عمدی

قتل یا آدم کش به کشتن انسانی توسط انسانی دیگر گفته می شود. قتل دارای دو نوع می باشد قتل عمدی و غیر عمدی.

قتل عمدی: کشتن انسان بدون حکم قانون و مجوز شرعی و با سوء نیت خاص است و فرد قاتل محسوب می شود و مستوجب مجازات است بر طبق ماده 290 قانون مجازات اسلامی قتل در موارد زیر قتل عمدی محسوب می شود.

الف: مواردی که قاتل با انجام کاری قصد کشتن شخص معین یا فرد یا افرادی غیر معین از یک جمع را دارد خواه آن کار نوعاً کشنده باشد خواه نباشد ولی در عمل سبب قتل می شود.

ب: مواردی که قاتل عمداً کاری را انجام دهد که نوعاً کشنده باشد هر چند قصد کشتن شخص را نداشته باشد.

ج:مواردی که قاتل قصد کشتن را ندارد و کاری را که انجام می دهد نوعاً کشنده نیست ولی نسبت به طرف بر اثر بیماری و یا پیری و یا ناتوانی یا کودکی و امثال آنها نوعاً کشنده باشد و قاتل نیز به آن آگاه باشد.

جرم قتل عمد در هر سه حالت قصاص نقص می باشد اولیای دم می توانند تقاضای قصاص و یا می توانند گذشت کنند و تقاضای دیه داشته باشند.

اولیای دم چه کسانی می باشند: ورثه ی مقتول به جز همسر(زوجه و زوج)

قتل غیر عمد: قتلی که بدون قصد کشتن و سونیت قبلی برای کشتن یا ضربه زدن به شخص مقابل اتفاق افتاده باشد، مثلا تصادفات رانندگی قتل ناشی از قصور پزشکی.

 

 

قتل غیر عمد به دو دسته می باشد: شبه عمد و خطای محض

مجازات قتل غیر عمد: چون عمدی نمی باشد مستوجب قصاص نیست و مجازات در نظر گرفته در قانون دیه می باشد.

 

جنایت در موارد زیر شبه عمدی محسوب می شود:

طبق ماده 291 قانون مجازات اسلامی:

هرگاه مرتکب نسبت به مجنی علیه قصد رفتاری را داشته لکن قصد جنایت واقع شده یا نظیر آن را نداشته باشد و از مواردی که مشمول تعریف جنایات عمدی می گردد نباشد.

 

 

جنایت در موارد زیر خطای محض محسوب می شود:

 طبق ماده 292 قانون مجازات اسلامی:

الف:در حال خواب و بیهوشی و مانند آن واقع شود.

ب:به وسیله صغیر و مجنون ارتکاب یابد.

پ:جنایتی که در آن مرتکب نه قصد جنایت بر مجنی علیه را داشته باشد و نه قصد ایراد فعل واقع شده بر او را مانند آنکه تیری به قصد شکار رها کند و به فردی برخورد نماید.

تبصره: در مورد بندهای الف و پ هرگاه مرتکب آگاه و متوجه باشد که اقدام او نوعاً موجب جنایت بر دیگری می گردد جنایت عمدی محسوب می شود.

طبق ماده 614 قانون مجازات اسلامی: هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی یا فقدان یا نقص یی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد. چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم مرتکب یا دیگران گردد به دو تاریخ سال حبس محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی علیه مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می شود.

تبصره: در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات فوق نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.

مطابق ماده 616 قانون مجازات اسلامی در صورتی که قتل غیر عمد به واسطه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا اقدام به امری که مرتکب در آن مهارت نداشته است یا به سبب عدم رعایت نظامات واقع شود سبب علاوه بر پرداخت دیه به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد.

موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکیل و وکلای پایه یک دادگستری و وکیل خانم و آقا که هریک در حوزه ای خاص اعم از وکیل کیفری و وکیل خیانت در امانت ، حقوقی، خانواده، ثبتی، وکیل ثبتی امور چک، طلاق توافقی، وکیل ملکی و وکیل سرقفلی و وکیل ارث ، وکیل غرب تهران و وکیل شرق تهران  تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از مراجعه به موسسه حقوقی و تنظیم قرارداد وکالت و ارائه مشاوره حقوقی و بررسی اسناد و مدارک پرونده در کمیسیون ویژه که در یک هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد . موسسه حقوقی تهران مدافع نیز تا روز آخر به همراه وکیل پیگیر خواهد بود و تا جاییکه ممکن است حضور موکل منتفی است و همه ی کار ها از ابتدا تا انتها با وکیل است و موکل با در اختیار داشتن شماره تلفن وکیل دادگستری و باتوجه به در دسترس بودن وکلای موسسه در صورت هرگونه ابهام می تواند شماره تلفن وکیل را داشته و با وکیل خود تماس بگیرد. تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی موسسه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم: 

“موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است”

آخرین ویرایش در یکشنبه, 07 مهر 1398 15:28
مطالب مرتبط