آیا آدم ربایی جز جرایم قابل گذشت است؟

یکشنبه, 14 مهر 1398 14:12
تعداد بازدید 1174 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(6 رای‌ها)

بازدید کننده گرامی لطفا این مقاله را به دقت مطالعه نمایید و در صورتی که به پاسخ سوال خود نرسیدید می توانید به صورت رایگان با ما تماس بگیرید و با وکیل کیفری مشاوره رایگان داشته باشید.

آیا آدم ربایی جز جرایم قابل گذشت است؟ 

جرم آدم ربایی از جرایم آنها بشمار می رود و مقید به نتیجه می باشد و از جرایم غیر قابل گذشت می باشد طبق بند 2 ماده 30 قانون مجازات اسلامی مجازات این جرم قابل تعلیق می باشد.

اگر در مرحله بازپرسی شاکی رضایت بدهد چه می شود؟ در جرایم غیر قابل گذشت رضایت شاکی می تواند در تخفیف متهم تاثیر داشته باشد ولی در صورتی که شاکی بعد از حکم اعلام رضایت کند در دادگاه تجدیدنظر مجازات کاهش می یابد.

اگر چند شاکی وجود داشته باشد تعقیب با شکایت هر شاکی صورت می گیرد ولی برای توقف حضور تمامی شاکیان الزامی می باشد. در صورت فوت هر شاکی حق گذشت و ادامه به ورثه منتقل می شود.

 

 

تعریف آدم ربایی:

بودن یا مخفی کردن اشخاص به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگر به عنف یا تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگر می باشد.

بر طبق ماده 621 قانون مجازات اسلامی

هر کس به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگری به عنف یا تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگر شخصاً یا توسط دیگری شخصی را بر باید یا مخفی کند به حبس از 5 تا 15 سال محکوم خواهد شد در صورتی که سن مجنی علیه کمتر از 15 سال تمام باشد یا ربودن توسط وسایل نقلیه انجام پذیرد یا به محنی علیه آسیب جسمی یا حیثیتی وارد شود، مرتکب به حداکثر مجازات تعیین شده محکوم خواهد شد و در صورت ارتکاب جرایم دیگر به مجازات آن جرم نیز محکوم میگردد.

تبصره- مجازات شروع به ربودن سه تا پنج سال حبس است و همچنین با توجه به ماده 631 ق.م.آ در مورد نوزاد ربایی مخفی یا تعویض کردن اطفال این گونه می گوید که هر کس طفل را که تازه متولد شده را برباید یا مخفی کند یا او را به جای طفل دیگی یا متلق به زن دیگری غیر از مدر طفل قلمداد نماید یه شش ماه تا سه سال حبس محکوم خواهد شد.

عناصر جرم آدم ربایی

الف: عنصر مادی: موضوع جرم آدم ربایی

1-موضوع جرم آدم ربایی ساده

2-رفتار مجرمانه

3-مرتکب و شکل ارتکاب

4-رضایت نداشتن مجنی علیه

5-نتیجه مجرمانه

ب: عنصر معنوی

عنصر مجرمانه با نیت مجرمانه : قصد سوء فاعل جرم اراده آزاد او در هنگام انجام عمل و قوه تمیز خوب و بد در شخصی است که عمل مجرمانه ای را مرتکب می شود.

معاونت در آدم ربایی:

هر کس دیگری را ترغیب تهدید تطبیع یا تحریک به ارتکاب جرم کند یا با دسیسه یا فریب سوء استفاده از قدرت موجب وقوع جرم گردد.

مجازات معاونت در جرم آدم ربایی حداقل مجازات مقرر در قانون برای همان جرم است که برای جرم آدم ربایی 5 سال و نوزاد ربایی 6 ماه حبس پیش بینی شده است.

 

موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکیل و وکلای پایه یک دادگستری و وکیل خانم و آقا که هریک در حوزه ای خاص اعم از وکیل کیفری و وکیل خیانت در امانت ، حقوقی، خانواده، ثبتی، وکیل ثبتی امور چک، طلاق توافقی، وکیل ملکی و وکیل سرقفلی و وکیل ارث ، وکیل غرب تهران و وکیل شرق تهران  تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از مراجعه به موسسه حقوقی و تنظیم قرارداد وکالت و ارائه مشاوره حقوقی و بررسی اسناد و مدارک پرونده در کمیسیون ویژه که در یک هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد . موسسه حقوقی تهران مدافع نیز تا روز آخر به همراه وکیل پیگیر خواهد بود و تا جاییکه ممکن است حضور موکل منتفی است و همه ی کار ها از ابتدا تا انتها با وکیل است و موکل با در اختیار داشتن شماره تلفن وکیل دادگستری و باتوجه به در دسترس بودن وکلای موسسه در صورت هرگونه ابهام می تواند شماره تلفن وکیل را داشته و با وکیل خود تماس بگیرد. تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی موسسه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم: 

“موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است”

 

 

آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 مهر 1398 14:12
مطالب مرتبط