الزام به ثبت رسمی تقسیم نامه ساختمان

سه شنبه, 30 مهر 1398 12:09
تعداد بازدید 791 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(2 رای‌ها)

بازدید کننده گرامی لطفا این مقاله را به دقت مطالعه نمایید و در صورتی که به پاسخ سوال خود نرسیدید می توانید به صورت رایگان با ما تماس بگیرید و با وکیل  ملکی مشاوره رایگان داشته باشید. 

الزام به ثبت رسمی تقسیم نامه ساختمان

برای صدور سند تفکیکی پس از احداث یک ساختمان برای صدور سند مالکیت تفکیکی برای هر واحد ابتدا باید صورت مجلس تفکیکی اخذ گردد در صورتی که ملک دارای مالکین متعدد باشد مثلاً ملک دارای دو مالک بوده و در محل زمین مشترک ساختمانی واحد احداث شده باشد برای اخذ سند تفکیکی لازم است تقسیم نامه فی ما بین طرفین تنظیم شود.

در صورت مجلس تفکیکی صرفاً به تعیین حدود اربعه ی واحدهای مستقل و ذکر مساحت و شماره گذاران اکتفا شده و در آن نام مالکین ذکر نمی شود.

در صورتی که ملکی دارای یک مالک باشد تمامی واحدها متعلق به او است ولی در صورتی که ملکی دارای مالکین متعدد باشد برای تقسیم فی ما بین طرفین می توان به دو صورت با سند عادی و با رسمی تصمیم هر یک از طرفین را در تقسیم نامه ذکر کرد حال حتی با امضای سند عادی فی ما بین شرکا این سند قابلیت استناد طبق قانون ثبت مواد 22و46و47و48 در دادگاه و مراجع دولتی را نداشته و اعتبار ندارد حال در صورتی که یکی از طرفین از امضای تقسیم نامه امتناع نموده یا اینکه امضا نموده ولیکن در خصوص امضای سند رسمی تقسیم امتناع می نماید امکان الزام به ثبت تقسیم نامه از طریق دادگاه فراهم است.

شرایط دادخواست الزام به ثبت تقسیم نامه

هر یک از مالکین که خواستار الزام سایر شرکا است می تواند در ستون خواهان قرار گرفته و از سایرین که در تقسیم نامه عادی نامشان ذکر شده و یا اینکه از امضا تقسیم نامه جدید صورت عادی و یا رسمی امتناع نموده است جهت حضور در دادگاه به عنوان خوانده دعوت نماید.مرجع صالح به رسیدگی به دعوای الزام به ثبت تقسیم نامه همان دادگاه محل احداث ساختمان است.

در صورتی که یکی از طرفین از اجرای حکم امتناع نماید آیا امکان ثبت تقسیم نامه بدون او فراهم است؟

پس از قطعیت حکم صادره با ابلاغ به محکوم علیه از او درخواست می شود که ظرف ده روز نسبت به حضور در دفترخانه جهت اجرای حکم اقدام نماید در صورت عدم حضور کارمند اجرای احکام با حضور در دفترخانه با امضای سند تقسیم نامه به جای او حکم را اجرای خواهد نمود.

در چه زمانی می توان الزام شریک را برای ثبت تقسیم نامه از دادگاه خواست؟

پیش زمینه ثبت تقسیم نامه اخذ پایان کار و صورت مجلس تفکیکی است در صورتی که موارد فوق اخذ نگردیده باشد این امر مستلزم درخواست ضمن دادخواست الزام به ثبت تقسیم نامه است در صورتی که در قرارداد مشارکت بین شرکا واحدها تقسیم شده باشد آیا بدون اینکه سند به نام سازنده باشد امکان الزام به ثبت تقسیم نامه وجود دارد؟ خیر در صورتی که مثلاً در قرارداد مشارکت واحدهای 3و 5 و 6 به سازنده تعلق داشته باشد بدون ثبت مالکیت مشاع به نام او امکان درخواست ثبت تقسیم نام فراهم نیست و در واقع این تقسیم نامه اعتباری ندارد و در ضمن دادخواست الزام به ثبت رسمی تقسیم نامه باید الزام به تنظیم سند رسمی نیز مورد درخواست سازنده قرار گیرد.

آیا دادخواست تنفیذ تقسیم عادی در دادگاه قابل پذیرش است؟

خیر به نظر اکثریت محاکم کشور این امر  غیر قابل رسیدگی است. در صورت عدم مطابقت تقسیم نامه با صورت مجلس تفکیکی آیا امکان الزام به ثبت تقسیم نامه رسمی وجود دارد؟

خیر در صورت عدم مطابقت امکان الزام وجود ندارد.

مستندات قانونی

ماده 46 قانون ثبت اسناد و املاک کشور:

ثبت اسناد، اختیاری است مگر در موارد ذیل:

۱- کلیه عقود و معاملات راجع به عین یا منافع املاکی که قبلاً در دفتر املاک ثبت شده باشد.

۲- کلیه معاملات راجع به حقوقی که قبلاً در دفتر املاک ثبت شده است.

ماده 47 قانون ثبت اسناد و املاک کشور:


در نقاطی که اداره ثبت اسناد و املاک و دفا‌تر اسناد رسمی موجود بوده و وزارت عدلیه مقتضی بداند ثبت اسناد ذیل اجباری است:

۱- کلیه عقود و معاملات راجعه به عین یا منافع اموال غیرمنقوله که در دفتر املاک ثبت نشده.

۲- صلحنامه و هبه‌نامه و شرکتنامه.

 

موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکیل و وکلای پایه یک دادگستری و وکیل خانم و آقا که هریک در حوزه ای خاص اعم از وکیل کیفری و وکیل خیانت در امانت ، حقوقی، خانواده، ثبتی، وکیل ثبتی امور چک، طلاق توافقی، وکیل ملکی و وکیل سرقفلی و وکیل ارث ، وکیل غرب تهران و وکیل شرق تهران  تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از مراجعه به موسسه حقوقی و تنظیم قرارداد وکالت و ارائه مشاوره حقوقی و بررسی اسناد و مدارک پرونده در کمیسیون ویژه که در یک هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد . موسسه حقوقی تهران مدافع نیز تا روز آخر به همراه وکیل پیگیر خواهد بود و تا جاییکه ممکن است حضور موکل منتفی است و همه ی کار ها از ابتدا تا انتها با وکیل است و موکل با در اختیار داشتن شماره تلفن وکیل دادگستری و باتوجه به در دسترس بودن وکلای موسسه در صورت هرگونه ابهام می تواند شماره تلفن وکیل را داشته و با وکیل خود تماس بگیرد. تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی موسسه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم: 

“موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است”

آخرین ویرایش در سه شنبه, 30 مهر 1398 12:09
مطالب مرتبط