آیا امکان محروم کردن از ارث وجود دارد؟

شنبه, 23 آذر 1398 05:47
تعداد بازدید 251 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(6 رای‌ها)

بازدید کننده گرامی لطفا این مقاله را به دقت مطالعه نمایید و در صورتی که به پاسخ سوال خود نرسیدید می توانید به صورت رایگان با ما تماس بگیرید و با وکلای ارث مشاوره رایگان داشته باشید. 

آیا امکان محروم کردن از ارث وجود دارد؟

خیر قانوناً امکان منع وارث از ارث بردن امکانپذیر نمی باشد ولیکن در صورتی که شخص وصیتی داشته باشد تا یک سوم از اموال خویش را می تواند از سهم الارث وارثین خویش خارج و به هر نحو که بخواهد وصیت نماید.

راه دیگر این است که شخص قبل از مرگ اموال خویش را به صورت صلح عمری به نام شخص مورد نظرش نماید و پس از مرگش بدون اینکه اموال فوق به ارث برسد به نام شخصی که صلح عمری شده است منتقل گردد در صلح عمری مالکیت و تصرف در اختیار وی تا زمان مرگش می باشد و پس از آن بدون تشریفات خاصی ملک به نام فرد مورد نظر شد می گردد. بنابراین محروم کردن از ارث بنا به روشهای بال به نوعی امکانپذیر است.

در قانون به عنوان مثال در صورتی که قاتل از مقتول ارث ببرد وی از ارث محروم می گردد.

شرایط تنظیم وصیت نامه به میزان 3/1 (ثلث)

برای وصیت به میزان ثلث ترکه ابتدا باید اموال شخص موصی (وصیت کننده) و سپس تقدیم اموال یعنی تعیین قیمت و در نهایت کسر دیون از ترکه مورد نظر قرار گیرد.

در خصوص تعیین اموال وصیت کننده تمام اموال و حقوق مالی و طلبهای موصی یعنی آنچه به عنوان مثبت دارای او می باشد محاسبه می شود آنچه به عنوان اموال وصیت کننده محاسبه می شود نه در زمان وصیت وی بلکه در زمان فوت اوست و لذا آنچه وی در زمان فوت خواهد داشت مبنای محاسبه طبق ماده 845 قانون مدنی به عنوان ثلث محاسبه می شود حتی دیه نیز جزو اموال متوفی محسوب خواهد گردید.

در صورتی که بابت بیمه عمر مبالغی به هر یک از وراثات برسد این مبلغ به هیچ عنوان حتی اگر وارثان ذینفع باشد جز و ثلث دارایی محسوب نمی شود.

در خصوص تعیین قیمت اموال، ارزیابی قیمت ها بر اساس ارزش امال در زمان مرگ تعیین خواهد شد البته طرفین می توانند در این خصوص تراضی نمایند مگر اینکه در بین وارثان مهجور باشد که در این صورت بر طبق نظر کارشناس رسمی و نظارت دادگاه ارزش اموال مورد قرار خواهد گرفت.

ثلث اموال متوفی در زمان مرگ سهم قابل تصرف است این سهم با کسر میزان دیون ترکه تعیین می شود زیرا حتی وصیت بر میزان خاصی شده باشد ابتدا دیون کسر و پرداخت شده و سپس سهم ثلث ترکه تصرف می شود.

 

آخرین ویرایش در شنبه, 23 آذر 1398 05:47