فسخ یکجانبه قرارداد کارگر - ترک کار | تهران مدافع

یکشنبه, 24 فروردين 1399 12:24
تعداد بازدید 131 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(3 رای‌ها)

فسخ یکجانبه قرارداد از سوی کارگر و ترک کار

در روزهای پایانی سال 98 متاسفانه با شیوع ویروس کرونا در کشور عزیزمان شاهد کاهش رونق بازار و همچنین آسیب به بازار مهم اشتغال هستیم.از همین رو برخی کارگران به جهت حفظ ایمنی خود مبادرت به ترک کار نموده اند که این امر موجب نگرانی آنان بابت حقوق خود شده است.در این مقاله به بیان چند نکته در این خصوص میپردازیم.

ابتدا لازم است  تبعات قانونی مفهوم ترک کار مورد بررسی قرار گیرد.

ترک کار بدون عذر موجه

در صورتی که کارگر و کارفرما جهت اتمام کار تاریخ معینی را در قرارداد کتبی یا شفاهی خود ذکر نموده باشند قطع همکاری از سوی کارگر ((بدون عذر موجه)) ترک کار محسوب میگردد.همچنین در صورت عدم وجود قرارداد وفق شرایط ماده 25 قانون کار و تلقی نمودن کارگر به عنوان کارگر دائم یا رسمی،در این صورت نیز اگر قطع همکاری ((بدون دلیل موجه)) باشد وی مرتکب ترک کار گردیده است.

احراز و اثبات ترک کار

مع الوصف این نکته حائز اهمیت است که در صورت ترک کار از سوی کارگر تمامی حقوق و مزایای قانون کار به نسبت کارکرد وی به او تعلق میگیرد.اما در صورتی که این ترک کار موجب ورود خسارت به کارفرما گردد کارفرما میتواند ضمن طرح دعوی اقدام به مطالبه خسارت خود نماید.برای تحقق این امر ((احراز و اثبات ترک کار)) کارگر و همچنین ورود خسارت به کارفرما الزامی میباشد.که مورد اول توسط مراجع شبه قضایی ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی و مورد دوم توسط مراجع قضایی دادگستری رسیدگی میگردد.

 

کارفرمایان و کارگران گرامی پیشنهاد میکنیم درمورد قراردادها و مسایل امور کارحتماً ویدیو زیر را مشاهده کنید

 

 

 

 

فسخ یکجانبه قرارداد از سوی کارفرما و تعدیل

با توجه به آسیب شیوع ویروس کرونا به بازار اقتصادی و کاهش توان کارفرمایان جهت تادیه حقوق کارگران خود،برخی کارفرمایان اقدام به اخراج کارگران خود،تعدیل،فسخ قرارداد و ... مینمایند.در این خصوص جهت رعایت حقوق کارفرمایان و همچنین عدم آسیب به قشر کارگران بیان چند نکته حائز اهمیت میباشد.

تعدیل بدون دلیل موجه

اگر کارفرمایان قصد به تعدیل و یا کاهش نیرو نیرو دارند روش مناسب جهت عدم تضییع حقوق هر دو طرف عدم تمدید قرارداد با شروع سال جدید،و تسویه حساب با کارگران خود میباشد.چرا که اخراج کارگر ((بدون دلیل موجه))در صورت وجود تاریخ اتمام کار در قرارداد،و یا دائمی بودن کارگر،منجر به صدور رای بازگشت به کار و حقوق ایام بلاتکلیفی برای وی میگردد.

در غیر این صورت استعفا کارگر و یا ((اثبات قصور))وی حین انجام کار ضروری میباشد.البته به نظر میرسد با توجه به شرایط خاص کنونی بهداشت عمومی در کشور، دستور العمل های اخیر وزارت کار در خصوص بهداشت کارگاه،قوانین و آیین نامه های اسبق مربوطه در این خصوص عدم رعایت بهداشت فردی در کارگاه بتواند از عوامل قصور شمرده شود.

ضمن آرزوی سلامتی و برقراری هر چه سریعتر آرامش در فضای کشورمان،امید است با رعایت و بهره گیری درست از قوانین شاهد برقراری عدالت هر چه بیشتر در روابط کارگران و کارفرمایان و رونق چرخه اقتصادی ایران اسلامی باشیم.

 

وکیل متخصص اداره کار  سروش حسن منفرد

جهت مشاوره در خصوص دلائل موجه قطع همکاری و ادبه اثبات دعوی با شماره ذیل تماس حاصل نمایید   :

09124842506                                                                                                                                                      

آخرین ویرایش در یکشنبه, 24 فروردين 1399 12:24