... ...

آیا آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق توافقی نیاز است؟ | گواهی عدم بارداری

 • 22 فروردین 1400
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • 1907 بازدید

یکی از موضوعات مهمی که حین طلاق گرفتن باید روشن و مشخص شود، بحث حضانت کودکان است تا بعدا بر سر این موضوع درگیری و دعوایی به وجود نیاید. به همین خاطر دادگاه هنگام صدور گواهی طلاق، باید اطمینان حاصل کند که شما کودکی ندارید یا این که باردار نیستید. به همین خاطر زوجه موظف است برای معاینه و صدور گواهی، به پزشک مورد اعتماد دادگاه که معمولاً همان پزشکی قانونی است، مراجعه کند. ممکن است در این خصوص سوالاتی برای شما پیش آمده باشد، به همین خاطر در ادامه این مطلب قصد داریم درباره آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق توافقی بیشتر صحبت کنیم.

آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق توافقی

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی به نوعی از طلاق گفته می شود که زوجین توانایی زندگی مشترک نداشته و تصمیم به جدایی می گیرند. در این نوع طلاق زوجین راضی به جدایی بوده و قصد دارند تا رابطه خود را در کوتاه ترین زمان ممکن تمام کنند. برای رسیدن به این هدف هر یک از طرفین می توانند در باره کلیه مسائل مانند حضانت فرزندان، مهریه و نفقه توافق کنند تا مشکلی در فرآیند طلاق پیش نیاید.

یکی از مهم ترین مواردی که دادگاه را مجبور به دخالت می کند، حضانت فرزندان است. طبق قانون، نگهداری از فرزند تا سن ۷ سالگی با مادر و پس از آن با پدر است اما زن و مرد می توانند با توافق سنی کمتر یا بیشتر برای حضانت کودکان در نظر بگیرد. معمولا در پرونده های طلاق توافقی، زن با بخشیدن مهریه و حقوق مالی خود حضانت فرزندان را بر عهده می گیرد. دادگاه نیز به این توافق احترام گذاشته و برای آن اعتبار قائل است. اما گاهی اوقات زن و مرد مدعی هستند که فرزندی ندارند. در این هنگام دادگاه برای اطمینان آزمایش پزشکی قانونی را برای زوجه ثبت می کند تا از عدم وجود نطفه اطمینان حاصل شود.

از مدارک مورد نیاز جهت ثبت طلاق در دفاتر رسمی، گواهی عدم بارداری و آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق توافقی است. مطابق عرف دادگاه های خانواده، معمولا دفاتر دادگاه ها، زوجه را به یکی از آزمایشگاه های منتخب قوه قضائیه که مورد اعتماد دادگاه است ارجاع داده و زوجه را مکلف می نمایند که گواهی عدم بارداری را به همراه داشته باشند. البته در برخی دادگاه ها به اظهار شخص زوجه مبنی بر عدم بارداری اکتفا نموده و گواهی عدم باردارای را از وی درخواست نمی نمایند.

سایر مدارک لازم برای طلاق توافقی به شرح زیر است:

 1. عقد نامه
 2. شناسنامه
 3. کارت ملی
 4. گواهی بکارت زن در صورت باکره بودن وی
 5. توافق تامه کتبی مبنی بر توافقات زن و مرد درباره مسائل مختلف مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و…
 6. نظریه کتبی واحد مشاوره دادگاه خانواده
 7. ارائه گواهی عدم امکان سازش که از مدت صدور آن سه ماه نگذشته باشد.
مطلب مرتبط:  مشاوره حقوقی از طریق واتساپ و مزایای استفاده از آن

وجود نقص در هر یک از مدارک ذکر شده می تواند فرآیند طلاق را با مشکل روبرو کند. به همین دلیل بهتر است قبل از مراجعه به دادگاه مدارک خود را به صورت کاملا آماده کنید و از صحت آن ها اطمینان کسب کنید تا احتمال بروز خطا و اشتباه در روند دادرسی کم شود.

قانون حضانت فرزندان در طلاق توافقی چیست؟

یکی از مهمترین مراحلی که در فرآیند طلاق وجود دارد، دریافت گواهی عدم بارداری برای طلاق است. حضانت فرزندان در قانون به این صورت است که فرزند دختر و پسر باید تا هفت سالگی پیش مادر بمانند. دخترها از هفت سالگی تا زمان بلوغ پیش مادر و پسرها از هفت سالگی تا زمان بلوغ پیش پدر می مانند. سپس دختر ها در سن ۹ سالگی و پسرها در سن ۱۵ سالگی باید تصمیم بگیرند که می خواهند با پدر زندگی کنند یا مادر. بنابراین طبق ماده ۳۱ قانون حمایت از خانواده ارائه گواهی پزشک در مورد وجود جنین یا عدم آن برای ثبت طلاق الزامی است.

قانون حضانت فرزندان در طلاق توافقی

این موضوع برای مشخص شدن تکلیف حضانت فرزندان بسیار الزامی است. به همین خاطر گواهی پزشکی قانونی نوشته می شود. تصور کنید که شما بدون آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق توافقی اقدام نموده و بعد از چند هفته متوجه شوید که حامله هستید. تکلیف کودک چیست؟ آیا شما از پس هزینه های خرج او بر می آیید؟ آیا همسر قبلی شما حاضر است هزینه های فرزندتان را بر عهده بگیرد یا خیر؟

قوانین گواهی عدم بارداری و آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق توافقی

در طلاق توافقی در صورتی که زن باکره یا یائسه باشد، نیازی به صدور گواهی عدم بارداری نیست. زیرا زن باکره یا یائسه باردار نمی شود. گاهی وقت ها پیش می آید که زن های یائسه باردار می شوند. در این خصوص بهتر است برای اطمینان، آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق توافقی را دریافت کنید.

اما در خصوص سایر زنان صدور گواهی عدم بارداری جهت صدور حکم طلاق توافقی بسیار ضروری است. در همین ارتباط ماده ۳۱ قانون حمایت از خانواده مقرر نموده است که ارائه گواهی پزشک ذی صلاح در مورد وجود جنین یا عدم آن برای اثبات طلاق الزامی است، مگر آن که زوجین بر وجود جنین اتفاق نظر داشته باشند. معمولاً فرایند دادگاه های خانواده به این صورت است که زن به آزمایشگاه مستقر در مجتمع معرفی می شود تا گواهی عدم بارداری را دریافت کند. آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق توافقی می تواند در هر آزمایشگاه دولتی و خصوصی نیز انجام شود.

مطلب مرتبط:  بهترین وکیل مهریه و آشنایی با هزینه های 0 تا 100 آن توسط تهران مدافع

اگر می خواهید در مورد باکره نبودن در طلاق توافقی اطلاعات بیشتری بدست بیاورید به لینک قرمز رنگ مراجعه کنید.

قوانین گواهی عدم بارداری و آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق توافقی

چه مواردی در طلاق توافقی آورده می شود؟

در صورتی که در صدد دریافت گواهی عدم سازش یا طلاق توافقی هستید، به نکات زیر حین عقد قرارداد توجه داشته باشید:

 1. عدم تشکیل پرونده های متعدد در دادگستری
 2. جلوگیری از رجوع مکرر زوجین به محل دادگستری
 3. دخالت طرفین در طلاق و صدور گواهی عدم سازش
 4. کوتاه بودن زمان صدور گواهی مربوط به جواز اجرای طلاق
 5. مدت دار بودن این گواهی در عرض سه ماه که باعث حفظ دوام عقد نکاح است. این در صورتی است که در حکم طلاق بدون مدت اجرایی هرلحظه دوام زندگی تهدید می شود.
 6. درگیری کمتر و کاهش تنش میان زوجین رجوع بیشتر زوجین در آینده به یکدیگر و تشکیل زندگی مجدد نیز از جمله مواردی است که حین طلاق توافقی باید به آن توجه کنید.
 7. مسئله ملاقات و حضانت فرزندان نیز باید حتما در دادگاه مشخص شود.

توجه داشته باشید که در طلاق توافقی، هر یک از زوجین می توانند از درخواست خود صرف نظر کند و تا قبل از آخرین جلسه دادگاه و صدور حکم پشیمان شده و دادخواست طلاق توافقی خود را پس گرفته و از دادگاه بخواهند که آن را نادیده تلقی کند.

در مورد مدت زمان طلاق توافقی به لینک مربوطه مراجعه کنید.

سوالات متداول

 1. در صورتی که در دوران عقد باکره باشیم برای انجام طلاق توافقی آزمایش بارداری لازم است یا نه؟

این گواهی دلیلی بر عدم باکرگی نیست و جزو ملزومات جهت صدور گواهی عدم امکان سازش است و باید حتماً دریافت شود.

 1. در صورتی که زن باردار یائسه باشد، امکان طلاق نیست؟

جواب آزمایش مبنی بر باردار بودن یا نبودن ارتباطی به اصل طلاق ندارد؛ اشکال ندارد که در هنگام طلاق زوجه باردار باشد فقط پایان عده او پایانی وزن حمل است.

 1. در صورتی که از همسرمان جدا زندگی کنیم و هیچ ارتباطی نداشته باشیم، نیاز است که برای طلاق توافقی آزمایش بارداری دهیم؟

بله طبق قانون ۳۱ حمایت از خانواده مصوبه ۱۳۹۱ افراد به منظور دریافت گواهی عدم سازش باید آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق توافقی را اخذ کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312