... ...

بیان انواع طلاق به زبان ساده | انواع طلاق در قانون اساسی جمهوری اسلامی

 • 28 فروردین 1400
 • بدون نظر
 • 8 دقیقه
 • 1606 بازدید

طلاق واژه ای رایج در دادگاه های خانواده است که با قوانین و شرایط مشخصی بین زوجین جاری می شود. با توجه به این قوانین، انواع طلاق، حق و حقوق متفاوتی را برای زن و مرد تعیین می کند. طلاق آخرین راه برای از هم گسستن یک زندگی مشترک است، با این حال آگاهی نسبت به قوانین در هر مرحله از زندگی زناشویی امری ضروری است. در قانون مدنی ایران دو نوع طلاق وجود دارد که تحت عنوان طلاق بائن و طلاق رجعی شناخته می شود. در ادامه به شرحی از این دو نوع طلاق و شرایط آن ها می پردازیم.

انواع طلاق

اصطلاح عده به چه معناست و انواع طلاق کدامند؟

قبل از پرداختن به مبحث طلاق رجعی با مفهومی به نام عده آشنا خواهیم شد. بانویی که قصد جدا شدن از همسر خود را داشته باشد تا قبل از پایان یافتن مدت زمان عده، اجازه ازدواج مجدد نخواهد داشت. در مدت زمان مشخص شده عده، زن باید از باردار نبودن خود از همسر اطمینان حاصل کند. همچنین عده را به این منظور تعیین می کنند تا زن احترام رابطه زناشویی پیشین خود را حفظ کرده و برای ازدواج مجدد صبر کند.

 

طلاق رجعی (یکی از انواع طلاق) چیست؟

در موضوع انواع طلاق می توان اولین نوع طلاق را  طلاق رجعی نام برد. بر اساس طلاق رجعی، مرد در مدت زمان مشخص شده برای عده، اجازه و حق رجوع دارد. در واقع طلاق رجعی این امکان را برای زوجین فراهم می کند تا بعد از خوانده شدن صیغه طلاق، از این امر منصرف شده و مجدد به زندگی مشترک بازگردند. طلاق رجعی شرایطی را به وجود می آورد تا در صورت حل اختلافات و برطرف شدن مشکلات، مرد از جدایی پشیمان شده و به همسر و زندگی خود رجوع کند. از آنجا که عده فرصتی کوتاه در اختیار زوجین برای بازگشت به یکدیگر قرار می دهد، شرایط محرمیت و روابط زناشویی نیز تا پایان یافتن مدت عده همچنان پابرجا خواهد بود.

همان طور که در شرح عده ذکر کردیم، زن در این مدت زمان اجازه ازدواج مجدد ندارد. در صورتی که زن، با وجود برقراری عده، قصد تجدید فراش داشته باشد، آن ازدواج از اساس باطل خواهد بود. از دیگر موارد پابرجا در زمان عده، پرداخت نفقه از سمت شوهر به زن است. همچنین در این مدت زوجین جزء وراث یکدیگر محسوب می شوند.

یکی از انواع طلاق

حق رجوع در طلاق رجعی

طلاق رجعی نوعی از طلاق است که با در نظر گرفتن عده، زوجین همچنان حق و حقوقی نسبت به یکدیگر داشته و تا پایان مدت زمان عده می توانند از این حقوق بهره مند شوند. بعد از طلاق رجعی مرد می تواند با به زبان آوردن حرفی محبت آمیز یا نشان دادن احساس یا واکنش فیزیکی، به زن رجوع کند. زمانی که حق رجوع مشخص می شود، مرد وظیفه دارد نفقه زن را پرداخت کند. توجه داشته باشید که در صورت عدم پرداخت نفقه، زن این حق را دارد تا به دلیل ترک انفاق از مرد شکایت کند.

شرایط طلاق رجعی و حق رجوع به شکلی است که زن و مرد در صورت رجوع نیازی به عقد مجدد ندارند. همچنین زوجین می توانند بعد از اتمام مدت زمان عده در صورت توافق برای زندگی مشترک، بدون نیاز به عقد مجدد به زندگی زناشویی خود بازگردند.

مطلب مرتبط:  جلسه مشاوره طلاق توافقی و آشنایی کامل با مراحل آن

 

مدت عده بر اساس شکل و پایان ازدواج

مدت زمان عده با توجه به وضعیت بارداری، ازدواج موقت یا دائم و پایان ازدواج که ممکن است بر اثر مرگ همسر، طلاق یا فسخ نکاح باشد، متفاوت خواهد بود. مدت زمان عده در طلاق رجعی مساوی با سه مرتبه پاکی یا طهر است. به این صورت که بعد از جاری شدن صیغه طلاق زن عادت ماهیانه شده و پاک شود و این امر تا دو بار دیگر تکرار شود. پاک شدن سوم که برابر با شروع مرتبه چهارم است به زن اجازه ازدواج مجدد می دهد. در واقع در این مرحله مدت زمان عده برای زن تمام شده و اجازه ازدواج مجدد دارد. اگر در مورد طلاق در ازدواج موقت میخواهید اطلاعات بیشتری بدست آورید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

طلاق بائن (یکی از انواع طلاق) چیست؟

در موضوع انواع طلاق می توان اولین نوع طلاق را طلاق بائن نام برد. برخلاف طلاق رجعی در طلاق بائن، مردان حق رجوع نخواهند داشت. روابط زناشویی در طلاق بائن از محرمیت خارج شده و زن و مرد حق و حقوقی مانند نفقه نسبت به یکدیگر ندارند. بر اساس شرایط طلاق بائن، در صورتی که مرد قصد ازدواج مجدد با همسر سابق خود را داشته باشد، باید خطبه عقد جدید بین زوجین خوانده شود.

طبق قانون مدنی ایران، شرایط احقاق طلاق بائن به موارد زیر خلاصه می شود:

 • طلاق بانویی که به دوره یائسگی رسیده است.
 • طلاق باکره یا طلاقی که قبل از رابطه زناشویی انجام شده باشد.
 • طلاق خلع. در طلاق خلع که به نوعی طلاق بائن محسوب می شود، زن این امکان را دارد که بخشی از مهریه یا تمام مهریه خود را به مرد بخشیده و از او جدا شود. در طلاق خلع، زن به سبب مشکل یا تنفری که از شوهر دارد برای جدا شدن می تواند بخشی از مهریه یا تمام آن را بخشیده و از همسر خود جدا شود. بخشش مهریه باعث می شود تا حق رجوع از مرد گرفته شده و به همین جهت طلاق بائن خوانده می شود. در صورتی که زن قصد رجوع از بخشش خود داشته باشد، طلاق خلع به طلاق رجعی تبدیل می شود.
 • طلاق مُبارات. مشکل و کراهت موجود در زندگی مشترک در صورتی که از طرف زوجین به صورت یکسان باشد، طلاق مبارات نامی‌ده می شود. در این شرایط زن و مرد هر دو از زندگی ناراضی بوده و قصد جدایی دارند. در طلاق مبارات نیز همچون طلاق خلع زن مقداری از مهریه خود را می بخشد.
 • طلاق بعد از سه بار وصلت. در صورتی که مردی سه بار با یک زن ازدواج کند و در ازدواج سوم طلاق بگیرد، جدایی سوم، طلاق بائن نامی‌ده می شود. در این نوع طلاق زن و شوهر از محرمیت خارج شده و حق رجوع در مدت زمان عده برای مرد وجود ندارد.
 • حق طلاق مورد آخر به حق طلاق ارتباط دارد. حق طلاق در قانون مدنی ایران با مرد است، با این حال حق و حقوقی در قوانین کشور وجود دارد که زن هنگام عقد می تواند حقوقی مانند حق طلاق را از مرد بگیرد. در صورتی که زن این حق را داشته باشد و ادعای عسر و حرج داشته باشد، شرط طلاق بائن محقق می شود.
مطلب مرتبط:  حق حبس زوجه چیست و شرایط استفاده از آن توسط زوجه چیست؟

عسر و حرج چیست؟

اگر مرد خانواده شرایط رفاه و زندگی در آسایش را برای زن و فرزندان خود فراهم نکند، زن این حق را دارد تا به دادگاه مراجعه کرده و وضعیت عسر و حرج را ثابت کرده و درخواست طلاق دهد. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که شامل عسر و حرج می شوند.

 • اعتیاد مرد به مواد مخدر یا مشروبات الکلی به صورتی که به بنیان خانواده ضربه اساسی وارد کرده باشد.
 • در صورتی که مرد خانه و زندگی خود را بدون دلیل محکمی برای مدت زمان ۶ ماه متوالی یا ۹ ماه متناوب، ترک کرده باشد.
 • خشونت و ضرب و شتم همسر توسط مرد
 • در صورتی که مرد خانواده به اختلال یا بیماری صعب العلاجی مبتلا باشد، شرایط برای اثبات عسر و حرج وجود دارد.
 • حبس و محکومیت مرد به مدت ۵ سال یا بیشتر.

حق طلاق زن و مرد

در این مطلب به انواع طلاق از طرف زن و مرد اشاره کردیم. به طور کلی حق طلاق در ایران به مردان تعلق دارد اما این امر دلیل بر اجرا نشدن حق و حقوق زن نیست. هر زمان که مرد قصد طلاق دادن زن را داشته باشد باید تمام حق و حقوق تعیین شده زن را پرداخت کند. البته در انواع طلاق، علت درخواست طلاق از طرف مرد نیز اهمیت بسیاری دارد. اگر مرد دلیل خاص و قابل توجهی برای درخواست خود نداشته باشد، موظف است حق و حقوق را تمام و کمال پرداخت کند. در مقابل اگر دلیل طلاق از طرف مرد مواردی همچون ترک خانه یا عدم تمکین باشد، زن تنها از حق مهریه برخوردار خواهد شد.

حق طلاق زن و مرد

همچنین موضوع بارداری در انواع طلاق نیز باعث می شود تا مرد نفقه فرزند و نگهداری از او را بر عهده بگیرد. طلاق با توافق طرفین نیز بی دردسرترین و آسان ترین شکل از انواع طلاق است. در طلاق توافقی زن و مرد در مورد تمام حق و حقوق های موجود با یکدیگر به توافق رسیده و به شکل مسالمت آمیز جدا می شوند.

با انواع طلاق در قانون مدنی ایران آشنا شدیم. قبل از شروع پروسه طلاق بهتر است در مورد انواع طلاق، شرایط و آثار آن ها تحقیق کرده و با آگاهی کامل وارد این مرحله شویم.

سوالات متداول

 1. منظور از واکنش فیزیکی در حق رجوع چیست؟

در صورتی که مرد با حرکتی فیزیکی مانند لمس دست، احساس و رضایت خود به رجوع را به زن نشان دهد، حق رجوع برقرار خواهد شد.

 1. مدت زمان عده هنگام بارداری به چه صورت است؟

بانوی باردار باید مدت زمان عده را تا زایمان خود حفظ کند.

 1. شرایط برای زنی که شرایط و سن یائسگی نداشته اما عادت ماهیانه نمی شود، به چه شکل انجام می شود؟

مدت زمان عده برای بانویی با این شرایط، سه ماه است و مرد نیز این امکان را دارد که از طلاق رجوع کند.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312