... ...

آیا در قانون جدید، بازرسی و گشتن ماشین ها توسط پلیس قانونی است؟

 • 14 مهر 1399
 • ۱۳ نظر
 • 4 دقیقه
 • 2675 بازدید

پاسخ به این سوال در وهله اول خیر است اما استثناء قانونی نیز برای بازرسی داخل اتومبیل وجود دارد پس قبل از پاسخ به این سوال ابتدا باید دید آیا گشتن ماشین توسط پلیس و به عبارتی بازرسی خودرو توسط پلیس از چه زمان و بر اساس چه قانونی یا بخشنامه های قانونی تلقی شد و بعد از آن تنها در مواردی خاص قانونی تلقی گردید.

در سال ۱۳۷۹ طبق بخشنامه شماره ۱/۱۷۹/۰۱/۴۰۲ اداره کل قوانین و امور حقوقی ناجا که تفتیش و بازرسی خودروها را علی اطلاق و غیر جرائم مشهود بدون کسب اجازه مخصوص از مقام قضایی مجاز دانسته بود و حتی در این بخشنامه و دستور مقام قضایی در زمینه خودداری از تفتیش و بازرسی غیر قانونی را غیرقابل ترتیب اثر اعلام داشته بود.

آیا شماره تلفن وکیل را جهت مشاوره رایگان میخواهید؟

شما با داشتن شماره موبایل وکیل به صورت ۲۴ ساعته در مورد این مقاله یا مقالات دیگر می توانید بدون پرداخت هزینه مشاوره حقوقی بگیرید. وکلای پایه یک متخصص ما منتظر تماس شما هستند.

پس همانگونه که مشخص شد پلیس طبق این بخشنامه بازرسی خودرو را بدون وجود جرم مشهود می‌توانست انجام دهد جرم مشهود طبق قانون به این معنا است که برای آن جرم قانونگذار مجازات تعیین نموده و این جرم در امکان عمومی و منظر مردم و پلیس مشاهده شود بلافاصله اقدام از سوی پلیس و اطلاع از سوی مردم به پلیس داده شود مانند عربده کشیکیف قاپیزورگیریسرقت از منزل  و تصادف و فرار از محضر تصادف.

مطلب مرتبط:  بهترین وکیل غرب تهران در سعادت آباد با وکلای متخصص حقوقی و کیفری

پس در این موارد جرم مشهود معنا پیدا می کند.

طبق این بخشنامه حتی در صورتی که فردی به صورت عادی در تردد با خودرو بود بازرسی داخل اتومبیل و گشتن ماشین توسط پلیس جلوه قانونی داشت.

گشتن ماشین ها توسط پلیس

آیا طبق قانون جدید گشتن ماشین توسط پلیس امکانپذیر است؟

همانگونه که در مطلب فوق ذکر  شد طبق بخشنامه قبل پلیس بدون وجود جرم مشهود نیز امکان بازرسی خودرو را داشت اما طبق ماده ۵۶ قانون آیین دادرسی کیفری بازرسی اشیا از جمله اتومبیل در جرایمی که مشهود نیست فقط باید با اجازه موردی قاضی صورت بگیرد.

بر طبق این ماده و با لغو بخشنامه شماره ۱/۱۷۹/۰۱/۴۰۲  سال ۱۳۷۹ که پلیس را مجاز بررسی و تفتیش خودرو بدون اجازه از مقام قضایی و در همه موارد قانونی دانسته بود لغو گردید و بازرسی خودرو توسط پلیس را صرفاً در موارد مشهود امکان‌پذیر دانست و در سایر موارد که جرم مشهودی وجود ندارد صرفاً با دستور موردی در خصوص همان خودرو را از مقام قضایی قانونی دانست.

آیا طبق قانون جدید گشتن ماشین توسط پلیس امکانپذیر است ؟

بازرسی خودرو توسط بسیج قانونی است؟

بسیج و سایر ضابطین  قضایی نیز طبق قانون موظف به اعمال قانون در ارتباط با وظایف مجهول بوده و بر اساس ماده ۵۶ قانون آیین دادرسی کیفری موظف می باشند صرفاً در موارد مشهود اشیا از جمله اتومبیل را بازرسی نمایند و در موارد غیر مشهود می بایستی با اجازه از مقام قضایی و با مشخص بودن خودرو  نسبت به بازرسی و گشتن خودرو اقدام نمایند.

بازرسی خودرو توسط بسیج قانونی است؟

آیا گشتن کیف توسط پلیس قانونی است؟

که طبق قانون قضایی میان خودرو و یا وسایل شخصی افراد مانند ساک و کوله پشتی نمی باشد وقتی جرم مشهودی وجود نداشته باشد هرگونه بازرسی مستلزم کسب اجازه از مقام قضایی است حال خودرو باشد یا وسایل شخصی دیگر.

مطلب مرتبط:  شماره تلفن مشاوره حقوقی رایگان قوه قضاییه

 آیا پلیس می‌تواند بدون دلیل خودرو را متوقف و مدارک شناسایی را مشاهده نماید؟

. در صورت عدم تخلف خیر حتی درخواست مدارک بدون دلیل ، قانونی نمی باشد

آیا نداشتن حجاب در خودرو جرم است و شامل گشتن ماشین توسط پلیس می شود؟

طبق ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی بانوانی که بدون حجاب در معابر و انظار عمومی ظاهر گردند به مجازات حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم می گردند.

در خصوص کشف حجاب در خودرو و مجلس شورای اسلامی در طرحی با عنوان طرح صیانت از عفاف و حجاب در خصوص کشف حجاب در خودرو را مطرح نموده که بر این اساس:

معیار حجاب اسلامی پوشش سر و گردن به جز گردی صورت است و عدم رعایت آن دارای مجازات است.

جریمه کشف حجاب در خودرو علاوه بر مجازات جرایم قانونی که در بالا ذکر شد شامل ۱۰۰ هزار تومان جریمه و ۱۰ نمره منفی است.

در تکمیل مبحث گشتن ماشین توسط پلیس و کشف حجاب لازم به ذکر است طبق قانون جریمه فوق و مجازات در نظر گرفته شده در ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی برای کشف حجاب در خودرو در نظر گرفته شده است.

4.4/5 - (9 امتیاز)
سوالات شما
۱۳ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. احسان

  با دروود به همه ی عزیزان،بنده روبروی پارک محله ای درکمپلو شمالی خیابان قصر شیرین در شهرستان اهواز ایستاده بودم و با گوشی وَر میرفتم که ماشین پاسگاه جفت کرد و گفت چیکار میکنی ،گفتم با گوشی دارم کار انجام میدم،اومد نشست داخل ماشین و گفت مدارک ،منم گواهینامه و بیمه نامه رو بهش دادم ،گفت بقیه مدارک ،گفتم اسباب کشی داشتم تا الان ،و به این دلیل یخورده اومدم بیرون فشار عصبیم کم بشه ،مدارک فقط اینها باهام هست،ولی شما میتونید هم ماشین و هم خودم رو استعلام بگیریدوقتی دید اینو گفتم ،بهم گفت خوب حالا که ماشینتو بردم پارکینگ بعد میفهمی استعلام یعنی چی،مرد حسابی ماشین ما بنزین نداره بعد تو میگی استعلام بگیرم،بهش گفتم بخدا چراغ بنزین خودرو خودم هم روشنه و پول ندارم بنزین بزنم،گفت پس پارکینگ،به چند نفر زنگ زدم تا پول جور کردم ،البته با التماس گوشیم رو ازش گرفتم ،چون تا نشست داخل ماشین ،گوشیم رو ورداشت،خلاصه رفتیم سمت پمپ بنزین گفت نه پول بده خودمون میریم بنزین میزنیم،منم ۱۰۰ تومن بهشون دادم و گواهینامه رو بهم داد،به محض جدا شدن ،با ۱۹۷ تماس گرفتم و پیغام شکایت رو دادم ،دیروز که میشه فردای همون شب واقعه ،از بازرسی باهام تماس گرفتن و ازم تشکر کردن بابت شکایت و گفتن اگه همه مثل شما عمل کنن ،این وضع برچیده میشه،ولی من گفتم ،اگه پارکینگ میبرد هم باید خسارت میدادم،و گفت نه اصلا حق نداشت وارد ماشین بشه که بخواد تا اینجا پیش بیاد. ۱۹۷ شاکی بشید تا این حرومزادها ترس داشته باشن و مردم‌رو سلاخی نکنن

 2. فرزادقلخانی

  باسلام دیشب ماشین من روگشت نیروانتظامی بعدازگشتن ماشین خودم ماشین رونگه داشت دلیل اینکارروبودن ماشین من درمحل به دفعات ومشکوک به همکاری درسرقت بیان کرد درصورتی که چنین نبوده ومن هیچ گونه سابقه درهیچ زمینه ای ندارم چکار بایدکنم

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام توقیف خودرو بدون وجود و مشاهده جرم مشهود فاقد وجاهت قانونی است به کلانتری مربوطه ناحیه توقیف خودرو مراجعه نمایید و در صورت تشکیل پرونده و ارجاع به دادسرا تقاضای رفع توقیف را نمایید

 3. فرهاد

  سلام .واقعا چرا هرکسی یه چیزی میگه؟؟ مامور نیروی انتظامی تنها به دلیل شک و تردید خودروی متوقف شده درخواست مدارک میکند بدون هیچ جرم مشهودی و دلیل دیگری .اگر مدارک توسط راننده به مامور نیروی انتظامی داده نشه ماشین توقیف و کلانتری منتقل میشه و صورتجلسه میشه خودداری از ارائه مدارک ‌. حالا شما میگید نمیتونه بدون دلیل و جرم مشهود مدارک بخواد .‌ اگه مدارک ندیم که توقیف میکنن میبرن خودرو رو

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   با سلام
   در صورت درخواست مدارک لازم است مدارک تحویل شود لکن اگر بی دلیل خودرو توقیف شود موضوع از طریق بازرسی نیرو انتظامی قابل پیگیری است
   لذا اقدام مامور در ثبت کزارش عدم‌تحویل مدرک قانونی است

 4. مجید جوهری همدانی

  باعرض سلام
  آیا بازرسی بدنی عابر پیاده در محل کار طی دفعات زیاد قانونی است

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   مجوز بازرسی باید موجود وبه تایید رییس دادگستری کل و با حضور مقام قضایی اجرا شود.

 5. حمید تقی زاده

  سلام. آیا درجای مثل پارکینک یا درکناراتوبان هنگام استراحت پلیس بدون دلیل حق دارد شخص یا خودرو آن شخص را بازرسی نماید

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   با سلام خیر بدون داشتن مجوز چنین حقی ندارند.

 6. محمدمینابیان

  ایا مامور نیروی انتظامی حق دارد حین بازدید از خودرو وسایل شخصی زن ازجمله کیف شخصی را بازدید کند

  1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری

   سلام و عرض ادب
   خیر
   در مواردی که جرم مشهود نیست مامور انتظامی مجاز به تفتیش وسایل شخصی افراد نیست

   1. فانیز

    ایست بازرسی حق دارن مدارک شناسایی طرفین رو بگیرن؟و نسبت دو شخصو باهم بپرسن؟

    1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

     طبق ماده ۵۶ قانون آیین دادرسی کیفری بازرسی اشیا از جمله اتومبیل در جرایمی که مشهود نیست فقط باید با اجازه موردی قاضی صورت بگیرد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312