... ...

آیا در قانون جدید، بازرسی و گشتن ماشین ها توسط پلیس قانونی است؟

  • ۱۴ مهر ۱۳۹۹
  • بروزرسانی: ۱۷ فروردین ۱۴۰۰
  • ۲ نظر
  • 4 دقیقه
  • 1369 بازدید

پاسخ به این سوال در وهله اول خیر است اما استثناء قانونی نیز برای بازرسی داخل اتومبیل وجود دارد پس قبل از پاسخ به این سوال ابتدا باید دید آیا گشتن ماشین توسط پلیس و به عبارتی بازرسی خودرو توسط پلیس از چه زمان و بر اساس چه قانونی یا بخشنامه های قانونی تلقی شد و بعد از آن تنها در مواردی خاص قانونی تلقی گردید.

در سال ۱۳۷۹ طبق بخشنامه شماره ۱/۱۷۹/۰۱/۴۰۲ اداره کل قوانین و امور حقوقی ناجا که تفتیش و بازرسی خودروها را علی اطلاق و غیر جرائم مشهود بدون کسب اجازه مخصوص از مقام قضایی مجاز دانسته بود و حتی در این بخشنامه و دستور مقام قضایی در زمینه خودداری از تفتیش و بازرسی غیر قانونی را غیرقابل ترتیب اثر اعلام داشته بود.

آیا شماره تلفن وکیل را جهت مشاوره رایگان میخواهید؟

شما با داشتن شماره موبایل وکیل به صورت ۲۴ ساعته در مورد این مقاله یا مقالات دیگر می توانید بدون پرداخت هزینه مشاوره حقوقی بگیرید. وکلای پایه یک متخصص ما منتظر تماس شما هستند.

پس همانگونه که مشخص شد پلیس طبق این بخشنامه بازرسی خودرو را بدون وجود جرم مشهود می‌توانست انجام دهد جرم مشهود طبق قانون به این معنا است که برای آن جرم قانونگذار مجازات تعیین نموده و این جرم در امکان عمومی و منظر مردم و پلیس مشاهده شود بلافاصله اقدام از سوی پلیس و اطلاع از سوی مردم به پلیس داده شود مانند عربده کشیکیف قاپیزورگیریسرقت از منزل  و تصادف و فرار از محضر تصادف.

مطلب مرتبط:  لیست جرایم قابل گذشت

پس در این موارد جرم مشهود معنا پیدا می کند.

طبق این بخشنامه حتی در صورتی که فردی به صورت عادی در تردد با خودرو بود بازرسی داخل اتومبیل و گشتن ماشین توسط پلیس جلوه قانونی داشت.

گشتن ماشین توسط پلیس

آیا طبق قانون جدید گشتن ماشین توسط پلیس امکانپذیر است ؟

همانگونه که در مطلب فوق ذکر  شد طبق بخشنامه قبل پلیس بدون وجود جرم مشهود نیز امکان بازرسی خودرو را داشت اما طبق ماده ۵۶ قانون آیین دادرسی کیفری بازرسی اشیا از جمله اتومبیل در جرایمی که مشهود نیست فقط باید با اجازه موردی قاضی صورت بگیرد.

بر طبق این ماده و با لغو بخشنامه شماره ۱/۱۷۹/۰۱/۴۰۲  سال ۱۳۷۹ که پلیس را مجاز بررسی و تفتیش خودرو بدون اجازه از مقام قضایی و در همه موارد قانونی دانسته بود لغو گردید و بازرسی خودرو توسط پلیس را صرفاً در موارد مشهود امکان‌پذیر دانست و در سایر موارد که جرم مشهودی وجود ندارد صرفاً با دستور موردی در خصوص همان خودرو را از مقام قضایی قانونی دانست.

بازرسی خودرو توسط بسیج قانونی است؟

بسیج و سایر ضابطین  قضایی نیز طبق قانون موظف به اعمال قانون در ارتباط با وظایف مجهول بوده و بر اساس ماده ۵۶ قانون آیین دادرسی کیفری موظف می باشند صرفاً در موارد مشهود اشیا از جمله اتومبیل را بازرسی نمایند و در موارد غیر مشهود می بایستی با اجازه از مقام قضایی و با مشخص بودن خودرو  نسبت به بازرسی و گشتن خودرو اقدام نمایند.

آیا گشتن کیف توسط پلیس قانونی است؟

که طبق قانون قضایی میان خودرو و یا وسایل شخصی افراد مانند ساک و کوله پشتی نمی باشد وقتی جرم مشهودی وجود نداشته باشد هرگونه بازرسی مستلزم کسب اجازه از مقام قضایی است حال خودرو باشد یا وسایل شخصی دیگر.

مطلب مرتبط:  مشاوره حقوقی رایگان ۲۴ ساعته ⚖️ وکیل آنلاین چت | تهران مدافع

آیا گشتن کیف و لوازم همراه توسط پلیس قانونی است ؟

 آیا پلیس می‌تواند بدون دلیل خودرو را متوقف و مدارک شناسایی را مشاهده نماید؟

. در صورت عدم تخلف خیر حتی درخواست مدارک بدون دلیل ، قانونی نمی باشد

آیا نداشتن حجاب در خودرو جرم است و شامل گشتن ماشین توسط پلیس می شود؟

طبق ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی بانوانی که بدون حجاب در معابر و انظار عمومی ظاهر گردند به مجازات حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم می گردند.

در خصوص کشف حجاب در خودرو و مجلس شورای اسلامی در طرحی با عنوان طرح صیانت از عفاف و حجاب در خصوص کشف حجاب در خودرو را مطرح نموده که بر این اساس:

معیار حجاب اسلامی پوشش سر و گردن به جز گردی صورت است و عدم رعایت آن دارای مجازات است.

جریمه کشف حجاب در خودرو علاوه بر مجازات جرایم قانونی که در بالا ذکر شد شامل ۱۰۰ هزار تومان جریمه و ۱۰ نمره منفی است.

در تکمیل مبحث گشتن ماشین توسط پلیس و کشف حجاب لازم به ذکر است طبق قانون جریمه فوق و مجازات در نظر گرفته شده در ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی برای کشف حجاب در خودرو در نظر گرفته شده است.

سوالات شما
۲ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. محمدمینابیان

    ایا مامور نیروی انتظامی حق دارد حین بازدید از خودرو وسایل شخصی زن ازجمله کیف شخصی را بازدید کند

    1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری
      141 سوال توسط این کاربر به پاسخ رسیده است

      سلام و عرض ادب
      خیر
      در مواردی که جرم مشهود نیست مامور انتظامی مجاز به تفتیش وسایل شخصی افراد نیست

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312