... ...

تفاوت قتل عمدی و غیرعمدی از زبان بهترین وکلای کیفری در تهران

 • 24 شهریور 1399
 • بدون نظر
 • 5 دقیقه
 • 2223 بازدید

همان طور که می دانید، یکی از سخت ترین و پیچیده ترین پروسه ها و مشاغل، مختص وکیلان، قضات و افرادی است که در این زمینه به عنوان کارشناس و مشاور، در ارگان ها و مؤسسات گوناگون، مشغول فعالیت هستند. این روزها، جامعه ما بسیار ملتهب و آشفته است و روزی نیست که در اخبار و جراید مختلف، از جرم های گوناگونی مانند سرقت، قتل و مواردی از این دست، خبری به گوشمان نرسد. تفاوت قتل عمدی و غیرعمدی نیز، یکی از این موارد است. در ادامه، تفاوت بین قتل عمد و غیرعمد را بیشتر توضیح داده و در نهایت، یکی از مؤسسات حرفه ای را که در زمینه مشاوره حقوقی فعالیت می کند، به شما معرفی خواهیم کرد.

تفاوت قتل عمدی و غیرعمدی

تفاوت قتل عمدی و غیرعمدی

ابتدا باید اشاره کنیم که خود قتل عمد می تواند به سه شیوه صورت پذیرد:

 • قاتل نیت کشتن مقتول را دارد. یعنی قصد کرده باشد وی را بکشد، حتی اگر عمل وی عرفاً کشنده باشد یا نباشد.
 • اما ممکن است قاتل قصد و نیست کشتن شخص مقتول را نداشته باشد، ولی کاری که در برابر مقتول انجام می دهد، از نظر عرفی، مرگبار محسوب می شود. به عنوان مثال، دعوای خیابانی و هول دادن شخص که این امکان وجود دارد که سر وی به جدول بخورد و بمیرد. وجود یا عدم وجود آلت قتاله هم در این زمینه و در نظر گرفتن مدت زمان محکومیت و حکم قتل عمد، تاثیر کاملاً تعیین کننده ای دارد.
 • در سومین حالت نیز، شخص به هیچ عنوان نمی خواهد که کسی را بکشد و بنابراین، در این مورد کاری هم انجام نمی دهد. اما به عنوان مثال، دعوای لفظی و داد و بی داد بر سر کسی که بیماری قلبی دارد، ممکن است باعث ترسیدن و مرگ وی شود. به این نکته باید اشاره شود که اگر قاتل، از وضعیت جسمانی مقتول آگاهی ندارد، این کار وی قتل عمد نیست.
مطلب مرتبط:  آیا عدم پرداخت سفته زندان دارد؟ آشنایی با راهکارهایی برای وصول آن

تفاوت قتل شبه عمد و غیرعمد

تفاوت قتل شبه عمد و غیرعمد

مقوله قتل غیر عمد، یک مورد عام محسوب می شود. قتل غیر عمد، به دو گروه تقسیم می شود که شامل شبه عمد و غیرعمد است. در ادامه، به تفاوت قتل شبه عمد و غیرعمد می پردازیم:

قتل شبه عمد، سه حالت دارد:

 • شخص قصد قتل ندارد و عمل وی هم از نظر عرفی کشنده نیست، اما به قتل می انجامد. مانند حوادث رانندگی و تصادف با عابر پیاده.
 • نوع دیگر این است که در خصوص هویت طرف مقابل، اشتباه صورت می پذیرد. به عنوان مثال، اگر قصد کشتن یک فرد زناکار را داشته باشد، اما به اشتباه، فرد دیگری را به قتل می رساند.
 • در نهایت نیز، شخص به هیچ عنوان قصد ندارد که کسی را بکشد، اما عملی که از وی سر می زند، باعث قتل می شود.

قتل خطا محض نیز، بر اثر اشتباه انجام می شود. مثلاً غلطیدن روی کسی در هنگام خواب و کشته شدن وی، اینکه کودک یا فرد دیوانه ای، فردی را بکشد یا تیر هوایی در عروسی ها، باعث به قتل رسیدن افراد شود. در خصوص مورد اول و سوم، اگر شخص آگاه باشد که عمل وی، باعث کشته شدن کسی می شود، عمل وی قتل عمدی محسوب خواهد شد.

تفاوت قتل عمد و غیر عمد بدین صورت است که در قتل عمد، شخص به صورتی کاملاً آگاهانه، به انجام قتل اقدام می کند. اما در قتل های غیر عمد و انواع آن، فرد به دلیل بی احتیاطی و بدون قصد قتل، شخصی را می کشد. در صفحه ای جداگانه به موضوع مشاوره حقوقی قتل غیر عمد پرداخته ایم که می توانید به این لینک مراجعه کنید.

مطلب مرتبط:  تصرف عدوانی چیست و آشنایی با انواع دعاوی آن

مجازات قتل های عمد و غیر عمد

در خصوص قتل عمد و برای هر سه حالت آن، مجازات قصاص است. مگر اینکه اولیای دم قاتل را بخشیده و یا تقاضای دیه نمایند. اولیای دم نیز، شامل ورثه مقتول به جز همسر هستند. برای قتل غیر عمد، قصاص وجود نداشته و برای آن دیه در نظر گرفته می شود.

برای اطلاعات بیشتر از قوانین مربوطه و جزئیات حقوقی در خصوص قتل های عمد و غیر عمد، می توانید با گروه وکلای تهران مدافع تماس گرفته و با وکیل کیفری و مشاوران آن، مشورت نمایید. مؤسسه تهران مدافع، در انواع زمینه های حقوقی، مشاوره های رایگان تلفنی انجام می دهد. ضمن اینکه، امکان ملاقات حضوری با وکلای این مؤسسه وجود داشته و گروه وکلای تهران مدافع، همیشه یک وکیل کار کشته را برای انجام پروسه های مربوطه، تعیین می کند و این وکیل، همواره در تمامی مراحل، در کنار موکل خود خواهد بود. 

مجازات قتل های عمد و غیر عمد

سؤالات متداول:

 • قتل عمد، به چند شیوه می تواند حادث شود؟

قتل عمد، به سه حالت می تواند اتفاق بیافتد که در آن ها قاتل یا قصد قتل داشته یا ندارد. یا اینکه به صورت سهوی مثلاً ترساندن کسی که بیماری قلبی دارد، باعث کشته شدن وی می شود.

 • قتل خطا محض چیست؟

این قتل، بر اثر اشتباه انجام می شود. مثلاً غلطیدن بر روی کسی در هنگام خواب، تیر هوایی در عروسی و اصابت آن به افراد و…

 • مجازات قتل های عمد و غیر عمد، چیست؟

مجازات قتل عمد، قصاص است. برای قتل غیر عمد، دیه در نظر گرفته می شود.

4.7/5 - (3 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312