... ...

معرفی انواع اجاره نامه و مشاوره با وکیل متخصص قرارداد

 • 4 مهر 1399
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • 2419 بازدید

حتما برای شما و یا اطرافیانتان پیش آمده است که بخواهید یک ساختمان، آپارتمان، زمین، واحد مسکونی یا تجاری یا ملک را اجاره کنید و یا به منظور کسب درآمد از دارایی خود آن را اجاره دهید. برای این منظور قراردادی بین طرف اول موجر و طرف دوم مستأجر بسته می شود؛ که اجاره نامه یا قرارداد اجاره نام دارد. به طور کلی شما چه در جایگاه موجر باشید و چه در جایگاه مستأجر لازم است اطلاعاتی در مورد ماهیت فرم اجاره نامه برخوردار باشید و بدانید که این قرارداد چگونه تنظیم می شود. اطلاع از مواد اجاره نامه رسمی موجب می شود تا شما قبل از هر اقدامی از حقوق خود آگاهی پیدا کنید.

معرفی انواع اجاره نامه

در این مطلب قصد داریم تا شما را با ماهیت نمونه اجاره نامه و محتوی آن آشنا سازیم. پس تا انتها ما را همراهی نمایید.

 

انواع اجاره نامه

 • دستی: این نوع اجاره نامه را موجر و مستأجر با توافق یکدیگر نوشته و آن را امضا می کنند. در صورتی که بین موجر یا مستأجر اختلافی به وجود آید، از نظر قانونی قابل پیگیری خواهد بود. اما مراحل پیگیری آن تا رسیدن به حق و حقوق مورد نظر راهی طولانی و دشوار خواهد بود.
 • بنگاهی: این نوع اجاره نامه در آژانس املاک تهیه و تنظیم می شود. به دلیل دارا بودن مهر و امضا مشاور املاک به لحاظ قانونی از نمونه دستی ارزشمندتر است. لازم است بدانید قانون موجر و مستأجر تصویب شده در سال ۱۳۷۶ کلیه ی اجاره نامه های بنگاهی را پوشش می دهد. پس اگر اجاره نامه شما تحت حمایت این قانون باشد، در صورت بروز مشکل دریافت حق و حقوق چه از طرف موجر و چه از طرف مستأجر بسیار راحت و آسان خواهد بود.
 • اسناد رسمی: اجاره نامه رسمی نوعی از اجاره نامه است که در دفتر اسناد رسمی به ثبت می رسد. اجاره نامه های دستی و بنگاهی جزء اسناد رسمی محسوب نمی شوند. با وجود اینکه اسناد رسمی از ارزش و اعتبار بالاتری برخوردار هستند، اما مورد استقبال عموم مردم قرار نمی گیرند. چراکه دفاتر اسناد رسمی برخلاف مشاورین املاک معامله را به ثمر نمی رسانند، بلکه مواردی که توسط موجر و مستأجر به توافق رسیده است را ثبت می نماید.

 

اجاره نامه

ارکان قرارداد اجاره نامه

ارکان قرارداد اجاره نامه جزء مهم و کلیدی هر قراردادی است. همان طور که اگر خانه ای بدون زیربنا و ستون باشد خراب می شود، اگر هنگام عقد قرارداد ارکان آن رعایت نشود آن اجاره نامه رسمی نبوده و باطل است. در زیر ارکان قرارداد را نام می بریم و به توضیح هرکدام می پردازیم.

 • موجر (صاحب مال یا اجاره دهنده)
 • مستأجر (اجاره کننده)
 • اجاره بها (مبلغ قرارداد یا بهایی که توسط مستأجر به صاحب مال پرداخت می شود)
 • مورد اجاره (مالی که اجاره داده می شود)

مشخصات طرفین قرارداد اجاره

نکته ای که حائز اهمیت است نوشتن مشخصات کامل طرفین قرارداد و سمت آن ها است. نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره شناسنامه، نشانی، شماره تماس باید در قرارداد ذکر شود.

مطلب مرتبط:  مطالبه اجور معوقه و آشنایی با راه های گرفتن آن از مستاجر نوشته شده توسط وکیل

مشخصات مورد اجاره در زمان نوشتن قرارداد اجاره

هنگام نوشتن اجاره نامه رسمی می بایست مشخصات مورد اجاره، ملک مسکونی، تجاری یا ادرای در متن قرارداد دقیقاً مشخص شود.

 1. نشانی دقیق (از جمله پلاک فرعی، پلاک اصلی، اراضی، بخش، شماره سند مالکیت)
 2. مشخصات شماره اشتراک برق، شماره پرونده آب، شماره گاز شهری و شماره تلفن
 3. منصوبات و متعلقات ملک

مدت قرارداد

به طور کلی یکی از مواردی که در فرم اجاره نامه ذکر می شود، مدت قرارداد است. همچنین در این قسمت می توانید شرایط تمدید اجاره را نیز مشخص نمایید.

مبلغ قرارداد هنگام نوشتن اجاره نامه

مبلغ قرارداد نیز یکی از موارد بسیار مهمی است که هنگام نوشتن قرارداد اجاره باید به آن توجه داشت. مبلغ اجاره بها به طرق مختلف روزانه، ساعتی یا ماهیانه پرداخت می شود. اگر قرار است مبلغ به حساب موجر واریز شود حتماً شماره حساب در متن قرارداد درج شود و اگر باید به صورت حضوری پرداخت می شود، می بایست از واژه ی نقدی و حضوری استفاده کنید.

شرایط و آثار قرارداد چیست؟

علاوه بر موارد گفته شده در بالا، مهم ترین و اصلی ترین مواردی که لازم است در قرارداد اجاره ذکر شود مربوط به بخش شرایط و آثار قرارداد است. این شرایط در نمونه فرم اجاره نامه ضروری هستند. در این بخش از قرارداد می بایست نحوه ی استفاده مستأجر از مال، حق اجاره دادن مجدد مال، حق فروش مال توسط موجر، مسئولیت هزینه های مال و همچنین شرایط کامل تمدید قرارداد اجاره نامه  (در صورتی که در بخش مدت قرارداد ذکر نشده باشد) ، اقدامات لازم در زمان فسخ اجاره نامه، چک ضمانت تخلیه ذکر شوند.

اگر شما هم قصد اجاره واحد مسکونی یا تجاری را دارید بهتر است هنگام تنظیم بخش شرایط و آثار اجاره نامه رسمی از تیم حرفه ای مشاوران و وکلای تهران مدافع کمک بگیرید. ما در هر ساعت از شبانه روز آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم. علاوه بر مسائل و ارکان فرم اجاره نامه مجموعه ی تهران مدافع در زمینه ی مسائل حقوقی دیگر از جمله مسائل حقوقی مربوط به ارث و میراث، مطالبه اجور معوقه، تخلیه ملک تجاری و همین طور قوانین و مقررات مربوط به چک برگشتی نیز قادر به ارائه خدمات است.

وکلا و مشاوران حرفه ای تهران مدافع می توانند به شما نمونه قرارداد اجاره را نشان دهند تا شما با ارکان و محتوی آن آشنا شوید و هرگونه ابهام و سوالی که در این زمینه برایتان پیش بیاید را توسط آن ها برطرف سازید.

برای آشنایی با فسخ قرارداد اجاره پیش ار موعد در مطبی جداگانه به آن پرداخته ایم که می توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

تفاوت قولنامه و اجاره نامه در چیست؟

تفاوت قولنامه و اجاره نامه در چیست؟

حتما شما هم این جمله را به دفعات شنیده اید که وقتی فروشنده و خریدار یا مالک و مستأجر باهم به یک سری توافقات برسند در آخر این جمله ی «پس بریم قولنامه بنویسیم» بین آن ها رد و بدل می شود. اما لازم است بدانید که بسیاری از افراد مفهوم قولنامه را نمی دانند و با نکات حقوقی و موارد قولنامه اجاره خانه آشنا نیستند. در ادامه می خواهیم شما را با مفهوم قولنامه و تفاوت آن با قرارداد اجاره آشنا سازیم.

مطلب مرتبط:  وکیل مشارکت در ساخت و اهمیت ضمانت های اجرایی و روال قانونی در مشارکت ساخت

قولنامه در اصل به قول و قرار و صحبت هایی که بین طرفین معامله رد و بدل می شود گفته می شود. اما در آخر چیزی که به لحاظ قانونی ارزش و اعتبار دارد، سند رسمی است که باید به خریدار منتقل شود.

نکته ی حائز اهمیت این است که به سندی که در بنگاه معاملاتی تنظیم می شود، مبایعه نامه گفته می شود. گاهی اوقات افراد آن را به جای قولنامه به کار می گیرند. اما تفاوت این دو در چیست؟

هنگامی صحبت از قولنامه اجاره مغازه می شود در واقع ممکن است در همان لحظه شرایط برای عقد قرارداد و مبایعه نامه فراهم نباشد. به عنوان مثال آن مغازه یا ملک هنوز کامل نشده باشد، یا شخص مستأجر پول کافی برای اجاره ی آن واحد نداشته باشد. در نتیجه طرفین قرارداد قولنامه ای بین خودشان با حضور مشاور املاک تنظیم کرده تا زمانی که آن شرایط فراهم شود.

پیشنهاد ما

موسسه تهران مدافع یکی از بهترین موسسات حقوقی به همراه وکلا و مشاوران حرفه ای در کلیه ی مسائل حقوقی است. مشاوره حقوقی تهران مدافع در هر ساعت از شبانه روز با ۲۰ خط تلفن آماده ی پاسخ گویی به شما است. اعتماد به ما رمز موفقیت شماست.

سوالات متدوال

 1. قولنامه و مبایعه چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

قولنامه به صحبت ها و قول و قرارهایی گفته می شود که بین طرفین قرارداد رد و بدل می شود. اما مبایعه در اصل سند رسمی است که در بنگاه معاملات ملکی توسط مشاور املاک تهیه و امضا می شود.

 1. ارکان قرارداد شامل چه مواردی است؟

ارکان قرارداد شامل ۱. موجر ۲. مستأجر ۳. اجاره بها ۴. مورد اجاره است.

 1. شرایط و آثار قرارداد اجاره نامه چیست؟

علاوه بر مواردی که در ارکان قرارداد گفته می شود، موارد دیگری از قبیل نحوه ی استفاده مستأجر از مال، حق اجاره دادن مجدد مال، حق فروش مال توسط موجر، مسئولیت هزینه های مربوط به مال و همین طور شرایط تمدید قرارداد نیز ذکر می شود.

 1. انواع اجاره نامه را نام ببرید و بگویید کدام یک از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار است؟

دستی، بنگاهی،اسناد رسمی. که نوع اسناد رسمی از دو مورد دیگر به لحاظ قانونی با ارزش تر است. چراکه قرارداد اجاره نامه رسمی در دفتر اسناد رسمی به ثبت می رسد.

3/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312