... ...

توقیف اموال کارفرما چگونه است؟ آشنایی با روش ها و مراحل آن

 • 30 آبان 1400
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • 780 بازدید

توقیف اموال کارفرما یکی از اقداماتی است که قانون برای جبران ضرر وارد شده بر کارگر یا کارمند در نظر گرفته است. این نوع از توقیف اموال برای کارفرمایی که تعهدات خود را انجام نداده است قابل اجرا است. با استفاده از این امکان، کارگر می تواند نسبت به توقیف اموال اقدام نماید و حق وحقوق خود را دریافت نماید. در اینجا قصد داریم با جزئیات مربوط به توقیف اموال کارفرما بیشتر آشنا شویم.

توقیف اموال کارفرما

توقیف اموال کارفرما چیست؟

توقیف اموال کارفرما با هدف ضبط کردن و برداشت دارایی او انجام می شود. کارفرمایی که تعهدات خود را در قبال کارمند یا کارگر خود انجام نداده است، مشمول این حکم می شود. این نوع از توقیف اموال به دو روش توقیف اجرایی و توقیف تامینی انجام می شود تا ضرر و زیان کارگر یا کارمند جبران شود.

کارفرما چه تعهداتی نسبت به کارگران یا کارمندان خود دارد؟

پس از اشتغال فرد به کار، کارفرما با توجه به قانون کار تعهداتی را خواهد داشت که عدم رعایت آن، شکایت از او و در نهایت توقیف اموال کارفرما را در پی خواهد داشت. کارفرما در هفت زمینه نسبت به کارگران یا کارمندان خود تعهد دارد. این هفت زمینه شامل موارد زیر می شود:

 • پرداخت حق و حقوق

پرداخت حقوق یکی از مطالبات اولیه هر کارگری است. کارفرما باید مطالبات قانونی کارگر از قبیل حقوق و سایر مزایا را بر طبق قانون کار و قرارداد مندرج پرداخت نماید. در غیر اینصورت کارگر می تواند از کارفرما شکایت نماید.

 • بیمه کارگر

یکی دیگر از تعهدات کارفرما پرداخت حق بیمه کارگر مطابق با قوانین کار است. هر کارفرما موظف است از زمان شروع همکاری، کارگر خود را بیمه نماید. کارفرمایانی که کارگران خود را بیمه نکند، از قانون کار تخطی کرده و متخلف محسوب می شوند.

 • رعایت شرایط کاری

کارفرما باید شرایط کاری بر طبق قانون کار را رعایت نماید. این شرایط مواردی از قبیل: رعایت ساعت کاری، ممنوعیت استفاده از افراد زیر ۱۵ سال، عدم ارجاع کار اضافی به کارگر و … را در بر می گیرد.

 • پرداخت حق سنوات

پرداخت حق سنوات به کارگر جزء تعهدات کارفرما نسبت به کارگر است. پرداخت حق سنوات در قانون کار مشخص شده است.

 • پرداخت مطالبات معوقه

مطالبات حقوقی کارگر باید پس از اتمام کار به وی پرداخت شود و در صورتی که کارگر فوت کرده باشد، باید به وارثان او پرداخت شود. این موضوع در ماده ۲۲ قانون کار به وضوح بیان شده است.

 • گواهی انجام کار

کارفرما موظف است که پس از اتمام قرارداد کار، در صورت درخواست کارگر، گواهی انجام کار را همراه با نوع کار و زمان شروع و پایان همکاری به وی ارائه دهد.

 • تأمین ایمنی و وسایل حفظ سلامت کارگر
مطلب مرتبط:  شماره تلفن مشاوره حقوقی رایگان قوه قضاییه

یکی از تهعدات بسیار مهم کار فرما در خصوص حفظ ایمنی و سلامت کارگر است. تامین ایمنی شامل ایمنی کارگاه، ماشین آلات و ارائه وسایل ایمنی به کارگر است. کارفرمایانی که ایمنی کارگران خود را تامین نکند به عنوان متخلف شناخته می شوند.

اموال قابل توقیف چه اموالی هستند؟

اموال قابل توقیف کارفرما شامل اموال منقول و اموال غیر منقول است. اموال منقول و غیر منقول که مربوط به توقیف اموال کارفرما است، به صورت زیر تعریف می شود.

 • اموال منقول

اموال منقول به اموالی گفته می شود قابل جا به جا شدن هستند. اموالی از قبیل: اتومبیل، گوشی موبایل و چیزهایی از این دست جزء اموال منقول به شمار می آیند.

اموال قابل توقیف چه اموالی هستند؟

 • اموال غیر منقول

اموال غیر منقول به اموالی گفته می شود که قابل جا به جا شدن نیستند. اموالی از قبیل: ساختمان، زمین و چیزهایی از این دست جزء اموال غیر منقول به شمار می آیند.

روش های توقیف کردن اموال کارفرما چیست؟

همان طور که قبلا اشاره شد؛ توقیف اموال کارفرما به دو روش توقیف اجرایی و تامینی انجام می شود. در ادامه این دو روش را شرح می دهیم:

 • توقیف تامینی یا توقیف احتیاطی

هنگامی که حکم توقیف اموال به کارفرما داده می شود، حکم به صورت اجرائیه به وی ابلاغ می گردد. پس از اینکه حکم به کارفرما ابلاغ شد، کارفرما ۱۰ روز فرصت دارد تا آن را اجرا کند.

گاهی اوقات برخی از کارفرمایان در حین مهلت ۱۰ روزه، اموال خود را به نام شخص دیگری انتقال می دهند یا از راه های مشابه استفاده می کنند تا اموال را تسلیم نکنند. برای این وضعیت، تبصره ۱ ماده ۳۵ قانون اجرای احکام مدنی در نظر گرفته شده است. بر طبق این تبصره، شاکی می تواند حتی قبل از پایان مهلت ۱۰ روزه، اموال کارفرما را معرفی نماید و آن ها را توقیف کند. در این حالت توقیف تامینی انجام شده است.

 • توقیف اموال اجرایی

در صورتی که بعد از ۱۰ روز از ابلاغیه، کارفرما حکم را اجرا نکند، در این صورت شاکی می تواند درخواست توقیف اموال کارفرما را بدهد. در این حالت اموال کارفرما توقیف می گردد که به آن توقیف اجرایی گفته می شود.

روش های توقیف کردن اموال کارفرما چیست؟

مراحل توقیف اموال کارفرما به چه صورت است؟

مراحل توقیف اموال کارفرما در مورد اموال منقول و غیر منقول متفاوت است. این مراحل برای هر دو نوع آورده شده است.

 • نحوه توقیف اموال منقول
مطلب مرتبط:  آیا بیمه نکردن کارگران جرم است؟

در صورتی که مال قابل توقیف از نوع منقول باشد، مامور اجرا موظف است قبل از توقیف، لیستی از این اموال را تنظیم کند. سپس ارزش مالی هر یک مورد بررسی قرار گیرد. این اموال پس از تخمین ارزش مالی، در همان مکان نگهداری می شوند و تنها در صورتی جا به جا می شوند که این کار ضرورت داشته باشد.

 • نحوه توقیف اموال غیر منقول

در صورتی که مال قابل توقیف از نوع غیر منقول باشد، باید ابتدا وضعیت ثبتی آن بررسی شود. اگر مال مورد نظر در سازمان ثبت اسناد و املاک ثبت شده باشد، باید به اداره ثبت اطلاع داده شود. اداره ثبت، مال مورد نظر را در دفتر بازداشتی ثبت می کند و آن را به اطلاع مامور اجرا می رساند. اگر مال مورد نظر در سازمان ثبت اسناد و املاک، ثبت نشده باشد، در صورتی مال به عنوان اموال کارفرما شناخته شود، می توان آن را توقیف کرد.

توقیف اموال کارفرما یکی از مسائل حقوقی نسبتاً شایع است که برای افرادی که از کارفرما متضرر شده اند، در نظر گرفته شده است. در صورتی که در خصوص توقیف اموال هر گونه سوال یا ابهامی دارید، با وکیل اداره کار در مجموعه تهران مدافع تماس حاصل فرمایید. مشاوران و وکلای این مجموعه می توانند راهنمایی های لازم را در زمینه توقیف اموال ارائه نمایند. علاوه بر این برای دریافت سایر اطلاعات حقوقی از قبیل تقسیم ارث، اثبات نسب مادری و انواع مسائل حقوقی می توانید با سایت تهران مدافع همراه باشید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

 سؤالات متداول:

 • اگر کارفرما مال و اموالی نداشته باشد، شاکی چه اقدامی می تواند بکند؟

در صورتی که کارفرما هیچ گونه اموالی نداشته باشد، شاکی می تواند حکم جلب او را بگیرد و کارفرما را بازداشت کند.

 • چه اموالی از کارفرما را نمی توان توقیف کرد؟

اموالی که به عنوان نیاز زندگی شناخته می شوند را نمی توان توقیف کرد. این اموال تحت عنوان مستثنیات دین شناخته می شوند.

 • تعهدات کارفرما به کارگر شامل چه مواردی می شود؟

تعهدات کارفرما به کارگر شامل: رعایت شرایط کار، پرداخت حق السعی، پرداخت حق سنوات، بیمه کارگر، تسلیم گواهی انجام کار، تامین ایمنی کارگر، ماشین آلات و وسایل حفظ سلامت کارگران است.

 • اگر در مهلت زمانی ابلاغیه، کارفرما اموال خود را انتقال دهد، شاکی می تواند چه اقدامی انجام دهد؟

شاکی می تواند به منظور جلوگیری از این اتفاق، قبل از پایان مهلت ابلاغ، اقدام به توقیف اموال نماید.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312