... ...

شرایط خروج از کشور بدون اجازه پدر برای دختران مجرد

  • 6 مهر 1399
  • بدون نظر
  • 4 دقیقه
  • 2511 بازدید

اشاره کردیم که یکی از مدارک لازم برای خروج از کشور دختر مجرد اجازه پدر است. برای دختران زیر ۱۸ سالی که مجرد هستند، این اجازه ضروری است. البته خروج از کشور دختر مجرد بالای ۱۸ سال منعی نداشته و نیازی به اذن پدر ندارد. اما در شرایطی هم می توان بدون اجازه پدر برای خروج از کشور اقدام کرد. در شرایطی که پدر و مادر از هم طلاق گرفته باشند و دسترسی به پدر وجود نداشته باشد و هم چنین جد پدری هم در دسترس نداشت باشد، دختران مجرد می توانند با حکم دادگاه برای خروج از کشور اقدام نمایند.

شرایط خروج از کشور بدون اجازه پدر

به صورت کلی تنها راه خروج از کشور بدون اجازه پدر برای دختران مجرد زیر ۱۸ سال دریافت اجازه از طرف دادگاه است. دادگاه نیز بر اساس شرایط موجود می تواند برای این مورد تصمیم گیری نموده و این اجازه را برای دختر مجرد صادر نماید. در غیر این صورت شرایط خروج از کشور دختر مجرد زیر ۱۸ سال بدون اجازه پدر وجود ندارد.

مدارک لازم برای خروج از کشور دختر مجرد

متقاضیانی خروج از کشور می بایست ابتدا با وکیل مشاوره حقوقی کرده و بعد از دریافت نظر وی برای اجرایی کردن این تصمیم خود اقدام نمایند. مشاورین و وکلای ما در تهران مدافع آماده همکاری همه جانبه در این باره با متقاضیان هستند تا راهنمایی های لازم برای این مورد را ارائه نمایند.

شرایط خروج دختران مجرد از کشور تحت تاثیر طلاق

یکی از چالش های بسیار مهمی که شرایط خروج از کشور بدون اجازه پدر را برای دختران مجرد پیچیده تر می نماید،  هنگامی است که والدین از هم طلاق گرفته باشند. در چنین مواقعی در درجه اول برای دریافت گذرنامه برای دختر مجرد زیر ۱۸ سال اجازه پدر الزامی است و حتی اگر حضانت وی به عهده مادر باشد نیز یکی از مدارک لازم برای خروج از کشور دختر مجرد اجازه پدر است. اما مادر نیز بنا به صلاحدید قانونی می تواند برای قرار منع خروج دختر مجرد تحت حضانت خود اقدام نماید. قانون شرایطی را در نظر گرفته که مادر برای جلوگیری از خروج دختر مجرد به بهانه قهر و یا لجبازی پدر با وی، این قرار منع خروج را به دستور دادگاه صادر نماید.

مطلب مرتبط:  جلسه مشاوره طلاق توافقی و آشنایی کامل با مراحل آن

در صورتی که در این مواقع مادر بعد از طلاق با فرد دیگری ازدواج کرده باشد، بنا به تشخیص دادگاه و یا درخواست ولی قهری این امکان وجود دارد که حضانت وی به ولی قهری سپرده شود.

شرایط خروج دختران مجرد از کشور تحت تاثیر طلاق

پیچیدگی های زیاد قانونی درباره شرایط خروج از کشور بدون اجازه پدر لازم می دارد تا متقاضیان در چنین مواقعی حتما مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری آگاه به شرایط را فراموش نکنند. در غیر این صورت ممکن است با یک قدم اشتباه خود را از حق قانونی و شهروندی خود دور نگه دارند.

 برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اجازه خروج فرزند از کشور در دوران حضانت به لینک مربوطه مراجعه کنید.

سؤالات متداول

  • در صورت جدا طلاق والدین و بر عهده گرفتن حضانت فرزند توسط مادر، شرایط خروج از کشور دختر مجرد چگونه است؟

در چنین شرایطی اجازه پدر برای خروج از کشور دختر مجرد زیر ۱۸ سال ضروری است. اگر به پدر دسترسی نبود، اجازه جد پدری و در صورت عدم دسترسی به جد پدری نیاز به اجازه از دادگاه است.

  • آیا با دریافت ویزای تحصیلی و پذیرش از دانشگاه های خارجی برای دختر مجرد، امکان خروج از کشور بدون اجازه پدر وجود دارد؟

خیر در چنین شرایطی هم اجازه خروج از کشور توسط پدر الزامی است.

  • مدارک لازم برای خروج از کشور دختر مجرد چیست؟

دختر مجرد بالای ۱۸ سال اگر منع قانونی خاصی نداشته باشد، خروج از کشور بدون اجازه پدر امکان پذیر است و همان مدارک معمول برای این منظور نیاز خواهد بود.

  • در صورتی که حضانت دختر مجرد به عهده مادر باشد، اجازه خروج از کشور برای وی به عهده کیست؟
مطلب مرتبط:  نمونه دادخواست ثبت واقعه ازدواج

خروج از کشور بدون اجازه پدر حتی برای دختر مجرد زیر ۱۸ سالی که حضانت وی به عهده مادر باشد، امکان پذیر نیست.

4.7/5 - (3 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312