... ...

اجازه خروج فرزند از کشور در دوران حضانت

  • 31 شهریور 1399
  • ۱۲ نظر
  • 2 دقیقه
  • 2973 بازدید

اجازه خروج فرزند از کشور در دوران حضانت

اجازه خروج فرزند از کشور در دوران حضانت با پدر است؟ من حضانت کامل فرزند دخترم را دارم  و حال می خواهم از کشور خارجی مهاجرت کنم الان شوهر سابق من می تواند از خروج فرزندم از کشور جلوگیری کند ؟

اجازه خروج فرزند از کشور در دوران حضانت

سلام درست است که حضانت فرزندتان با شماست ولیکن همسرتان به دلیل این که خروج از کشور مانع ملاقات با فرزند است از این موضوع جلوگیری کند. در هر صورت حضانت چه با مادر باشد چه با پدر هیچ کدام از آن ها نمی توانند فرزند را به شهر دیگر یا کشور دیگر ببرند و باعث تأثیر در ملاقات فرزند شوند. در صورتی که صلاحیت خروج از کشور فرزند توسط دادگاه با توجه به شرایط کودک برای او مفید باشد دادگاه فرضاً برای درمان یا شرکت در مسابقات اجازه خروج از کشور را می دهد، حتی اگر حضانت با پدر باشد ایشان می توانند برای فرزند گذرنامه اخذ کند ولیکن مادر نیز می تواند به اداره گذرنامه مراجعه کند و از خروج فرزند مشترک ممانعت کند.اجازه خروج فرزند از کشور در دوران حضانت اگر فرزند بالای ۱۸ سال باشد برای خروج از کشور لازم به اجازه والدین ندارد.

مشاوره با وکیل

موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با بهره گیری از وکلای پایه یک دادگستری پاسخگوی شما در ساعات شبانه روز باشد

مطلب مرتبط:  مطالبه مهریه در طلاق توافقی در صورت باکره نبودن زوجه | مهریه دختر باکره در طلاق توافقی
5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
۱۲ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. حمید رضوانیان

    سلام برای دخترم ۱۰ سالشه براش پاسپورت گرفتم می خواستم برای ۴ روز با پدر بزرگ و مادربزرگش به ترکیه سفر میکنه خواستم بدونم اجازه نامه دیگری لازم هست یا نه،؟؟با تشکر

    1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

      با سلام
      در صورت داشتن پاسپورت و اذن پدر مشکلی به وجود نمی آید.

  2. سارا

    سلام بچه که ازطریق ازدواج موقت بوده بازم نیازبه اجازه پدردارد،؟

    1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

      سلام اذن پدر ارتباطی به نوع عقد ندارد

  3. سمیرا احمدی

    سلام من حدودا هشت ساله جدا شدم حق طلاق داشتم و دادگاه حضانت بچه ها رو که هردو پسر هستند به من داده و از اون موقع پدر نه بچه ها رو اومده ببینه نه نفقه بچه ها رو پرداخت کرده و هیچ خبری از پدر و جا و مکان او نداریم آیا برای خروج از کشور با توجه به این شرایط نیاز به رضایت پدر هست یا دادگاه تصمیم میگیرد ممنون میشم پاسخ بدید

    1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

      با سلام شما میتوانید در این شرایط مجوز خروج را از دادگاه بگیرید و طبق ماده ۴۲ قانون حمایت از خانواده دادگاه درصـورت موافقت با خـارج کردن صغیـر و مجنون از کشور، بنابر درخواست ذینفع ، برای تضمین بازگرداندن صغیر و مجنون تأمین مناسبی اخذ می کند
      گفتنی است :
      فرزندان از سن ۱۸ سالگی نیازی به اجازه پدر نخواهند داشت
      وفق ماده ۱۸ قانون صدور گذرنامه، تمامی دختران زیر ۱۸ سال برای خروج از کشور نیاز به اذن ولی قهری یعنی پدر و در صورت فوت جد پدری دارند.
      ضمناً اگر خانمی ازدواج نماید اجازه خروج از کشور باید از همسر اخذ شود.
      اگر خانمی پیش از ازدواج گذرنامه گرفته باشد بعداز ازدواج تا پایان مهلت اعتبار گذرنامه می‌تواند از کشور خارج شود. لیکن برای تمدید گذرنامه نیازمند اذن شوهر خواهد بود.
      اذن خروج از کشور فقط ، با وکالت نامه صادره از دفتر اسناد رسمی قابل قبول خواهد بود.
      بانوانی که شوهر خارجی دارند، از این قاعده مستثنی هستند.

  4. مینا

    سلام من حضانت دائم دخترم رو دارم و پدرش حق دیدنش و تا آخر عمر نداره تاریخ پاسش تموم شده من میتونم براش پاس پورت جدید بگیرم؟

    1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

      با سلام
      تمامی حقوقی که نسبت به حضانت در دادنامه طلاق یا وکالتنامه درج گردیده،جهت بررسی و بهبود خدمات تماس حاصل فرمائید.

  5. بنیتا راد

    سلام .حضانت دخترم با منه .تاریخ پاسپورتش رو ب اتمامه .با داشتن حضانت میتونم خودم براش پاسپورت بگیرم.پاسپورت قبلیو پدرش حضور داشت یعنی جدا نشده بودیم هنوز.الان به خودم پاسپورت میدن ؟

    1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

      سلام خیر با حق حضانت نمیتونید چرا که اجازه خروج از کشور مربوط به حق ولایت هست که با پدر می باشد

      1. فاطمه ذبیحی

        سلام .حضانت تا ۷ سالگی دو فرزندم با من(مادر هست اجازه محضری خروج فرزندانم به پدر دادم اما پدرش از کشور خارج شده و حالا خودم قصد مهاجرت دارم دادگاه اجازه خروج از کشور رو به من و فرزندانم میده؟

        1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری

          سلام اجازه خروج از کشور با پدر اطفال است

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312