... ...

دستور موقت توقف عملیات اجرایی چیست و چه زمانی صادر می شود؟

 • 29 شهریور 1399
 • ۲ نظر
 • 4 دقیقه
 • 2563 بازدید

رای معمول دادگاه ممکن است کمی زمان بر شده و همین طول کشیدن آن باعث ایجاد خسارت هایی شود. در واقع در چنین شرایطی رای اصلی دادگاه تبدیل به نوش دارویی بعد از مرگ سهراب خواهد شد. قانون گذار برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی در ماده ۳۱۰ قانون آیین دادرسی در اموری که تعیین تکلیف آن ها فوریت دارد، دادگاه را مکلف به صدور رای دستور موقت توقف عملیات اجرایی نموده است تا این گونه از بروز خسارت های احتمالی جلوگیری نماید.

دستور موقت توقف عملیات اجرایی

کاربران محترم باید دقت داشته باشند که توقف عملیات اجرایی بنا به شرایط ممکن است تعاریف مختلفی داشته باشد. از این رو اگر اطلاعات لازم در این باره را ندارید، بهتر است با افراد متخصص مشورت کنید. زیرا عدم آگاهی در این باره می تواند حق و حقوق شما را در دادگاه شایع نماید.

نمونه درخواست دستور موقت توقف عملیات اجرایی را چگونه باید به تنظیم نمود؟

شهروندان این حق قانونی را دارند که برای جلوگیری از بروز خسارت های احتمالی از دادگاه ذیصلاح درخواست دستور موقت نمایند. این درخواست البته باید به صورت قانونی تنظیم شده و تسلیم دادگاه گردد. با توجه به چالش های بسیار زیادی که در این باره وجود دارد، توصیه می کنیم که ابتدا کاربران با نمونه رای دستور موقت توقف عملیات اجرایی آشنا شده و سپس با توجه به شرایط موجود از وکیل برای این منظور کمک بگیرند. وکیل با داشتن تجربه بالا و هم چنین تخصص های لازم، این امکان را دارد که این درخواست را به کونه ای تنظیم نماید که قاضی دادگاه برای صادر نمودن این دستور مجاب شود. اگر به این نکته دقت نکنید، ممکن است با درخواست شما موافقت نشده و از آن گذشته عدم موافقت با این دستور قابل فرجام خواهی هم نیست.

مطلب مرتبط:  اثبات مالکیت ملک و آشنایی با روش های آن در قوانین ایران

مجموعه تهران مدافع با سال ها تجربه در زمینه تنظیم نمونه درخواست و هم چنین آشنایی کامل با مفاد قانونی مربوط به این درخواست، مشاوره های لازم را در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

دستور موقت توقف عملیات اجرایی ثبت

آیا دادگاه می تواند درخواست دستور موقت توقف عملیات اجرایی ثبت را رد کند؟

طبق قانون تشخیص فوری بودن موضوع دادگاه به عهده دادگاهی است که صلاحیت رسیدگی به پرونده مورد نظر را دارد. از این رو اگر قاضی تشخیص بر عدم فوریت موضوع دادگاه دهد، می تواند درخواست دستور موقت را رد کند. البته با توجه به اینکه قانون دادگاه را نسبت به صدور رای موقت برای توقف عملیات اجرایی برای جبران خسارت مکلف کرده، معمولاً قضات تمام شرایط را در نظر گرفته و سپس نسبت به قبول یا رد این درخواست اقدام می نمایند. به هر حال کیفیت تنظیم این درخواست نیز می تواند در رای قاضی تاثیر داشته باشد. به همین دلیل لازم است تا کاربران در زمان مورد نظر با مشورت با وکیل بهترین شرایط را برای خود ایجاد نمایند.

آیا دادگاه می تواند درخواست دستور موقت توقف عملیات اجرایی ثبت را رد کند؟

سؤالات متداول:

 • چرا دستور موقت توقف عملیات اجرایی در قانون گنجانده شده است؟

این دستور در واقع راهکاری است قانون که به وسیله آن مانع از ضایع شدن تاثیر حکم اصلی در مواقع اضطراری می شود.

 • برای پیش برد اهداف خود در دستور موقت توقف عملیات اجرایی ثبت چه باید کنیم؟

با توجه به پیچیدگی های قانونی موجود در این باره، در چنین مواقعی بهتر است کاربران از وکیل  عملیات اجرایی ثبت استفاده نمایند.

 • نمونه درخواست دستور موقت توقف عملیات اجرایی بر اساس کدام ماده قانونی تنظیم می شود؟
مطلب مرتبط:  الزام به ثبت رسمی تقسیم نامه ساختمان

این دستور را دادگاه به موجب ماده ۳۱۰ قانونی آیین دادرسی مدنی صادر می نماید و بر اساس همین قانون می توان برای تنظیم دادخواست اقدام کرد.

 • این دستور در چه مواردی صادر می شود؟

در اموری که تعیین تکلیف آن فوریت داشته باشد، دادگاه مکلف است تا برای جبران خسارت احتمالی از این دستور استفاده نماید.

4.7/5 - (4 امتیاز)
سوالات شما
۲ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. علی امینیان فر

  سلام خسته نباشید

  اینجانب ضامن شدم ودادگاه بادرخواست اعساروام گیرنده موافقت کرده وپیش پرداخت واقساط اول وام ازطرف وام گیرنده پرداخت شده
  ولی مشاورحقوقی بانک به دادگاه اعلام کرده که ضامنین نیز باید درخواست اعسار بدن
  میخاستم ازمحضرشما سوال کنم وقتی مبلغ
  تصویب شده دردادگاه درحال پرداخته اعسارضامن چه ارتباطی داره و چرا بازگشای حساب ضامن را مربوط به درخواست اعسارضامن میدونن پس اگه به این شکل باشد پس این همه تلاش وام گیرنده برای اعساروتقسیط وپرداختیهای بعمل آمده چه می شود؟

  1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری

   سلام مسئولیت ضامن ها با متعهد اصلی تضامنی است و میتوانند مبلغ را از هرکدام به اختیار خود مطالبه کنند.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312