... ...

شرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر

  • ۱۵ مهر ۱۳۹۹
  • بروزرسانی: ۸ تیر ۱۴۰۰
  • بدون نظر
  • 3 دقیقه
  • 1138 بازدید

‎طبق قانون مهریه بر عهده شوهر است و حال اگر در هنگام عقد و در عقدنامه زن بخواهد در آینده تضمینی برای گرفتن مهریه داشته باشد می بایست تعهد پرداخت مهریه را در عقدنامه از پدر وی بخواهد تا با امضای عقدنامه توسط پدر شوهر شرایط دریافت و اخذ مهریه را نیز در آینده داشته باشد.

مهریه بر ذمه (عهده) پدر داماد به صورت تضامنی است یعنی شرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر به صورت کامل وجود دارد و فی ما بین آنها تقسیم نمیگردد و با اخذ مهریه از هر کدام تعهد نفر بعدی ملغی می گردد.

جهت مشاوره کامل در این خصوص کافیست با ما تماس گرفته و با وکیل خانواده متخصص مشاوره رایگان بگیرید.

مزایای گرفتن مهریه از پدر شوهر

دلیل گرفتن این تعهد این است که در صورتی که در آینده شوهر توان پرداخت مهریه را نداشته باشد یا اموالش را منتقل نموده باشد زوجه بتواند با وجود اموال پدر شوهر اقدام به گرفتن مهریه کند که این اموال شامل حقوق بازنشستگی- ماشین و اموال غیر منقول است.

در برخی موارد زوج با انتقال اموال مانع دستیابی همسرش به اموال جهت وصول مهریه می گردد.

مزایای گرفتن مهریه از پدر شوهر

شرایط گرفتن مهریه بعد از مرگ شوهر

در صورت فوت شوهر امکان گرفتن مهریه از خانواده شوهر امکان پذیر نبوده مگر اینکه قبل از فوت از یکی از اقوام نزدیک خود ارث برده باشد در این صورت گرفتن مهریه از پدر شوهر بعد از مرگ شوهر و یا سایر افراد امکان پذیر است البته این سهم الارث اگر تقسیم نشده باشد امکان توقیف دارد اما اگر تقسیم شده باشد امکان مطالبه وجود ندارد.

مطلب مرتبط:  طلاق توافقی در کرج بدون حضور زوجین به همراه مراحل آن توسط وکیل

در صورتی که پدر شوهر تعهد به پرداخت مهریه نموده باشد مهریه بر ذمه پدر داماد باقی می ماند و با فوت او از بین نمی‌رود و امکان مطالبه مهریه از پدر شوهر وجود دارد.

بر اساس نظریه تخصص وکیل ارث حال اگر زن فوت کند وارث او می‌توانند علیه پدر شوهر وی اقدام نموده و مهریه را مطالبه نمایند و یا اگر شوهر زنده باشد علیه او اقدام نمایند و مهریه را مطالبه نمایند.

آیا شرایط دریافت مهریه از پدر شوهر بعد از مرگ شوهر وجود دارد؟

گاهی شنیده می شود که شوهر مالی ندارد اما خانواده او ثروتمند و توانایی پرداخت مهریه را دارد باید توجه داشته باشید که این امکان وجود ندارد مگر اینکه پدر شوهر پرداخت را تعهد نماید در چنین حالتی شرایط گرفتن مهریه فراهم است.

شرایط گرفتن مهریه بعد از مرگ شوهر

آیا با فوت شوهر مهریه را از خانواده او میتوان گرفت؟

خیر ولی در صورتی که قبل از فوت شوهر ارثی به او رسیده باشد امکان توقیف آن به عنوان مهریه وجود دارد و با توجه به اینکه مهریه دیون ممتاز است ابتدا باید مهریه پرداخت و کسر گردد. مانند این که پدر شوهر فوت نموده باشد و ماترک او و سهم الارث وارثین تقسیم و پرداخت نشده باشد.

آیا تعهد پدر شوهر و پرداخت مهریه حتما باید در عقدنامه باشد ؟

خیر تعهد پدر شوهر حتماً نباید در عقدنامه باشد تا شرایط گرفتن مهریه از او امکان پذیر باشد و با تعهد به صورت خارج از عقد نامه نیز امکان مطالبه مهریه از او وجود دارد و مهریه بر ذمه پدر داماد قرار می گیرد البته اگر در برگ عادی باشد امکان مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت وجود ندارد.

مطلب مرتبط:  آیا آزمایش پزشکی قانونی برای طلاق توافقی نیاز است؟ | گواهی عدم بارداری
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312