... ...

آیا عدم پرداخت سفته زندان دارد؟ آشنایی با راهکارهایی برای وصول آن

 • 14 مهر 1399
 • بدون نظر
 • 6 دقیقه
 • 2651 بازدید

سفته یکی از اوراق بهادار است که از اسناد تجاری محسوب می شود. سفته در حقیقت یک ابزار برای پرداخت غیرپولی است. بر اساس این سند فرد صادر کننده متعهد می شود تا در زمانی مشخص یا غیر مشخص مبلغی را به صورت عند المطالبه به شخص دارنده سفته پرداخت کند. نکته مهم در مورد این اوراق دانستن قوانین مربوط به آن است تا مشکلات ناشی از آن به حداقل برسد. بر این اساس یکی از مهم ترین سؤالاتی که در این باره مطرح می شود، این است که آیا سفته زندان دارد یا خیر. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله برآن شدیم تا در مورد قوانین مربوط به سفته و عواقب عدم پرداخت آن مطالبی را عنوان کنیم. با ما همراه باشید.

روش خرید و پر کردن سفته

خرید و تهیه سفته امروزه کار دشواری نیست. سفته را می توان حتی از دکه های روزنامه فروشی نیز تهیه کرد. اما پیشنهاد می شود تا برای جلوگیری از عواقب احتمالی این اوراق از بانک تهیه شود. با این که خرید سفته جز کارهای بسیار رایج در کشور است، اما هنوز عده زیادی از افراد با قوانین و معاملات مربوط به آن آشنا نیستند. هنگام امضا کردن سفته آگاهی و اطلاع از قوانین مرتبط با آن از قبیل این که سفته زندان دارد یا خیر ضروری خواهد بود.

آیا عدم پرداخت سفته زندان دارد

شما در حال مطالعه مقاله مرتبط با پرسش “آیا سفته زندان دارد” هستید.

برای پر کردن سفته نیز قواعدی باید رعایت شود. طبق ماده ۳۰۸ قانون تجارت فته طلب یا همان سفته علاوه بر امضاء یا مهر باید دارای تاریخ و متضمن مراتب ذیل باشد:

 1. مبلغی که باید تادیه شود با تمام حروف
 2. گیرنده وجه
 3. تاریخ پرداخت

غیر از موارد عنوان شده سایر مندرجات موجود در سفته در صورت عدم پر شدن مشکلی در اعتبار سفته ایجاد نمی کند. در صورتی که سفته برای شخص خاصی صادر می شود، ذکر نام آن شخص بر روی آن الزامی خواهد بود. در غیر این صورت عبارت در وجه حامل روی آن ذکر می شود. در این حالت هر شخصی که سفته را در اختیار داشته باشد می تواند نسبت به وصول آن اقدام کند.

مطلب مرتبط:  اصلاح نام خوانده در دادخواست

آیا عدم پرداخت سفته زندان دارد؟

در پاسخ به این سؤال که آیا سفته زندان دارد یا خیر باید عنوان کنیم که مطالبه این اوراق برخلاف چک، از سوی مراجع کیفری امکان پذیر نخواهد بود. شاید یکی از دلایلی که در معاملات باعث برتری چک نسبت به سفته شده است همین امر باشد. لازم به ذکر است که پرداخت سفته می تواند بر اساس توقیف اموال شخص به میزان مبلغ و یا قسط بندی مبلغ سفته نیز انجام شود. چنانچه با وجود این شرایط نتوان سفته را وصول کرد، می توان با استفاده از برگ جلب، صادر کننده سفته را تا پایان پرداخت یا توافق در حبس نگه داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قوانین مرتبط و دریافت مشاوره حقوقی سفته می توانید با کارشناسان ما در مجموعه حقوقی تهران مدافع در تماس باشید.

آیا عدم پرداخت سفته زندان دارد؟

راهکارهایی برای وصول سفته

در قسمت قبل در مورد این که سفته زندان دارد و یا می توان به صورت کیفری در مورد آن رسیدگی کرد صحبت کردیم. در این قسمت قصد داریم تا در مورد روش های وصول سفته به صورت قانونی مطالبی را عنوان کنیم. چنانچه فردی که ملزم به پرداخت سفته است، در مدت زمان تعیین شده اقدام به برگرداندن مبلغ نکند، لازم است تا دارنده سفته حداکثر تا ده روز بعد از تاریخ سررسید سفته نسبت به تنظیم واخواست اقدام کند. در مطلبی جداگانه نمونه دادخواست مطالبه وجه سفته را مورد بررسی قرار دادیم.

برگه ی واخواست در حقیقت به عنوان یک اعتراض رسمی شناخته می شود که از سوی بانک و یا دادگاه قابل تنظیم خواهد بود. برگه یا نامه واخواست در اختیار صاحب سفته، فرد امضا کننده سفته و همچنین دادگاه قرار خواهد گرفت و بر اساس آن می توان نسبت به وصول مبلغ سفته از طریق اجرای اسناد رسمی و یا مراجع قضایی دادگستری اقدام کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی وصول سفته و انجام مراحل آن مقاله وکیل بانکی را از دست ندهید.

قوانین انتقال سفته

پس از آن که با قوانین کیفری و این که آیا عدم پرداخت سفته زندان دارد یا خیر صحبت کردیم، وقت آن رسیده است تا در مورد قوانین انتقال سفته نیز مطالبی را عنوان کنیم. سؤالی که برای بسیاری از کاربران مطرح می شود این است که آیا سفته نیز مانند چک قابلیت انتقال دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال باید عنوان کنیم که بله این امکان در مورد سفته نیز وجود دارد.

مطلب مرتبط:  روش های اثبات کلاهبرداری

انتقال سفته بدین صورت انجام می شود که در مورد نمونه هایی که در وجه حامل است، حامل آن تغییر می کند. در حالی که اگر سفته به نام یک شخص صادر شده باشد می توان آن را پشت نویسی کرد و آن را انتقال داد.

قوانین انتقال سفته

سفته قوانین زیادی دارد که شاید بسیاری از افراد با این قوانین آشنا نباشند. به منظور وصول سفته و یا جلوگیری از گرفتار شدن در مسائل و مشکلات آن بهتر است با یک وکیل سفته و یا مشاوران این حوزه مشورت کرد. وکلای خبره در مجموعه معتبر تهران مدافع آماده هر گونه خدمت رسانی به هموطنان عزیز در حوزه مسائل مرتبط با سفته خواهند بود. برای دریافت پاسخ سوالات خود از قبیل اینکه سفته زندان دارد و یا سایر قوانین مربوط به سفته با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

سؤالات متداول:

 1. آیا می توان برای صادرکننده سفته بدون تاریخ حکم جلب گرفت؟

در این شرایط سفته باید تکمیل و واخواست شود و دادخواست مطرح شود.  تا بعد از رسیدگی و عدم پرداخت در مرحله اجرا بتوانید طی دستور جلب گرفت.

 1. هزینه واخواست و دادخواست سفته چقدر است؟

هزینه دادرسی سفته حدود ۳.۵ درصد قیمت سفته خواهد بود.

 1. در صورتی که ده روز از تاریخ سفته بگذرد قابلیت مطالبه وجود دارد؟

ظرف مهلت مقرر پس از سررسید بایستی برای مطالبه مبلغ سفته واخواست دهید اگر در مهلت مقرر این اقدام صورت نگیرد بعنوان سند عادی شناخته شده و رسیدگی به آن مشکل خواهد بود.

 1. سفته باید چگونه نوشته شود تا امکان سواستفاده از آن وجود نداشته باشد؟

در مواقعی که سفته به منظور ضمانت و یا حسن انجام کار امضا می شود بهتر است روی آن تاریخ درج نشود و بر روی آن عبارت بابت ضمانت یا حسن انجام کار قید شود.

4.2/5 - (4 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312