... ...

طلاق به دلیل خیانت همسر و آشنایی با درخواست طلاق به این دلیل

 • 4 مهر 1399
 • ۲ نظر
 • 6 دقیقه
 • 2609 بازدید

در دین اسلام خیانت به عنوان عملی حرام تلقی می‌شود و ارتکاب آن از سوی هر فردی دارای مجازات است. اما باید توجه داشته باشید که چون در اینجا موضوع آبرو و اعتبار افراد در میان است در صورتی که مدعی نتواند با دلایل کافی ادعای خود را اثبات کند، خود او از طرف قاضی مجازات خواهد شد. اگر مرد و زنی بخواهند جدا شوند، باید به دادگاه مراجعه نمایند و دادگاه با ارجاع اختلاف به داوری اقدام به اصلاح بین زوجین خواهد کرد و در صورتی که زن و شوهر سازش نکنند، گواهی عدم امکان سازش نیز صادر خواهد شد. دفتر طلاق پس از دریافت گواهی عدم امکان سازش به اجرای صیغه طلاق و ثبت آن اقدام خواهد کرد. با توجه به حساسیت و پیچیدگی این موارد، در ادامه قصد داریم به موضوع طلاق به دلیل خیانت همسر بپردازیم.

طلاق به دلیل خیانت همسر

 

درخواست طلاق از طرف مرد به دلیل خیانت همسر

طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی، مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را ثبت کند. اگر مردی متوجه ارتباط و دوستی همسرش با مرد نامحرم شود و از آنجایی که حق طلاق با مرد است، می‌تواند درخواست طلاق به دلیل خیانت زن را بدهد اما مرد برای اثبات خیانت زن باید دلایل کافی ارائه دهد تا بتواند آن را ثابت کند. یکی از راه‌های اثبات خیانت زن این است که خود متهم در برابر قاضی به خیانت اعتراف کند، آن را نوشته امضاء و اثر انگشت نماید. اما اگر زن به طور مستقیم اقرار نکند، مرد می‌تواند با ارائه مستندات مانند عکس، پیام‌های زن با مرد دیگر خیانت او را ثابت کند و درخواست طلاق دهد. در این صورت، نتیجه به نظر قاضی پرونده بسنگی دارد، یعنی ممکن است قاضی مدارک ارائه شده را بپذیرد و یا  احتمال دارد آن‌ها را قبول نکند. البته مرد باید در نظر داشته باشد که حتی اثبات خیانت هم نمی‌تواند همیشه دلیل برای عدم پرداخت مهریه زن باشد و مهریه در هر صورتی به زن تعلق می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر می‌توانید نمونه دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به مهریه را مطالعه کنید.

درخواست طلاق از طرف مرد به دلیل خیانت همسر

درخواست طلاق از طرف زن به دلیل خیانت همسر

عسر و حرج به هر حالتی گفته می‌شود که ادامه زندگی برای زن با مشقت همراه بوده و تحمل آن مشکل باشد. در این خصوص، هرگاه زنی بخواهد با استناد به قوانین مربوط به عسر و حرج، از شوهر خود طلاق بگیرد باید به دادگاه مراجعه نموده و وجود یکی از موجبات طلاق را ثابت نماید. بر اساس قانون، روابط نامشروع مرد با زن نامحرم تحت هر شکلی جرم شناخته می‌شود و مجازات دارد. برای مشاوره با وکیل رابطه نامشروع می توانید با شماره های دفتر تماس بگیرید.

مطلب مرتبط:  مهریه به این زنان تعلق نمی‌گیرد | در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد ؟

مرد می‌تواند با رضایت همسر اول و دادگاه، ازدواج دائم یا موقت با یک زن دیگر داشته باشد، اما اگر مرد بدون کسب رضایت زن اول، همسر دیگرى اختیار کند و یا اینکه مردی دارای رابطه نامشروع و غیر اخلاقی با زن نامحرم باشد، می‌تواند خیانت محسوب شود. در این صورت، زن می‌تواند با استناد به قانون حمایت‏ از خانواده، از دادگاه تقاضاى صدور گواهى عدم امکان سازش براى طلاق نماید. اما باید توجه داشته باشید که در همه موارد، رابطه مردی به غیرهمسر خود نمی‌تواند دلیلی برای طلاق باشد مگر اینکه زن دلایل کافی برای اثبات خیانت مرد داشته باشد. راه‌های اثبات خیانت مرد با توجه به نوع خیانت و همچنین اینکه ازدواج دائم و یا موقت باشد، متفاوت است. اگر ازدواج مجدد مرد دائم باشد، چون در دفتر رسمی ازدواج و طلاق ثبت شده و در شناسنامه وی نیز نوشته می‌شود، به راحتی قابل اثبات است. اما در صورتی که ازدواج موقت باشد چون در شناسنامه مرد نوشته نمی‌شود، تنها راه اثبات خیانت مرد، دسترسی به صیغه نامه موقت است. در صورتی که زن به صیغه نامه دسترسی نداشته و یا موفق نشود آن را به دادگاه ارائه نماید، این امکان برای او وجود دارد با توجه به اینکه، صیغه نامه در یک دفتر ازدواج ثبت شده است، دادگاه را به آن دفترخانه ارجاع دهد.

درخواست طلاق از طرف زن به دلیل خیانت همسر

اعسار از پرداخت مهریه چیست؟

مهریه یک نوع طلب مالی زن از شوهر و بدهکاری شوهر به زن بوده و در اصل عندالمطالبه است. در صورت مطالبه مهریه توسط زن از شوهر و محکومیت مرد به پرداخت آن، وی می‌تواند با معرفی دو شاهد دادخواست اعسار از پرداخت مهریه نماید. مرجع قضایی نیز در صورت دریافت اسناد کافی و ارائه گواهان ذی‌صلاح با پیش پرداخت بخشی از مهریه به زوجه و اقساطی شدن آن موافقت می‌کند که بستگی به رأی دادگاه دارد. جهت کسب اطلاع بیشتر در این خصوص می‌توانید نمونه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را مطالعه نمایید.

سؤالات متداول

 • آیا وجود رابطه اینترنتی از قبیل ایمیل، پیامک، چت و دیگر داده‌های رایانه‌ای می‌تواند در دادگاه به عنوان دلیل اتهام خیانت ارائه شود؟
مطلب مرتبط:  نحله چیست و در چه صورتی به زن تعلق می گیرد؟ | چگونگی دریافت نحله

ایمیل، پیامک، چت و موارد این چنینی را می‌توان از جهت شباهت با دلایلی مانند سند عادی مقایسه کرد. اما چون امکان دخالت در این اسناد از طریق هک و دیگر روش‌ها بسیار زیاد است، اطمینان از درستی و نیز انتساب آن نسبت به سایر اسناد کتبی کاهش می‌یابد. اما از طرف دیگر، با توجه به قوانین مربوط به جرایم رایانه‌ای، چنانچه داده‌های رایانه‌ای توسط طرف دعوا یا شخص ثالثی که از دعوا آگاهی نداشته، ایجاد یا پردازش یا ذخیره یا منتقل شده باشد‌ و سیستم‎ رایانه‌ای یا مخابراتی مربوط به نحوی درست عمل کند که به صحت و تمامیت، اعتبار و انکارناپذیری داده‌ها خدشه وارد نشده باشد، قابل استناد خواهند بود.

 • آیا مرد می‌تواند با اجازه از سوی همسر اول و دادگاه ، ازدواج دائم یا موقت با یک زن دیگر داشته باشد؟

مرد می‌تواند با کسب اجازه از همسر اول و دادگاه، ازدواج دائم یا موقت با یک زن دیگر داشته باشد؛ اما در صورتی که ازدواج مجدد او بدون اجازه همسر و یا دادگاه باشد و یا اینکه مردی دارای رابطه نامشروع و غیراخلاقی با زن نامحرم باشد، می‌تواند خیانت محسوب شود. البته در صورتی زن می‌تواند با داشتن این دلیل درخواست طلاق خود را ثبت کند که موضوع عدم ازدواج مجدد مرد، در سند ازدواج آن‌ها شرط شده باشد، در غیر این صورت این ارتباط وی نمی‌تواند دلیلی بر طلاق زن باشد.

 • اگر صیغه نامه در دفاتر رسمی ازدواج موضوع ثبت نشده باشد و صیغه نامه هم پیدا نشود، چگونه می‌توان خیانت مرد به زن را ثابت کرد؟

در این مورد زن می‌تواند با دلایل کافی از همسر خود شکایت کند، در این صورت مرد موظف است جهت جلوگیری از مجازات کیفری، اقرار به ازدواج موقت خود کرده و صیغه نامه را به دادگاه تحویل دهد. زن نیز می‌تواند از اقرار مرد یا صیغه نامه، استفاده کرده و در دادگاه خانواده درخواست طلاق بدهد.

 • اگر زن یا مرد نتواند اتهام خیانت را ثابت کند، چه می‌شود؟

در صورتی که فردی موفق به اثبات خیانت نشود، خود مجرم شناخته می‌شود. به طور کلی اگر زن یا مردی موفق به اثبات خیانت همسر خود نشوند به ۸۰ ضربه شلاق محکوم خواهد شد. پس سعی کنید پیش از اقدام برای مراجعه به دادگاه و درخواست طلاق، با راه‌های اثبات خیانت آشنا شده و درخواست خود را با دلایل کافی ثبت کنید.

4/5 - (5 امتیاز)
سوالات شما
۲ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. محمد علی

  سلام برای طلاق آیا زوجه میتواند به توجه به تماسها و یا پیامها به خیانت استناد کند و برای دادگاه کفایت میکند ؟

  1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام در صورت طرح دعوی کیفری خیانت در امانت و صدور رای قطعی و ارائه به دادگاه رسیدگی کننده به طلاق ، بله امکانپذیر است.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312