... ...

حق طلاق زن و آشنایی با مراحل و مدارک مورد نیاز برای گرفتن آن از همسر

 • 14 مرداد 1400
 • ۲ نظر
 • 9 دقیقه
 • 1453 بازدید

گاهی راه افراد در زندگی از یکدیگر جدا می شود. جدا شدن این راه به صورت رسمی با طلاق صورت می گیرد. این مسئله علاوه بر جنبه های احساسی، بخش مهم قانونی دارد که اکثر افراد باید با آن نیز مواجه شوند. داشتن فردی متخصص در کنار خود که بتواند شما در مسیر به دست آوردن حقوقتان در طلاق یاری کند، مسئله بسیار مهمی است. امّا می توانید با مطالعه ادامه این مطلب، ذهنیت خود را از نحوه و روند به دست آوردن حق طلاق و معنای آن آماده کنید.

حق طلاق زن

 

طلاق چیست؟

طلاق یک روش قانونی است که در آن زن و شوهر طبق آن می توانند از یکدیگر جدا شوند. امّا این قانون شامل زیربخش ها و تبصره های متفاوتی است. طبق ماده ۱۱۳۳ حق طلاق با مردان است؛ به این ترتیب که هر زمان که بخواهند می توانند با پرداخت حق و حقوق زن، از همسر خویش جدا شود.

تا قبل از سال ۱۳۷۲، مرد هر زمان که می خواست می توانست به دفاتر ثبت طلاق مراجعه و این کار را انجام دهد. منتها، این قانون نیز دست خوش تغییراتی شده است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. امّا این مسئله برای زنان چگونه است؟ از آنجایی که حق طلاق به مردان تعلق دارد، زنان تنها در صورتی به آن دست می یابند که در زمان عقد و ازدواج، مردان حق طلاق را به آن ها داده باشند.

در ادامه به این خواهیم پرداخت که حق طلاق برای زنان و مردان به چگونه است. شرایط و نحوه اجرای آن به چه نحوه انجام می شود و یک وکیل چگونه می تواند در این راه شما را راهنمایی و همراهی کند.

حق طلاق چیست؟

حق طلاق به این معنا است که مرد یا زن بتوانند در صورت نیاز برای جدایی درخواست خود را به دادگاه ارائه دهند. حق طلاق به صورت پیش فرض به مردان تعلق دارد. امّا در شرایطی زنان می توانند با ارائه مستندات خود به دادگاه برای دریافت این حق و طلاق از شوهر خود اقدام کنند.

طلاق به معنای قطع رابطه زناشویی خواهد بود و در صورتی امکان پذیر می شود که دادگاه حکم عدم سازش را صادر کند. در غیر این صورت نه مرد و نه زن اجازه طلاق و دریافت حکم طلاق از دفتر ثبت طلاق را نخواهند داشت. در گذشته، این امکان وجود داشت که مردان بتوانند به صورت مستقیم این حکم را دریافت کنند امّا در حال حاضر محدودیت هایی وجود دارد قوانین آن را در ادامه نام خواهیم برد.

حق طلاق چیست؟

حق طلاق مرد

ماده ۱۱۳۳ می گوید که مرد هر زمان که بخواهد می تواند زن خویش را طلاق دهد، در صورتی که حق و حقوق زن را پرداخت نماید. همچنین طبق همین ماده مرد می تواند شرع حق طلاق را به همسرش یا هر شخص دیگر اهدا کند. امّا با تصویب قانون حمایت از خانواده، محدودیت هایی بر این ماده اعمال شد. ماده ۱۰ قانون خانواده تاکید می کند که شوهر بدون اجازه دادگاه نمی تواند حکم طلاق را به دست آورده یا آن را اجرا نماید و در صورت انجام آن به شش تا یک سال حبس جنحه ای محکوم می شود. حقوق زن می توند شامل موارد مختلفی شود. مرد باید بداند اجرت المثل زن چیست؟ و تمامی مراحل درخواست طلاق از طرف مرد شامل چه مسائلی می شود.

طبق ماده ۱۰ قانون خانواده اجرای صیغه طلاق در صورتی انجام می شود که رسیدگی دادگاه به پایان رسیده باشد و دادگاه گواهی عدم سازش را صادر کرده باشد. درخواست از جانب مرد باید مورد بررسی دادگاه قرار گیرد. زن و شوهر باید در جلسات مشاوره شرکت کرده و در صورتی که طبق نظر مشاور این گونه تایید شود که سازشی حاصر نخواهد شد، طبق ماده ۸ همین قانون، گواهی عدم امکان سازش توسط دادگاه خانواده صادر می گردد. در جلسات مشاوره، پس از جلسه اول که هر دو طرفین باید حضور داشته باشند، وکیل قانون طرفین می تواند حضور داشته و آنچه موکلش می خواهد اعلام نماید.

مطلب مرتبط:  مشاوره حقوقی رابطه نامشروع با وکلای متخصص

برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن، ارائه گواهی عدم سازش الزامی بوده و حبس جنحه نه تنها برای مرد، بلکه برای سردفتری که طلاق را بدون گواهی ثبت کرده است، اجرا خواهد شد. شرایط داشتن وکیل طلاق فوری و هزینه های آن را مطالعه کرده تا از آن مطلع گردید.

حق طلاق زن چیست و چه شرایطی دارد؟

با وجود آنکه حق طلاق طبق گفته های بالا به مرد تعلق دارد، طبق ماده ۱۱۴۶ و ۱۴۷ قانون مدنی، زنان می توانند در پنج مورد برای درخواست طلاق به دادگاه اقدام نمایند که در ادامه در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

شرط هنگام عقد

طبق قانون حقوقی طلاق ماده ۱۱۱۹، در هنگام عقد ازدواج زن می تواند در شرایطی به وکالت از شوهر خود را مطلقه سازد. شرایط می تواند طلاق به دلیل خیانت همسر، سوءقصد به زن، عدم توانایی برای پرداخت نفقه، غیبت و… باشد. زوجه باید شرایط را اثبات کرده و با ارائه مستندات برای طلاق درخواست دهد.

این ماده، حق طلاق زن را شرطی می داند. امّا طبق ماده ۱۱۳۸ قوانین حقوقی طلاق زوج می تواند بدون هیچ شرطی این حق را به همسر خود اعطا کند.

حق طلاق زن در چه صورت اجرایی و عملی می شود؟

اگر بخواهیم طبق ماده ۱۱۲۹ به مسئله حق طلاق زن بپردازیم، شرایطی که در بالا به آن ها اشاره کردیم باید پیش آمده باشد تا زن بتواند برای طلاق درخواست دهد. عدم پرداخت نفقه از اولین مواردی است که این ماده به آن اشاره می کند.

طبق همان ماده، زوجه در صورتی که نفقه خود را به دلایل زیر دریافت نکند، دادگاه شوهر را مجبور به جدایی از همسر خود خواهد کرد:

 • عدم توانایی مرد در پرداخت نفقه
 • عدم پرداخت نفقه با وجود توانایی مالی و عدم امکان الزام شوهر به پرداختش

طبق قانون ۱۱۳۰ قوانین حقوقی طلاق و شرایط آن برای زنان را می توان به شرح زیر ادامه داد:

 • اعتیاد زوج و عدم تلاش برای ترک آن و وارد کردن مشکل به نحوه زندگی خانوادگی
 • سوء استفاده نامتعارف و ضرب و شتم زوجه
 • عدم توانایی مرد پس از پنج سال برای داشتن فرزند
 • ترک زندگی توسط مرد به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه بدون عذر موجه
 • محکومیت مرد به ۵ سال حبس یا بیشتر که شامل هر نوع مجازاتی شود که به تشخیص دادگاه، شان و حیثیت زن را به خطر اندازد.
 • ابتلای مرد به بیماری های صعب العلاج که زندگی مشترک را مختل کند.
 • مفقود الاثر شدن مرد و عدم حضور آن در دادگاه ظرف ۶ ماه
 • صدمات روحی و روانی غیر قابل جبران به زن که توسط روانپزشک دادگاه تایید گردد.

همچنین طلاق خلع که می توانید برای نحوه انجام، اطلاعات سایت تهران مدافع را مطالعه کرده و از گروه مشاوران ما راهنمایی بخواهید، امّا اگر بخواهیم به طور خلاصه آن را مطرح کنیم به این شرح است: در این نوع طلاق زوجه یا همسر به دلیل کراهت از شوهر خود، مال را به مرد می بخشد تا از شوهر خود طلاق گیرد؛ این مال می تواند معادل، کمتر یا بیشتر از مهریه باشد.

مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق

وکالت حق طلاق زن همان طور که گفتیم در زمان عقد نکاح در عقدنامه ثبت می گردد. یا زوجین می توانند پس از عقد به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و اصل عقد نامه، شناسنامه و کارت ملی بخواهند که سند وکالت در طلاق را تنظیم نمایند.

مطلب مرتبط:  مطالبه نفقه توسط همسر و آشنایی با نمونه دادخواست نفقه

بهتر است همراه با وکالت، کپی برابر اصل شناسنامه، کارت ملی و اصل وکالتنامه را در اختیار خود داشته باشند. دقت کنید در صورت نداشتن اطلاعات و مدارک کافی، اصل حق طلاق به مرد باز می گردد. همچنین مرد می تواند در هر زمان که بخواهد وکالت خود را پس گیرد. در صورتی که با چنین مسئله ای مواجه شوید، می توانید از وکیلان خانواده تهران مدافع کمک گیرید.

مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق

مزایای حق طلاق برای زن

هنگامی که حق طلاق با زنان باشد، می توانند در هر زمان بدون حضور شوهر و از طریق وکیل دادگستری مراحل طلاق توافقی را بگذرانند. اگر در این زمینه سوالی دارید می توانید در بخش نظرات با ما در تهران مدافع در میان بگذارید. مراحل طلاق و اعطای وکالتنامه به زن نیازمند آن است که اطلاعات و توضیحات آن دقیق پر شود. دیده شده وکالتنامه هایی که هنگام عقد نوشته می شوند کامل نبوده و به شرح جزئیات دقیق نپرداخته اند که بعدها برای زوجه مشکلاتی به همراه داشته است. هر چند که وکیل می تواند در چنین شرایطی شما را همراهی کند، امّا بهتر است از ابتدا برای نوشتن وکالتنامه از یک وکیل دادگستری راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

آیا هنگام داشتن وکالت برای طلاق، باز هم به وکیل احتیاج است؟

بر خلاف آنچه تصور می شود، اعطلای وکالت در طلاق به زوجه، ایشان را از حقوقشان محروم نمی کند. به این معنا که همچنان می تواند برای حقوق مالی خود از جمله مطالبه مهریه و مطالبه نفقه های پرداخته نشده درخواست دهد. این مسئله منوط به آن است که در هنگام ثبت وکالتنامه طلاق، محدودیتی گذاشته نشده باشد. به همین دلیل است که دریافت راهنمایی از یک وکیل بسیاری ضروی خواهد بود. همچنین، در صورتی که مرد از درخواست طلاق سر باز زند و در دادگاه پافشاری کند، وکیل می تواند با ارائه مستندات روند دادگاه را به حالت معمول برگرداند.

همچنین وکیلان تهران مدافع شما را در رابطه با تعیین تکلیف در خصوص نفقه، جهیزیه و حضانت فرزندان مشترک با داشتن حق طلاق،  راهنمایی خواهند کرد. می توانید در بخش نظرات سوالات خود را با ما در میان بگذارید، یا به طور مستقیم با مشاوران ما در تماس باشید تا از روند کاری دادگاه آگاه شوید.

سوالات متداول

 1. آیا مرد می تواند حق طلاق خود را به همسرش بدهد؟

بله، طبق ماده ۱۱۱۹ و ۱۱۳۸ مرد می تواند در هنگام عقد یا بعد از آن حق وکالت طلاق را به همسر خود بدهد.

 1. حق طلاق برای زن در چه زمانی قابل دریافت و اجرا است؟

همان طور که در متن توضیح دادیم، حق طلاق برای زن شامل شرایطی می شود که در صورت پیش آمدن آن ها، زن می تواند برای طلاق درخواست دهد. از جمله عدم حضور مرد در زندگی مشترک به مدت طولانی و یا عدم پرداخت نفقه و سوء استفاده از زن.

 1. مدارک لازم برای ثبت حق طلاق چیست؟

یک فرم که در دفتر ثبت ازدواج پر خواهید کرد. در کنار آن بهتر است یک کپی شناسامه برابر اصل، کپی کارت ملی و اصل سند دریافتی را پیش خود نگه دارید.

 1. در صورتی که مرد حق طلاق خود را پس گیرد، چه باید کرد؟

در اینجا راهنمایی گرفتن از یک وکیل دادگستری می تواند به شما کمک کند. چرا که ما با پرونده های مختلف و مشابهی رو به رو شده ایم و می توانیم براساس تجربه و قانون، به شما در این راستا کمک کنیم.

5/5 - (2 امتیاز)
سوالات شما
۲ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. احتشامی

  با سلام خدمت شما بسیار ممنون بابت مشاوره خوبتون پایدار باشید

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری
... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312