... ...

نحوه ی مطالبه مهریه با طلاق توافقی | شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی

 • 22 فروردین 1400
 • بدون نظر
 • 6 دقیقه
 • 1218 بازدید

نحوه مطالبه مهریه در طلاق توافقی یکی از موضوعاتی است که باید زوجین در مورد آن به توافق برسند. پس از توافق زوجین برای جدایی، مبحث مهریه جزء مباحثی است که بیشترین اختلاف را در بین زوجین ایجاد می کند. بنابراین در اینجا سعی داریم در مورد مبحث طلاق توافقی و مهریه اطلاعات لازم را به دست بیاوریم. زوجینی که قصد جدایی به صورت توافقی را دارند، می توانند با مطالعه این مطلب با آگاهی کامل اقدام به طلاق نمایند.

نحوه ی مطالبه مهریه با طلاق توافقی

طلاق توافقی و نحوه پرداخت مهریه

طلاق توافقی، به معنای جدایی زوجین بر مبنای توافق دو طرفه است. در این نوع طلاق، زوجین در مورد تمام امور زندگی مشترک به توافق می رسند و پس از آن برای طلاق اقدام می کنند. مسائلی که زوجین می توانند بر سر آن به توافق برسند شامل توافق بر سر حضانت فرزند، توافق در مورد نفقه، توافق در مورد مهریه، توافق در مورد جهیزیه و توافق بر روی نحوه ملاقات فرزند پس از طلاق است. زوجین می توانند از قبل در مورد تمامی این موارد تصمیم گیری کرده و به توافق کامل برسند و پس از آن به دادگاه مراجعه نمایند. پروسه اداری طلاق، پروسه‌ای دراز مدت است که معمولا طلاق توافقی برای کوتاه تر شدن روند طلاق انجام می شود و توافق بر سر مسائل اختلاف ساز را آسان تر می کند. بر اساس توافقی که زوجین در مورد طلاق توافقی و مهریه و سایر مسائل مربوطه انجام داده اند، دادگاه رای مورد نظر را صادر می کند. در واقع رای دادگاه مبتنی بر توافق زن و شوهر صادر می شود و در مورد مسائل ذکر شده به همان توافق بین زوجین استناد می شود.

نحوه پرداخت مهریه در طلاق توافقی با توجه به توافق زوجین انجام می گیرد. این زوجین هستند که با هم تصمیم می گیرند که مهریه را به صورت یکجا پرداخت کنند و یا آن را در چند بخش در مدت های مشخص و تاریخ های تعیین شده پرداخت نمایند. تمامی این موارد در گواهی عدم امکان سازش در طلاق توافقی ثبت می شود. این کار، مشاجره بر سر پرداخت مهریه را به حداقل می رساند و روند اجرای طلاق را تسهیل می کند.

طلاق توافقی در دوران عقد و پرداخت مهریه

در صورتی که زوجین تصمیم به طلاق توافقی در دوران عقد و قبل از ورود به زندگی مشترک را داشته باشند، نصف مهریه به زوجه پرداخت می شود. در طلاق توافقی در دوران عقد نیز زوجین می توانند در مورد پرداخت مهریه توافق نمایند. در صورتی که زوجه بخواهد مهریه خود را ببخشد نیز می تواند با زوج به توافق برسد. اما به طور کلی می تواند نصف مبلغ مهریه را از زوج طلب کند. اگر زن و شوهر در طی دوران عقد، رابطه زناشویی داشته باشند، زوجه می تواند کل مهریه خود را از زوج طلب کند. دریافت نصف مهریه در دوران عقد مربوط به زوجینی است که رابطه زناشویی خود را آغاز نکرده اند و زوجه باکره است.

مطلب مرتبط:  چگونه الزام به تمکین بدهیم؟ - نمونه دادخواست الزام به تمکین

طلاق توافقی در دوران عقد و پرداخت مهریه

مراحل طلاق توافقی و مهریه

با وجود اینکه شرایط طلاق توافقی روند اجرای طلاق را سرعت بخشیده است، اما این نوع طلاق نیز دارای مراحلی است که حتما باید اجرا شود تا حکم طلاق صادر شود. در زیر مراحل طلاق توافقی و مهریه آورده شده است:

 • در اولین مرحله زوجین باید با دادخواست مشترکی تحت عنوان درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش را به دادگاه خانواده ارائه دهند. این دادخواست باید شامل امضای زن و شوهر باشد و توافقات زوجین نیز در آن درج شود. این اولین گامی است زوجین برای طلاق توافقی باید بردارند.
 • دادگاه پس از بررسی دادخواست، ابتدا زن و شوهر را به مراکز مشاوره خانواده ارجاع می دهد. این کار به منظور جلوگیری از اجرای طلاق و بررسی مشکل زوج انجام می شود.
 • در صورتی که مشاور نتواند زن و شوهر را از تصمیم به طلاق منصرف کند و تصمیم زوجین مبنی بر طلاق توافقی قطعی شده باشد، مشاور موضوع را طی گزارشی به دادگاه خانواده اعلام می کند.
 • بر اساس ماده ۲۷ قانون حمایت خانواده که در سال ۹۷ به تصویب رسیده است، طلاق توافقی به داوری ارجاع داده نمی شود. این در حالی است که در موارد دیگر از درخواست طلاق، دادگاه به داوری ارجاع می کند. دادگاه به منظور ایجاد صلح و سازش بین زوجین این داوری را ضروری می داند. اما در طلاق توافقی با توجه به اینکه زن و شوهر از قبل توافقات خود را در مورد مسائل مختلف کرده اند و نظر مشاور نیز به دادگاه خانواده اعلام شده است، به داوری ارجاع داده نمی شود.
 • بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش، در صورتی که زوجین نسبت به آن اعتراضی نداشته باشند، دادگاه گواهی قطعیت دادنامه را به زن و شوهر ارائه می کند.
 • با در دست داشتن گواهی قطعیت دادنامه، زوجین می تواند به دفتر ثبت طلاق مراجعه نموده تا صیغه طلاق برای جدایی زن و شوهر اجرا شود. بر اساس ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده، گواهی عدم امکان سازش ۳ ماه اعتبار دارد. بنابراین زوجین باید این گواهی را حداکثر تا ۳ ماه به دفتر ثبت طلاق ارائه کنند. در غیر اینصورت گواهی عدم امکان سازش اعتبار خود را از دست می دهد و روند اداری طلاق توافقی باید مجددا از سر گرفته شود. قانون گذار مدت ۳ ماه را در نظر گرفته است تا در صورتی که زوجین هنوز دچار تردید هستند بتوانند در مدت زمان مورد نظر تصمیم نهایی را اخذ نمایند.
 • بهتر است زوجین در مورد مهریه، حضانت فرزند، نحوه ملاقات فرزندان و سایر موارد مربوطه توافقات خود را کرده باشند و پس از آن برای طلاق توافقی اقدام کنند. این کار می تواند روند کار را سرعت بیشتری ببخشد. از آنجا که طلاق توافقی و مهریه بیشترین چالش را برای زوجین در بردارد، توافق بر سر مهریه و نحوه پرداخت آن یا حتی ببخش مهریه می تواند مراحل اداری طلاق را آسان تر کند.
مطلب مرتبط:  مطالبه نفقه توسط همسر و آشنایی با نمونه دادخواست نفقه

مراحل طلاق توافقی و مهریه

جمع بندی و نتیجه گیری

طلاق توافقی و مهریه از مباحث مهم در امر جدایی و طلاق زن و شوهر محسوب می‌شود. بدیهی است با وجود طلاق توافقی و توافق بر سر مهریه، عمده‌ترین مسئله مورد اختلاف زوجین که مهریه و پرداخت آن است، حل می‌شود و زن و شوهر از قبل با تعیین نحوه پرداخت آن به دادگاه مراجعه می‌کنند. بنابراین طلاق توافقی می‌تواند روند جدایی را سرعت ببخشد و مراحل اداری را کمتر نماید. در این مقاله سعی شد در مورد طلاق توافقی و مهریه و مسائل مربوط به آن شفاف سازی انجام شود. توصیه می‌شود افرادی که به هر دلیلی می خواهند اقدام به طلاق توافقی نمایند، با بررسی تمامی جوانب و جزئیات مربوطه اقدام به این کار نمایند.

 

سوالات متداول

 1. آیا زوجین پس از توافق می توانند برای اجرای طلاق به طور مستقیم به دفترخانه طلاق مراجعه کنند؟

خیر، زوجین باید در ابتدا رای دادگاه را برای اجرای طلاق داشته باشند و با وجود رای طلاق به دفترخانه طلاق مراجعه نمایند. دفترخانه های طلاق بدون رای دادگاه نمی توانند طلاق را اجرا کنند.

 1. اگر یکی از زوجین از طلاق توافقی پشیمان شود، چه شرایط پیش خواهد آمد؟

توافقنامه‌ای که نوشته شده اگر منجر به ثبت طلاق نشده باشد، از اعتبار ساقط می شود.

 1. آیا زوجه می تواند مجددا مهریه را طلب کند؟

اگر نوشته شود که زوجه مهریه را دریافت کرده و یا بخشیده است، زوجه نمی تواند مهریه را مجددا طلب کند.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312