... ...

نمونه لایحه اعسار از پرداخت مهریه توسط وکیل پایه یک دادگستری

  • 22 شهریور 1399
  • يك نظر
  • 3 دقیقه
  • 2634 بازدید

اگر فردی به پرداخت مهریه محکوم شود، در صورت اثبات ناتوانی از پرداخت آن و نداشتن مال می تواند درخواست اعسار یا تقسیط مهریه کند. پس از پذیرش اعسار و ناتوانی از پرداخت مهریه، قاضی مجاز به دادن مهلت یا قسطی کردن مهریه است. به اعسار از پرداخت مهریه در همان دادگاهی رسیدگی می شود که به اصل دعوا رسیدگی کرده است.

نمونه لایحه اعسار از پرداخت مهریه

اعسار به معنی نداشتن هیچ گونه مال به غیر از مستثنیات دین است و نتیجه آن مطابق قانون دادن مهلت یا تقسیط بدهی است. این مستثنیات قابل توقیف نیستند و در صورت توقیف نیز با اعتراض زوج از توقیف آزاد می شود. توجه داشته باشید که اعسار و تقسیط دو مفهوم متفاوت اند. متقاضی اعسار با ادعای ناتوانی از پرداخت مهریه، درخواست مهلت می کند اما تقاضای تقسیط به معنی قسطی کردن بدهی است.

نمونه لایحه اعسار از پرداخت مهریه

در نوشتن نمونه لایحه اعسار از پرداخت مهریه می توانید به ماده های قانونی، مدارک، آیات و روایات اشاره کنید که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است. این موارد با بررسی چند نمونه لایحه اعسار از پرداخت مهریه گردآوری شده است.

ماده ۲۷۷ و ۱۰۸۳ قانون مدنی در خصوص حق درخواست قسط بندی در لایحه اعسار از پرداخت مهریه است. بر اساس آن می توانید به شرح وضعیت مالی خود بپردازید و برای پرداخت تمام یا بخشی از مهریه درخواست مهلت یا قسط بندی نمایید. بر اساس ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده اگر مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد، برای مقدار اضافه بر این میزان، توانایی مالی زوج ملاک است و سکه های اضافی فقط در صورتی به زوجه پرداخت می  شود که وی توانایی مالی خوبی داشته باشد و پرداخت آن موجب عُسر و سختی او نشود.

مطلب مرتبط:  طلاق به دلیل خیانت همسر و آشنایی با درخواست طلاق به این دلیل

نمونه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

شما باید مدارک و شواهد اعسار خود را به صورت مستدل به دادگاه ارائه دهید. اگر دلیل اعسار، شهادت شاهدان باشد، باید شهادت کتبی حداقل دو نفر مطلع به دادگاه تقدیم شود. اگر زوجه بخشی از مهریه خود را بخشیده است باید سند آن را به دادگاه ارائه کنید.

شما می توانید از قاعده نفی عسر و حرج در متن اعسار از پرداخت مهریه استفاده کنید. به این معنی که ممکن است فردی بر خلاف ظاهرش، توانایی انجام کاری را نداشته باشد. همچنین قاعده لاضرر بیان می  کند که هیچ ضرر و زیانی در اسلام نیست. یعنی انجام تکالیف و وظایف شرعی نباید همراه با ضرر و زیان جدی برای مومن باشد. آیه ۷۷ سوره حج بیان می کند که در احکام دین، حکم حرجی بر شما تعیین نشده است. پس با اینکه پرداخت مهریه حق شرعی و قانونی برای مرد است اما نباید موجب سختی او گردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با مجموعه تهران مدافع تماس بگیرید و با مشاوران و وکلای معتبر آن صحبت کنید.

برای آشنایی با نمونه دادخواست فرار از دین مهریه به لینک آن مراجعه کنید

نمونه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

نمونه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

مشخصات طرفین نام نام خانوادگى نام پدر شغل   محل اقامت شهر – خیابان -کوچه –  شماره –پلاک

خواهان
علی آزادی

خوانده

وکیل یا نماینده قانونى

تعیین خواسته وبهای آن

دلایل ومنضمات دادخواست ۱-تصویر سند نکاحیه۲-استشهادیه۳-شهادت شهود۴-گواهی اعزام به خدمت

با عرض سلام و تحیت احتراما به استحضار عالی می رساند: ۱-اینجانب به استناد تصویر عقدنامه شماره………….مورخ…/…./…. دفترخانه شماره …… شهرستان، با خوانده عقد ازدواج دائمی منعقد کرده ایم. تعداد مهریه نامبرده کلا …………. عدد سکه بهار آزادی می باشد. اکنون نیز در حال جدایی هستیم. پرونده طلاق اینجانب تحت کلاسه …. شعبه … در حال رسیدگی است. ۲-خوانده محترم وفق دادنامه شماره……….صادره از شعبه………..دادگاه عمومی شهرستان ………. نسبت به اخذ رای محکومیت اینجانب به پرداخت کل مهریه

مطلب مرتبط:  طلاق توافقی در کرج بدون حضور زوجین از 0 تا 100 توسط وکیل
4.2/5 - (5 امتیاز)
سوالات شما
۱ دیدگاه
  1. مجید جوزدانی

    باسلام و احترام
    ممنون از گروه خوب و مودب و پیگی تهران مدافع که ضمن مشاوره حقوقی رایگان پیگیری پیوسته هم دارند

Comments are closed.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312