... ...

آیا مهریه زندان دارد؟ بررسی قوانین در مورد این موضوع در سال ۱۴۰۱

  • 27 شهریور 1399
  • بدون نظر
  • 6 دقیقه
  • 2178 بازدید

همان طور که می دانیم مهریه به عنوان مالی قابل تملک در هنگام عقد نکاح برای ضوابط شرع، رسم و عادت از طرف مرد است که به زوجه پرداخت می گردد. با توجه به تغییر برخی قوانین این سوال مطرح می شود که آیا مهریه زندان دارد؟ این سوال در صورتی عنوان می شود که زوج با پرداخت آن مشکل دارد یا رسماً از ارائه آن باز پس می زند.

آیا مهریه زندان دارد؟

یکی از رایج ترین دادخواست ها در دادگاه های خانواده، دادخواست پرداخت مهریه است. در صورت احراز رابطه زوجیت و نیز با توجه به میزان مهریه، بدون فوت وقت، دادگاه حکم به پرداخت مهریه با سکه طلا را تعیین می نماید. یکی از مشکلات در این زمینه کاهش ارزش پول ملی و افزایش قیمت سکه به طرز سرسام آوری است. از این رو پرداخت آن برای افرادی که به تازگی ازدواج نموده اند، بسیار سنگین خواهد بود. در اینجا و در پاسخ به آیا مهریه زندان دارد؟ طبیعی است که اگر مرد (زوج) نتواند به تعهد خود عمل کند، باید به موجب قانون اجرای محکومیت های مالی، تا زمان پرداخت بدهی به زندان برود. با توجه به مشکل ذکر شده یعنی افزایش فوق العاده قیمت سکه و عدم بازپرداخت آن که موجب زندانی شدن بسیاری شده است، بخشنامه های صادره از قوه قضاییه تا سقف ۱۱۰ سکه بهار آزادی را به عنوان ضمانت اجرایی زندان در نظر می گیرد و برای بیشتر از این مقدار ضمانت اجرایی برای حبس وجود نخواهد داشت.

آیا مهریه زندان دارد

 

شرایط مهریه چگونه است؟

مهریه باید ارزش مالی داشته باشد. زوج می تواند مالی را به عنوان مهریه در نظر بگیرد که خود مالکیت آن را به عهده دارد و هم چنین از نظر شرع و قانون نیز قابل نقل و انتقال باشد. هم چنین لازم نیست مهریه عین معین باشد، یعنی حرفه آموزی، تدریس و … هم می تواند به عنوان مهریه در نظر گرفته شود.

مهریه زندان دارد؟

با توجه به توضیحات قبل، مرد این امکان را دارد تا برای پرداخت مهریه دادخواست اعسار از پرداخت را به دادگاه ارائه نماید. در این دعوی وی باید قادر به اثبات عدم توانایی مالی پرداخت مهریه به صورت یکجا باشد. در صورت پذیرفتن این دادخواست، دادگاه می تواند رای به تقسیط مهریه دهد و مرد موظف خواهد بود ماهانه نیم سکه یا ربع آن و یا معادل ریالی آن را به زن (زوجه) پرداخت نماید. لازم به توضیح است که جهت اثبات اعسار، مرد باید دو گواه یا شاهد را به دادگاه معرفی بنماید. شاهدین باید از وضع مالی وی اطلاع کافی داشته باشند و بتوانند میزان توانایی مالی او را به طور دقیق مشخص نمایند. این امر برای اثبات دادخواست ضروری خواهد بود. از این رو دادگاه با در نظر گرفتن شهادت شهود، رای به حکم ذکر شده خواهد نمود. البته دادگاه حسب رای و به صورت معمول، تعدادی سکه را به عنوان پیش پرداخت در نظر خواهد گرفت. در اینجا پرسیده می شود که مهریه زندان دارد؟ باید خاطر نشان نمود که عدم پرداخت مهریه به منزله ارتکاب جرم نخواهد بود و محکومیت به زندان به دلیل مجرم بودن مرد رخ نمی دهد. اما از طرفی قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی هم در نظر گرفته شده است و در صورتی که شخصی نتواند دیون خود را پرداخت نماید، می تواند منتظر حبس تا باز پرداخت کامل آن باشد. برای آشنایی با قانون جدید مهریه به لینک زیر مراجعه کنید.

مطلب مرتبط:  شرایط حضانت فرزند و نکات قانونی درباره آن | همه چیز درباره حضانت فرزند

دریافت حکم جلب زوج در عدم پرداخت مهریه

لازم به توضیح است که بخشنامه صادره از جانب قوه قضاییه، میزان مهریه بالاتر از ۱۱۰ عدد سکه را تنها تا سقف ۱۱۰ عدد آن موجب اجرای حکم حبس می داند. این بدان معنی است که اگر مرد تا این سقف را پرداخت نماید، خواهد توانست از حبس آزاد گردد و بابت مبلغ مازاد آن مجازات حبس در نظر گرفته نمی شود. زن می تواند در صورت یافتن اموال شوهر، آن را به قسمت اجرای احکام دادگاه معرفی نماید و از محل فروش آن قادر خواهد بود طلب خود را بابت مهریه مطالبه نماید. در صورت تقسیط مهریه نیز امکان جلب مرد وجود نخواهد داشت و فقط درخواست پرداخت اقساط برای وی امکان پذیر است. در صورت بروز هر گونه ابهام و یا سوالی در این زمینه می توانید با وکلای مجرب مجموعه تهران مدافع تماس حاصل فرمایید.

دریافت حکم جلب زوج در عدم پرداخت مهریه

آیا مهریه عندالمطالبه زندان دارد؟

همان طور که پیشتر نیز مطرح شد، طبق قوانین جدید مهریه فقط تا سقف ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن ضمانت اجرایی داشته و می توان حکم جلب براساس آن دریافت نمود. این بدان معناست که نپرداختن مهریه به تعداد ۱۱۰ سکه مجازات زندان در پیش دارد. اگر مرد به صورت یک جا و یا اقساط پرداخت این میزان را به عهده گیرد و بقیه مهریه را پرداخت نکند، امکان جلب و یا زندان وی وجود ندارد. زن باید برای دریافت مابقی آن دارایی زوج را اثبات کند. اگر حکم مهریه در دادگاه صادر و قطعی گردد، تنها در صورت یک ماه شوهر فرصت دارد تا دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را ارائه دهد. اگر دادخواست در مدت تعیین شده ارایه شود نیز امکان جلب وی تا تعیین تکلیف قطعی دادگاه اعسار مهریه وجود نخواهد داشت. در صورتی که به کارشناسان مجرب دسترسی ندارید، امکان دریافت مشاوره حقوقی از طریق واتساپ و مزایای استفاده از آن در گروه تهران مدافع برای این منظور در نظر گرفته شده است.

مطلب مرتبط:  نمونه دادخواست طلاق توافقی توسط وکیل پایه یک دادگستری در تهران مدافع

آیا مهریه عندالمطالبه زندان دارد؟

کلام آخر!

در این مقاله به بررسی ابهام در مورد مهریه عندالمطالبه زندان دارد یا خیر پرداختیم و با توجه به بروز تغییراتی در مفاد قانونی، شرایط آن را خاطرنشان نمودیم.

سؤالات متداول:

  • در صورت عدم توانایی در بازپرداخت مهریه از جانب مرد، تکلیف چه خواهد بود؟

وی می تواند برای پرداخت اقساط وجه مهریه با توجه به میزان درآمد خود، دادخواست اعسار را تکمیل و ارایه دهد.

  • تا چه سقفی از مهریه می توان حکم جلب مرد را دریافت نمود؟

عدم پرداخت یک جا و یا اقساط مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه برای مرد مجازات زندان به همراه خواهد داشت.

  • مدت ارائه دادخواست اعسار از پرداخت مهریه چگونه است؟

پس از صدور حکم مهریه و قطعی شدن آن، شوهر یک ماه فرصت دارد تا این دادخواست را به دادگاه ارائه دهد.

  • آیا مهریه بیش از ۱۱۰ سکه طلا نیز مجازات زندان دارد؟

تنها تا سقف ۱۱۰ سکه طلا، چنین مجازاتی برای آن وجود دارد. برای مابقی امکان دریافت حکم جلب در نظر گرفته نشده است.

4.7/5 - (3 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312