... ...

احتکار چیست؟ مجازات احتکار چیست؟

 • 4 دی 1400
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • 95 بازدید

امروزه بسیاری از افراد جامعه از شرایط اقتصادی و مسائلی که در جامعه در زمینۀ موضوعات اقتصادی مطرح است، نگران هستند و به وضعیت موجود اعتراض دارند. در این میان، بسیاری از افراد سودجو که شاید به دنبال این هستند که از آب گل آلود ماهی بگیرند و از این نمد کلاهی برای خود بدوزند یا بسازند. به همین دلیل به دنبال انجام هرگونه کاری هستند تا شاید جیب و کیسۀ خود را پرتر بسازند، حتی به غلط!

شاید همۀ ما با واژه احتکار آشنا باشیم و بدانیم که این کار علاوه بر اینکه انسانی نیست، از سوی بزرگان دین نیز عملی نکوهیده اعلام گردیده و قطع و یقین چون عملی غیرانسانی است، نارضایتی خداوند را نیز به همراه دارد. اما آیا می دانید دقیقاً احتکار چیست و محتکر کیست؟ آیا از مجازات احتکار اطلاع دارید؟ ذخیره و نگهداری چه اقلامی و به میزان از مصادیق احتکار به حساب می آید و مشمول مجازات می شود؟

برای پاسخ به این سؤالات و آشنایی بیشتر با تدابیر قانونی در جهت مبارزه با احتکار و مجازات احتکار، ما در «مؤسسه حقوقی تهران مدافع» قصد داریم مطالب لازم را عنوان کنیم و اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم، پس با ما همراه باشید.

احتکار چیست؟

احتکار چیست؟ محتکر کیست؟

اگر بخواهیم تعریفی خلاصه برای احتکار ارائه دهیم، می توانیم بگوییم احتکار یعنی ذخیره و انبار کردن مایحتاج مردم به قصد گران فروختن در آینده. برخی از کسبه در شرایط نامساعد و نابسامان اقتصادی به طمع به دست آوردن مال بیشتر و فروش اقلام مورد نیاز مردم با قیمت بیشتر از قبل، اقدام به پنهان کردن آن ها کرده و با گذشت زمان، موادی را که مورد نیاز و مصرف ضروری افراد در سطح جامعه است، به بهای گزاف می فروشند. این اقلام می توانند شامل هر گونه مواد مصرفی افراد و خانواده ها باشد که شامل؛ مواد غذایی و شوینده ها و مواد بهداشتی و دیگر موارد است.

محتکر فردی است که دست به احتکار می زند و علیرغم آگاهی از زشتی پدیدۀ احتکار از جهت اخلاقی و انسانی و همچنین مضرات و نتایج سوء آن بر اقتصاد جامعه، اقدام به ذخیره و مخفی ساختن ملزومات زندگی روزمرۀ جامعه می کند تا سود بیشتری را عاید خود کند.

مجازات احتکار چیست؟

احتکار چه در دین اسلام و چه در دیگر ادیان، امری مذموم و نهی شده است که بسیاری از بزرگان دین آن را نکوهش کرده و از کسبه و اصناف خواسته اند تا علاوه بر اینکه در معامله رعایت انصاف را می کنند، از گران فروشی و احتکار مایحتاج مردم خودداری کنند.

قانون نیز افراد را از انجام احتکار منع کرده و برای مقابله با آن تدابیری اندیشیده است. بر همین اساس برای جلوگیری انجام احتکار و ممانعت از بروز آن، در سال ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی قانون تشدید مجازات محتکران و گرانفروشان را تصویب کرد که در ادامه خواهد آمد.

مطلب مرتبط:  مراحل و شرایط شکایت از سایت های اینترنتی چگونه است؟

مجازات احتکار از سوی قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی

در این قانون، احتکار؛ جمع آوری ارزاق ضروری و مورد نیاز عامه مردم به قصد گران فروختن عنوان شده است. در این قانون آمده است هرکس که اقدام به احتکار نماید، محتکر است و با در نظر گرفتن شرایط و دفعات ارتکاب آن؛

 1. به پرداخت مبلغ ۲ تا ۱۰ برابر قیمت کالاها و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم می گردد.
 2. این مجازات به مدت ۵ سال لازم الاجرا است.
 3. دادگاه می تواند کالاها را قیمت گذاری نماید و به مردم بفروشد.
 4. اشخاصی که مرتکب احتکار شوند بسته به شرایط، به این ترتیب محکوم به پرداخت جریمه نقدی می گردند:
 • بار اول محکوم به پرداخت جزای نقدی معادل ۲ تا ۵ برابر قیمت کالا
 • بار دوم محکوم به پرداخت جزای نقدی معادل ۵ تا ۱۰ برابر قیمت کالا
 • بار سوم محکوم به پرداخت جزای نقدی معادل ۱۰ تا ۲۰ برابر قیمت کالا در مورد افراد غیرصنفی

مجازات احتکار از سوی قانون نظام صنفی

در ماده ۶۰ قانون نظام صنفی ضمن ارائه تعریف از احتکار که برجسته ترین عامل در احتکار را امتناع از عرضۀ کالای مورد نیاز جامعه قید کرده است؛ مجازات احتکار و محتکر نیز مشخص گردیده است.

در این ماده قانونی، نظام صنفی با در نظر گرفتن دفعات انجام این عمل در طول هر سال، سه مرحله عنوان شده است که بدین قرار است؛

 1. محتکر ملزم می گردد تا کالاهای احتکار شده را عرضه کرده و به فروش برساند و به عنوان جریمه ۷۰% از قیمت کالاهای فروشته رفته را به شکل نقدی پرداخت نماید.
 2. محتکر می بایست کالاهای احتکار شده را عرضه و بفروشد و معادل ۳ برابر قیمت کالاها به صورت نقدی جریمه پرداخت نماید. علاوه بر این موارد، محل کسب او نیز به مدت یک ماه با نصب اطلاعیه تخلف صنفی تعطیل می گردد.
 3. در آخرین مرحله، محتکر ملزم است کالاها را به فروش رسانده، معادل ۷ برابر قیمت کالاها، جریمه نقدی بپردازد. همچنین محل کسب او با نصب اطلاعیۀ متخلف صنفی، به مدت ۳ ماه تعطیل می گردد.

مجازات احتکار از سوی قانون نظام صنفی

اثرات مخرب احتکار

احتکار به عنوان پدیده ای مخرب که می تواند نظام اقتصادی را مختل نماید، بر همۀ ارکان اقتصادی و اجتماعی تأثیرات منفی مهمی برجای می گذارد که به چند نمونه به اختصار اشاره می گردد.

 • افزایش تورم؛ مهم ترین تأثیر احتکار، بالا رفتن نرخ تورم در بازار است. پر واضح است که با ذخیره شدن اجناس و ممانعت از عرضۀ آن ها، مصرف کنندگان ناچار به تأمین کالا با کمبود مواجهه شده و همین افزایش تقاضا در نبود کالا، منجر به صعود قیمت ها و افزایش تورم می گردد.
 • ایجاد عدم تعادل در برخورداری افراد از ثروت؛ هنگامی که عده ای اقدام به احتکار و ذخیرۀ کالاها و اجناس می کنند، عواید و ثروت نامشروع حاصل از آن، منجر به جمع شدن قدرت و ثروت در دست عده ای خاص گردیده و دیگر افراد از دستیابی به میزان لازم و معقول ثروت محروم مانده و همین برهم خوردن تعادل در بخش اقتصادی و مالی، منجر به بروز فساد و بیماری نظام اقتصادی می شود.
 • عدم توازن در سیستم عرضه کالا و ایجاد بازار سیاه؛ با جمع آوری و ذخیرۀ اجناس، تعادل موجود در عرضه کالاها در بازار برهم خورده و دستیابی افراد به آن اجناس دشوار و یا غیرممکن می شود. لذا در چنین شرایطی بازار سیاه پدید می آید و اقشار مردم، مجبور به خرید اجناس با قیمت بالا و رجوع به بازار سیاه، برای رفع نیازهای خود می شوند.
 • لطمه به سیستم تولید و چرخه اقتصادی؛ با تجمع ثروت حاصل از احتکار کالاها و اجناس، چرخه پول رایج و معمول بین تولیدکننده و مصرف کننده از بین رفته و بازگشت سرمایه برای تولیدکننده نیز از حالت عادی خارج می گردد. در چنین مواردی محتکر با نیت ایجاد ناهماهنگی و بر هم زدن موازنۀ کالا در بازار، ممکن است اقدام به وارد کردن اجناس در بازار با قیمت دلخواه کند که در نهایت هم تولیدکننده و هم مصرف کننده را دچار مشکل می سازد.
مطلب مرتبط:  اصلاح نام خوانده در دادخواست

کلام آخر؛

با ارائه اطلاعات و آگاهی لازم در زمینۀ بسیاری از موارد و مسائل حقوقی و قانونی که ممکن است همه افراد جامعه به طرق مختلف به آن نیاز داشته باشند، ما در مؤسسه حقوقی تهران مدافع برآنیم تا با ارائه مشورت و راهنمایی توسط متخصصان و کارشناسان خبرۀ خود، خدمات لازم را در این گونه موارد در اختیار مخاطبان و مشتریان محترم خود قرار داده و راهگشا باشیم. به همین مناسبت در زمینۀ کلیۀ موارد قانونی، از جمله؛ مشاوره حقوقی و وکالت در مورد امور حقوقی و خانواده و موضوعات ثبتی و قانونی، می توانید به صورت حضوری، تلفنی و آنلاین با ما در تماس باشید و از خدمات ما بهره مند شوید.

سؤالات متداول؛

 • آیا شریک جرم نیز در زمینه احتکار مجازات می گردد؟

بله، شخص یا اشخاص شریک جرم نیز مجازات می شوند.

 • آیا محکومیت تحت عنوان احتکار انفصال از خدمت درپی دارد؟

بله، شخصی که به جرم احتکار یا شراکت در احتکار محکوم گردد، در صورت اینکه کارمند دولت باشد، انفصال از خدمت خواهد داشت.

 • آیا احتمال لغو پرونده صنفی در محکومیت به احتکار وجود دارد؟

به عنوان مجازات احتکار، در موارد صنفی، لغو پرونده صنفی نیز وجود دارد.

 • آیا تولیدکننده محصولات کشاورزی که بخشی از محصول را برای عرضه تدریجی یا تأمین بذر نگهداری می کند، محتکر محسوب می شود؟

خیر، تولیدکننده کشاورزی که با اهداف گفته شده، محصول خود را نگهداری می نماید، محتکر نیست.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312