... ...

تهدید با چاقو و اسلحه و آشنایی با مجازات آن

  • 22 شهریور 1399
  • بدون نظر
  • 5 دقیقه
  • 2183 بازدید

می توان گفت تهدید کردن در لغت به معنای ترساندن طرف مقابل و از لحاظ حقوقی به معنای وادار کردن یک فرد به انجام یک جرم است. فرد مورد نظر نیز برای محافظت از خود و ترسیدن، جرم را مرتکب می شود. تهدید در انواع مختلف و با هدف های خاصی صورت می گیرد که قانون گذار برای هر یک از آن ها مجازات متفاوتی را در نظر گرفته است، مجازات تهدید با چاقو یا سلاح گرم متفاوت خواهد بود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

تهدید با چاقو

انواع تهدید

قانون، تهدید را در انواع مختلفی دسته بندی کرده است. تهدید می تواند آبروی افراد را هدف قرار دهد، یا می تواند تهدید نفسانی باشد و جسم افراد مورد آسیب قرار گیرد، همچنین تهدید می تواند به معنای انجام دادن کاری غیرقانونی باشد که در این حالت از فرد خواسته می شود تا در یک عمل مجرمانه همکاری کند. تهدیدها با توجه به اهدافی که دنبال می کنند از طرق مختلف صورت می گیرد. تهدید می تواند گاهی از طریق تماس تلفنی، همراه با خشونت یا با در اختیار داشتن سلاح گرم یا سرد، انجام شود. شخصی که تهدید را انجام می دهد، طبق ماده ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی مجرم شناخته شده و مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد. وکلای موسسه حقوقی تهران مدافع، نیز می توانند در کنار شما باشند تا از راه قانونی مشکل خود را برطرف کنید.

اثبات تهدید

به هنگام تنظیم شکایت، جهت تهدید، باید چند موضوع را در نظر بگیرید. تهدید باید در مورد موضوع مشخصی صورت گرفته باشد، همچنین نامشروع بودن هدف مرتکب مشخص شود، تهدید باید صرفاً جهت ایجاد ترس باشد و سلاح نیز باید روئت شود. پس از اینکه ثابت شد، فرد با سلاح مورد تهدید قرار گرفته است، با توجه به اینکه سلاح، سلاح گرم یا سلاح سرد است، مجازات تهدید با چاقو یا اسلحه تعیین می شود.

مجازات تهدید با چاقو

قانون گذار برای افرادی که با سلاح سرد چاقو، افرادی را تهدید می کنند، مجازاتی در نظر گرفته است. اگر برای قانون گذار محرز شود که تهدید با چاقو از مصادیق محارب نیست، جرم از نوع درجه ۶ محسوب شده و طبق ماده ۶۱۷ تعزیرات قانون، مجازات تهدید با چاقو بین شش ماه تا دو سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود.

مطلب مرتبط:  مدت اعتبار چک برگشتی چقدر است و چک بعد از چند سال باطل می شود

همچنین طبق ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی، اگر تهدید فرد خاطی باعث اختلال در نظم عمومی شود به سه ماه تا یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود.

این امکان وجود دارد که در هنگام تهدید کردن با چاقو، فرد مورد نظر، مورد آسیب قرار بگیرد، میزان دیه تهدید با چاقو با توجه به میزان آسیبی که وارد شده است، می تواند متفاوت باشد.

باید توجه داشته باشید اگر فردی سلاح سرد از جمله چاقو، قمه، پنجه بوکس یا شمشیر را جهت درگیری فیزیکی همراه داشته باشد، حداقل مجازات برای او در نظر گرفته می شود. کارشناسان موسسه حقوقی تهران مدافع، می توانند در این زمینه شما را به خوبی راهنمایی کنند.

برای آشنایی با نمونه پرونده جرح عمدی با چاقو به لینک زیر مراجعه کنید.

جرم تهدید با اسلحه

جرم تهدید با اسلحه

در کنار سلاح سرد، برخی از افراد با اسلحه اقدام به تهدید می کنند که این عمل نیز جرم محسوب می‎شود. جرم تهدید با اسلحه بسیار سنگین است، گاهی ممکن است منجر به فوت فرد مقابل شود و حتی اگر صرفاً جهت تهدید نیز از اسلحه استفاده شود، فرد خاطی مجرم شناخته و به حبس و شلاق محکوم می شود.

باید این نکته را نیز متذکر شد که اگر فردی که اسلحه به همراه دارد، مجوز قانونی برای داشتن اسلحه نداشته باشد، به مجازات او اضافه می شود و به دلیل حمل و نگهداری غیرمجاز اسلحه نیز محکوم خواهد شد.

مجازات تهدید به مرگ با اسلحه

ممکن است فردی با سلاح گرم، فرد دیگری را تهدید کند و تنها بر اثر تهدید و عملی نکردن تهدید، فرد بر اثر ایست قلبی فوت کند. ماده ۵۰۱ قانون مجازات اسلامی، مجازات تهدید به مرگ با اسلحه را برای فردی که تهدید را انجام داده است و منجر به فوت فرد مقابل شده است، پرداخت دیه یا قصاص تعیین کرده است.

مطلب مرتبط:  آشنایی با لیست جرایم قابل گذشت با استناد به مواد قانونی آن

همچنین اگر فرد خاطی، طرف مقابل یا بستگان او را به جرم قتل تهدید کند، به دو ماه تا دو سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود.

مجازات تهدید به مرگ با اسلحه

سخن پایانی

از آنجایی که تهدید کردن می تواند در آینده منجر به اتفاق های تلخی شود، بهتر است آن ها را جدی بگیرید و از خود و خانواده خود محافظت کنید. موسسه حقوقی تهران مدافع با در اختیار داشتن کارشناسان و وکلای با تجربه، شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی می کنند تا در زمان کوتاهی فرد خاطی به جرم تهدید با اسلحه محکوم و شما به حق و حقوق خود دست پیدا کنید. تهدید کردن، از جمله مواردی است که نباید آن را بی  اهمیت تلقی کرد، از این رو با کمک گرفتن از بهترین وکلا پایه یک دادگستری، آرامش را به خانواده خود بازگردانید.

سوالات متداول:

  1. تهدید از چه طریقی می تواند صورت گیرد؟

تهدید کردن افراد می تواند از طریق تماس تلفنی، سلاح سرد یا سلاح گرم همچون اسلحه باشد.

  1. مجازات فردی که دیگران را تهدید می کند، چیست؟

طبق ماده ۶۹۹ قانون مجازات، هر نوع تهدیدی از جمله مالی، جسمی و حیثیتی جرم شناخته شده و فرد خاطی بین ۲ ماه تا ۲ سال حبس و شلاق محکوم می شود.

  1. اگر فرد تهدید شونده، فوت کند، حکم تهدید کننده چیست؟

به دلیل فوت فرد مقابل، حکم تهدید کننده قصاص یا پرداخت دیه است.

  1. حکم تهدید با چاقو چیست؟

حکم فرد خاطی طبق قانون ماده ۶۱۷ تعزیرات، شش ماه تا دو سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق است.

3.5/5 - (4 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312