... ...

مجازات فک پلمپ

 • ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
 • بروزرسانی: ۱۷ مرداد ۱۴۰۰
 • بدون نظر
 • 6 دقیقه
 • 1274 بازدید

بدون شک هر کسی با کمترین سواد و دانش حقوقی نیز، حداقل یک بار اسم فک پلمپ یا مجازات فک پلمپ را شنیده است. شاید حتی برخی از بخت بد، به آن دچار نیز شده باشند. فک پلمپ یکی از متداول ترین قوانین مجازات کیفری است که می تواند در موارد زیادی برای افراد رخ دهد. آنطور که همه در جامعه دیده اید، در طی این امر، به طول مثال فروشگاه ها، دفاتر، اداره جات، حتی منازل مسکونی و… نیز، شامل آن می شوند. در طی اجرای آن، معمولا درب چنین اماکنی با دستور قضایی و به دست مجریان قانون، به نوعی مهر و موم یا به اصطلاح، پلمپ می شود.

بسیار دیده شده که افراد، خود با میل و اختیار خود دست به شکستن (یا همان فک) پلمپ می زنند؛ بی آنکه از عواقب قضایی آن آگاه باشند. در این مقاله، ابتدا از قوانین پلمپ و اجرای آن برای شما صحبت خواهیم کرد، سپس بررسی می کنیم که در چه صورت مکانی پلمپ می شود، در نهایت نیز مجازات فک پلمپ را به شما یادآوری می کنیم. البته فراموش نکنید که شما می توانید در هر زمان،  تماسی با «موسسه تهران مدافع» گرفته و از دقیق ترین اطلاعات قضایی و حقوقی در این مورد، آگاه و بهره مند شوید.

مجازات شکستن پلمپ

در چه صورت مکانی پلمپ می شود؟

به زبان ساده، واحد صنفی شما (با هر نوع کاربری و از هر نوعی) پلمپ می شود، اگر:

 • فعالیت شما در آن واحد صنفی، غیر از آن چیزی باشد که در پروانه کسب شما ذکر شده.
 • واحد صنفی شما بدون هیچ دلیل خاصی، بیشتر از روز تعطیل باشد و این تعطیلی، به ضرر مشتری تمام شود.
 • مبلغ حق عضویت خود را به اتحادیه ی صنفی که در آن فعالیت می کنید، نپردازید.
 • از قوانین تعیین و تصویب شده در اتحادیه ی صنف خود، تخطی کنید.
 • از انجام قوانین مقرر شده توسط نظام صنفی، سر باز بزنید.

اکنون توجه داشته باشید که طبق قوانین مربوطه، در صورت ارتکاب به هر یک از بندهای فوق الذکر، ممکن است که با دستور قضایی، واحد صنفی شما به مدت ۱ الی ۶ هفته، پلمپ شود. گرچه بنا بر حکم صادره، این مدت زمان می تواند متفاوت از این نیز باشد. بعد از اتمام حکم، واحد شما «رفع پلمپ» می گردد.

قبل از اینکه مراجع و ماموران قضایی نسبت به پلمپ واحد صنفی شما اقدام کنند، از ۱۰ تا ۲۰ روز قبل، به شما اخطار داده می شود. شما موظفید که در طی این مدت، نسبت به تخلیه ی آن واحد، اقدام نمایید. شما می توانید به کمیسیون نظارت، اعتراض کنید و اگر اعتراض شما پذیرفته شود، اتحادیه باید رفع پلمپ کرده و حتی خسارت وارده را نیز به شما بپردازد. ضمنا به یاد داشته باشید که اگر سر خود، اقدام به باز کردن واحد نمایید، مستوجب مجازات فک پلمپ خواهید شد.

مطلب مرتبط:  وکیل دستور تخلیه متخصص همراه با هزینه و شرایط آن

فک پلمپ چیست؟ به چه اعمالی فک پلمپ گفته می شود؟

اکنون لازم است بدانیم که فک پلمپ چیست؛ فک پلمپ، رفع پلمپ یا همان شکستن پلمپ، هر دو به یک معنا، به کار می روند. بعد از اینکه واحدی صنفی، به دستور مراجع قضایی (معمولا شهرداری یا اتحادیه) پلمپ شد، صاحب آن واحد می تواند با مراجعه به مراجع ذی ربط، نسبت به رفع آن، اقدام نماید، واحد صنفی را بازگشایی کند و کار خود را مجددا از سر بگیرد. باید توجه داشته باشید که فک پلمپ، تنها باید با حکم قانونی و به البته به وسیله ی ماموران نیروی انتظامی انجام بپذیرد؛ در غیر این صورت، خلاف قلمداد شده و فرد دچار مجازات شکستن پلمپ خواهد شد.

به هنگام پلمپ شدن واحد صنفی، معمولا می توانید با تشکیل پرونده ای در مراجع قضایی، برای رفع ان اقدام نمایید. در چنین مواقعی شما می توانید با مراجعه و ارائه مدارک و شواهد لازم، یا به کمک وکلای کاردان، واحد صنفی خود را دوباره بازگشایی کنید. همانطور که گفتیم، رفع پلمپ حتی تا کمتر از یک هفته بعد از اجرا آن نیز ممکن است.

برای فک پلمپ، می توانید مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا به اتحادیه ذی ربط مراجعه کنید و با ارائه اطلاعات فردی و مکانی و مدارک لازم، پرونده ای تشکیل دهید.
 • اگر بدون پروانه کسب فعالیت می کردید و یا فعالیت غیر مرتبط داشتید، باید برای اخذ آن اقدام نمایید.
 • پس از گذشت یک هفته از تشکیل پرونده، با رعایت قوانین و ارائه تعهدات لازم، می توانید واحد خود را فک پلمپ نمایید.
 • در صورت خودداری مراجع ذی صلاح از فک واحد، می توانید از طریق دادگاه صالح برای این امر اقدام نمایید.

ه چه اعمالی فک پلمپ گفته می شود

مجازات فک پلمپ و برخورد قانون با فک پلمپ چگونه است؟

طبق نص صریح ماده ۵۴۳، در قانون مجازات اسلامی و در کتاب تعزیرات، چنین اظهار شده است:

«هر گاه محلی یا چیزی، برحسب امر مقامات صالح رسمی مهر یا پلمپ شده باشد و کسی عالما و عامدا آن ها را بشکند یا محو نماید، یا عملی مرتکب شود که در حکم محو یا شکستن پلمپ تلقی شود، مرتکب به حبس از سه ماه تا دو سال محکوم خواهد شد. در صورتی که مستحفظ آن مرتکب شده باشد به حبس از یک تا دو سال محکوم می شود و اگر ارتکاب به واسطه اهمال مستحفظ واقع گردد مجازات مستحفظ یک تا شش ماه یا حداکثر ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود.»

مطلب مرتبط:  شکواییه جعل سند و نمونه آن نوشته شده توسط وکیل ملکی مجرب

از متن همین ماده، به راحتی می توان متوجه شد که شکستن پلمپ به هر نوعی که باشد، ولو در حد دستگاری و خدشه دار کردن آن، موجب مجازات خواهد بود. دیگر آنکه، فرقی نمی کند چه کسی پلمپ را شکسته است؛ خاطی چه ذی نفع باشد، چه نه، چه نگهبان باشد، چه مستحفظ، در هر صورت مشمول مجازات شکستن پلمپ خواهد شد.

شکستن پلمپ

نتیجه گیری و جمع بندی

خلاصه اینکه شکستن پلمپ به هر شکل و به دست هر کسی که باشد، جرم طلقی می شود. حتی اگر این فک پلمپ ضرری را به افراد ذی نفع برساند، فرد خاطی علاوه بر کشیدن جور مجازات، باید ضرر و زیان افراد را نیز جبران کند. البته فراموش نکنید که هیچ زمان، هیچ چیزی بهتر از مشاوره حقوقی حضوری، نمی تواند مسائل و مشکلات مربوط به مجازات شکستن پلمپ را، برای شما روشن کند. برای مشاوره با وکیل ملکی می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

سوالات متداول

 1. در چه صورت یک واحد صنفی را پلمپ می کنند؟

پروانه کسب با فعالیت آن واحد هماهنگی نداشته باشد، از قوانین نظان صنفی و اتحادیه سرپیچی کنید، حق عضویت اتحادیه را نپردازید، یا به مدت بیشتر از ۱۵ روز، بدون دلیل موجه، کار نکنید.

 1. بازه زمانی پلمپ یک واحد صنفی چقدر است؟

بسته به حکم شما، می تواند بین ۱ الی ۶ هفته، متغیر باشد. با مراجعه به اتحادیه مربوطه و ارائه مدارک کافی، می توانید تشکیل پرونده دهید و برای فک پلمپ اقدام نمایید.

 1. فک پلمپ چیست؟

به باز کردن پلمپ توسط مراجع قضایی و بازگشایی مجدد واحد صنفی، فک پلمپ گفته می شود. این کار تنها باید با حکم قضایی صورت گرفته و به دست ماموران انتظامی انجام شود.

 1. مجازات فک پلمپ چیست؟

اگر این کار توسط هر کسی یا به هر نحوی غیر از ماموریت قانون انجام شود، جرم طلقی شده و دارای مجازت است. مجازات آن نیز بین ۳ ماه تا ۲ سال حبس خواهد بود.

سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312