... ...

آیا امکان محروم کردن از ارث وجود دارد؟

  • 24 شهریور 1399
  • بدون نظر
  • 6 دقیقه
  • 1816 بازدید

طبق قانون، هر فرد در زمان حیات خود اختیار اموالش را دارد و می تواند در مورد آن تصمیم گیری کند. اما از لحظه مرگ، ارتباط با اموال قطع شده و طبق قانون در اختیار بازماندگان متوفی قرار می گیرد. بازماندگانی که مشمول ارث می شوند، از نزدیک ترین درجه خویشاوندان آغاز می شود و در صورت عدم وجود اقوام نزدیک، تا دورترین درجات خویشاوندی ادامه می یابد. در واقع وجود اقوام نزدیک تر به متوفی باعث محرومیت اقوام دورتر می شود.

محروم کردن از ارث

اما اگر فرد در زمان حیاتش تصمیم بگیرد که اموال پس از مرگش به چه صورت تقسیم شود باید از طریق وصیت نامه خواسته های خود را مطرح نماید. وصیت نامه ابزاری است که افراد می توانند برخی از خواسته های خود را پس از مرگ به دیگران واگذار کنند. اما آیا طبق قانون امکان محروم کردن از ارث وجود دارد؟  محروم کردن فرزند از ارث تحت چه شرایطی ممکن است؟  در ادامه به آن می پردازیم.

محروم کردن از ارث

بعضی از افراد ممکن است به دلایلی در زمان حیات خود تصمیم بگیرند که اموالشان پس از مرگ به دلخواه خودشان خرج یا تقسیم شود. مثلاً بخواهد اموالش را وقف کند یا تمام دارایی خود را به افرادی که می خواهد ببخشد و حتی خواستار محروم کردن فرزند از ارث باشد.

اما طبق قانون، هر فرد می تواند در وصیت نامه برای حداکثر یک سوم اموال خود پس از مرگ تصمیم گیری کند؛ مگر اینکه بقیه وارث ها برای تصمیم گیری بیش از یک سوم اموال رضایت دهند. بنابراین طبق قانون امکان محروم کردن از ارث به صورت کامل وجود ندارد و تنها امکان محرومیت از ارث به میزان ثلث اموال وجود دارد. اما علاوه بر وصیت نامه، راه های دیگری برای تصمیم گیری در مورد اموال پس از مرگ وجود دارد.

بیع یکی از راه هاییست که مورث می تواند در زمان حیاتش اموال خود را به افرادی که می خواهد منتقل کند و از این طریق افرادی که قانوناً اموال وی به آنان می رسد محروم کند. راه دیگری که وجود دارد وقف اموال است. تعریف قانون از وقف این است که عین مال حبس و منافع آن تسبیل شود. یعنی فرد تمام یا بخشی از اموال خود را در راه خدا برای خدمات عمومی و یا غیر عمومی هدیه نماید.

مطلب مرتبط:  اثر قبول ترکه و یا رد ترکه

همچنین مورث می تواند اموال خود را در زمان حیات به دیگران هدیه کند که در اصطلاح حقوقی به آن هبه می گویند. هبه یک عمل حقوقی و نوعی از عقد است که شرایط خاصی دارد. مورث با استفاده از روش های مطرح شده می تواند عملاً کسانی که مایل است را از اموال خود محروم کند. در صورت نیاز می توانید با مجموعه ی تهران مدافع تماس بگیرید و با مشاوران و وکلای معتبر صحبت کنید.

محروم کردن فرزند از ارث

محروم کردن فرزند از ارث

شاید بعضی از افراد از روی خشم یا ناراحتی به فرزندانشان بگویند که آن ها را از اموال محروم می کند. اما طبق قانون این ادعا وجاهت قانونی ندارد. همانطور که توضیح داده شد، هر کس تنها می تواند برای حداکثر یک سوم اموال خود پس از مرگ و از طریق وصیت نامه تصمیم گیری کند. مگر اینکه در زمان حیات خود، اموالش را از روش های بیع، وقف یا هبه به دیگران انتقال دهد و از این طریق امکان محروم کردن از ارث را داشته باشد.

قانون وظیفه تشخیص وارث را دارد و اراده اشخاص نمی تواند در محقق شدن میزان سهم وارث ها از اموال متوفی اثر بگذارد. البته در مواردی، وارث شرایط دریافت اموال متوفی را ندارد. یکی از این شرایط که منجر به محرومیت می شود، زمانی به وقوع می پیوندد که وارث به صورت عمد مورث خود را به قتل برساند. برای مثال قتل پدر توسط پسر باعث می شود که اموال متوفی به او تعلق نگیرد. علت این حکم، جلوگیری از طمع کاری ورثه برای دریافت اموال مورث است.

عامل دیگری که مانع از دریافت ارث می شود حجب است. به این معنی که اگر متوفی ورثه ای از طبقه بالاتر داشته باشد، طبقات پایین تر مشمول دریافت اموال متوفی نمی شوند. مثلاً اگر متوفی صاحب فرزند باشد، برادر و خواهر او سهم نمی برند. مورد بعدی که موجب محرومیت می شود کفر است. طبق قانون، از مسلمان به کافر سهمی از اموال نمی رسد. همچنین فرزندان حاصل از رابطه نامشروع از اموال پدر و مادر محرومند.

مطلب مرتبط:  مشاوره حقوقی چیست و چه وظایف و مسئولیت­های را دارد

چه کسانی ارث می برند؟

طبق قانون دو دسته از خویشاوندان سببی (ارتباط از طریق ولادت) و نسبی (ارتباط از طریق غیر ولادت؛ همچون ازدواج) در دریافت اموال متوفی سهیمند. وارثان سببی در سه طبقه اصلی تقسیم می شوند که وارثان در طبقه پایین تر در صورتی مشمول دریافت اموال متوفی می شوند که در طبقات بالاتر ورثه ای وجود نداشته باشد. طبقه اول شامل پدر، مادر، فرزند و نوه (اگر فرزند زنده نباشد) است.

طبقه دوم شامل پدر بزرگ، مادر بزرگ، برادر، خواهر و فرزندان آن ها (اگر خودشان زنده نباشند) می شود و در طبقه سوم، خاله، دایی، عمو، عمه و فرزندانشان (اگر خودشان زنده نباشند) سهم می برند.

چه کسانی ارث می برند؟

برای مشاوره با وکیل ارث با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

سؤالات متداول:

  • آیا امکان محروم کردن از ارث وجود دارد؟

پاسخ منفیست. از نظر قانون و شرع، امکان محروم کردن وارث از اموال متوفی وجود ندارد و هر فرد از طریق وصیت نامه می تواند تا حداکثر یک سوم از اموال خود را پس از مرگ به افراد دلخواهش اختصاص دهد و امکان محرومیت کامل فرزندان را ندارد.

  • فرد تا چه میزان از اموال خود را می تواند وصیت کند و اگر مورث بیش از مقدار قانونی را در وصیت قید کرده باشد، تکلیف ارث چه می شود؟

هر فرد می تواند تا حداکثر یک سوم از اموال و دارایی خود را وصیت کند و اگر بیش از آن را وصیت کرده باشد، تنها در صورت رضایت ورثه امکان اجرای آن وجود دارد. یعنی ورثه خواسته مورث را قبول کنند.

  • فرد با چه روش هایی می تواند عملاً فرزندان خود را از ارث محروم کند؟

طبق قانون هر کس اختیار وصیت تا یک سوم اموال خود پس از مرگ را دارد؛ اما می تواند از طریق روش های بیع، وقف و هبه اموال خود را پس از مرگ به دیگران انتقال دهد و عملاً باعث محروم شدن ورثه شود.

  • مواردی که باعث محرومیت ورثه از اموال متوفی می شود چیست؟

مواردی از قبیل قتل مورث توسط وارث، کافر بودن وارث و حجب باعث محرومیت وارث می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312