... ...

مطالبه اجور معوقه و آشنایی با راه های گرفتن آن از مستاجر نوشته شده توسط وکیل

  • 19 مرداد 1400
  • بروزرسانی: ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 6 دقیقه
  • 3132 بازدید

اجاره بها به مبلغی گفته می شود که توسط مستاجر در ازای استفاده از ملک به صاحب ملک پرداخت می گردد. روش پرداخت اجاره بها بر اساس توافقی است که در اجاره نامه فی ما بین موجر و مستاجر تعیین می شود و معمولا در قالب پول نقد به صورت ماهانه و در برخی موارد روزانه یا سالیانه از مستاجر دریافت می گردد. موجر به فردی گفته می شود که ملک استجاری را اجاره می دهد و در واقع مالک ملک است. به میزان اجاره بهای تعیین شده در قرارداد اجاره، اجرت المسمی نیز گفته می شود. عدم پرداخت اجاره بها توسط مستاجر یکی از مشکلات رایج قرارداد اجاره است. به همین دلیل، قوانینی برای رسیدگی به روابط و مشکلات بین موجر و مستاجر وضع شده و شرایط قرارداد اجاره را مشخص کرده است. این موضوع در قانون مدنی با عنوان مطالبه اجور معوقه مشخص شده که در ادامه قصد داریم به بررسی کامل آن و چگونگی مطالبه اجاره بها بپردازیم.

مطالبه اجور معوقه

اجور معوقه چیست؟

اجور به معنی جمع اجاره و معوقه به معنای به تعویق افتاده است، بنابراین، اجور معوقه در مباحث حقوقی به معنی اجاره بهای ملک استیجاری است که مستاجر آن را پرداخت نکرده است. به بیان ساده می توان گفت اجور معوقه در واقع مجموع مبالغ اجاره بهایی است که از طرف مستاجر در زمان انتفاع وی از ملک و تصرف ملک توسط وی، پرداخت نشده است.

مستاجر موظف است که اجاره بها را در زمان مقرر به موجر بپردازد. در واقع موجر در قبال دریافت اجاره بها به مستاجر حق استفاده از ملک خود را داده است. اما اگر اجاره بها در موعد مقرر پرداخت نشود، موجر می تواند طی دادخواست حقوقی، مستاجر را ملزم به پرداخت اجاره بهای عقب افتاده کند که پس از صدور رای و انجام مراحل اجرایی، قابل وصول است.

در صورتی که تصرف ملک توسط مستاجر بیش از زمان تعیین شده در قرارداد اجاره و بدون کسب اجازه از موجر ادامه یابد، موجر می تواند علاوه بر مطالبه اجور معوقه زمان تصرف در مدت اعتبار قرارداد، به مطالبه اجرت المثل ایام تصرف بابت مدت زمان بهره برداری از ملک در مهلت زمان پس از پایان قرارداد نیز اقدام نماید. اجرت المثل مبلغی است که بابت استفاده شخصی از اموال دیگری بدون رضایت مالک به او پرداخت می شود.

مطلب مرتبط:  وکیل تفکیک ملک مشاع متخصص در امور ملکی

نحوه مطالبه اجاره معوقه به چه صورت است؟

در صورتی که مستاجر در زمان تعیین شده، بخشی یا همه اجرای بهای تعیین شده در اجاره نامه را نپردازد، موجر می تواند در دادگاه واقع در محل ملک مورد دعوی، جهت مطالبه اجاره معوقه، اقامه شکایت کند. برای این منظور، مالک می بایست با ارائه مدارک،  دادخواست خود را به دادگاه تسلیم نماید. پس از تنظیم دادخواست توسط موجر که خواهان نامی‌ده می شود و ابلاغ وقت دادرسی به مستاجر که به وی خوانده نیز گفته می شود، وقت دادگاه تعیین می گردد. پس از ارائه توضیحات و مدارک موجر یا خواهان به دادگاه، مستاجر یا خوانده به دفاع از خود می پردازید. در صورت اثبات شدن ادعای خواهان، دادگاه به نفع وی رای صادر می کند و مبالغ اجاره بهای عقب افتاده که مستاجر می بایست به خواهان پرداخت نماید، با ذکر مدت زمان اجاره بهای پرداخت نشده اعلام می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وکیل دستور تخلیه با ما تماس بگیرید.

نحوه مطالبه اجاره معوقه به چه صورت است؟

پس از صدور رای محکومیت مستاجر توسط دادگاه، اجرائیه صادر می گردد و می توان با معرفی اموال مستاجر و توقیف آن، مبلغ مورد نظر را دریافت نمود. اما اگر اموالی از مستاجر شناسایی نشود، می توان حکم جلب او دریافت کرد. همچنین اگر مستاجر در زمان قرارداد مبلغی را به عنوان ودیعه نزد موجر سپرده باشد، دادگاه پس از کسر زیان موجر و اجور معوقه از مبلغ پیش پرداخت ودیعه، باقیمانده مبلغ را به مستاجر باز می گرداند.

در صورت عدم پرداخت اجاره بها، موجر می تواند درخواست فسخ قرارداد و خلع ید مستاجر از ملک را نیز مطرح نماید. پس به صورت خلاصه، مالک بر اساس قانون روابط موجر و مستاجر دادخواستی تنظیم می کند و طی آن اجور معوقه را مطالبه می کند و دادگاه حکم به پرداخت اجور معوقه را صادر می نماید.

در مواردی که رای دادگاه به صورت غیابی صادر شده باشد، امکان درخواست تجدید نظر از جانب مستاجر وجود دارد و در صورتی که موجر نیز به رای دادگاه اعتراض داشته باشد، می تواند در مهلت مقرر که دادگاه تعیین می کند، اعتراض خود را تقدیم نماید.

مطلب مرتبط:  افراز ملک چیست و نکاتی که در مورد آن باید بدانید

از طریق چه نهاد قانونی می توان اجور معوقه را از مستاجر دریافت کرد؟

با توجه به درخواست شاکی و بر اساس مبلغ مورد درخواست، نهاد قانونی و دادگاه صالحه جهت مطالبه اجور معوقه تعیین می شود که می تواند شورای حل اختلاف، یا دادگاه حقوقی باشد. در صورتی که مبلغ مورد مطالبه در دادخواست کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف محل وقوع ملک، به پرونده رسیدگی می کند و در صورتی که بهای خواسته شده بیش از مبلغ ذکر شده باشد، دادگاه عمومی محل وقوع ملک صلاحیت رسیدگی به آن را دارد. همچنین در صورت عدم پرداخت اجاره بها موجر می تواند درخواست فسخ قرارداد را نیز مطرح کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه یا مشاوره حقوقی، می توانید با مجموعه تهران مدافع تماس بگیرید و با مشاوران و وکلای معتبر ما صحبت کنید.

از طریق چه نهاد قانونی می توان اجور معوقه را از مستاجر دریافت کرد؟

سوالات متداول

  • دادگاه صالح رسیدگی کننده به دعوای مطالبه اجور معوقه کجاست و موجر باید به کدام مرجع قضایی مراجعه نماید؟

در صورتی که مبلغ اجور معوقه زیر بیست میلیون تومان باشد، مرجع صالح رسیدگی به آن،  شورای حل اختلاف بوده و رسیدگی به مبالغ بیشتر در صلاحیت دادگاه عمومی است.

  • دعوای مطالبه اجاره و مطالبه اجرت المثل چه تفاوتی با هم دارند؟

مطالبه اجاره معوقه در زمانی مطرح می شود که قرارداد اجاره بین موجر و مستاجر تنظیم شده و مستاجر اجاره بهای مقرر در اجاره نامه را پرداخت نکرده باشد، اما دعوای مطالبه اجرت المثل در مواردی مطرح می شود که اجاره نامه موجود نباشد یا مدت آن منقضی شده و یا تصرف بدون اجازه مالک باشد.

  • آیا از مبلغ پیش پرداخت ودیعه می توان برای پرداخت اجاره های عقب افتاده استفاده کرد؟

اگر مستاجر در زمان قرارداد مبلغی را به عنوان ودیعه نزد موجر سپرده باشد، دادگاه پس از کسر زیان موجر و اجور معوقه از مبلغ پیش پرداخت ودیعه، باقیمانده مبلغ را به مستاجر باز می گرداند.

  • آیا در دعوای مطالبه اجاره، امکان صادر شدن حکم جلب مستاجر وجود دارد؟

اگر اموالی از مستاجر شناسایی نشود، می توان حکم جلب او دریافت کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان
(فقط استان تهران و البرز)
فقط استان تهران و البرز - 02191001312