... ...

مهریه عندالاستطاعه و شرایط قانونی آن | تفاوتهای مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه

 • 26 فروردین 1400
 • بدون نظر
 • 8 دقیقه
 • 1380 بازدید

مهریه بحثی است که در شروع زندگی مشترک برای بانوان نقش مهم و کلیدی را ایفا می کند، چون به عنوان پشتوانه و دلگرمی برای حقوق مالی زن در دین اسلام در نظر گرفته شده است. با وضع قوانین جدید در شروط عقدنامه در حال حاضر دو نوع مهریه تحت عنوان مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه داریم، به همین دلیل لازم است اطلاع دقیق از نحوه بهره مندی از این حق و حقوق و قوانین حاکم برآن که اهمیت ویژه ای دارد داشته باشید. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با هم به بررسی مهریه عندالاستطاعه و شرایط قانونی آن بپردازیم.

مهریه عندالاستطاعه

مهریه عندالاستطاعه و شرایط قانونی آن

با توجه اینکه مهریه های سنگین باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای مردان شده است و در مواردی آن ها توان پرداخت را ندارند و باعث می شود در نهایت به زندان بیافتند، تصویب شد پرداخت مهریه از حالت هنگام مطالبه به هنگام استطاعت تبدیل شود. حال این سوال برای شما پیش می آید که مهریه عندالاستطاعه چیست و اصلا چه تفاوتی با مهریه عندالمطالبه دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از موارد مهم را برای شما شرح دهیم.

مهریه عندالاستطاعه چیست و چه تفاوتی با مهریه عندالمطالبه دارد؟

مهریه عندالاستطاعه، مهریه ای است که پرداخت آن توسط مرد با توافق طرفین شرطی قرار داده شده است و آن شرط عبارت است از تمکن مالی مرد به پرداخت مهریه. به عبارت ساده تر در حالتی که طرفین عقد بر سر مهریه عندالاستطاعه توافق کرده باشند، زمانی زن می تواند مهریه خودش را مطالبه کند که مرد توانایی پرداخت آن را داشته باشد و در غیر این صورت زن نمی تواند آن را از همسر خود مطالبه کند.

حال اینکه استطاعت فرد چگونه می تواند ثابت شود، سوالی است که شاید ذهن شما را هم درگیر کند. در این مورد قطعا ملاک اصلی اموال مرد است. یعنی اگر همسر آن مرد بتواند ثابت کند که شوهرش توان مالی لازم برای پرداخت مهریه را دارد، می تواند حق خود را بگیرد و تکلیفش را روشن کند.

پس تا اینجا مفهوم مهریه عندالاستطاعه برای شما روشن شد و باید بدانید چشمگیرترین تفاوت مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه در اینست که مهریه عندالاستطاعه برخلاف مهریه عندالمطالبه هر وقت مرد پولی برای پرداخت مهریه زن داشته باشد باید در صورت مطالبه زن، مهریه اش را پرداخت کند. در صورتی که در مهریه عندالمطالبه اصلا شرایط مالی مرد بررسی نمی شود و در صورت درخواست زن، باید مهریه پرداخت شود که این موضوع قطعا شرایط را دشوارتر خواهد کرد.

شرایط قانونی دریافت مهریه عندالاستطاعه

 • بار اثبات استطاعت در دین عندالاستطاعه با زوجه است. همچنین بار اثبات اعسار از پرداخت در مهریه عندالاستطاعه با زوجه است. عمده تاثیر تعیین مهریه عندالاستطاعه در همین، بار اثبات است.
 • در صورت تقاضای زوجه اموال در دسترس زوج توقیف می گردد. چون در صورت داشتن مال و توانایی پرداخت زوج این موضوع را اثبات می کند که زوج استطاعت پرداخت مهریه را به زوجه دارد.
 • امکان اجرای ماده (۲) قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و بازداشت زوج براساس درخواست زوجه در مورد مهریه عندالاستطاعه عملا محقق نمی گردد. چون طبق ماده (۲) قانون اساسی ابتدا باید زوجه ثابت کند که زوج توانایی پرداخت مهریه و استطاعت را دارد، در غیر اینصورت این موضوع محقق نخواهد شد.
 • سازمان ثبت در آیین نامه ای مشخص با اطلاع رسانی دقیق به زوج و زوجه، آن ها را متوجه این قضیه کرده است که شروط عقد را با دقت و توجه به آن بخوانند و در نهایت امضا کنند. چرا که اطلاع رسانی دقیق قانون امری مهم و ضروری است و باید به خوبی تحلیل شود تا مشکلی پیش نیاید.
مطلب مرتبط:  نحوه طلاق گرفتن از شوهر معتاد | چگونگی اخذ طلاق از شوهر معتاد

شرایط قانونی دریافت مهریه عندالاستطاعه

مقدار مهریه ذکر شده چقدر است؟

شاید شما هم بعد از بررسی مهریه عندالاستطاعه و شرایطی که دارد این سوال در ذهنتان شکل بگیرد که میزان آن چقدر است؟ باید بدانید با توجه به قوانین موجود در دادگاه ها درباره پرداخت مهریه، مهریه زوجه چه عندالمطالبه باشد و چه عندالاستطاعه تفاوتی ندارد. به این دلیل که ابتدا دادگاه میزان دارایی و درآمد مرد را مورد بررسی قرار می دهد، سپس متناسب با میزان درآمد و دارایی های مرد یا باید به صورت یکجا پرداخت شود یا اینکه به صورت اقساطی پرداخت شود. البته علاوه بر میزان دارایی ها و اموال مرد، میزان حقوق مرد نیز در میزان اقساط مهریه تاثیر چشم گیری دارد.

ویژگی ها و آثار مهریه عندالاستطاعه

 • از ویژگی های مهم و اساسی که در عقدنامه های جدید تصویب شده است، اضافه کردن مهریه عندالاستطاعه به قوانین مرتبط با مهریه است. یعنی اگر مهریه زن عندالاستطاعه باشد نمی تواند مهریه اش را مطالبه کند تا اینکه ثابت کند همسرش توانایی تمکن و قدرت پرداخت حق زن را دارد.
 • در عندالاستطاعه شدن مهریه در واقع شرطی گذاشته می شود که نه به ضرر خانم ها و نه به نفع آقایان است ولی شرطی است که پرداخت مهریه را واقعی می کند. یعنی به نوعی مهریه های بالا بی اعتبار می شود.
 • با توجه به افزایش پرونده های زیادی که در مورد پرداخت مهریه در مراجع قانونی وجود دارد و عده زیادی از آقایان از عهده پرداخت مهریه های سنگین برنمی آیند. از ویژگی های مهم این شرط جلوگیری از زندان نرفتن آقایان است. همچنین هدف دیگر واقعی کردن مهریه بوده است که خانم ها به دریافت مهریه های زیاد امید نداشته باشند و با مسئله مهریه نتوانند همسر خود را تحت فشار قرار دهند.
 • مهریه عندالاستطاعه می تواند نسبت به کل مهریه یا نسبت به جزئی از مهریه توافق شود. این موضوع دست خود زوجین است که توافق آن ها در عقدنامه چگونه باشد. مثلا زوجه می تواند کل مهریه خود را عندالاستطاعه در نظر بگیرد یا بخشی از آن را عندالاستطاعه و بخشی را عندالمطالبه توافق کند.
 • ویژگی مهم دیگری که در خصوص این مهریه وجود دارد اینست که حتی پس از ازدواج نیز طرفین می توانند با توافق یکدیگر مهریه عندالاستطاعه را به مهریه عندالمطالبه تبدیل نمایند و آن را تغییر دهند.
 • ما قبلا مطلبی در مورد اینکه آیا مهریه زندان دارد نوشته ایم که میتوانید به لینک ان مراجعه کنید.
مطلب مرتبط:  طلاق توافقی در کرج بدون حضور زوجین از 0 تا 100 توسط وکیل

ویژگی ها و آثار مهریه عندالاستطاعه

معایب این گونه مهریه چیست؟

تا اینجا به تحلیل و بررسی ویژگی های مهریه عندالاستطاعه پرداختیم. اما باید بدانید علاوه بر محاسن و ویژگی های ذکر شده، قرار دادن شرط عندالاستطاعه معایبی نیز دارد مانند:

 • از معایب چشمگیر مهریه عندالاستطاعه اثبات استطاعت مرد است که در مواردی می تواند چالش برانگیز و سخت باشد. چون شاید مرد امکان این را داشته باشد اموال خود را به نام دیگری بزند و آن را مخفی کند تا وانمود کند امکان تمکن مالی ندارد.
 • زمانی که مهریه به صورت عندالاستطاعه توافق می شود یکی از چالش ها و ضعف هایی که ممکن است برای زن ایجاد شود به وجود آمدن ابهام و شک و تردید است. ابهام اینکه مرد چه زمانی واقعا استطاعت پرداخت مهریه را دارد؟ پس برطرف کردن شک و ابهام و روشن کردن این نقاط مبهم می تواند پیچیده و زمان بر باشد و این موضوع جزو معایب این نوع مهریه محسوب می شود.

جمع بندی و نتیجه گیری

در این مقاله هدف اصلی ما آشنایی و دادن آگاهی لازم به زنان و مردانی بود که به حقوق خودشان آگاهی کافی ندارند. داشتن آگاهی لازم و کافی درباره مهریه عندالاستطاعه و شرایط قانونی مهم ترین موردی بود که به بررسی آن پرداختیم. در نهایت برای جمع بندی این بحث به صورت کامل برخی از اصلی ترین سوالاتی که شاید برای شما نیز پیش بیاید را همراه پاسخ آن مطرح می کنیم، تا ابهامات احتمالی را از میان برداریم.

سوالات متداول

 1. آیا شرایط و قوانین مهریه در دوران کرونا تغییر کرده است؟

شیوع ویروس کرونا در همه جوانب زندگی بشر در دنیا تاثیرگذار و چالش برانگیز بوده است، پس باعث شده قوانین جدیدی در این دوره تصویب شود. همچنین در این مورد باعث شده شرایط جدیدی در پرداخت مهریه و اقساط آن به وجود آید که مهم ترین آن زندانی نکردن افراد با شرایط خاص به دلیل عدم توانایی پرداخت مهریه است.

 1. آیا درست است که مهریه عندالاستطاعه باطل است؟

خیر! همچنین چیزی تصویب نشده است و در حال حاضر در رویه عملی دادگاه ها مورد قبول واقع شده است و سردفترداران رسمی ازدواج در زمان عقد می توانند در صورت توافق طرفین مهریه را به جای عندالمطالبه، عندالاستطاعه درج کنند.

 1. اگر مرد فوت کند تعهدش به پرداخت مهریه عندالاستطاعه چه حکمی دارد؟

با فوت مرد کلیه اموال و میراث وی به ترکه منتقل می شود. بنابراین این حالت با عندالمطالبه تفاوتی ندارد و باید حق و حقوق زن به طور کامل داده شود؛ همانطور که سر عقد توافق کرده اند.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312