... ...

مهریه قسطی در طلاق توافقی چگونه است؟

 • 19 اردیبهشت 1400
 • بروزرسانی: ۲۶ مهر ۱۴۰۲
 • ۲ نظر
 • 9 دقیقه
 • 5082 بازدید

شاید یکی از مهمترین دعاوی مربوط به حقوق خانواده دعاوی مربوط به مهریه و نفقه و به طور کلی امور مالی است که در حین طلاق و یا مستقل از دعوای طلاق مطرح می شوند. این دعاوی نقش مهمی در اصل دعوای طلاق و رضایت یا عدم رضایت طرفین نسبت به طلاق ایفا می کنند. در نتیجه آشنایی با نکات حقوقی مربوط به مهریه و همچنین چگونگی حکم به مهریه قسطی در طلاق توافقی توسط دادگاه که موضوع این مقاله از گروه وکلای تهران مدافع است اهمیت بسیار زیادی برای افرادی که درگیر این دعاوی می شوند دارد. برای آشنایی با صفر تا صد مهریه قسطی در طلاق توافقی در این مقاله همراه ما باشید.

مهریه قسطی در طلاق توافقی

مهریه چیست؟

در ابتدا لازم است بدانیم مهریه در نظام حقوقی ایران به چه معناست. مهریه در قوانین ایران یکی از حقوق مالی مختص به زن در رابطه زناشویی است که انواع مختلفی داشته و با توجه به شرایط و موقعیت هر فرد ممکن است آثار متفاوتی به دنبال داشته باشد. مهریه در واقع مالی است که به موجب عقد نکاح به مالکیت زن در می آید. این مال می تواند هر نوع مالی اعم از منقول یا غیر منقول باشد اما حتما باید مالیت داشته و قابل ارزش گذاری اقتصادی باشد. نکته دیگر در ارتباط با مهریه این است که مالکیت زن بر مهریه بر خلاف نفقه ارتباطی با تمکین او از شوهر ندارد و تنها در صورتی که طلاق قبل از هر گونه رابطه جنسی میان زن و شوهر اتفاق بیفتد، زن نصف مهریه را از دست می دهد و تنها نصف دیگر آن را می تواند مطالبه کند. اما در غیر این صورت حتی اگر زن، ناشزه باشد یعنی از منزل شوهر رفته باشد و از او تمکین نکند و یا با شخص دیگری رابطه نامشروع داشته باشد باز هم می تواند تمام مبلغ مهریه خود را مطالبه کند.

مهریه بر اساس اینکه مطالبه آن چگونه باشد به دو نوع مهریه عند المطالبه و مهریه عند الاستطاعه تقسیم می شود. مهریه عند المطالبه مهریه ای که زن بر اساس آن می تواند هر زمان که اراده کرد حتی بدون تقاضای طلاق مهریه خود را از شوهر بخواهد و شوهر موظف است مهریه را به هر میزان که باشد به زن بدهد اما در مهریه عند الاستطاعه مرد زمانی موظف به پرداخت مهریه است که استطاعت یا توان مالی برای پرداخت آن را داشته باشد.

مهریه در طلاق توافقی

مهریه در طلاق توافقی هم وجود دارد و زن می تواند در عین توافقی بودن طلاق مهریه خود را مطالبه کند. با این حال، موارد بسیاری وجود دارد که زن به دلیل عدم موافقت مرد با طلاق مجبور می شود از مهریه خود بگذرد یا بخش زیادی از آن را ببخشد تا مرد را راضی به طلاق توافقی کند. در نتیجه، در بسیاری از طلاق های توافقی مهریه زن یا بخشیده می شود یا شامل مبلغ بسیار اندکی می شود. طلاق توافقی بر اساس قانون می تواند در قالب طلاق خلع یا مبارات باشد. منظور از طلاق خلع حالتی است که زن به قدری از شوهر نفرت دارد که مبلغی را تحت عنوان فدیه به او می دهد تا او را راضی به طلاق کند. اما در طلاق مبارات هر دوی زن و مرد خواهان طلاق هستند و زن باید مبلغی را که معادل مهریه یا کمتر از آن است به مرد بدهد تا طلاق صورت بگیرد. در طلاق خلع فدیه می تواند بیشتر از مهریه باشد اما در طلاق مبارات فدیه یعنی آن مبلغی که زن به شوهر می دهد نباید بیشتر از مهریه باشد. پس از جاری شدن این طلاق مرد دیگر حق رجوع ندارد و نمی تواند مانند طلاق رجعی به صورت یک طرفه به رابطه زوجیت برگردد. اما اگر زن از مبلغی که به عنوان فدیه به مرد داده است رجوع کند، طلاق از حالت بائن که قابل رجوع نیست تبدیل به طلاق رجعی شده و مرد می تواند به زن رجوع کند.

مطلب مرتبط:  جدا شدن یا طلاق در ازدواج موقت | مهریه در ازدواج موقت به چه شکل است؟

بر اساس آنچه گفته شد، در طلاق توافقی مهریه برای زن برقرار است اما در عمل به تناسب اینکه مرد راضی به طلاق باشد یا خیر زن باید مبلغی را به او بدهد که بر اساس میزان مهریه تعیین می شود. در نتیجه، در بسیاری از طلاق های توافقی زن نمی تواند به تمام مبلغ مهریه خود برسد. شما می توانید با استفاده از یک وکیل خانواده مجرب، حق و حقوق مالی خود از جمله مهریه را تا حد امکان در فرایند طلاق به دست آورید. برای آشنایی با نحوه گرفتن مهریه در طلاق توافقی مقاله طلاق توافقی و مهریه را بخوانید.

مهریه قسطی در طلاق توافقی

در قسمت های قبل گفتیم که در صورتی که مهریه عند المطالبه باشد زن می تواند حتی بدون درخواست طلاق از دادگاه آن را مطالبه کند. در این صورت مرد مکلف است تمامی مبلغ مهریه را به صورت کامل و یک جا به زن بدهد. اما اگر مرد عدم توانایی مالی خود را نسبت به پرداخت مهریه اثبات کند، دادگاه حکم به مهریه قسطی در طلاق توافقی می دهد و مرد مهریه را در قالب اقساطی که دادگاه تعیین می کند پرداخت خواهد نمود. در ادامه به توضیح مراحل و فرایندی که برای دریافت حکم به مهریه قسطی در طلاق توافقی باید طی شود می پردازیم.

پرداخت قسطی مهریه در طلاق توافقی

مراحل درخواست حکم به مهریه قسطی در طلاق توافقی

برای آنکه دادگاه حکم به مهریه قسطی در طلاق توافق بدهد، باید فرد متقاضی تقسیط، طی یک ماه از تاریخ ابلاغ اجرائیه حکم مهریه، دادخواستی تحت عنوان دادخواست اعسار از محکوم به که همان مهریه است به دادگاه صادر کننده حکم مهریه ارائه بدهد و اعسار خود را از پرداخت کامل مهریه به اثبات برساند. این دادخواست باید به استناد شهادت نامه حداقل دو نفر از افرادی باشد که با شرایط مالی شخص محکوم علیه یعنی مرد محکوم به پرداخت مهریه آشنایی کامل دارند و در شهادت نامه به این امر تصریح کرده اند. علاوه بر این، فرد مدعی اعسار باید صورت کلیه اموال خود و همچنین نقل و انتقالات آن ها را در یک سال گذشته در کمال صداقت به دادگاه ارائه دهد. دادگاه پس از بررسی این دادخواست، در صورتی که ادله و مدارک خواهان دعوای اعسار را موجه تشخیص دهد حکم به اعسار محکوم علیه از پرداخت محکوم به می دهد که در دعاوی مهریه معمولا به شیوه تقسیط مهریه است و باعث پرداخت مهریه قسطی در طلاق توافقی می شود. برای دریافت حکم به مهریه قسطی در طلاق توافقی می توانید از وکیل خانواده که با کلیه قوانین و مقررات این حوزه آشنایی دارد استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با نحوه طرح دعوای اعسار از مهریه مقاله نمونه لایحه اعسار از پرداخت مهریه توسط وکیل پایه یک دادگستری به شما کمک خواهد کرد.

مطلب مرتبط:  تقسیم ارث مادر و شرایط تقسیم آن

درخواست تعدیل مهریه قسطی در طلاق توافقی

در صورتی که دادگاه حکم به مهریه قسطی در طلاق توافقی داده باشد و هر یک از طرفین از میزان این اقساط ناراضی باشند می توانند به استناد تبصره ۲ ماده ۱۱ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، دادخواست تعدیل اقساط را به دادگاه صادر کننده رای ارائه دهند. در صورتی که دادگاه این تقاضا را با توجه به نرخ تورم یا تغییر در وضعیت مالی محکوم علیه موجه بداند حکم به تعدیل اقساط داده و آن را کاهش یا افزایش می دهد. برای مشاهده نمونه این دادخواست می توانید مقاله کاهش اقساط مهریه از گروه وکلای تهران مدافع را بخوانید.

پرداخت قسطی مهریه در طلاق توافقی

حبس مرد برای عدم پرداخت مهریه قسطی در طلاق توافقی

بر اساس ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی در صورتی که شخص محکوم علیه در مهلت تعیین شده محکوم به را نپردازد، هیچ مالی از او پیدا نشود و در این حین یعنی تا سی روز پس از ابلاغ اجرائیه حکم هم ادعای اعسار نکند، با درخواست محکوم له تا زمان پرداخت محکوم به یا پذیرش ادعای اعسار او حبس می شود. در ارتباط با پرداخت مهریه هم در صورتی که حکم به مهریه قسطی در طلاق توافقی داده شود و مرد این اقساط را در زمان مقرر ندهد، زن می تواند حبس مرد را تقاضا کند.

دریافت مشاوره حقوقی از وکیل خانواده

متاسفانه دعاوی و امور مربوط به حقوق خانواده بخش عمده ای از دعاوی مطرح در دادگستری را تشکیل می دهند که همین امر ضرورت استفاده از مشاوره حقوقی در این رابطه را نشان می دهد. قوانین و مقررات مربوط به خانواده از جمله طلاق و مهریه و امور دیگر مربوط به آن دارای پیچیدگی های زیادی هستند که باعث می شود حل و فصل دعاوی خانواده تنها در تخصص یک وکیل متخصص در حقوق خانواده که وکیل خانواده نامیده می شود قرار بگیرد. گروه وکلای تهران مدافع دارای طیف گسترده ای از وکلا و مشاوران حقوقی با تخصص های متنوع از جمله تخصص در حقوق خانواده است که می توانند انواع خدمات از جمله انواع مشاوره حقوقی در ارتباط با نحوه دریافت حکم به مهریه قسطی در طلاق توافقی و یا درخواست تعدیل اقساط را به شما ارائه دهند. برای برخورداری از این خدمات کافی است با متخصصان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

مهریه عند المطالبه چیست؟

مهریه عند المطالبه به معنای مهریه ای است که زن می تواند هر زمان بخواهد آن را از مرد بخواهد.

آیا می توان مهریه عند المطالبه را به صورت قسطی پرداخت کرد؟

در صورتی که مرد بتواند اعسار خود را از پرداخت یک جای مهریه عند المطالبه زن اثبات کند می تواند حکم به مهریه قسطی بگیرد.

درخواست تعدیل اقساط چیست؟

در صورتی که هر یک از زن و مرد از میزان اقساط مهریه ناراضی باشند، می توانند با ارائه دادخواست تعدیل اقساط به دادگاه صادر کننده رای افزایش یا کاهش اقساط را بخواهند.

اگر مرد مهریه قسطی در طلاق توافقی را ندهد حبس می شود؟

در صورتی که مرد اقساط مهریه را به زن پرداخت نکند زن می تواند حبس او را از دادگاه صادر کننده رای بخواهد.

5/5 - (2 امتیاز)
سوالات شما
۲ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. رهبر

  سلام توافقی جدا شدم پرداخت ماهانه مهریه رو انجام نداد الان از طریق ارث که بهش رسیده میخوام اقدام کنم. رفتم دادگاه گفتن از طریق دفتر الکترونیک قضایی یا دفتر خونه میشه کدوم بهتره ممنون

  1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

   با سلام بله از دفاتر خدمات قضایی اقدام نمایید

... ...
مشاوره تلفنی رایگان
(فقط استان تهران و البرز)
فقط استان تهران و البرز - ۰۹۱۰۴۷۶۸۸۸۴ وکیل اداره کار - ۰۹۲۱۰۸۳۳۸۰۵