... ...

چک چه نوع سندی است ؟ | نحوه صدور اجرائیه در قانون جدید چک

  • 15 مهر 1399
  • بدون نظر
  • 6 دقیقه
  • 2655 بازدید

در رابطه با موضوع چک چه نوع سندی است باید گفت که چک سندی تجاری است که بنا به تعریف ماده ۳۱۰ قانون تجارت (( نوشته ای که به موجب آن صادر کننده وجوهی را که نزد محال علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می نماید)). برابر ماده یک قانون صدور چک (مصوب ۱۳۵۵) ((چک های صادره عهده بانک هایی که طبق قوانین ایران در داخل کشور دایر شده یا می شوند، همچنین شعب آنها در خارج از کشور در حکم اسناد لازم الاجرا است و دارنده چک در صورت مراجعه به بانک و عدم دریافت تمام یا قسمتی از وجه آن به علت نبودن محل و یا به هر علت دیگری که منتهی به برگشت چک و عدم پرداخت گردد میتواند طبق قوانین و آیین نامه های مربوط به اجرای اسناد رسمی وجه چک یا باقی مانده آن را از صادر کننده وصول نماید.

چک چه نوع سندی است

آیا چک سند رسمی است یا عادی؟

در مورد اینکه چک چه نوع سندی است باید گفت چک اصولاً سند عادی است و با اینکه یک سند عادی است قانونگذار این امتیاز را به چک داده که در حکم سند رسمی باشد و بتوان  در اداره اجرای اسناد رسمی برای وصول وجه آن اجرائیه صادر کرد فلذا چک یک سند عادی است که به حکم قانون امتیاز اسناد رسمی بدان داده شده است.

این مورد بسیار پرسیده میشود که چک سند رسمی است یا عادی است که با توجه به مطالب بالا باید گفت چک در حکم اسناد رسمی است.

البته باید بدانید قانونگذار در قانون تجارت از اصطلاح سند تجاری استفاده نکرده و تعریفی هم از آن ارائه نکرده و فقط قواعد و مقررات راجع به برات و سفته را بیان کرده اسناد تجاری به دو نوع قابل تقسیم هستند و تجاری به معنای خاص که شامل چک سفته و برات هستند و اسناد تجاری به معنای عام که شامل قبض هم بار بارنامه و غیره هستند.

به موجب ماده ۳۱۰ قانون تجارت چک که نوشته است که به موجب آن صادر کننده وجوهی را که نزد محال علیه دارد کلاً یا بعضاً مستند یا به دیگری واگذار می نماید .

نحوه صدور اجرائیه در اداره ثبت

نحوه صدور اجرائیه در اداره ثبت

برای صدور اجرائیه، دارنده چک باید عین چک و گواهی نامه مذکور در ماده ۳ و یا گواهی نامه مندرج در ماده ۴ را به اجرای ثبت اسناد محل تسلیم نماید.

مطلب مرتبط:  احتکار چیست؟ مجازات احتکار چیست؟

اجرای ثبت در صورتی دستور اجرا صادر می کند که مطابقت امضای چک یا نمونه امضای صادر کننده در بانک از طرف بانک گواهی شده باشد.

پس از این باید با مراجعه به اداره اجرای ثبتی واقع در تهران ونک خیابان جهان کودک مراجعه و با داشتن چک و رونوشت آن و گواهی عدم پرداخت کارهای مقدماتی آن را انجام داده تا پس از ابلاغ خواسته های شما اعم از توقیف اموال منقول و غیرمنقول و ممنوع الخروجی و … اجرا گردد.

اساساً اجرا گذاشتن چک در اداره ثبت پروسه پیچیده و تخصصی است و لی یکی از بهترین راههایی است که میتواند شما را ظرف دو ماه به وصول مبلغ چک برساند. موسسه حقوقی تهران مدافع با به کارگیری وکلای پایه یک دادگستری که در زمینه وکیل چک برگشتی متبحر هستند می توانند در این خصوص شما را راهنمایی نمایند کافی است با ما تماس بگیرید.

برای اجرای ثبتی چک به کجا مراجعه کنیم؟

در حال حاضر و با توجه به قوانین جدید جهت صدور اجراییه باید به اداره اجرای اسناد رسمی لازم الاجرای شهر خود مراجعه کنید

چه مدارکی برای اجرا گذاشتن ثبتی چک لازم است؟

اصل و رونوشت چک و گواهی عدم پرداخت

اصل و رونوشت کارت ملی

برای اجرای ثبتی چک به کجا مراجعه کنیم؟

نحوه صدور اجرائیه در قانون جدید چک چگونه است؟

با توجه  قانون جدید چک ، دارنده چک در صورتی که چک بدون وجه باشد یا کسری موجودی داشته باشد، از بانک، درخواست صدور گواهی‌ عدم‌ پرداخت می نماید و بانک محال علیه مکلف است اطلاعات کامل چک را در سامانه چک‌های برگشتی بانک مرکزی ثبت و با اخذ کد رهگیری، این کد را بر روی گواهی‌ های ذکر شده قید نماید.

دارنده چک برگشتی، می تواندبدون دریافت حکم و قطعیت آن، درخواست صدور اجراییه بابت وجه چک را تقاضا نماید.

در این جا اینکه چک چه نوع سندی است و بررسی آن کاربردی می شود که

با ارجاع پرونده به دادگاه، قاضی مکلف است چک را بررسی و در صورتی که درمتن چک، وصول وجه آن مشروط به شرطی نشده باشد یا در متن چک عنوان بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی ذکر نشده باشد یا گواهی عدم پرداخت به دلیل دستور عدم پرداخت مقرر در قانون چک صادر نشده باشد علیه صاحب حساب، صادرکننده یا هر دو اجرائیه صادرمی نماید.

مطلب مرتبط:  وکیل متخصص در زمینه خیانت در امانت و بررسی مجازات آن

صادرکننده چک باید ظرف مدت ده روز از تاریخ ابلاغ اجرائیه، بدهی خود را بپردازد، یا با موافقت دارنده چک، ترتیبی برای پرداخت آن بدهد یا مالی معرفی کند که اجرای حکم را میسر کند؛ در غیر این صورت بر اساس درخواست دارنده، اجرای احکام دادگستری، با تشکیل کلاسه اجرایی، اجرائیه را طبق قانون نحوه احکام محکومیت‌های مالی به اجرا گذاشته و با توقیف اموال محکوم علیه جهت تامین محکوم‌ به یا با صدور حکم جلب نسبت به استیفای مبلغ چک اقدام می‌نماید.

خط زدن ( به حواله کرد ) چه تاثیری بر چک دارد ؟

اگر بر روی چک درج شود در وجه آقای الف و قید یا به حواله کرد توسط صادر‌کننده خط زده شود معنای آن این است که صادرکننده قصد دارد شکل فقط در اختیار آقای الف باشد و توسط شخص دیگری وصول نشود .

آیا این چک چک مشروط محسوب می شود و آثار چک مشروط بر آن بار می شود ؟

این چک،  چک مشروط که وفق ماده ۱۳ قانون صدور چک فاقد وصف کیفری باشد نیست زیرا منظور از چک مشروط این است که وصول وجه چک مشروط به شرط شده باشد یعنی صادر کننده یا انتقال دهنده با دارنده شروطی را خارج از نفت صدور چک مقرر می کند تا با تحقق آن شرط دارنده مستحق وجه چک شود اما اینکه چک در وجه شخص معین باشد یا به حواله کرد شرکت محسوب نمی شود
اگر دارنده چک علیرغم اینکه صادر کننده به حواله کرد را خط زده است چک را به شخص دیگری منتقل کند ، آیا بانک می‌تواند وجه چک را به منتقل الیه بپردازد؟

اداره حقوقی قوه قضاییه نیز در یک نظریه مقرر داشته نظر به اینکه صادر کننده چک با قلم زدن قید حواله کرد در متن چک حق پشت نویسی را از کسی که وجه چک در وجه صادر شده سرکرده و دریافت کننده هم با پذیرش چک بدون هم با این امر موافقت نموده است و لذا هر شخصیت دریافت کننده مورد نظر صادرکننده بوده است لذا در صورت انتقال به دیگری بانک محال علیه می‌تواند از پرداخت وجه آن خودداری کند.

5/5 - (4 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312