... ...

نمونه دادخواست واخواهی چیست؟ به همراه نمونه لایحه

  • 26 شهریور 1399
  • بدون نظر
  • 5 دقیقه
  • 2349 بازدید

تقاضای واخواهی از رایی که توسط دادگاه صادر شده است، از جمله روش های اعتراض به حکمی استکه در دادگاه صادر شده و رای به قطعی شدن آن ابلاغ شده است. که البته لازم به ذکر است که تقاضای حکم صادر شده نسبت به واخواهی  در دادگاه، صرفا در خصوص احکامی که به صورت حکم غیابی از سوی دادگاه صادر شده اند، امکان پذیر است و محکوم علیه آن حکم در جریان رسیدگی به دعوا توسط دادگاه مشارکت و حضوری نداشته است. به همین جهت در این مقاله قصد داریم به نحوه تنظیم دادخواست واخواهی نسبت به رای غیابی و  بررسی نمونه دادخواست واخواهی نسبت به رای غیابی بپردازیم و سپس در خواست مشاوره در زمینه نمونه دادخواست واخواهی نسبت به رای غیابی را برای شما بیان کنیم.

نمونه دادخواست واخواهی

واخواهی نسبت به رای غیابی

در قانون آیین دادرسی مدنی  نمونه واخواهی افراد نسبت به رایی که به شکل غیابی صدور یافته مورد پیش بینی قرار گرفته است که بر طبق ماده ۳۰۵ این قانون اینطور بیان شده است که: “محکوم علیه غائب این حق را دارد به رای غیابی اعتراض کند. این اعتراض در مباحث حقوقی نمونه واخواهی حقوقی خوانده می شود. دادخواست واخواهی ثبت شده در دادگاهی که حکم غیابی  صادر کرده  قابل رسیدگی است ” . اما اینکه چه احکامی غیابی هستند، در ماده ۳۰۳ همین قانون به صورت کامل روشنی مشخص شده است که بر طبق آن، ” حکم دادگاه رسیدگی به مورد کاملاً حضوری است؛ مگر اینکه وکیل یا خوانده یا نماینده قانونی یا قائم مقام وی در هیچ یک از جلسات  برگزار شده در طول دعوی دادگاه حاضر نشده باشد و اخطاریه دادگاه، ابلاغ واقعی نشده باشد و یا به طور کتبی نیز دفاع نکرده باشد ” . از این رو اگر حکمی در دادگاه صالحه رسیدگی به موضوع شرایط حکم غیابی را داشته باشد و به شکل غیابی صادر شود، شخص محکوم شده در آن پرونده که رای نهایی در خصوص وی ابلاغ شده است امکان اعتراض به صورت واخواهی را خواهد داشت . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خدمات مشاوره تهران مدافع چیست و چگونه انجام می شود می توانید با مشاوران حقوقی متخصص ما درباره این موضوع تماس بگیرید و از راهنمایی متخصصین این امر برای رفع موانع و رسیدن به نتیجه مطلوب کمک بگیرید .

مطلب مرتبط:  مهر و موم ترکه چیست و چه اشخاصی می توانند درخواست تحریر ترکه بدهند؟

واخواهی نسبت به رای غیابی

دادخواست واخواهی نسبت به رای غیابی

در قسمت پیش به بررسی اینکه  رای غیابی نسبت واخواهی به به چه معناست و در صورت تصویب توسط دادگاه چه شرایطی دارد به عناوینی اشاره کردیم؛ اما در این قسمت قصد داریم به بررسی رای غیابی نسبت به دادخواست واخواهی پرداخته و نحوه ارائه و تنظیم آن را  به طور کامل و همه جانبه بررسی کنیم.

نکته مهم و ویژه ای که در خصوص این مورد وجود دارد،  دادگاه صالح رسیدگی به واخواهی از رای غیابی  یا مرجع تقدیم دادخواست واخواهی از رای غیابی است که در ماده ۳۰۵ قانون آیین دادرسی مدنی جمهوری اسلامی ایران به طور دقیق مشخص شده است . بر طبق این ماده، در دادگاه صادر کننده حکم غیابی، دادخواست واخواهی  قابل رسیدگی است . به همین جهت، اگر برای شخص خوانده در دادگاه خانواده  حکم غیابی  صادر شده باشد، دادخواست واخواهی صادر شده از آن حکم نیز برای خوانده  به همان دادگاه خانواده ابلاغ می‌شود و اگر حکم غیابی از دادگاه حقوقی صادر شده باشد، دادخواست واخواهی از حکم غیابی را باید به همان دادگاه ارسال کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص مرجع تقدیم دادخواست واخواهی می توانید با مشاورین تهران مدافع تماس بگیرید.

لازم به ذکر است شخصی که در حال واخواهی از حکم است  و به حکم غیابی اعتراض دارد ” واخواه ” نام دارد و شخصی که علیه او تقاضای واخواهی می شود ” واخوانده ” است . علاوه بر این مواردی که گفته شد،  مهلت ارائه دادخواست واخواهی نسبت به رای غیابی برای اشخاص مقیم ایران۲۰ روز و برای اشخاص مقیم خارج از ایران ۲ ماه از تاریخ ابلاغ واقعی از سوی مرجع صالحه خواهد بود.

مشاوره حقوقی برای دریافت نمونه دادخواست واخواهی

برای اطلاعات بیشتر درباره نمونه واخواهی حقوقی و دریافت مشاوره از وکلای متخصص و مشاورین تهران مدافع می توانید با ما تماس بگیرید و مشکلات خود را به کمک دریافت کمک های حرفه ای و تخصصی این مجموعه زودتر رفع کنید. همچنین با خواندن مقالات دعاوی حقوقی ما در بخش وبلاگ می توانید اطلاعات خود را در زمینه مشکل حقوقی پیش آمده تکمیل کنید و با کمک مشاوره حقوقی به نتیجه مطلوب خود برسید.

مطلب مرتبط:  نمونه امانت نامه به همراه متن رسید پول امانت

مشاوره حقوقی برای دریافت نمونه دادخواست واخواهی

سوالات متداول:

  • در چه صورت ثبت درخواست واخواهی شدنی است؟

صرفا در خصوص احکامی که به صورت حکم غیابی از سوی دادگاه صادر شده اند، امکان پذیر است و محکوم علیه آن حکم در جریان رسیدگی به دعوا توسط دادگاه مشارکت و حضوری نداشته است

  • دادخواست واخواهی نسبت به رای غیابی چیست؟

یعنی اگر برای شخص خوانده در دادگاه خانواده  حکم غیابی  صادر شده باشد،  دادخواست واخواهی صادر شده از آن حکم نیز برای خوانده  به همان دادگاه خانواده ابلاغ می‌شود.

  • نمونه دادخواست واخواهی حقوقی در قانون چیست؟

محکوم علیه غائب این حق را دارد به رای غیابی اعتراض کند. این اعتراض در مباحث حقوقی نمونه واخواهی حقوقی خوانده می شود. دادخواست واخواهی ثبت شده در دادگاهی که حکم غیابی  صادر کرده  قابل رسیدگی است.

  • آیا برای ثبت دادخواست واخواهی باید به دادگاه صادر کننده رای رجوع کرد؟

بله برای دادخواست واخواهی مرجع صالحه دادگاهی است که دعوی در آن مطرح شده است.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312