... ...

نمونه قولنامه ماشین برای خرید و فروش خودرو

 • 10 شهریور 1399
 • بدون نظر
 • 10 دقیقه
 • 2764 بازدید

افرادی که قصد دارند تا ماشینی را تهیه کنند یا بفروشند، بهتر است با نحوه نوشتن اصولی قولنامه ماشین آشنا باشند. این قرارداد باید با دقت بسیار صورت گیرد تا پس از امضای آن برای طرفین مشکلی ایجاد نشود. در این بخش نمونه قولنامه ماشین را نیز قرار داده ایم تا با نمونه اصولی و دقیق آن آشنا شوید. بخش های مختلف آن را در ادامه توضیح خواهیم داد.

نمونه قولنامه ماشین

خرید ماشین و تهیه قولنامه آن

مسئله خرید ماشین تنها مربوط به هزینه های اولیه آن نخواهد بود. اگر قرارداد خرید و فروش آن در ابتدا به درستی صورت نگیرد می تواند مسائل حقوقی برای طرفین ایجاد کند. همواره با دقت نمونه قولنامه خودرو را مطالعه کنید. تمامی موارد را با دقت و خوانا بنویسید و مطمئن گردید چیزی را جای نگذاشته باشید. در زمینه بررسی کامل قولنامه فروش خودرو همواره می توانید از وکلای مجرب کمک بگیرید تا روند آن سریع تر و راحت تر پیش رود.

امّا اجازه دهید تا بخش های مختلف یک نمونه قولنامه ماشین را با هم بررسی کنیم. مطالعه بخش های آن و بند های مطرح شده کمک می کند تا دید بهتری در موردش داشته باشید. همچنین با مطالعه فسخ مبایعه نامه می توانید بدانید روش و شیوه توافق برای فسخ به چگونه است و در چه صورتی می توان مبایعه نامه را فسخ نمود.

بخش اول قولنامه فروش خودرو: اطلاعات شخصی و خودرو

در بخش اول نمونه قولنامه ماشین اطلاعات فردی فروشنده و خریدار نوشته خواهد شد. فروشنده باید اطلاعات شناسنامه خود را درج کرده و تلفن تماسی معتبر ارائه دهد. در مقابل خریدار نیز باید اطلاعات کامل شناسایی خود را نوشته و آدرس و تلفن تماسی در دسترس ارائه دهد. این بخش با عنوان «ماده ۱: طرفین قرارداد» مشخص می شود.

در بخش بعدی نمونه قولنامه خودرو «موضوع و مشخصات مورد معامله» مطرح خواهد شد. در این بخش باید:

 • نوع
 • مدل
 • سیستم خودرو
 • رنگ
 • سیلندر
 • شماره راهنمای و رانندگی
 • شماره شاسی
 • و شماره موتور همراه با تمام تجهیزات و متعلقات ذکر شود.

نمونه پر شده موضوع و مشخصات مورد معامله:

موضوع و مشخصات مورد معامله عبارتست از انتقال ۶ دانگ یک دستگاه خودرو  رنو از نوع سیمبل مدل ۲۰۱۵ سیستم رنو رنگ مشکی تعداد سیلند ۴ شماره راهنمای و رانندگی ایران ۱۰ ۱۴۶ ث ۲۹ شماره شاسی vf14srab3gt568072 شماره موتور k4m2845r004921 که با تمام متعلقات و منصوبات، منصوبه و غیر منصوبه در آن هست.

نحوه بستن قولنامه ماشین

بخش دوم نمونه قولنامه ماشین: میزان بهاء و شرایط

در ماده بعدی قولنامه فروش خودرو، که با عنوان ثمن معامله شناخته می شود، بهای معامله مطرح می شود. این مبلغ می تواند به صورت نقدی یا به صورت چک پرداخته شود. همچنین، مبلغ پیش پرداخت و باقیمانده در آن قید گردد.

در ماده ۴ نمونه قولنامه ماشین شرایط معامله ذکر می شود. تأکید می کنیم این بخش را به خوبی مطالعه کرده و از شرایط مطلع گردید. بهتر است در هنگام تنظیم سند با وکیلی مشورت نمایید. موارد مورد معامله و مستندات و مدارک باید در حضور سر دفتر و دو شاهد ارائه و به خریدار منتقل گردد.

فروشندگان باید به این مسئله توجه کنند که هرگونه تخلف اعم از راهنمایی و رانندگی تا زمان تحویل خودرو به خریدار، به عهده فروشنده خواهد بود. مسائل و هزینه های نقل و انتقال از جمله مسائل دارایی و عوارض شهرداری به عهده فروشنده خواهد بود. اگر با مشکلی در این بخش مواجه شدید همواره می توانید از وکیلان تهران مدافع مشاوره و کمک بگیرید.

 

مواردی که ممکن است به پرداخت خسارت بی انجامد

در قولنامه ماشین ماده و شرایط از پیش تعیین شده وجود دارد امّا ممکن است طرفین خود شرایطی را اضافه نمایند. این مسئله را حتماً قبل از انجام با یک مشاور یا وکیل در میان بگذارید و از اضافه نمودن شرایطی که بعدها ممکن است مشکلات حقوقی ایجاد کند خودداری کنید.

در بخش شرایط مسئله خسارت نیز مطرح می شود. در شرایطی به هر علتی غیر از عوامل قوه قاهره مانند:

 • مصادره
 • رهن
 • عملیات اجرایی دادگستری
 • اجرای اسناد رسمی
 • مستحق الغیر یا غصبی بودن
مطلب مرتبط:  تنظیم نمونه دادخواست چک برگشتی توسط وکیل متخصص چک

، ممکن است معامله فسخ شود و فروشنده باید هزینه های خریدار را پرداخت نموده و علاوه بر آن مبلغی را به عنوان خسارت پرداخت نماید.

در حالتی دیگر اگر طرفین در زمان معین در دفترخانه اسناد رسمی حضور پیدا نکنند، باید مبلغی معادل یک میلیون ریال به عنوان خسارت به طرف مقابل پرداخت نمایند.

پرداخت اقساطی در معامله

اگر پرداخت به صورت اقساطی صورت گیرد یک ماده جدید به قولنامه اضافه خواهد شد. در این بخش باید چک ها و یا سفته های ذکر شوند. تعداد اقساط و نحوه پرداخت در زمان معین باید ذکر شود. در این بخش اشاره خواهد شد که اگر زمان اقساط دیر کرد داشته باشد، فروشنده می تواند معامله را فسخ کرده و خودرو را مسترد نماید. اگر خریدار از این مسئله خودداری کند باید میزان خسارت را جبران نماید. جبران خسارت بر مبنای قیمت مورد معامله در نرخ روز بازار محاسبه خواهد شد. در صورت خرید به صورت اقساطی بهتر است این مورد را در نظر داشته باشید.

بخش پایانی قولنامه فروش خودرو

در انتهای قرارداد تاریخ و ساعت آن باید ذکر گردد. پس از تنظیم آن امضاء صورت گرفته و مبادله انجام می شود. یک نسخه از آن به فروشنده و دیگری به خریدار تعلق می گیرد که هر دو نسخه دارای اعتباری یکسان خواهد بود و با تنظیم سند در دفتر اسناد رسمی از درجه اعتبار ساقط می شوند.

وکیل متخصص قولنامه ماشین

دقت کنید، علاوه بر امضای خریدار و فروشنده، امضای دو شاهد نیز ضروری است. انتخاب شاهد ممکن است در ابتداء آسان به نظر برسد و از دوست یا آشنایی بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. در صورتی که اطمینان ندارید از چه کسی کمک گیرید از مشاوره حقوقی ما در تهران مدافع راهنمایی بخواهید. بهتر است شاهدان افرادی باشند که در طولانی مدت به آن ها دسترسی داشته باشید و در صورت لزوم و وقوع هر گونه مشکلی از آن ها کمک بگیرید.

دقت کنید که قولنامه از اسناد مهم در هنگام خرید و فروش خودرو است و در نگهداری آن باید توجه لازم را داشته باشید. پیش از نوشتن مبایعه نامه خودرو نیز حتماً به بیمه نامه آن دقت کنید. تمامی وضعیت ظاهری و باطنی خودرو را بررسی کرده و شرایط مطرح شده در قولنامه را با خوبی مطالعه کنید. امیدواریم بدون دغدغه به خرید خودرو دلخواه خود بپردازید. و اگر با مشکلی مواجه شدید نگران نباشید چرا که ما همیشه آماده خدمت رسانی به شما خواهیم بود.

نمونه قولنامه ماشین به صورت کامل:

بسمه تعالی

ماده ۱ : طرفین قرارداد ۱-۱- فروشنده ………………………………….. فرزند …………………به شماره شناسنامه ……………….صادره ازتهران کدملی ………………..متولد تهران ساکن تهران ……………………………………………………………………………………………… تلفن ………………….. ۲-۱- خریدار/……. ……………… …………………. ………… فرزند ………….. به شماره شناسنامه ………………… ……..صادره از ……. ………. ….کدملی ………………… متولد ………………… ………………………. ……………………. ساکن …. ……… ……… ……… تلفن ………….. ……………. …………… ……………………….. فرزند …. …………. …… به شماره شناسنامه …………………… متولد ………………………..

ماده ۲: موضوع و مشخصات مورد معامله عبارتست از انتقال ۶دانگ یکدستگاه خودرو رنو از نوع سیمبل مدل ۲۰۱۶ سیستم رنو رنگ نقره ای متالیک تعداد سیلندر ۴ شماره راهنمایی و رانندگی ایران ۱۰ ۱۴۷ ص ۲۹ شماره شاسی vf14srab3gt568072 شماره موتور k4m2845r004921 که با تمام متعلقات و منصوبات، منصوبه و غیر منصوبه در آن هست.

ماده ۳ : ثمن معامله ۱-۳- ثمن معامله به طور مقطوع بعدد (۷۰۰۰۰۰۰۰ ریال) و با حروف (هفتصد میلیون ریال) تعیین گردید .

۲-۳- همزمان با این توافق یک فقره چک به تاریخ ……………………….مبلغ با حروف (هفتصد میلیون ریال معادل ۷۰۰۰۰۰۰۰ تومان) بابت به شماره …………………………… عهده بانک ……………….. شعبه …………………… کد ………………… به فروشنده پرداخت گردید . و خریدار متعهد شد در صورت حضور فروشنده در دفترخانه اسناد رسمی و انتقال رسمی ششدانگ سند چک را پاس نماید

ماده ۴ : شرایط معامله ۱-۴- طرفین متعهد شدند جهت تنظیم سند، طبق قرارداد در تاریخ به حروف ………………………. ……………. در دفتر اسناد رسمی شماره ………………………… حاضر شوند و فروشنده متعهد گردید سند را به نام خریدار یا هر کس که خریدار معرفی نماید انتقال دهد . در ضمن، اجرای تعهد (تنظیم سند) از طرف فروشنده بنام منتقلٌ الیه بعدی، منوط به احراز انتقال از طریق ارائه قرارداد است و در صورت عدم حضور هر یک از طرفین در دفتر خانه اسناد رسمی مربوطه، گواهی سر دفتر مثبت تخلف نامبرده می شود .

مطلب مرتبط:  نمونه لایحه مزایده

۲-۴- عدم ارائه مستندات و مدارک لازم جهت تنظیم سند از طرف فروشنده و عدم پرداخت ثمن توسط خریدار، در حکم عدم حضور است و سر دفتر در موارد مذکور به تقاضای ذینفع مجاز به صدور گواهی عدم حضور است .

نمونه شرایط قولنامه

۳-۴- مورد معامله با تمام لوازم موجود و اسناد و مدارک، با رؤیت کامل فنی، بدنه، توسط خریدار و یا کارشناس منتخب وی صورت گرفت و از کمیت و کیفیت آن آگاه است.

۴-۴- مسئولیت هر گونه تخلف اعم از راهنمایی و رانندگی، کیفری و مدنی که با استفاده از مورد معامله تا زمان تحویل، به وقوع پیوسته باشد بعهده فروشنده است .

۵-۴- هزینه های نقل و انتقال اعم از دارایی و عوارض شهرداری بعهده فروشنده، حق الثبت و حق التحریر بعهده …………………………. است.

۶-۴- کلیه خیارات از جمله خیار غبن به هر عنوان ادعا و به هر میزان با اقرار طرفین و با علم و اطلاع کامل نسبت به عرف بازار اسقاط گردید .

موارد تقلب و تدلیس از این موضوع مستثنی است .

۷-۴- در صورتیکه معلوم گردد مورد معامله به هر علتی غیر از عامل قوه قاهره مانند مصادره، رهن، عملیات اجرایی دادگستری یا اجرای اسناد رسمی، مستحق للغیر و یا غصبی بودن، قانوناً قابل انتقال به خریدار نبوده، فروشنده موظف است کلیه هزینه هایی راکه خریدار متقبل شده، پرداخت نموده و مبلغ به حروف (۱۰۰۰۰۰۰۰ریال) به عنوان خسارت عدم انجام تعهد به وی پرداخت و ثمن دریافتی را با احتساب خسارت قانونی مسترد نماید .

۸-۴- در صورت عدم حضور هر یک از طرفین برای تنظیم سند در دفترخانه اسناد رسمی تعیین شده، ممتنع از حضور، مکلف است به ازای هر روز تاخیر مبلغ باحروف (۱۰۰۰۰۰۰ ریال) بعنوان خسارت تاخیر اجرای تعهد در وجه طرف مقابل پرداخت نماید . خسارت مذکور مستقل از تعهد اصلی بوده و با آن قابل جمع است .

ماده ۵ -این قرارداد، در تاریخ با حروف …………….. …………………….. …….. ساعت ………….. ……… در دو نسخه بین طرفین تنظیم ، امضاء و مبادله گردید .

هر دو نسخه دارای اعتبار یکسان است که با تنظیم سند در دفتر اسناد رسمی از درجه اعتبار ساقط خواهد شد .

ماده ۱۰ -مورد معامله و موضوع این مبایعه نامه حسب مورد از لحاظ فنی و حقوقی تایید می شود و وفق ماده ۱۰ قانون مدنی برای طرفین لازم التباع است.

نام و نام خانوداگی و امضا خریدار نام و نام خانوادگی و امضا فروشنده

شاهد اول شاهد دوم

برای مشاوره با وکیل قرارداد می توانید با ما تماس بگیرید.

سؤالات متداول:

 • در قرارداد چه اطلاعات شخصی باید ارائه شود؟

نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه و کارت ملی، نام پدر، زمان و محل تولد و همچنین آدرس و شماره تماسی معتبر باید ارائه گردد.

 • چند شاهد باید برای امضا حضور داشته باشند؟

در انتها علاوه بر امضای خریدار و فروشنده دو شاهد بالغ باید قولنامه را امضا نمایند.

 • آیا نسخه خریدار و فروشنده از نظر قانونی یکسان است؟

از نظر قانونی هر دو نسخه یکسان بوده و نگهداری از آن الزامی خواهد بود. داشتن این سند در هنگام فروش خودرو در آینده لازم است.

 • خسارت دیرکرد پرداخت قسط خودرو بر چه مبنایی است؟

در صورتی که پرداخت قسط با دیرکرد رو به رو شود خسارت شما براساس قیمت خودرو در بازار روز تعیین خواهد شد. در این زمینه می توانید با وکیلان ما در تماس باشید و اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

4.2/5 - (6 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312