... ...

لایحه دفاعیه در پرونده اثبات مالکیت و الزام به تنظیم سند

  • 2 شهریور 1399
  • بدون نظر
  • 5 دقیقه
  • 2644 بازدید

نکات مهم در خصوص لایحه دفاعیه اثبات مالکیت

قبل از ملاحظه نمونه لایحه دفاعیه اثبات مالکیت بهتر است ضمن تماس با ما جهت مشاوره حقوقی مطالب زیر را در این خصوص بدانید:

  • مبنای حقوقی دادخواست اثبات مالکیت

در صورتی که ملکی در اداره ثبت اسناد و املاک دارای پلاک ثبتی نباشد ممکن است در خصوص مالکیت این املاک فی مابین افراد اختلاف حاصل شود و شخصی که حقی برای خود در آن ملک قائل می باشد برای اثبات مالکیت به دادگاه مراجعه نمایند.

لایحه دفاعیه اثبات مالکیت

محاکم قضایی در این خصوص بنا به دلایل اعم از مبایعه نامه، شهود، تصرف، و غیره حکم به اثبات مالکیت صادر نماید

برای طرح سوالات خود می توانید به انتهای این متن مراجعه کنید و یا اینکه با شماره موجود در سایت تماس بگیرید.

  • کدام دادگاه صلاحیت رسیدگی به دعوای اثبات مالکیت را دارد؟

طبق قانون دعاوی ملکی در محل وقوع ملک در مراجع قضایی آن محل رسیدگی می شوند

  • درچه مواردی امکان ثبت دادخواست اثبات مالکیت امکانپذیر است؟
  1. در خصوص املاک ثبت شده امکان طرح دعوی اثبات مالکیت وجود ندارد و در این خصوص حتماً قبل از ارائه لایحه دفاعیه اثبات مالکیت از ثبت ملک یا عدم ثبت اطلاعات حاصل نمایید زیرا که محاکم دادگستری نسبت به  املاک ثبت شده دادخواست  اثبات مالکیت را رد مینمایند.
  2. در خصوص اثبات مالکیت وجود مبایعه نامه همیشه لازم نبوده و ممکن است دلیل فرد برای مالکیت  به طریق ارث رسیدن باشد.
  3. دعوای خلع ید فرع بر مالکیت رسمی می باشد در صورتی که شما مالک رسمی ملک نباشید میتوانید به همراه دادخواست خلع ید خواسته اثبات مالکیت را برای املاک فاقد سابقه ثبتی درخواست نمایید و در لایحه دفاعیه اثبات مالکیت خود بیاورید.‌

قوانین مربوط به لایحه دفاعیه اثبات مالکیت

قوانین مربوط به لایحه دفاعیه اثبات مالکیت

ماده ۳۵ قانون مدنی

تصرف به عنوان مالکیت دلیل مالکیت است مگر اینکه خلاف آن ثابت شود

ماده ۳۷ قانون مدنی

اگر متصرف فعلی اقرار کند که ملک سابقاً مال مدعی بوده است در این صورت مشارالیه نمی‌تواند برای رد ادعای مالکیت شخص مزبور به تصرف خود استناد کند مگر اینکه ثابت کند ملک به ناقل صحیح  به او منتقل شده است.

ماده ۲۲ قانون ثبت اسناد و املاک

همین که ملکی مطابق قانون در دفتر املاک به ثبت رسید دولت فقط کسی را که ملک به اسم و ثبت شده و یا کسی که ملک مزبور به او منتقل شده باشد و این انتقال نیز در دفتر املاک به ثبت رسیده یا اینکه ملک مزبور از مالک رسمی ارث به او رسیده باشد مالک خواهد شناخت.

ماده ۴۷ قانون ثبت اسناد و املاک

در نقاطی که اداره ثبت اسناد و املاک و دفاتر اسناد رسمی موجود باشد و وزارت عدلیه مقتضی بداند ثبت اسناد ذیل اجباری است کلیه عقود و معاملات راجع به عین یا منافع اموال غیر منقول ه که در دفتر املاک ثبت نشده است

۲ صلحنامه و هبه نامه و شرکت

ماده ۱۲ قانون آیین دادرسی مدنی

دعاوی مربوط به اموال غیر منقول اعم از دعاوی مالکیت مزاحمت و ممانعت از حق تصرف عدوانی و سایر حقوق راجع به آندر دادگاهی اقامه می‌شود که مال غیر منقول در حوزه آن واقع شده باشد اگر چه خوانده در آن حوزه مقیم نباشد.

نمونه لایحه دفاعیه اثبات مالکیت و الزام به تنظیم سند

نمونه لایحه دفاعیه اثبات مالکیت و الزام به تنظیم سند

ریاست محترم شعبه…………..دادگاه عمومی(حقوقی)…………………

بااحترام اینجانب……………وکیل خواهان آقای………………….درپرونده کلاسه……………………آن دادگاه موضوع دعوای پلاک ثبتی شماره………………..به طرفیت آقای ……………….طرح دعوای الزام مالکان به تنظیم سند مالکیت رسمی نسبت به پلاک مزبور را نموده است،در دفاع از مطروحه،نظر دادگاه محترم را به نکات زیردرجهت اعلام حقانیت خواهان موکل اینجانب و عدم حقانیت خواندگان(مالکان)جلب می نماید:

اولاً- موکل اینجانب در تاریخ……………طبق مبایعه نامه عادی ازخوانده پلاک ثبتی شماره…………….راباپرداخت ثمن معامله خریداری نموده است،که طبق این سند عادی موکل اینجانب مبلغ………….ریال را نقداً پرداخت کرده،مبلغ………. ریال رابه صورت چک مدت دار پرداخت کرده است.

ثانیاً-خوانده دربند ۲ مبایعه نامه،خود را به عنوان فروشنده معرفی و کلیه مشخصات خود را به عنوان فروشنده ذکر میکند ،و در بند چهارم قرار می دارد که ((مبلغ ثمن را…………………ریال نقداً ومبلغ………………….چک دریافت کردم)) با توجه به صراحت این مبایعه نامه چگونه وکیل خوانده آن را قولنامه و پرداخت نقدی موکل اینجانب را بیعانه ذکرمیکند؟ ودادخواست تخلیه موکل اینجانب را می دهد!

ثالثاً-خوانده در جلسه مورخ……………….به صراحت می گوید؛پلاک ثبتی شماره………………….را به موکل اینجانب فروخته،ولی چک را وصول نکرده است؟ چون چک وصول نشده معامله به خودی خود فسخ است.

بنابراین خوانده اصل معامله را قبول دارد، ولی مشکل او عدم دریافت وجه چک است؛یعنی اگر چک وصول می شد،اعتراضی نداشته است ! چگونه وکیل خوانده اصل معامله را منکر و تقاضای فسخ قرارداد دارد ؟

رابعاً- خوانده جهت وصول چک یعنی قسمتی از ثمن معالمه اقدام حقوقی کرده، چک را برگشت زده و در دادسرا طرح شکایت کیفری نموده و موکل اینجانب را محکوم به شش ماه زندان نموده است،چگونه می توان پیش از دو سال ادعای فسخ معالمه را به علت عدم پرداخت ثمن معالمه را به علت عدم پرداخت ثمن معالمه نموده؟در صورتی که نیمی از بیشتر ثمن را به اقرار خودش دریافت کرده است .

خامساً- موکل اینجانب ملک مورد نظر رااز خوانده طی صورتجلسه ای تحویل گرفته و در بند ۷ مبایعه نامه عادی مورخ……………….بدان اشاره شده است .در صورتی که اگر معامله قعطی نبوده است چگونه ملک را تحویل موکل اینجانب داده است .

سادساً:موکل اینجانب ملک موردنظر را به شخصی به نام …………………. انتقال داده است. با توجه به اینکه ملک انتقال یافته است . با توجه به اینکه ملک یافته است؛ وفسخ آن برضرر شخص ثالث خواهد بود.ونظر به اینکه تمام ارکان یک معامله در این مبایعه نامه عادی جمع می باشد ،تقاضای رد دعوای مالک پلاک ثبتی شماره………………وتقاضای محکومیت نامبره به الزام تنظیم سند با حضور در دفترخانه اسناد رسمی شماره…………………..و اعلام مالکیت موکلم را خواستارم.

باکمال احترام

نام و نام خانوادگی

وکیل……………………….. امضاء…….

¬…………..تاریخ………………….

لایحه دفاعیه اثبات مالکیت

لایحه دفاعیه اثبات مالکیت به قلم وکیل پایه یک دادگستری سجاد روزبهانی متخصص در امور حقوقی و ملکی گروه وکلای تهران مدافع

گروه وکلای تهران مدافع با همکاری جمعی از بهترین وکلای پایه یک دادگستری آماده است تا با ارائه مشاوره حقوقی تخصصی دقیق ترین رهنمون برای شما باشد.

5/5 - (4 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312