... ...

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه در سال 1401 با راحت ترین روش

 • 23 شهریور 1399
 • بدون نظر
 • 8 دقیقه
 • 2453 بازدید

پس از چند سال زندگی مشترک، ممکن است زوجه به مهریه خویش نیاز پیدا کند. امّا هزینه به اجرا گذاشتن مهریه چه میزان است؟ ابتدا قصد داریم تا شما را با ماهیت مهریه و روش‌های به اجرا گذاشتن آن آشنا کنیم. سپس، خواهیم پرداخت به نحوه اجرای مراحل قانونی و هزینه‌هایی که لازم است برای به دریافت مهریه خویش پرداخت کنید. برای آشنایی از بهترین روش‌های ممکن برای به اجرا گذاشتن مهریه ما را همراهی کنید.

اجرا گذاشتن مهریه

روش‌های به اجرا گذاشتن مهریه

در ابتدا تعریفی از ماهیت مهریه برای شما خواهیم داشت. در هنگام عقد نکاح، زوجه مالک تمام مهریه خواهد شد. مهریه نوعی مال است و می‌تواند شامل تمامی اموال از جمله اموال منقول یا غیرمنقول شود. در واقع مهریه را می‌توان تعهد مالی مرد به زن خویش دانست. امّا مهریه انواع مختلفی دارد. می‌تواند از یک شاخه گل تا چندین هزار سکه را شامل شود. برای اجرا گذاشتن مهریه چقدر پول لازمه و اینکه بخواهیم مشخص کنیم چقدر زمان خواهد برد، باید با انواع مهریه آشنا شوید.

مهریه می‌تواند مهرالمسمی باشد. در این حالت، مهریه را قبل از عقد یا بعد از عقد یا قبل از طلاق زوجین مشخص خواهند کرد و بر سر آن توافق می‌شود.

مهرالمثل در حالتی است که تعهد مالی مرد مشخص نشده باشد. امّا در قانون هیچ عقد نکاحی بدون مهریه تصور نمی‌شود. در نتیجه طبق قانون مهریه با توجه به شأن زوجه و منزلت اجتماعی وی، مهریه برای ایشان تعیین می‌گردد.

مهرالمتعه یکی از انواع مهریه است که در زمانی مورد نظر قرار می‌گیرد که در عقد نکاح میزان مهریه ذکر نشود و شوهر قبل از نزدیکی با زن خویش، بخواهد اقدام به طلاق وی کند. در این حالت زن مستحق مهرالمتعه است. در این حالت، برعکس مهر المثل وضعیت مالی مرد در نظر گرفته خواهد شد.

بهتر است قبل از آنکه به مسئله هزینه به اجرا گذاشتن مهریه بپدازیم، با انواع اموال نیز آشنا شوید.

اموال غیر منقول شامل آپارتمان، زمین و… می‌شود. اگر مهریه به این گونه بخواهد ثبت شود، باید حتما پلاک ثبتی و جزئیاتی از این دست مانند شماره قطعه در سند ازدواج آورده و ثبت گردد. در صورتی که مهریه به صورت غیر منقول باشد، برای آنکه سند ملک یا زمین به زوجه منتقل گردد، باید به ثبت و دفاتر اسناد رسمی مراجعه شود. دفتر رسمی ازدواج محلی برای انتقال سند نخواهد بود. امّا تعهد این امر که مرد باید این کار را انجام دهد، در سند ذکر می‌شود تا در آینده صورت گیرد. اگر ملک به نام شوهر هم نباشد، حتما باید امضای صاحب ملک را دریافت کند.

اموال منتقول در مقابل شامل مواردی می‌شود که قابلیت جا به جایی داشته باشند، مانند دوچرخه، ماشین، میز و… .

از روش‌های ثبت تقاضا برای دریافت مهریه باید به دو حالت اشاره کنیم

 • از طریق اجرای ثبت
 • از طریق دادگاه خانواده

همچنین لازم است اشاره کنیم؛ به اجرا گذاشتن مهریه در دو حالت صورت می‌گیرد. در حالت اول مهریه اگر کمتر از بیست میلیون تومان باشد، باید برای ارائه درخواست دریافت آن به شورای حل اختلاف مراجعه نمود. در صورتی که این میزان بیش از بیست میلیون باشد باید از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی درخواست خود را به دادگاه خانواده ارسال کنید.

مطلب مرتبط:  نمونه دادخواست طلاق توافقی توسط وکیل پایه یک دادگستری در تهران مدافع

از طریق اجرای ثبت نیز به محل دفترخانه رسمی ازدواج مراجعه کرده و سردفتر برای زوجه یک اجراییه صادر می‌کند. اجرای ثبت از بسیاری لحاظ هزینه کمتری دارد. با این حال انتخاب بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه به مسائلی که شما در ذهن دارید بستگی دارد. اینکه چقدر برای دریافت مهریه خود عجله دارید؟ یا به چه میزان از مهریه خود احتیاج پیدا کرده‌اید؟ این مسائلی است که پیش از اقدام باید در مورد آن‌ها تفکر کرده و پیشنهاد ما آن است که با افرادی خبره سؤالات خود را در میان بگذارید.

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه

هزینه به اجرا گذاشتن مهریه چقدر است؟

در مواردی که برای به اجرا گذاشتن مهریه باید به دادگاه مراجعه نمود، در حال حاضر طبق بخشنامه ریاست محترم قوه قضاییه، هزینه به اجرا گذاشتن مهریه، معادل ۵/۳ درصد ارزش روز سکه به عنوان هزینه دادرسی خواهد بود. هر چند که این امر برخلاف مواد قانونی بند ۴ ماده ۶۲ ق ا د م است، منتهی این مسئله در رویه درخواست مهریه باید انجام شود.

این میزان اگر از طریق اداره اجرای ثبت اسناد رسمی صورت گیرد، به مراتب کمتر است. همچنین قضات این مسئله را در نظر دارند که اکثر بانوان شغل و درآمد بالایی ندارند و با شهادت شهود اعسار زوجه به ارائه دادخواست اعسار به مسئله مهریه ایشان رسیدگی خواهد کرد. منتهی این به تشخیص کارشناس بستگی خواهد داشت و فرد باید از مشاوران یا وکیلی با تجربه راهنمایی‌های لازم را در این رابطه دریافت کند. نحوه آماده‌سازی و ارائه دادخواست اعسار با راهنمایی یک وکیل بسیار آسان‌تر خواهد شد.

برای به اجرا گذاشتن مهریه چه باید کرد؟

بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه به میزان مهریه شما بستگی خواهد داشت. روند کلی همان طور که اشاره کردیم می‌تواند در دادگاه خانواده، شورای حل اختلاف یا سر دفتر دفترخانه رسمی انجام شود. امّا می‌توان گفت بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه اجرای ثبت است؛ چرا که هزینه کمتری را دربرمی‌گیرد.

نکته مهم دیگر سرعت بررسی و رسیدگی به پرونده‌هایی است که از این طریق ثبت می‌شوند. همچنین دلیل دیگری انتخاب این روند، هزینه کمتری است که کارشناسان دریافت خواهند کرد.

برای به اجرا گذاشتن مهریه چه باید کرد؟

البته، روش اجرای ثبت در حالتی به بهترین شکل صورت خواهد گرفت که مرد اموالی برای توقیف داشته باشد. در این حالت زوجه باید همراه با عقدنامه خود به دفترخانه ازدواجی که در آن عقد انجام شده است، مراجعه فرمایید. یعنی، اگر عقد حتی اگر در شهر دیگری از محل زندگی فعلی شما انجام شده باشد، شما باید به آنجا بازگردید. برای مثال اگر عقد در قم انجام شود و در حال حاضر ساکن گیلان باشید، باید به قم مراجعه نمایید. همچنین، در صورت تغییر آدرس و نشانی دفتر مذکور، باید محل فعلی آن را به وسیله کانون سردفتران ازدواج پیدا کنید. در این حالت سردفتر برای شما یک اجراییه صادر خواهد کرد. اگر بخواهید اموال مرد را توقیف نمایید، باید به اداره ثبت احوال شهر محل قرار گیری دفترخانه مراجعه نمایید.

منتهی، یکی از مزیت‌های ثبت درخواست مهریه از طریق دادگاه خانواده آن است که، دادگاه محترم می‌تواند در صورت نیاز امکان ممنوع الخروجی مرد را فراهم کند.

مطلب مرتبط:  شرایط حضانت فرزند و نکات قانونی درباره آن | همه چیز درباره حضانت فرزند

این که بدانید، برای اجرا گذاشتن مهریه چقدر پول لازمه، به میزان مهریه و وضعیت مالی مرد وابسته است. بهتر است قبل از اقدام، با یک مشاور یا وکیلی با تجربه مسائل خود را در میان بگذارید.

بیشتر بدانید: مهریه به این زنان تعلق نمی‌گیرد

به کدام مراجع قانونی باید مراجعه کرد؟

همان طور که اشاره کردیم، می‌توان از دو طریق یعنی مراجعه به شورای حل اختلاف یا دادگاه خانواده برای دریافت مهریه اقدام نمود.

اگر مهریه کمتر از ۱۱۰ سکه باشد، باید تمامی مهریه به زن پرداخت گردد. طبق ماده ۲ قانون محکومیت‌های مالی فردی که برای پرداخت مهریه تا این میزان اقدام نکند، به زندان محکوم می‌شود.

در حالتی که میزان مهریه از ۱۱۰ سکه فراتر رود، دادگاه خانواده تمکن مالی مرد را بررسی کرده و طبق آن تصمیم‌گیری‌های لازم صورت خواهد گرفت. اگر فرد از تصمیم نهایی دادگاه سرپیچی کند طبق ماده ۲ محکومیت مالی زندان خواهد شد. البته، این مسئله متغییر خواهد بود و تصمیم دادگاه در آن نقش خواهد داشت.

در حالتی که قصد مراجعه به دادگاه را نداشته باشید، می‌توانید از روش اجرای ثبت عمل کنید. در این حالت هزینه ابتدایی برای بررسی دادخواست شما کمتر خواهد بود. در مورد اموال غیر منقول باید اشاره کنیم، اگر مال غیر منقول در شهر دیگری وجود داشته باشد، اداره ثبت عقد نکاح شما، به طور نیابی به توقیف مال غیر منقول خواهد پرداخت. هزینه به اجرا گذاشتن مهریه نسبت به اموال غیر منقول باید توسط دفتر ثبت و کارشناسان مشخص گردد.

سوالات متداول

 • روش‌های به اجرا گذاشتن مهریه کدامند؟

می‌توان از طریق دادگاه خانواده، اجرای ثبت و شورای حل اختلاف برای به اجرا گذاشتن مهریه اقدام نمود. میزان مهریه در انتخاب هر یک تأثیر خواهد گذاشت. برای مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باید به دادگاه خانواده مراجعه نمود. با این حال اجرای ثبت نیز امکان پذیر و هزینه آن نسبت به دادگاه بسیار کمتر است.

 • اگر محل دفتر ثبت عقد تغییر کرده باشد چه باید کرد؟

برای اجرای ثبت باید به دفتر رسمی که در آن عقد صورت گرفته است مراجعه شود. حتی اگر در شهر دیگری باشد. در صورت تغییر آدرس دفتر رسمی ازدواج می‌توان آن را از کانون سردفتران ازدواج دریافت نمود.

 • هزینه دادرسی مهریه در دادگاه خانواده چقدر است؟

در دادگاه خانواده برای بررسی و دادرسی مهریه، باید هزینه ای معادل ۵/۳ درصد ارزش روز سکه به عنوان هزینه دادرسی و کارشناسی به دادگاه خانواده پرداخت شود.

 • اموال غیرمنقول را چگونه می‌توان به عنوان مهریه دریافت نمود؟

برای دریافت اموال غیر منقول باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرد. دفتر رسمی ازدواج نمی‌تواند مالکیت را منتقل نماید، منتها باید حکم از این طریق بر مبنای انتقال سند توسط دفتر رسمی ازدواج صورت گیرد. همچنین اگر اموال غیر منقول در شهر دیگری باشد، دفتر رسمی ازدواج می‌تواند به صورت نیابی آن را توقیف کند.

 • برای جلوگیری از خروج مرد برای پرداخت مهریه چه می‌توان کرد؟

در این زمینه، حتما با مشاوران و وکلای مشورت‌های لازم صورت گیرد. اگر درخواست خود را در دادگاه خانواده به ثبت برسانید، دادگاه می‌تواند حکمی مبنی بر ممنوع الخروج بودن مرد صادر کند.

4.5/5 - (2 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312