... ...

هزینه وکیل برای چک برگشتی و حق الوکاله آن

 • 15 شهریور 1399
 • ۲۱ نظر
 • 7 دقیقه
 • 2847 بازدید

چک برگشتی یا همان چک بلامحل، از جمله متداول ترین دعاوی مطرح، در دادگاه ها و مراجع قضایی است. بسیاری از افراد، به عمد یا به سهو، دانسته یا ندانسته، چکی را بلا محل نوشته و امضا می کنند و در نهایت، هم موجب زحمت برای فرد مقابل می شوند، هم خودشان را به دردسر می اندازند. چک در قانون ایران، یکی از مهم ترین اسناد قانونی به حساب آمده و دارای مزایا و حمایت های بسیاری از جانب قانون است. از آنجایی که استفاده از چک بسیار متداول است، طبیعی است که پرونده های چک برگشتی نیز به تبع آن، هر روزه افزایش یابند.

در این میان، بسیار مشاهده می شود که افراد، به دلیل عدم داشتن اطلاعات و دانش کافی، برای وصول چک های خود، اوقات بسیاری را در دادگاه ها و مراجع قضایی مختلف، به هدر می دهند و نهایت نیز هیچ گونه موفقیتی به دست نیاورده، مال، وقت و سرمایه ی گران بهای خود را از دست می دهند. اینجاست که استفاده از «وکیل متخصص چک برگشتی» می تواند تا حد زیادی به سود ما باشد. اما سؤالی که در این میان مطرح می شود، آن است که اصلاً حق الوکاله و هزینه وکیل برای چک برگشتی، چقدر خواهد بود؟ به این سؤال، در مقاله امروز «تهران مدافع» پاسخ خواهیم داد.

هزینه وکیل برای چک برگشتی

چک چیست؟ چک بلامحل چیست؟

در متون قانونی، تعریف چک چنین بیان شده است: «نوشته ای که به موجب آن، صادرکننده چک، کل وجوه خود نزد بانک، یا بخشی از آن را مسترد کرده، یا به دیگری واگذار می کند.»

حال بنا بر همین تعریف، چک برگشتی و یا چک بلامحل نیز به چکی گفته می شود که اگر شخص مقابل، برای وصول آن به بانک برود، به دلیل کافی نبودن موجودی حساب صادرکننده چک، از تحقق حق خود، عاجز باشد. به عبارت دیگر، هیچ پولی به دست نمی آورد. در چنین مواقعی فرد می تواند به وکیل چک برگشتی مراجعه کرده، برای وصول مبلغ چک از او کمک بگیرد؛ به علاوه، لازم است که هزینه دادرسی چک برگشتی را نیز بپردازد.

در شرایط زیر، امکان برگشت خوردن چک وجود دارد:

 • عدم موجودی کافی حساب
 • درخواست صادرکننده چک مبنی بر عدم وصول چک
 • ایرادات موجود در چک از قبیل قلم خوردگی، نداشتن امضا، ظهرنویسی یا…
 • مسدود بودن حساب صادرکننده چک

انواع چک برگشتی کدام است؟

جالب است بدانید که چک برگشتی، خود دارای دو نوع متفاوت است که شرح آن ها به قرار زیر است. توجه داشته باشید که در هر کدام، بهتر است از وکیل متخصص چک برگشتی استفاده شود. طبیعی است که استفاده از دانش وکیل، نیازمند پرداخت حق الوکاله چک برگشتی است.

 • چک برگشتی حقوقی
مطلب مرتبط:  وکیل رابطه نامشروع و پاسخ سوالات متداول شما

چک برگشتی حقوقی، به چکی گفته می شود که در آن، نه تنها صادرکننده چک قابل تعقیب و مجازات کیفری است، بلکه می توان درباره ی آن، تقاضای توقیف اموال و دارایی های او را نیز، مطرح کرد. در چنین مواقعی، این موضوع باید توسط وکیل صدور چک و دادگاه، پیگیری شود.

 • چک برگشتی کیفری

نوع دیگری از چک برگشتی که در آن، صاحب چک می تواند در صورت برگشت خوردن چک، به دادگاه کیفری مراجعه کرده و علیه صادرکننده چک، طرح شکایت نماید. دادگاه نیز بلافاصله حکم به تودیع مبلغ چک می دهد و اگر صادرکننده از آن عاجز باشد، به حبس و زندان محکوم خواهد شد.

روش های وصول چک بلامحل

وصول چک برگشت خورده به چه صورت است؟

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم؛ دعاوی مربوط به چک های برگشتی، در محاکم قضایی و دادگاه ها، بسیار فراوان هستند. لازم است بدانید که وصول چک برگشت خورده، از طرق مختلفی قابل انجام خواهد بود. به علاوه، بهتر است به یاد داشته باشید که پشت سر گذاشتن روند وصول چک، بسیار طاقت فرساست و بدون وکیل متخصص چک برگشتی، شاید غیر ممکن باشد؛ در انتهای همین مقاله، از هزینه شکایت چک برگشتی برایتان خواهیم گفت.

اولین راه برای وصول چک برگشت خورده، مراجعه به دفاتر اسناد رسمی است. به موجب قانون جدید چک برگشتی که در سال ۱۳۹۷ تصویب شده است، صاحبین چک های برگشتی، می توانند برای تحقق حق خود، به دفاتر اسناد رسمی نیز مراجعه نمایند. اما توجه داشته باشید که:

 • طرح شکایت در دفاتر اسناد رسمی، تنها علیه صادرکننده چک ممکن خواهد بود.
 • برای طرح شکایت علیه ضامن، ظهرنویس یا… باید از طریق محاکم حقوقی اقدام نمود.

روش های وصول چک بلامحل

همانطور که در بخش پیشین اشاره کردیم، وصول چک برگشت خورده از چند طریق ممکن است:

 • از طریق شکایت کیفری

اگر فردی ظرف شش ماه از تاریخ صدور چک به بانک مراجعه کند و و نتواند چک را به هر دلیلی وصول نماید، می تواند از بانک گواهی عدم پرداخت گرفته و بعد در دادگاه مربوطه، تنها علیه صادرکننده چک، طرح شکایت کیفری نماید. چک های سفید امضا، مشروط و تضمین انجام معامله، از این طریق قابل پیگیری نیستند.

 • از طریق اقامه دعوای تجاری

از آنجایی که چک، نوعی سند تجاری به شمار می رود، صاحب چک می تواند از طریق تقدیم دادخواست مربوط به دعاوی تجاری، از صادرکننده چک، ظهرنویس و حتی ضامن، برای وصول چک، شکایت نماید. برای طرح این دادخواست، گواهی عدم پرداخت باید ظرف ۱۵ تا ۴۵ روز بعد از تاریخ صدور چک دریافت گردد.

 • از طریق اقامه دعوای مدنی
مطلب مرتبط:  چک چه نوع سندی است ؟ | نحوه صدور اجرائیه در قانون جدید چک

به عنوان آخرین راه برای وصول چک بلا محل، صاحب چک می تواند با مراجعه به دادگاه های حقوقی و عمومی، علیه صادرکننده چک، طرح دعوی مدنی نماید. رسیدگی به این نوع دعوی، از طرق قوانین و تشریفات آیین دادرسی مدنی صورت می پذیرد. طرح دعوی از هر یک از طرق بالا، نیازمند رجوع به متخصص بوده و لازمه ی آن نیز پرداخت هزینه وکیل برای چک برگشتی است.

برای آشنایی با تفاوت وصول چک از طریق اجرای ثبت با شکایت کیفری در دادگاه به لینک مربوطه مراجعه کنید.

چک برگشتی تهران مدافع

هزینه دادرسی چک برگشتی چقدر است؟

همانطور که اندکی قبل تر ذکر کردیم، برای وصول چک بلامحل، بهتر آن است که از وکلای متخصص راهنمایی بگیریم. بدیهی است که استفاده از خدمات وکیل، نیازمند پرداخت حق الوکاله چک برگشتی است.

این حق الوکاله، به موارد متعددی بستگی دارد؛ به طور مثال، سختی کار، شرایط پرونده و زحمت وکیل مربوطه، در این میان بسیار تاثیرگذار است. اما به طور میانگین، می توان گفت که این هزینه، حدودا ۳ الی ۱۰ درصد از مبلغ کل چک را شامل می شود.

علاوه بر هزینه وکیل، هزینه های جانبی وصول چک برگشتی را نیز باید در نظر گرفت:

 • هزینه اخد گواهی عدم پرداخت از طریق بانک،
 • هزینه دادرسی که با توجه به چک متغیر است.

گفتنی است که شما می توانید با تماس با وکلای پایه یک دادگستری در بهترین موسسه حقوقی یعنی تهران مدافع، روند دادرسی و وصول را آغاز نمایید و با پرداخت هزینه شکایت چک برگشتی با نازل ترین قیمت، حقوق خود را باز پس بگیرید.

 

سؤالات متداول:

 1. چک برگشتی چه نوع چکی است؟

اگر صاحب چک برای وصول آن به بانک مراجعه کرده و به هر دلیل نتواند چک را وصول نماید، به آن چک، چک برگشتی یا بلامحل گفته می شود.

 1. انواع چک برگشتی کدام است؟

چک برگشتی در دو نوع است: اول چک برگشتی کیفری، دوم چک برگشتی حقوقی.

 1. از چند طریق می توان چک برگشتی را وصول نمود؟

از چهار روش؛ مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و طرح دادخواست، از طریق شکایت کیفری، از طریق اقامه دعوی تجاری و در آخر، از طریق اقامه دعوی مدنی.

 1. هزینه وکیل برای چک برگشتی چقدر است؟

این هزینه به سختی کار و زحمات وکیل بستگی دارد، اما در کل، هزینه ی آن بین ۳ الی ۱۰ درصد از مبلغ کل چک است. به علاوه، هزینه اخذ گواهی عدم پرداخت و دادرسی را نیز باید به ان افزود.

4.2/5 - (6 امتیاز)
سوالات شما
۲۱ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. عزیزی

  اینجانب از پاسخ گویی شما سپاسگزارم

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام جناب عزیزی انجام وظیفه بود

 2. علی نویدی

  سلام ممنون بابت مشاورتون خیلی راهگشا بود

  1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری
 3. شادی اصغری کارشناس حقوقی

  با سلام
  باتوجه به غیابی بودن ۲۰ روز مهلت واخواهی و برای مدت عده طلاق ۳طهر است.که یعنی پاک شدن زن از عادت ماهیانه که در حکم دادگاه شما قید می شود.

 4. فرزادقلخانی

  باسلام ماشین من را نیروی انتظامی توقیف کرده درصورتی که جرمی نکردم ومدارکم کامل هست چکاربایدکنم ممنون ازشما

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام امکان داره ماشین شما از طریق دادگاه و یا اجرای ثبت اسناد به صورت فیزیکی دستور توقیف داشته باشد بابت مهریه یا چک و یا غیره امکان توقیف فیزیکی و سندی وجود دارد

 5. فائزه

  سلام هزینه‌ی وکیل و هزینه‌ی دادرسی را به علاوه مبلغ چک می‌توان از صادرکننده چک گرفت؟
  یا شخصی که وکیل می‌گیرد خودش باید پرداخت کند؟

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام در صورت مطالبه این موارد تمامی هزینه های اعلامی در حکم ذکر میشود و در انتها از طرف مقابل اخذ میگردد البته هزینه وکیل بر اساس تعرفه اخذ میگردد و قرارداد شما با وکیل تعیین کننده نیست

 6. احسان علمیه

  با سلام
  تاخیر تادیه چک از چه تاریخی محاسبه می شود؟

  1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

   در مورد تاخیر تادیه باید به استحضار برسانم قبلاً از تاریخ گواهی عدم پرداخت دیر کرد محاسبه می شد و لیکن با توجه به رأی وحدت رویه شماره ۸۱۲ هیأت عمومی دیوان عالی کشور در خصوص مبدأ محاسبه خسارت تأخیر تأدیه وجه چک – مصوب ۱۴۰۰/۰۴/۰۱جدید تاخیر تادیه نسبت به چک های جدید از تاریخ سر رسید چک قابل محاسبه خواهد بود .

 7. سارا

  سلام اولا چک صیادی را چگونه باید اجرا گذاشت و دوم اینکه شما وکیل متخصص چک صیادی دارید؟

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   با سلام پس از گرفتن گواهی عدم پرداخت چک صیادی باید درخواست صدور اجراییه چک صیادی را از دفاتر خدمات قضایی بدهید
   بله تهران مدافع با همکاری وکیل متخصص چک صیادی در کمترین زمان ممکن میتواند کار شما را انجام دهد با ما تماس بگیرید.

 8. ثریا ولی باقی

  سلام خسارت دیرکرد از مان دادخواست حساب میشود

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام خیر از زمان تاریخ سررسید

 9. سلام بنده خانم نادی

  بنده یک قراردار شراکتی داریم که یک طرفه فسخ شده؟ وهمه مال اموالم را جمع را تصرف کرده لطفا من راراهنمایی بفرمائید ممنون میشم

  1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری

   سلام در صورت تایید فسخ از طریق دادگاه میتوانید استرداد اموال را با توجه به موضوع و شرایط شراکت از دادگاه بخواهید در خصوص مطالبات اعم چک و غیره در صورت وجود مستندات در دادخواست قید گردد.

 10. مهسا

  سلام خسته نباشید من دختر مجرد ۱۹ ساله ای هستم. میخواستم ببینم ایا بدون اجازه پدرم میتونم پاسپورتمو تمدید کنم و از کشور خارج بشم یا خیر؟

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   خروج دختران مجرد از کشور بالای ۱۸ سال نیاز به اذن پدر ندارند.

 11. ذورقی صبور

  باعرض سلام وخسته نباشید…من وهمسرم ۸ ماهه از هم جدازندگی میکنیم ایشون همسراختیارکردن …واکنون سکن مشهدهستن ومن گرگان زندگی میکنم..تصمیم به طلاق تفاهمی گرفتیم وایشون وکالت درطلاق دادن درحضورقاضی که امکان اومدن جلسات دادگاهوندارن بخاطرمسیرو وضعیت کرونارفت وآمدسخت…میخواستم بدونم این مسیرزمان میبره یا جلسه بعدی دادگاه بدون حضورهمسرم تکلیف طلاقم معلوم میشه…باتشکر

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   اگر جلسه ای مبنی برطلاق توافقی تشکیل شده و زوج رضایت بر طلاق داده اند باید منتظر ابلاغ دادنامه باشید،و در صورت ابلاغ به مدت۳ماه مهلت جهت ثبت طلاق در دفترخانه برای شما وجود دارد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312