... ...

آشنایی با وکیل بیمه بیکاری و نکاتی در خصوص آن

 • 3 آذر 1400
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • 756 بازدید

یکی از دغدغه های مهم و اصلی افراد در جامعه امروز ما، پیدا کردن کار و شغل مناسب است. اما گاهی اوقات، ترک کار و دریافت بیمه بیکاری، مسئله مهمتری است. اما به این موضوع نیز باید توجه داشت که خیلی از کسانی که قصد دارند تا برای این موضوع اقدام نمایند، از قوانین و شرایط مربوط به بیمه بیکاری، اطلاع نداشته و یا اینکه  دانسته های آن ها در این زمینه محدود است. در اینجا، نقش یک وکیل بیمه بیکاری، بسیار مهم و پر رنگ خواهد شد. وکیل بیمه بیکاری، یکی از نیازهای اساسی کسانی است که مایلند تا برای بیمه بیکاری اقدام کنند. در این مطلب، با خصوصیات و شرایط داشتن وکیل بیمه بیکاری آشنا شده و یکی از مؤسسات حرفه ای که در این زمینه خدمات مطلوبی را نیز ارائه می دهد، معرفی خواهیم کرد.

وکیل بیمه بیکاری

وکیل بیمه بیکاری کیست؟

معمولاً در جریان و روندهای کاری بین کارفرما و کارگران و کارمندان، موارد متعددی از جمله مشکلات محاسباتی و پروسه های ترک کار و بیمه بیکاری پیش می آید که این مورد به بروز اختلافات متعدد با شدت و حدت منجر خواهد شد.

اکثر کارمندان و کارگران، از قوانین مربوط به وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی، اطلاع چندانی نداشته و در این زمینه نیز به راهنمای نیاز دارند. البته این افراد در این خصوص مقصر نیستند، بلکه به دلیل پیچیدگی ها و شفاف نبودن چنین قوانینی، تفسیر و کاربرد آن ها، پروسه پیچیده ای خواهد بود. چنین افرادی، همیشه سؤالات و ابهامات متعددی در ذهن خود دارند.

وکیل بیمه بیکاری، شخصی است که در چنین موارد، دانش کامل و اطلاعات به روز داشته و می تواند در پروسه مربوط به بیمه بیکاری و دیگر جزئیات آن، افراد را به خوبی راهنمایی کرده و به ایشان مشاوره های لازم را ارائه نماید. به عبارتی، در دعوای بین کارگر و کارفرما، وکیل بیمه بیکاری فردی است که می تواند به بهترین شکل ممکن به طرح مسئله پرداخته و حق کارگر را که وی مستحق آن است، بگیرد.

بیمه بیکاری چیست؟

بیمه بیکاری در وزارت کار، تعریف خاص خود را دارد. بدین صورت که بر اساس قوانین تأمین اجتماعی و وزارت کار، اگر شخص که بیمه هم شده است، بنابر دلایلی مانند تغییر ساختار اقتصادی محل کار خود و تشخیص وزارتخانه مربوطه و تائید شورای عالی کار، شغل خود را از دست بدهد، وی به عنوان بیکار موقت شناخته می شود. در این صورت، وی مشمول بیمه بیکاری خواهد بود. ضمن اینکه، بیمه شدگانی که در اثر حوادث غیر مترقبه مانند آتش سوزی، سیل و یا جنگ، کار خود را از دست می دهند، در زمره بیمه بیکاری قرار می گیرند.

مطلب مرتبط:  نمونه لایحه دفاعیه کارفرما در اداره کار - لایحه دفاعیه حادثه ناشی از کار

بیمه بیکاری چیست؟

یک وکیل بیمه بیکاری، چه ویژگی هایی دارد؟

با توجه به اینکه، تنها موردی که کارگران برای اعاده حق خود به آن دل بسته و امیدوار می شوند، وکیل بیمه بیکاری است، بنابراین، چنین شخصی می باید تا از خصوصیات مطلوب و مورد تائید وزارت کار و تامین اجتماعی برخوردار باشد.

بنابر اهمیت این موضوع، چند ویژگی یک وکیل بیمه بیکاری را به صورت ذیل مرور می کنیم:

 • برخورداری از اطلاعات و دانش کامل در زمینه قوانین تأمین اجتماعی و وزارت کار
 • وکیل بیمه بیکاری، باید تمامی جزئیات مطرح شده از سمت موکل خویش را به خوبی در نظر بگیرد
 • سود بردن از یک نقشه و برنامه جهت پیشبرد پرونده کارگر یا کارمند، از جمله ویژگی های وکیل بیمه بیکاری محسوب می شود
 • جهت افزایش پیروزی کارگر یا همان موکل خود در دادگاه، راهکارها و شیوه های مناسبی ارائه دهد.
 • یک وکیل بیمه بیکاری، باید عملکردی حرفه ای داشته باشد. بدین صورت که، پس از بررسی های اولیه، به کارمند یا کارگر بگوید که تا وی تا چه میزان این شانس را دارد تا به پیروزی برسد.
 • اگر یک وکیل بیمه بیکاری نتواند در به سرانجام رساندن پرونده موکل خود، موفق شود، بخشی از هزینه دریافتی را به وی باز گرداند.

نکاتی در خصوص بیمه بیکاری

افراد باید توجه داشته باشند که بیمه بیکاری، تحت شرایط خاصی به آنها تعلق می گیرد. جدا از اینکه همه به یک وکیل بیمه بیکاری حرفه ای نیاز دارند، اما قبل از هر پروسه ای باید به موارد ذیل آگاه بوده و سپس برای اخذ مشاوره و سود بردن از وکیل بیمه بیکاری اقدام کنند:

 • بیمه تامین اجتماعی و قانون کار می باید شامل حال فرد باشد
 • کارگر و کارمند نباید تبعه دیگر کشورها محسوب شود
 • بیمه بیکاری، برای افراد بازنشسته، مستمری بگیر و از کار افتاده، در نظر گرفته نمی شود.
 • قبل از اینکه کارگر بیکار شده باشد، حداقل یک سال از پرداخت حق بیمه برخوردار شده باشد
 • شخص نباید کارفرما باشد. ضمن اینکه شغل آزاد نداشته باشد و به صورت اختیاری بیمه نشده باشد
 • کارگر اخراج شده باشد و در این مورد نقش و اراده ای نداشته باشد
 • مورد مهم اینکه، فرد باید تا مدت زمان ۳۰ روز، موضوع اخراج خود را به وزارت کار اعلام نماید

بیمه بیکاری تا چه مدت زمانی پرداخت می شود؟

اینکه بیمه بیکاری تا چه مدت زمانی قابل پرداخت خواهد بود، به میزان سابقه بیمه فرد، مجرد و یا متاهل بودن وی بستگی دارد. به صورت کلی، فرد مجرد نمی تواند بیش از ۳۶ ماه بیمه بیکاری دریافت کند. این مدت زمان برای افراد متاهل، ۵۰ ماه است. شایان توجه است که میزان بیمه بیکاری، حدود ۵۵ درصد از دستمزد، حقوق و کارمزد فرد خواهد بود.

مطلب مرتبط:  بهترین دفتر وکالت در تهران برای رفع مشکلات حقوقی

معرفی گروه وکلای تهران مدافع برای وکیل بیمه بیکاری

چالش برخورداری از وکلای حرفه ای، همیشه با افرادی که مایلند تا از حقوق خود دفاع کنند، وجود دارد. یکی از این موارد نیز، همان طور که پیشتر توضیح داده شد، بیمه بیکاری و وکیل بیمه بیکاری است. در این زمینه، یکی از موسساتی که خدماتی حرفه ای و قابل توجه ارائه می دهد، گروه وکلای تهران مدافع است.

در خصوص وکیل بیمه بیکاری، گروه وکلای تهران مدافع، از وکلایی با تجربه و حرفه ای سود برده و خدمات ذیل را در این خصوص به کارمندان و کارگران ارائه می دهد:

 • بهترین وکیل اداره کار
 • وکیل قانون کار
 • وکیل متخصص اداره کار
 • مشاوره حقوقی رایگان اداره کار
 • مشاوره رایگان تلفنی قانون کار
 • قوانین تعلیق اداره کار

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گروه وکلای تهران مدافع و مرور مقالات و پرسش و پاسخ هایی در این زمینه، علاقمندان می توانند به وب سایت تهران مدافع مراجعه کنید.

معرفی گروه وکلای تهران مدافع برای وکیل بیمه بیکاری

سؤالات متداول:

 • وکیل بیمه بیکاری کیست؟

وکیل بیمه بیکاری، شخصی است که در چنین موارد، دانش کامل و اطلاعات به روز داشته و می تواند در پروسه مربوط به بیمه بیکاری و دیگر جزئیات آن، افراد را به خوبی راهنمایی کرده و به ایشان مشاوره های لازم را ارائه نماید.

 • بیمه بیکاری چیست؟

بر اساس قوانین تامین اجتماعی و وزارت کار، اگر شخص که بیمه هم شده است، بنابر دلایلی مانند تغییر ساختار اقتصادی محل کار خود و تشخیص وزارتخانه مربوطه و تائید شورای عالی کار، شغل خود را از دست بدهد، وی به عنوان بیکار موقت شناخته می شود. در این صورت، وی مشمول بیمه بیکاری خواهد بود. ضمن اینکه، بیمه شدگانی که در اثر حوادث غیر مترقبه مانند آتش سوزی، سیل و یا جنگ، کار خود را از دست می دهند، در زمره بیمه بیکاری قرار می گیرند.

 • گروه وکلای تهران مدافع، در خصوص وکیل بیمه بیکاری چه خدماتی را ارائه می دهند؟

بهترین وکیل اداره کار، وکیل قانون کار، وکیل متخصص اداره کار، مشاوره حقوقی رایگان اداره کار، مشاوره رایگان تلفنی قانون کار، قوانین تعلیق اداره کار.

امتیاز به این مطلب
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312