... ...

وکیل تفکیک ملک مشاع متخصص در امور ملکی

  • 1 شهریور 1400
  • بروزرسانی: ۲۰ فروردین ۱۴۰۱
  • بدون نظر
  • 6 دقیقه
  • 2098 بازدید

تقریبا همه افراد در زندگی خود با مسائل و مشکلات حقوقی روبه رو می شوند. حل و فصل مشکلات حقوقی، نیازمند آگاهی و گرفتن مشاوره از متخصصان در این زمینه است. مسائل مربوط به املاک یکی از مهمترین و رایج ترین مسائل حقوقی هستند که افراد با آن سروکار دارند. برخی از این مشکلات را می توان با توافق طرفین حل و فصل کرد؛ در حالی که برای حل برخی نیاز به استفاده از تجربیات یک وکیل خواهد بود. مشکلات مربوط به ملک مشاع در زمینه املاک همواره برای افراد دردسرساز بوده اند. بهره گیری از تجربیات یک وکیل تفکیک ملک مشاع که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می کند، می تواند برای حل این مسائل بسیار راه گشا باشد. بنابراین در این مقاله قصد داریم تا در مورد تفکیک ملک مشاع و همچنین راه حل مشکلات مربوط به این حوزه بیشتر صحبت کنیم.

وکیل تفکیک ملک مشاع

تفکیک ملک مشاع به چه معناست؟

پیش از آن که در مورد تفکیک ملک مشاع صحبت کنیم، بهتر است تعریفی در رابطه با ملک مشاع عنوان کنیم. در اصطلاح حقوقی، ملک مشاع، ملکی است که مالکیت آن در اختیار دو یا چند نفر باشد؛ به طوری که تک تک افراد در همه اجزا آن ملک شریک و سهیم باشند. از این تعریف این طور برمی آید که تفکیک یا جداسازی ملک مشاع در همه موارد ساده نیست و انجام آن نیازمند کمک گرفتن از یک وکیل تفکیک ملک مشاع خواهد بود.

در مسائل حقوقی، تفکیک ملک در واقع به معنی تقسیم اموال غیرمنقول به قسمت های کوچکتر است. در این حالت لازم است تا هر یک از این قسمت ها دارای ویژگی های مشخص باشند. آنچه که در تفکیک ملک مشاع مد نظر است، باطل کردن سند اولیه ملک و صدور اسناد جدید برای قسمت های تفکیک شده است. تفکیک ملک مشاع به طوری که همه مالکین از آن رضایت داشته باشند و به صورت کاملا قانونی انجام شود، تنها توسط یک وکیل تفکیک ملک مشاع قابل انجام خواهد بود.

وکلای کارآزموده در موسسه حقوقی تهران مدافع می توانند در زمینه حل انواع مسائل ملکی از جمله تفکیک ملک مشاع و یا موارد مرتبط با جعل سند، به موکلین خود کمک کنند.

مطلب مرتبط:  دادخواست تنفیذ فسخ قرارداد

در چه صورت می توان ملک مشاع را تفکیک کرد؟

تفکیک ملک مشاع تنها در صورتی قابل انجام خواهد بود، که تمامی مالکان بر تفکیک آن رضایت داشته باشند. در غیر این صورت امکان تفکیک ملک مشاع وجود نخواهد داشت. بنابراین اولین شرط تفکیک ملک، توافق همه افراد شریک در ملک مذکور خواهد بود. چنانچه توافقی در این رابطه صورت نگیرد، افراد باید با تنظیم دادخواست مبنی بر تفکیک ملک در مراجع قانونی، نسبت به انجام این کار اقدام نمایند.

روند کار تفکیک معمولا به این صورت است که وکیل تفکیک ملک مشاع، درخواست یا نامه ای را برای دفتر اسناد رسمی تهیه می کند. این درخواست از طریق دفاتر به اداره ثبت منتقل شده و پس از آن صورت مجلس تفکیکی توسط اداره ثبت تنظیم می شود. در این صورت مجلس مساحت و متراژ هر یک از قطعات برای تفکیک مشخص می شود و برای صدور سند فرستاده می شود؛ این روند کلی معمولا در تفکیک املاک مشاع به کار گرفته می شود.

شرایط قانونی تفکیک ملک مشاع

تفکیک ملک مشاع نیز درست به مانند هر مشکل ملکی دیگر نیازمند طی کردن پروسه قانونی تعریف شده و مختص خود است. به همین دلیل است که گرفتن یک وکیل تفکیک ملک مشاع می تواند روند قانونی تفکیک ملک را سرعت ببخشد. بر این اساس مراحل تفکیک ملک را در ادامه این قسمت عنوان خواهیم کرد.

در وهله اول از تفکیک ملک مشاع، لازم است تا درخواست اولیه برای تفکیک سند به اداره ثبت ارسال شود که این کار همان طور که در قسمت قبل نیز عنوان شد، می تواند از طریق دفاتر اسناد رسمی صورت پذیرد. پس از آن لازم است تا تقسیم نامه ای بر اساس سهم هر یک از شرکاء تنظیم شود و بر اساس آن سهم هر یک از افراد به طور خاص معین گردد. در مرحله سوم، نوبت به تنظیم صورت مجلس تفکیکی می رسد. پس از طی کردن این مراحل، سند اولیه باطل شده و اسناد جداگانه ای برای هر قسمت تنظیم می شود.

وکیل تفکیک ملک مشاع

با توجه به طولانی بودن و پیچیدگی هر یک از این مراحل، برای تسریع در روند پیگیری کار، افراد می توانند با مشاورین ما در مجموعه تهران مدافع در تماس باشند.

مطلب مرتبط:  نمونه لایحه الزام به تنظیم سند رسمی

وکیل تفکیک ملک مشاع چه کسی است و چه وظایفی دارد؟

برای پیشبرد سریع و راحت تر هر یک از پرونده های مرتبط با تفکیک ملک مشاع، لازم است تا از طریق وکلای متخصص در این حوزه مسئله تفکیک املاک را پیگیری کرد. وکیل تفکیک ملک مشاع در واقع به شخصی اطلاق می شود که به منظور حل و فصل دعاوی حقوقی و کیفری در حوزه ملک و تفکیک املاک به کار گرفته می شود. پیگیری امور از طریق این وکلا می تواند موجب پیشبرد صحیح و قانونی دعاوی مربوط به این حوزه شود.

وظیفه یک وکیل تفکیک ملک مشاع، حل و فصل اموری در حوزه خلع ید در ملک مشاع، تخلیه در ملک مشاع و همچنین دعاوی تصرف عدوانی است که باید به دقت پیگیری شود. بنابراین لازم است تا افراد در صورت مواجه شدن با هر یک از این مسائل، وکیلی خبره را در این زمینه به کار ببندند تا بتوانند با سرعت هر چه بیشتر، امور مربوطه را پیگیری نمایند.

کارشناسان مجموعه حقوقی تهران مدافع با تجراب بسیار در زمینه حل دعاوی ملکی، حقوقی، خانوادگی، ثبتی و… آماده خدمت رسانی به هموطنان عزیز هستند.

شرایط قانونی تفکیک ملک مشاع

سوالات متداول

  1. دعوای خلع ید در چه صورت مطرح می شود؟

این دعوا در دو حالت مطرح می شود. اول این که فرد متصرف از ابتدا ملک مالک را بدون اجازه تصرف کرده باشد و دوم در حالتی که در ابتدا شخص با اجازه مالک متصرف شده و پس از آن بدون اجازه، همچنان ملک را در تصرف داشته باشد.

  1. آیا در حل دعاوی تفکیک املاک مشاع گرفتن وکیل تفکیک ملک مشاع ضروری است؟

از نظر قانونی این کار ضرورت ندارد؛ اما با توجه به پیچیدگی این امور، بهره گیری از تجربیات یک وکیل بسیار راهگشا خواهد بود.

  1. دعوای تصرف عدوانی در ملک مشاع از چه طریق قابل طرح است؟

این دعاوی تنها از طریق دادگاه حقوقی قابل طرح خواهد بود.

  1. اگر در اداره قسمت مشترک ملک بین مالکان توافقی وجود نداشته باشد باید بر چه اساس عمل شود؟

معمولا بر اساس نظر مالکی که بیشتر از نصف ملک را در اختیار دارد، تصمیم گیری خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312