... ...

وکیل توهین و تهدید در تهران به همراه نمونه دادخواست

 • 10 شهریور 1399
 • بدون نظر
 • 8 دقیقه
 • 2476 بازدید

هر گونه توهین و تهدید در قانون مجازات های اسلامی دارای جزایی است که حکم آن می تواند از شلاق، حبس، جریمه نقدی و حتی اعدام متفاوت باشد! کمتر کسی از این موضوع آگاه است که وکیل توهین و تهدید تا چه اندازه می تواند در احقاق حق یک فرد در این زمینه راهگشا باشد و به همین دلیل بسیاری از افراد در چنین شرایطی از حق خود غافل خواهند ماند. اگر در جستجوی وکیل برای توهین و فحاشی هستید، به شما توصیه می کنیم این مطلب را به عنوان یک راهنمای روشن و ساده در این زمینه مطالعه نمایید.

وکیل توهین و تهدید در تهران

انواع توهین مجرمانه در قانون مدنی

از نظر حقوقی هر گونه توهین (فارغ از اینکه فحاشی به شمار آید و یا خیر) چنانچه باعث نزول کرامت شخص و یا ریختن آبروی وی گردد، قابل پیگیری و احقاق حقوق خواهد بود. البته برای اینکه بدانید چه نوع توهین هایی قابلیت طرح شکایت دارند یا خیر، بهتر است ابتدا انواع توهین مجرمانه را بشناسید. پیش از نام بردن انواع توهین مجرمانه باید این موضوع را بدانید که توهین بر اساس عرف جامعه تشخیص داده می شود و قاضی نیز به عنوان نماینده جامعه توانایی تشخیص این موضوع را خواهد داشت. اما در صورت قابل اثبات بودن توهین به هر نحوی، بنا به نوع توهین به شرح زیر، قابل پیگیری است:

 • توهین ساده:

توهین ساده به افراد در شرایط عادی و غیر عادی طبق ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی می تواند شامل شلاق تا ۷۴ ضربه و یا ۵۰ هزار تا ۱ میلیون ریال جزای نقدی باشد.

 • توهین مشدد:

انواع توهین مشدد شامل چهار مورد زیر بوده و مجازات آن نیز به شرح نام برده است:

 1. توهین به رهبری: طبق ماده ۵۱۴ قانون مجازات اسلامی این توهین بین ۶ ماه تا ۲ سال حبس بدون بخشودگی دارد.
 2. توهین به مقامات دولتی در حین انجام وظیفه: طبق ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی و بسته به سمت مسئول مربوطه بین ۳ تا ۶ ماه حبس خواهد داشت.
 3. توهین به مقامات سیاسی خارجی: در صورتی که این توهین به صورت علنی باشد و آن توهین در کشور فرد مذکور نیز جرم محسوب شود و شخص نیز از شما شکایت کرده باشد، طبق ماده ۵۱۷ بین ۱ تا ۳ ماه حبس خواهد داشت.
 4. توهین به مقدسات اسلام: هر گونه توهین به مقدسات اسلام اگر سل النبی محسوب نشود، طبق ماده ۵۱۳ بین ۱ تا ۵ سال حبس خواهد داشت.
 • قذف:

هر گونه توهین ناموسی به افراد و نسبت دادن زنا و لواط به اقوام فرد مصداق قذف بوده و طبق ماده ۲۴۵ تا ۲۶۱ قانون مجازات اسلامی حد آن ۸۰ ضربه شلاق خواهد بود.

 • افترا:

نسبت دادن هر گونه جرم به افراد دیگر در صورتی که قابل اثبات نباشد مصداق افترا بوده و طبق ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی یک ماه تا یک سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و یا یکی از این دو مجازات را در پی خواهد داشت.

 • سب النبی:

دشنام دادن یا قذف پیامبران که قذف ائمه و حضرت فاطمه (س) نیز شامل آن خواهد بود، مصداق سب النبی خواهد بود و مطابق ماده ۲۶۲ قانون مجازات اسلامی مجازات آن اعدام خواهد بود.

مطلب مرتبط:  نمونه دادخواست مطالبه سفته و نمونه لایحه مطالبه وجه سفته

انواع تهدید مجرمانه در قانون مدنی

انواع تهدید مجرمانه در قانون مدنی

تهدید در اصطلاح حقوقی شامل هر گونه هشدار و ترس رساندن به افراد با هدف وادار کردن آن فرد به ارتکاب جرم یا گرفتن مال و یا ترساندنش از آسیب جانی، مالی، حیثیتی و… خواهد بود. یک فرد زمانی مورد تهدید قرار می گیرد که موضوع تهدید معین باشد و برای مثال جملاتی مانند «من می دانم و تو» و یا «صبر کن تا ببینی چه می کنم» مصداق تهدید شفاف نخواهد بود. در صورت اثبات تهدید به کمک شهود و یا اسناد مورد تایید، فارغ از واقعی یا غیر واقعی و حتی فارغ از شوخی یا جدی بودن تهدید، جرم محسوب شده و قابل طرح شکواییه خواهد بود.

انواع تهدید شامل تهدید نفس، تهدید حیثیت، تهدید مالی و تهدید افشای راز می تواند پس از طرح شکواییه و اثبات جرم، مجازات های مختلفی مانند شلاق، حبس و جریمه نقدی را برای فرد در پی داشته باشد که بسته به تصمیم قاضی و شرایط حاکم تعیین می شود.

وکیل توهین و تهدید

اگر دنبال وکیل برای توهین و تهدید هستید، بهتر است مورد خود را با در اختیار داشتن شهود و اسناد با مشاوران مجموعه تهران مدافع در میان بگذارید تا راهکارهای لازم برای اقدام و طرح شکواییه را با شما در میان بگذاریم. اگر برای احقاق حق خود در این زمینه وکیل توهین و تهدید داشته باشید، وکیل شما با تجربه خود می تواند به سرعت حکم نهایی را برای شما اخذ نماید.

همچنین اگر در مورد وقوع جرم توهین و یا تهدید مورد افترا قرار گرفته اید و یا دعوایی در این زمینه علیه شما طرح شده است، باز هم نیاز به وکیل توهین و تهدید خواهید داشت تا با بررسی روند پرونده و اسناد موجود اقدامات لازمه را جهت دفاع از شما و تبرئه از مجازات مربوطه یاری کند.

در مورد توهین به وکیل پایه یک دادگستری در مطلبی جداگانه به آن پرداخته ایم که می توانید از لینک مربوطه به آن مراجعه کنید.

نمونه لایحه اعتراض به قرار منع تعقیب توهین و تهدید

نمونه لایحه اعتراض به قرار منع تعقیب توهین و تهدید

قرار منع تعقیب توهین و تهدید زمانی صادر می شود که قاضی تشخیص دهد جرمی در زمینه مورد ذکر شده در شکواییه اتفاق نیفتاده و همچنین خطری نفس، مال، کرامت و حیثیت شاکی را تهدید نمی کند. در این صورت پس از صدور حکم اولیه شاکی فرجه ده روزه ای برای ارائه لایحه اعتراض دارد و این لایحه می تواند در تغییر روند پرونده تاثیر زیادی داشته باشد. به همین خاطر در این صفحه نمونه لایحه اعتراض به قرار منع تعقیب توهین و تهدید که توسط وکلای مجموعه تهران مدافع تدوین شده در اختیار شما قرار گرفته است. البته بهتر است پیش از هر گونه اقدامی با مشاوران این مجموعه مشورت کرده و در صورت نیاز این کار را به وکیل توهین و تهدید حاذق و با تجربه بسپارید.

بسمه تعالی

ریاست محترم دادگاه

با سلام و عرض ادب

احترماً اینجانب شاکی پرونده کلاسه ……………………موارد ذیل را به سبب دادخواهی و احقاق حقوق خویش به استحضار می رسانم.

مطلب مرتبط:  نمونه رای ضرب و جرح عمدی

مشتکی عنه این پرونده یعنی آقای جلیل ……………..از سال ۹۴ همسر دائمی بنده بوده و جدای از اینکه یک زندگی ناموفق را پشت سر گذاشته و ایشان حتی یک بار به اینجانب نفقه پرداخت نکردند ، پس از مدتی دچار مشکلاتی شدیم که فشار ها و توهین ها از ناحیه ایشان به مرور زمان افزایش پیدا کرد و پیرو مشکلاتی ملکی که ایجاد شد تنش بیشتر شد تا جایی که رسماً بنده و وکیلم را تهدید کردن و انواع و اقسام توهین ها و فحاشی ها را نسبت به بنده و وکیلم روا د اشتند که در مرحله دادسرا تمام این مکالمات شنود گردید و به صورت مکتوب به محضر بازپرس محترم پرونده تقدیم گردید و شهادت شهود ضمیمه گردید و از آنجایی که من و دخترم تنها هستیم و از تهدید های ایشان به شدت متحمل استرس و ترس هستیم امید داشتیم با این طرح شکایت ایشان مورد تعقیب قرار گیرند ولی بازپرس محترم بی توجه به مدارک ابرازی و فایل مکالمه ی مکتوب و شهادت شهود و بدون بررسی و تحقیق کامل به راحتی بدون اینکه حتی کوچکترین فشار و خدشه ای به مشتکی عنه بابت این همه توهین و تهدید و فحاشی وارد آید قرار منع تعقیب صادر کردند .

فی الحال با توجه به موارد معنونه از حضرتعالی ضمن اعتراض به قرار منع تعقیب صادره عاجزانه تقاضا دارم طبق ماده ماده ۶۰۸ و ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات های بازدارنده) به دلیل توهین و تهدید ی که علیه بنده و وکیلم و دخترم روا داشته اند تقاضا دارد ضمن نقض قرار صادره دستور فرمایید در این خصوص تحقیقات بیشتری به عمل آید، باشد که از ترس و استرس و دلهره ما کاسته شود. قبلاً از الطاف حضرتعالی کمال امتنان و سپاس را دارم.

با احترام فاطمه ………………..

برای آشنایی با نمونه پرونده توهین و فحاشی به لینک مربوطه مراجعه کنید.

سوالات متداول:

 • حد مجازات تهدید چقدر است؟

در صورت اثبات تهدید فرد بین ۳ ماه تا ۲ سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق می تواند حد مجازات فرد تهدید کننده باشد.

 • تهدید همراه با اعمال خشونت چه مجازاتی خواهد داشت؟

بدون تردید اعمال خشونت در هنگام تهدید و یا اخذ مال بدون رضایت مصداق سرقت، آزار و تهدید خواهد بود و می تواند ۳ تا ۱۰ سال حبس به همراه ۷۴ ضربه شلاق در پی داشته باشد.

 • چه مواردی شامل توهین نمی شود؟

رفتارهای پرخاشگرانه و حرف های تند چنانچه شامل تهدید نبوده و آسیبی به طرف مقابل وارد نکنند، شامل توهین نخواهند بود و جرم محسوب نمی شوند.

 • توهین در چه صورتی قابل استناد است؟

در صورتی که شاهد یا ادله کافی برای اثبات توهین داشته باشید و یا فرد توهین کننده اقرار به توهین کند و یا توهین از طریق رسانه های اجتماعی به صورت مکتوب، صوتی، تصویری و… انجام گرفته باشد، قابل اثبات در دادگاه خواهد بود و در نهایت این قاضی است که باید این موضوع را تشخیص دهد.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312