... ...

تعریف و ارکان جرم پولشویی در قوانین ایران

 • 6 مهر 1399
 • ۲ نظر
 • 3 دقیقه
 • 2930 بازدید

تعریف و ارکان جرم پولشویی در قوانین ایران

منظور از پولشویی ـ به عنوان یکی از جرایم کلان اقتصادی که در کنوانسیون مبارزه با فساد مالی ملل متحد نیز مورد اشاره قرار گرفته است ـ در یک بیان ساده مخفی کردن منبع اصلی اموال ناشی از جرم و تبدیل آنها به اموال پاک است، بطوری که یافتن منبع اصلی مال غیرممکن یا بسیار دشوار شود. به بیان دیگر «پولشویی به مجموعه فعل و ترک فعل هایی اطلاق می شود که برای پنهان نگه داشتن ماهیت و منشا نامشروع اموال حاصل از ارتکاب جرم انجام می شود تا این اموال ظاهر قانونی به خود گرفته و پاک و مشروع جلوه داده شوند».

تعریف و ارکان جرم پولشویی
از این منظر، غالبا در فرآیند پولشویی سه مرحله از هم تفکیک شده اند: جایگذاری (placement)، لایه چینی (layering) و یکپارچه سازی (integration). طی این سه مرحله، نخست تزریق عواید حاصل از فعالیت های مجرمانه به شبکه مالی رسمی انجام می شود ، سپس نقل و انتقال وجوه مزبور برای مبهم ساختن منشا غیرقانونی آن محقق می شود و بالاخره، به کارگیری وجوه و منابع فوق برای تحصیل و خریداری اموال مشروع و دادن پوشش مشروع به دارایی های موجود به عنوان آخرین گام پولشویی شکل می گیرد.

تعریف و ارکان جرم پولشویی

در نظام کیفری ایران نیز، پولشویی جرم انگاری شده است و قانون مبارزه با پولشویی مصوب دوم بهمن ۸۶ در ماده ۲ خود جرم پولشویی را چنین تعریف می کند: ماده۲ـ جرم پولشویی عبارت است از:

 • تحصیل، تملک، نگهداری یا استفاده از عواید حاصل از فعالیت های غیرقانونی با علم به اینکه بطور مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه ارتکاب جرم به دست آمده باشد.
 • تبدیل، مبادله یا انتقال عوایدی برای پنهان کردن منشا غیرقانونی آن با علم به اینکه بطور مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از ارتکاب جرم بوده یا کمک به مرتکب به نحوی که وی مشمول آثار و تبعات قانونی ارتکاب آن جرم نشود.
 • اخفا یا پنهان یا کتمان کردن ماهیت واقعی، منشا، منبع، محل، نقل و انتقال، جابه جایی یا مالکیت عوایدی که بطور مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه جرم تحصیل شده باشد.»
مطلب مرتبط:  شماره تلفن مشاوره حقوقی رایگان قوه قضاییه

تعریف پولشویی

تعریف پولشویی

این تعریف به نظر حدود بسیار زیادی برگرفته از تعریف مصداقی ارایه شده از سوی کارگروه مبارزه با جرم پولشویی وابسته به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است که شاید به همین دلیل فاقد برخی ظرافت ها و دقت نظر های حقوقی است. این برخلاف متن پیش نویس لایحه پولشویی است که هم از حیث تعریف جرم و هم از حیث توجه به تعامل آن با دیگر عناوین مجرمانه و نیز تعیین مجازات ها، دقیق تر و فنی تر نگاشته شده بود.

4/5 - (3 امتیاز)
سوالات شما
۲ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. پوريا

  سلام
  دو نفر که با هم دوست بودند با هم به صورت اقساطی موبایل میخرند که دوست دوم مبلغ موبایل خودش را روی چک نفر اول اضافه میکند و مقرر میگردد که هر ماه مبلغ سهم خود از چک را به نفر اول پرداخت کند.
  الان شش ماه از اتمام پرداخت چک ها گذشته ولی دوست دوم هنوز ریالی از سهم خود را پرداخت نکرده است و نفر اول از ترس برگه شدن چکها خودش کل مبلغ را پرداخت کرده است.
  آیا نفر اول میتواند پولش را پس بگیرد یا خیر ؟(در صورتی که مدرکی از نفر دوم ندارد)

  1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

   با سلام با توجه به اینکه قراردادی فی مابین طرفین وجود ندارد امکانپذیر نیست

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312