... ...

آشنایی با نمونه شکایت پیش فروش آپارتمان

  • 4 مهر 1399
  • بدون نظر
  • 7 دقیقه
  • 2508 بازدید

تمامی قراردادها در زمینه های مختلف ملکی، تجاری، اداری و… باید زیر نظر یک مرجع قانونی انجام شوند. این امر سبب می شود تا وقوع جرائم مختلف کاهش پیدا کرده و افراد از حقوق طبیعی خود آگاه باشند. یکی از موارد رایج تخلف و تخطی از قانون، در زمینه پیش فروش واحدهای مسکونی صورت می گیرد. افزایش آگاهی و ارتباط مؤثر مردم با کارشناسان در این حوزه به کاهش این جرائم کمک بزرگی خواهد کرد. در ادامه با نمونه شکایت پیش فروش آپارتمان آشنا می شویم.

شکایت پیش فروش آپارتمان

شرایط پیش فروش خانه در تهران چیست؟

در حال حاضر با توجه به وضعیت اقتصادی و نرخ بالای تورم، خرید خانه به امری دشوار تبدیل شده است. به همین جهت افراد از روش های مختلف برای خرید یا رهن خانه کمک می گیرند. یکی از این روش ها پیش فروش خانه در تهران است. به این معنا که صاحبان املاک، واحدهای مسکونی در حال ساخت را قبل از تکمیل شدن ساختمان پیش فروش می کنند.

قوانین پیش فروش خانه در تهران

یکی از قوانین مهم پیش فروش خانه در تهران، صدور گواهی یا برگه فنی مخصوص هر واحد مسکونی است. توجه داشته باشید که هنگام خرید خانه به صورت پیش فروش از مجوز پروانه ساختمان که به تأیید شهرداری رسیده، اطمینان حاصل کنید. همچنین در برگه فنی واحد مسکونی باید مشخصات و تمام اطلاعات مربوط به آن درج شده باشند.

یکی از مهمترین قوانین پیش فروش خانه در تهران، انعقاد قرارداد پیش فروش واحدهای مسکونی در دفتر اسناد رسمی است. در ابتدا فروشنده و خریدار در این پروسه به کمک مشاوران املاک با یکدیگر بیشتر آشنا شده و توافقات اولیه را انجام می دهند.

در نهایت نیز به منظور عقد قرارداد به یکی از دفترخانه های رسمی مراجعه می کنند. توجه داشته باشید که امضای قرارداد تنها باید در دفاتر رسمی انجام شود. در واقع مشاورین املاک مجوز تنظیم قرارداد در خصوص پیش فروش خانه در تهران را ندارند.

 

چگونه از قوانین پیش فروش خانه مطلع شویم؟

مؤسسات حقوقی، پرونده های مختلف را در زمینه حقوقی و قوانین کیفری مورد بررسی قرار می دهند. بیشتر افراد از اطلاعات و دانش بالایی در خصوص رسیدگی و حل مشکلات حقوقی برخوردار نیستند. به همین جهت می توان برای رسیدگی به موضوعات مختلف از دانش، تخصص و تجربه کارشناسان و وکلای پایه یک دادگستری کمک گرفت.

قوانین پیش فروش خانه

مجموعه حقوقی تهران مدافع یکی از این مؤسسات معتبر و باسابقه است. این مجموعه از کارشناسان و بهترین وکلای پایه یک دادگستری تشکیل شده است. شما می توانید برای رسیدگی به مشکلات خود از وکیل ملکی این مؤسسه کمک بگیرید.

مطلب مرتبط:  دادخواست تخلیه محل سرقفلی به جهت تخریب و نوسازی

نمونه شکایت پیش فروش آپارتمان

در ادامه به مشاهده یک نمونه شکایت پیش فروش آپارتمان می پردازیم که توسط تیم حقوقی تهران مدافع بررسی شده است. در این نمونه شکایت، شخص شاکی در مورد عقد قرارداد بدون تنظیم سند رسمی اطلاع کافی نداشته است.

در تنظیم شکایت پیش فروش آپارتمان شاکی باید اطلاعات مربوط به تنظیم قرارداد و پیش فروش واحد مسکونی را به صورت کامل در شکایت نامه ذکر کند. در این نمونه شکایت پیش فروش آپارتمان، وکیل از طرف موکل خود این طور ادعا کرده است.

خانم مهناز بزرگی موکل بنده در تاریخ —– با آقای قربانعلی فرخ قراردادی در بنگاه معاملاتی آشیان منعقد کرده اند. مقرر می شود که ۶ دانگ از یک دستگاه آپارتمان شخصی به پلاک ثبتی ۲۵۷۴ به مساحت ۱۶۰ متر مربع ساخته و تکمیل و در تاریخ —– تحویل موکل گردد.

آقای فرخ صاحب بنگاه آشیان بوده و قرارداد در این بنگاه تنظیم شده است. پس از سرآمدن تاریخ تحویل قرارداد موکل متوجه می شود که ایشان هیچ اقدامی در جهت پیشرفت ملک نکرده و با وجود اینکه از قانون پیش فروش ساختمان آگاهی داشته اما قرارداد را در دفتر اسناد رسمی ثبت نکرده و این خود خسارات متعددی برای موکل فراهم آورده است.

نمونه رأی کیفری پیش فروش ساختمان

با توجه به اینکه قرارداد در تاریخ —– منعقد گردیده و قانون پیش فروش ساختمان در تاریخ —– اجرا شده است و بر اساس این قانون مشتکی عنه در مقاوم مشاور املاک، ملزم به راهنمایی جهت تنظیم سند رسمی و در مقام پیش فروشنده، مکلف به انجام تنظیم سند رسمی برای پیش فروش بوده است. با این حال از این کار خودداری کرده و موکل ناآگاه را نیز از وجود این حق مطلع نکرده است.

بر اساس ماده ۲۳ قانون پیش فروش ساختمان، اشخاصی که بدون تنظیم سند رسمی اقدام به پیش فروش ساختمان نمایند به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی به میزان دو تا چهار برابر وجوه دریافتی محکوم می شوند.

همچنین بر اساس ماده ۲۴ در همان قانون، مشاوران املاک باید پس از انجام مذاکرات مقدماتی طرفین را برای تنظیم سند رسمی قرارداد پیش فروش به دفتر اسناد رسمی راهنمایی کنند. در غیر این صورت برای بار اول تا یک سال و برای بار دوم تا دو سال تعلیق پروانه کسب و در بار سوم به ابطال پروانه کسب محکوم می گردند.

جرم پیش فروش آپارتمان بدون تنظیم سند رسمی

یکی از مهمترین عوامل در وقوع جرم های مختلف حقوقی و سوء استفاده از افراد، عدم آگاهی و آشنایی با قوانین است. امروزه با توجه به وجود نوسان در بازار مسکن، سودجویان به روش های مختلف افراد ناآگاه را به دام میندازند. به همین جهت به منظور افزایش دانش در این زمینه، توصیه می شود از تجربه و سابقه کارشناسان در مؤسسات حقوقی مانند مجموعه تهران مدافع کمک بگیرید.

مطلب مرتبط:  مطالبه اجور معوقه و آشنایی با راه های گرفتن آن از مستاجر نوشته شده توسط وکیل

همان طور که ذکر کردیم برای تنظیم قرارداد در خصوص پیش فروش خانه در تهران باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنیم. هر زمان که مشاورین املاک بدون تنظیم سند رسمی اقدام به پیش فروش خانه کردند، به یاد داشته باشید که این امر جرم محسوب شده و مجازات دارد.

جرم پیش فروش آپارتمان بدون تنظیم سند رسمی

مجازات بر اساس قانون پیش فروش خانه در تهران

طبق ماده ۱۸ قانون پیش فروش ساختمان در تهران، تخطی از قانون و پیش فروش خانه بدون تنظیم سند رسمی با مجازات همراه است. جرم پیش فروش آپارتمان بدون تنظیم سند رسمی  برابر با نود و یک روز تا یک سال حبس است.

همچنین ممکن است این جریمه به صورت مالی دو تا چهار برابر وجوه دریافتی اعمال شود. همان طور که اشاره کردیم مشاورین املاک در اولین مرتبه تخطی از قانون با تعلیق پروانه کسب خود تا یک سال مواجه می شوند. در صورت تکرار این امر پروانه کسب شخص به صورت قطعی باطل خواهد شد.

انتشار آگهی

افرادی که قصد پیش فروش خانه در تهران را دارند به منظور انتشار آگهی باید از مراجع مربوطه مجوز دریافت کنند. جرم پیش فروش آپارتمان بدون تنظیم سند رسمی و عدم دریافت مجوز جهت منتشر کردن آگهی دو برابر خواهد شد. به این معنا که شخص قبل از انتشار آگهی در منابع مختلف مطبوعاتی باید از مراکز قانونی گواهی تأیید یا مجوز دریافت کنند.

سؤالات متداول:

  • آیا تأخیر در تحویل واحد پیش فروش شده جریمه دارد؟

بله. بر اساس ماده ۲ از بند ۹ قانون پیش فروش آپارتمان، تأخیر در تحویل واحد با پرداخت جریمه همراه است.

  • آیا صاحبان بنگاه های معاملاتی از قوانین مطلع هستند؟

بله. تمامی قوانین و شرایط پیش فروش خانه به اطلاع اتاق اصناف رسیده است.

  • برای دریافت مجوز انتشار آگهی پیش فروش خانه در تهران به کدام نهاد مراجعه کنیم؟

برای دریافت مجوز باید به وزارت راه و شهرسازی مراجعه کنیم.

  • تنظیم قرارداد رسمی چه اهمیتی دارد؟

یکی از مهمترین مزایای تنظیم قرارداد در دفتر اسناد رسمی، تشخیص صحت قرارداد و عدم فروش واحد مسکونی به غیر است.

4/5 - (2 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312