طلاق توافقی با وکیل - شرایط طلاق توافقی | موسسه حقوقی تهران مدافع

یکشنبه, 11 خرداد 1399 09:49
تعداد بازدید 4508 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(17 رای‌ها)

طلاق توافقی با وکیل

شرایط طلاق توافقی با وکیل چگونه است ؟

در این خصوص شرایط به این گونه است که با ما ما تماس گرفته و پس از رزرو وقت مشاوره به دفتر مؤسسه حقوقی تهران مدافع مراجعه نموده و هر دو نفر همزمان با امضای وکالتنامه و توافقنامه تمامی خواسته های طرفین در گواهی عدم امکان سازش درج شده و حضور طرفین در هیچ کدام از مراحل لزومی نداشته و تنها زوجه برای تست بارداری یک بار به دادگاه مراجعه می نماید.

روند طلاق توافقی با وکیل با توجه قانون جدید طلاق توافقی چه مدت زمان میبرد؟

این روند با توجه به نحوه طرح دعوی توسط وکلای مجرب ما حدود 5 الی 10 روز زمان میبرد و شناسنامه با مهر طلاق تحویل موکل میگردد.

پیشنهاد ویژه : این ویدیو را حتماً ببینید : همه چیز درباره طلاق توافقی

 

 آیا حضور زوج در صورت دادن وکالت در اجرای صیغه طلاق برای طلاق توافقی لازم است یا نه ؟

حضور زوج برای اجرای صیغه یا هر مرحله در صورتی که وکیل پایه یک دادگستری توسط زوجه با همان وکالتنامه برای ایشان اخذ گردد لزومی نداشته و با همان اختیارات وکیل تمامی مراحل را به پیش می برد. ولیکن اختیار وکیل دادگستری الزامی است.

 

شرایط طلاق توافقی

در طلاق توافقی احتیاج به شرکت زوجین در کلاس مشاوره است ؟

در تهران در حال حاضر با اعطای وکالت به دو نفر وکیل، جلسه مشاوره با حضور وکلا امکان پذیر می باشد و احتیاجی به حضور زن و شوهر نمی باشد. 

 

 اگر مرد موافق طلاق توافقی نباشد زن می تواند طلاق بگیرد ؟

پاسخ : در خصوص طلاق توافقی با توجه به اینکه رضایت هر دو نفر، زوج و زوجه لازم می باشد امکان اخذ گواهی عدم امکان سازش یا همان انجام طلاق توافقی بدون رضایت شوهر امکان پذیر نمی باشد. برای تماس و مشاوره ی حقوقی با ما تماس بگیرید.

آیا توافقات زوجین در طلاق توافقی لازم الاجرا می باشد ؟

 پاسخ : بله توافقات صورت گرفته در گواهی عدم امکان سازش به عنوان سند رسمی ذکر گردیده و در صورتی که هر کدام از طرفین اقدامی برخلاف موضوع نمایند قابل پیگیری از دادگاه و اداره ی اجرای اسناد رسمی می باشد.

وکالت در اجرای صیغه طلاق را میتوانم باطل کنم ؟ 

پاسخ : در صورتی که اعطای وکالت به صورت بلاعزل باشد خیر، ولیکن در صورتی که با حق عزل باشد این امکان فراهم می باشد.

 آیا برای طلاق توافقی حتماً باید به دادگاه مراجعه کرد ؟

پاسخ : بله، باید از طریق دادگاه اقدام نموده و با اخذ گواهی عدم امکان سازش که در آن شرح توافقات ذکر گردیده به دفاتر ثبت طلاق مراجعه و نسبت به ثبت واقعه طلاق و جاری شدن صیغه طلاق اقدام صورت پذیرد. در این خصوص می توانید از مشاوره طلاق توافقی توسط وکیل با تجربه خانواده در مؤسسه حقوقی تهران مدافع استفاده نمائید.

 آیا در طلاق تفاهمی زوج باید نصف اموال خودش را به همسرش بدهد ؟

پاسخ : این امر به توافق شما با همسرتان بستگی دارد و اجباری در این خصوص وجود ندارد. سؤال : آیا در طلاق توافقی می توان درخواست اعسار و قسط بندی از پرداخت مهریه را دارد؟ پاسخ : خیر، امکان ارائه دادخواست اعسار در طلاق توافقی وجود ندارد ولیکن در صورت تمایل و توافق با همسرتان می توانید هر اندازه از مهریه را تقسیط نمائید و در گواهی عدم امکان سازش درج گردد.

 آیا در طلاق توافقی یک نفر نیاید حکم گواهی عدم امکان سازش صادر می گردد؟

پاسخ : خیر، همان گونه که در نام طلاق توافقی این امر پیدا می باشد صرفاً با حضور طرفین یا وکیل هر دو نفر که وکالت از ایشان دارد امکان اخذ گواهی عدم امکان سازش وجود دارد. برای وصول نتیجه مهریه در صورت امکان با دو وکیل متخصص این امر انجام می گیرد. می توانید برای مشاوره طلاق توافقی با ما تماس حاصل نمائید.

 اگر مهریه در قبال طلاق توافقی بذل گردد می توان به آن رجوع کرد ؟

پاسخ به جهت مشاوره طلاق توافقی: در صورتی که حق رجوع به مابذل را در صورتجلسه از خود سلب و ساقط نکرده باشید این امکان برای شما در زمان عده فراهم می باشد ولیکن پس از آن خیر. رجوع شما باعث برگشت عقد نمی گردد و در صورت رجوع همسر شما می تواند رجوع را ثبت نماید.

آیا با پشیمان شدن زوج از انجام طلاق امکان اجرای طلاق می باشد ؟

پاسخ : تا قبل از اجرای صیغه طلاق در صورت پشیمان شدن همسرتان امکان اجرای حکم طلاق وجود ندارد. این سؤالات و سؤال های دیگر که در ذیل به مختصر ذکر می شود سؤال شما باشد می توانید با مشاوره طلاق توافقی که توسط وکلای متخصص ما انجام می شود باعث آگاهی شما به حقوقتان باشد.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی اصطلاحی می باشد که در قانون وجود ندارد و در قانون به نام دیگر ذکر گردیده که در حال حاضر با توجه به این که زوجین هر دو درخواست و توافقات خود را از دادگاه در قالب گواهی عدم امکان سازش اخذ می نمایند و در صدور این گواهی دادگاه معمولاً با توجه به توافقات طرفین جلسات رسیدگی به آن شکل مرسوم ندارد در بین عموم مردم به طلاق توافقی معروف گشته است. طلاق توافقی چیست؟ طبق ماده ۱۱۴۶ طلاق توافقی ( خلع ) آن است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می دهد طلاق بگیرد اعم از این که مال مزبور عین مهریه یا معادل آن و یا بیشتر و یا کمتر مهر باشد. و همچنین براساس ماده ۱۱۴۷ قانون مدنی طلاق مبارات آن است که کراهت از طرفین باشد ولی در این صورت عوض باید زائد بر میزان مهر نباشد. 

مهریه در طلاق توافقی

بر طبق طلاق توافقی زن می بایست مهریه خویش را به میزان خود مهریه یا کمتر بذل کند و یا حتی می تواند همراه با بذل یا دادن مهریه به مرد مبلغی مازاد بر مهریه به مرد بدهد که این نوع طلاق خلع می باشد که به آن طلاق توافقی در بین عموم اطلاق می شود. مراحل طلاق توافقی پس از این که زوجین تمامی راه های ممکن را جهت ادامه زندگی طی نمودن بدین صورت است که می بایست با اسناد شامل شناسنامه و کارت ملی خود و در صورت داشتن فرزند تحت حضانت همراه شناسنامه ایشان و با سند ازدواج یا رونوشت سند که در صورت نداشتن سند ازدواج با مراجعه به دفتر ازدواج ثبت کننده عقد درخواست رونوشت سند ازدواج نموده و به همراه مدارک فوق جهت ارائه به وکیل در صورت تمایل به انجام امور توسط وکیل تحویل خواهد شد.

طلاق توافقی بدون حضور زوجین

از جمله مزایای این امر عدم حضور زوجین در مراحل طلاق توافقی در دادگاه و قسمت مشاوره و یا دفتر طلاق در صورت اختیار امضا و اختیار انجام وکالت در محضر می باشد بعداً مشاهده شده زوج یا زوجه بنا یه دلایلی نسبت به پیگیری دادخواست کوتاهی نموده و روند رسیدگی ماه ها و سال ها به طول می کشد و در صورت تصمیم جدی طرفین انجام طلاق توسط وکلای متخصص طلاق توافقی این امر به شکل کاملاً قانونی در مسیر خود در زمان و به صورت مطمئن انجام می شود.طلاق توافقی چیست؟ گاهاً با توجه به حتی به نام به ظاهر ساده طلاق توافقی زوجین از حقوق خویش اطلاعی نداشته که موجب تضییع حقوقشان در آینده می شود برای مثال حق رجوع زوجه که ممکن است با توجه به حق رجوع زن به آنچه که بخشیده شده ساقط گردد که در این صورت زن حق رجوع به مابذل را نداشته یا این که از این حق با توجه به این که مرد مالی را قبلاً به عنوان مهریه قرار داده و در توافق زن مهریه را بذل نموده علی رغم اخذ مهریه سابقاً نسبت به رجوع به آنچه که بذل نموده اقدام نماید و در صورت عدم اطلاع زوج پس از حتی توافق در رأی و ثبت طلاق نسبت به مهریه اقدام قانونی نماید البته حق رجوع به آنچه بذل شده حق زن می باشد.

ولیکن چنانچه حتی خود زوجه اطلاع کافی دارد که برای مثال ملکی به عنوان مهریه در طول زندگی به او داده شده و بنا به اعتماد این امر در جایی ثبت نشده رجوع به مابذل پس از طلاق اقدام و برخلاف اخلاق متن توافق طلاق توافقی موجب ضرر زوج می شود. پس پیشنهاد می شود حتی در صورت طلاق توافقی از مشاوره تخصصی وکیل طلاق توافقی بهره مند شوید و در صورت تمایل از اقدام مطمئن از طریق وکیل طلاق توافقی اقدام نمائید. طلاق توافقی چیست؟   موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکیل و وکلای پایه یک دادگستری و وکیل خانم و آقا که هریک در حوزه ای خاص اعم از وکیل کیفری و وکیل خیانت در امانت ، حقوقی، خانواده، ثبتی، وکیل ثبتی امور چک، طلاق توافقی، وکیل ملکی و وکیل سرقفلی و وکیل ارث ، وکیل غرب تهران و وکیل شرق تهران  تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از مراجعه به موسسه حقوقی و تنظیم قرارداد وکالت و ارائه مشاوره حقوقی و بررسی اسناد و مدارک پرونده در کمیسیون ویژه که در یک هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد .

 

تفاهم نامه طلاق توافقی

در صورت مراجعه به وکیل برای انجام طلاق توافقی هر ۲ نفر می بایست در حضور وکیل نسبت به توافقات طلاق تفاهم نموده یا در صورت توافق نسبت امضا و تحویل این توافق به وکیل اقدام نمایند تا وکیل با توجه به توافق طرفین که در گواهی عدم امکان سازش نسبت به حقوق مالی و غیرمالی می بایست تعیین تکلیف گردد با ارائه به واحد مشاوره و در صورتجلسه دادگاه تمامی موارد را عیناً درج نماید. 

متن تفاهم نامه طلاق توافقی

موارد زیر باید در تنظیم متن صورتجلسه طلاق توافقی رعایت شود:

۱ – مهریه - در طلاق توافقی زوجین می بایست نسبت به مهریه تعیین تکلیف نمایند و این توافق فی مابین طرفین است و اجباری در بذل ( بخشش ) کل مهریه با عدم بخشش نمی باشد ولیکن در این نوع طلاق ( خلع ) زوجه باید مالی که در صورت عدم پرداخت مهریه می تواند مقداری یا کل مهریه باشد به زوج در قبال اجرای صیغه طلاق بذل نماید و در صورت اخذ مهریه حتی با بذل ۱۰ هزار تومان از اموال خویش به زوج می تواند با اخذ قبول بذل از جانب مرد تکلیف مهریه را مشخص کند برای نمونه کل مهریه در قبال اجرای صیغه طلاق خلع به زوج بذل گردید و زوج قبول بذل نمود.

 

 یا این که زوج ۱۰۰ سکه از ۵۰۰ عدد سکه مهریه خویش را در قبال اجرای صیغه طلاق ( خلع ) به زوج بذل نموده و زوج قبول نموده یا این که زوجه در قبال اجرای صیغه طلاق مبلغ ۱۰ هزار تومان از اموال خویش به زوج بذل نموده و زوج قبول بذل نموده.

۲ – اجرت المثل ایام زوجیت – اجرت المثل در واقع کلیه امور خارج از وظایف زن در دوران زندگی در منزل مشترک می باشد که شامل نظافت و تربیت فرزندان و پرستاری و مراقبت از اعضای خانواده خود یا شوهر در صورت حضور در منزل مرد یا هر آن چیزی که در واقع با دستور مرد انجام داده و به صورت تبرعی آن را انجام نداده و طبق نظر کارشناس پس از دادخواست و مطالبه در صورت اثبات مرد محکوم به پرداخت می باشد که زن می تواند بذل کند و ادعایی نداشته باشد یا این که طرفین نسبت به مبلغی تعیین تکلیف نماید.

۳ – نفقه – در این خصوص طبق توافق طرفین تکلیف می شود یا بخشش و بذل یا تعیین مبلغ.

۴ – هدایا و سایر موارد مالی – طبق توافق طرفین

۵ – حضانت فرزندان و تعیین زمان ملاقات - طبق توافق طرفین می بایست تعیین و تکلیف شود.

۶ – جهیزیه – آیا در اختیار زوجه می باشد یا خیر.

۷ – حق رجوع به مابذل – پس از طلاق و ثبت در دفتر ثبت طلاق زوجه به مدت ۳ ماه و ده روز فرصت رجوع به آن چه را که بذل نموده دارد. لذا این حق را نیز می تواند در صورت توافق سلب و ساقط نماید.

در طلاق توافقی به مانند تمامی موارد طلاق می بایست نسبت به کلیه امور مالی و غیر مالی طرفین و به خصوص زوجه تعیین و تکلیف شود در خصوص گواهی عدم امکان سازش امکان صدور اجرائیه و اجرای حکم وجود ندارد و می بایست به صورت جداگانه در صورت عدم پایبندی به تعهدات اقدام شود لذا قبل از هر گونه اقدامی با وکیل متخصص طلاق توافقی مؤسسه حقوقی تهران مدافع تماس و مشاوره دریافت نمائید. 

 

وکیل برای طلاق توافقی

به طور کلی هدف از وکالت و گرفتن وکیل اجرای صحیح عدالت است و مقصود از عدالت هم به نوبه خود پاسخگویی به یک نیاز فطری و اجتماعی انسان ها در جهت تأمین منفعت عامه است. در خصوص این موضوع وکیل برای طلاق توافقی می تواند با توجه به تجربه و علم خود و تعیین جلسه حضوری برای طلاق توافقی طبق قانون و عدالت توافق طرفین را مکتوب و در دادنامه طلاق بیاورد و از هرگونه تضییع حقوق ایشان جلوگیری نماید. وکیل برای طلاق توافقی به جهت تسریع روند امور طلاق و بهبود کیفیت آن مؤثر است و در زمان و وقت صرفه جویی می گردد.

هزینه طلاق توافقی برای هر طرف یک میلیون تومان است و طلاق توافقی غیرحضوری صورت می پذیرد و فقط زوجه برای آزمایش یک بار مراجعه می کند. مدت زمان طلاق توافقی دو روز  تا یک هفته است و مدارک لازم  برای طلاق توافقی نیز اصل سند نکاح، شناسنامه طرفین، و کارت ملی می باشد. طلاق توافقی بدون داشتن سند نکاح نیز امکان پذیر است و دارای راهکارهایی است که با تماس با مؤسسه حقوقی تهران مدافع می توانید از آن مطلع شوید. طلاق بدون داشتن شناسنامه نیز امکان پذیر است و پس از صدور رأی طلاق و اجرای آن می توان با گرفتن المثنی مهر طلاق را روی شناسنامه زده و در شناسنامه ثبت کرد. وکیل برای طلاق توافقی در تمامی امور فوق با قدرت و توان بالا و سرعت مناسب و تجربه کافی پیگیر امور بوده و ضمانت می کند تعهد به فعل داشته و کیفیت کار خوبی را ارائه دهد.

 

مشاوره طلاق توافقی

طلاق توافقی که در بین عامه مردم با این نام با توجه به ویژگی های آن مورد معرفی قرار گرفته در واقع در قانون و در شرع به این نام نبوده و به نام طلاق خلع و ... ذکر گردیده ولیکن با توجه به شرایط این نوع طلاق که زوجین با یکدیگر جهت امور مالی و حضانت و سایر موارد توافق نموده بدین نام مشهور می باشد.

امروزه با توجه به سهولت و عدم درگیری زوجین با یکدیگر در صورت توافق بیشترین نوع طلاق های صادره در دادگاه می باشد. البته در مشاوره طلاق توافقی باید دانست پشت اکثر توافقات زمینه های گوناگون زوجین را به این مسیر سوق داده از جمله خیانت، رابطه نامشروع، اعتیاد، سحو معاشرت،... لذا آخرین مرحله در زندگی مشترک افراد طلاق بوده. برای آشنایی شما با طلاق توافقی مطالبی مختصر توسط مشاوره طلاق توافقی تقدیم حضورتان می گردد.

 

در مشاوره طلاق توافقی باید گفت زن می تواند یا کل مهریه خویش را بخشیده یا قسمتی از آن را در قبال صیغه طلاق بذل نماید و برخلاف برخی اطلاعات نادرست صرفاً نمی بایست کل مهریه بخشیده شود. حتی زن می تواند کل مهریه را که قبلاً دریافت نموده یا دریافت می نماید را اعلام کند و از طریق بخشش حتی ۱۰ هزار تومان از اموال خود را به شوهر و قبول همسرش صیغه طلاق را جاری نماید. مهریه حق زن بوده و حتی در صورت اثبات خیانتش این حق قابل دریافت می باشد.

نازایی و سایر موارد هم دلیلی برای عدم استحقاق زن برای دریافت مهریه نمی باشد. در مشاوره طلاق توافقی همان گونه که اسم این نوع طلاق بر می آید تمامی تصمیمات در خصوص امور مالی از قبیل جهیزیه – هدایا – مهریه – اجرت المثل – نفقه – حضانت توسط شخص به زوجین به وکلا اعلام شده و همانند همان تصمیمات توسط وکلا در جلسه مشاوره صورتجلسه تنظیم می شود. سؤالاتی در خصوص طلاق توافقی که عمومیت دارد بین اشخاص در ذیل به مختصر طرح و پاسخ داده می شود.

 

حق الوکاله طلاق توافقی

حق الوکاله طلاق توافقی و هزینه دادرسی چقدر می باشد ؟ 

 حق الوکاله طلاق توافقی با توجه به شرایط زوجین و توافقات آنها و اینکه آیا صرفاً درخواست اخذ گواهی عدم امکان سازش را دارند یا درخواست اجرای آن توسط وکیل در دفتر طلاق را هم دارند فرق می کند و  این قیمت ها از یک تا دومیلیون تومان تعیین میگردند فلذا در این خصوص با دفتر تماس حاصل نمائید و ضمن بهره مندی از مشاوره حقوقی رایگان از مبلغ دقیق حق الوکاله مطلع شوید .

هزینه دادرسی هم مبلغی بالغ بر ۱۵۰ هزار تومان و نهایتاً ۲۰۰ هزار تومان می باشد که جدا از حق الوکاله طلاق توافقی می باشد.

هزینه داوری 100 هزار تومان و هزینه آزمایش عدم بارداری 40 هزار تومان می باشد.

 آیا الزامی برای گرفتن وکیل برای طلاق توافقی می باشد ؟ 

الزامی در این خصوص نمی باشد، ولیکن در صورت اینکه شما زمان و برخی مسائل برایتان اهمیت داشته باشد با توجه به قیمت کم حق الوکاله طلاق توافقی و با توجه به تخصص وکلای خانواده در مؤسسه حقوقی تهران مدافع در کمترین زمان و با اطمینان بیشتر از انجام کامل مراحل می توانید قدم در این مسیر بگذارید زیرا که دیده شده زوجه از انجام مراحل بعدی امتناع یا اعلام بی اطلاعی نموده و زمان اعتبار گواهی عدم امکان سازش سپری شده است. 

 

 

مراحل کامل طلاق توافقی

طلاق زمانی توافقی است که طرفین بر سر میزان مهریه ،نفقه و اجرت المثل توافق دارند و برای حضانت فرزندان تعیین تکلیف میکنند و مشخص میکنند جهیزیه نزد چه کسی ست. پس از توافق باید به همراه یکدیگر به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق توافقی را ثبت نمایند.

پس از مدتی و دریافت پیامک به شعبه دادگاه خانواده مربوط مراجعه نموده و پس از تشکیل پرونده ، زوجه باید با یک قطعه عکس و اصل کارت ملی خویش از شعبه ،نامه ی آزمایشگاه خود را دریافت نماید و پس از واریز مبلغ بیست و پنج هزار تومان به حساب آزمایشگاه ، آزمایش داده و جواب آن را که نشان میدهد ایشان باردار هستند یا خیر ، به دفتر شعبه تحویل دهند. در مرحله بعد پس از واریز مبلغ شصت هزار تومان به حساب داوری، هردو باهم به داوری مراجعه نموده و توافقات قبلی خویش را به داور اعلام میکنند و داوری صادر میگردد.

پس از ارایه برگه داوری به دفتر شعبه ، جلسه رسیدگی تشکیل میگردد و رای طلاق صادر میشود و ظرف یک هفته الی 10 روز ابلاغ میگردد. پس از ابلاغ رای باید طرفین حق تجدیدنظر و فرجام خواهی خویش را ساقط نمایند تا رای قطعی گردیده و قابل اجرا گردد. در مرحله بعد طرفین با رای قطعی شده، اصل سند نکاح و اصل شناسنامه های خود به یکی از دفاتر طلاق مراجعه می نماید و در صورتی که زوجه در طهر غیر مواقعه باشد در حضور دو شاهد صیغه طلاق جاری میگردد و سند طلاق صادر گردیده به زوجه تحویل میگردد و شناسنامه های طرفین ممهور به مهر طلاق میگردد و پس از این زوجه باید سه ماه و ده روز عده نگه دارد .

مدارک لازم برای طلاق توافقی

اصل سند نکاح

اصل شناسنامه 

کارت ملی زوجین

یک قطعه عکس زوجه

توافقنامه

آیا باید در طلاق توافقی زن بخشی از مهریه را ببخشد؟

بله ، طلاق توافقی در ازای بذل بخشی از مهریه صورت میپذیرد و حتما باید این بخشش صورت پذیرد که این بذل میتواند بخش کوچکی از مهریه باشد .

پس از طلاق توافقی آیا طرفین میتوانند رجوع کنند؟

زن در دوران عده می تواند به مابذل رجوع کند که در این صورت طلاق کان لم یکن میگردد و رجوع محسوب و همه چیز به حالت اول باز میگردد. اما زوج در طلاق توافقی حق رجوع نخواهد داشت.

اعتبار دادنامه طلاق چقدر است؟ آیا طرفین برای اجرای آن الزام دارند؟

دادنامه طلاق توافقی صادره توسط دادگاه تنها سه ماه اعتبار دارد و پس از این و عدم اجرای رای، همه چیز کان لم یکن میگردد و در صورتی که هرکدام از طرفین از طلاق منصرف شدند تنها کافیست به دفترخانه مراجعه نکنند تا اعتبار دادنامه منقضی گردد.

آیا در صورتی که زن باردار باشد میتوان طلاق توافقی گرفت؟

بله می توان گرفت

حضانت فرزندان در طلاق توافقی با چه کسی است؟

این مورد توسط طرفین توافق میگردد و همچنین میتواند طبق قانون باشد یعنی فرزندان تا سن هفت سالگی حضانت با مادر باشد و بعد از آن در مورد دختر تا 9 سالگی و در مورد پسر تا 15 سالگی حضانت با پدر است و پس از این سن و بلوغ خود اختیار دارند انتخاب کنند با چه کسی باشند.

آیا زمانی که حضانت فرزند با مادر است پدر می تواند فرزند را ممنوع الخروج کند؟

هر کدام از پدر و مادر که حضانت بر عهده اوست نمی تواند فرزند را از کشور بدون رضایت دیگری خارج کند و یا این که فرزند را به شهر دیگری ببرد که ملاقات طرف دیگر تحت تاثیر قرار گیرد. ماده 42 قانون حمایت خانواده مقرر کرده: «صغیر و مجنون را نمی‌توان بدون رضایت ولی، قیم، مادر یا شخصی که حضانت و نگهداری آنان به او واگذار شده است از محل اقامت مقرر بین طرفین یا محل اقامت قبل از وقوع طلاق به محل دیگر یا خارج از کشور فرستاد، مگر اینکه دادگاه آن را به مصلحت صغیر و مجنون بداند و با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذی‌ حق این امر را اجازه دهـد.

دادگاه در صـورت موافقت با خـارج کردن صغیـر و مجنون از کشور، بنابر درخواست ذی ‌نفع، برای تضمین باز گرداندن صغیر و مجنون تأمین مناسبی اخذ می‌کند. » اگر حضانت با مادر باشد بدیهی است که بر طبق ماده 18 قانون گذرنامه برای اشخاص زیر 18 سال تمام اجازه ولی قهری (پدر) برای خروج از کشور نیاز است و داشتن حضانت فرزند برای مادر به این منزله نیست که او می تواند فرزند را از کشور خارج کند. اگر حضانت با پدر باشد اگرچه که می تواند برای فرزند گذرنامه اخذ کند ولی مادر می تواند با درخواست به اداره گذرنامه از خروج فرزند از کشور ممانعت به عمل آورد.

 

با توجه به ماده 42 قانون حمايت از خانواده در خصوص اشخاص بالاتر از سن بلوغ تا سن 18سالگي آيا كماكان قانون گذرنامه در خصوص خروج از كشور حاكم است؟

در صورتي كه پدر قصد خروج از كشور فرزندش را داشته باشد آيا مادر يا ساير اشخاص در ماده 42 ياد شده حق ممنوع‌الخروج كردن طفل از كشور را دارند يا خير؟ الف) در خصوص فرزنداني كه به سن بلوغ شرعي رسيده‌اند ولي هنوز به سن رشد (هجده‌ سالگي) نرسيده‌اند، مقررات قانون گذرنامه حاكميت دارد. ب) مادر يا شخص ديگري كه به حكم دادگاه عهده‌دار حضانت فرزند است، مي‌تواند نسبت به ممنوع‌الخروجي فرزند اقدام كند تا ولي قهري نتواند بدون رضايت ايشان، نسبت به خروج فرزند اقدام نمايد.

آیا با پشیمان شدن زوج ،طلاق توافقی اجرا می شود ؟

 پاسخ : در صورتی که زوج از حضور در دفتر طلاق امتناع کند امکان الزام ایشان وجود ندارد و بر عکس این امر در صورت عدم حضور زوجه امکان اجرای صیغه تحت شرایطی امکان پذیر می باشد، جهت تسریع در این گونه موارد بهتر است از ۲ وکیل پایه یک متخصص خانواده در کمترین زمان اقدام لازم را انجام دهد. جهت مشاوره و اعطای وکالت با ما تماس حاصل نمائید. 

محل اقدام برای طلاق توافقی

آیا برای طلاق توافقی باید از دادگاه محل سکونت زوجین اقدام شود ؟ 

پاسخ : ابتدا باید به دفتر خدمات قضایی مراجعه شود  تا محل اقدام برای طلاق توافقی مشخص شود و پس از ثبت دادخواست توسط وکلای هر ۲ نفر دادخواست با توجه به محل سکونت زوجه در شعبه دادگاه ویژه خانواده مورد رسیدگی قرار می گیرد. ولیکن برای این منظور و دستیابی به نتیجه مطلوب در هزینه و زمان با وکلای متخصص ما تماس حاصل نمائید. محل اقدام برای طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی و چگونگی حذف نام همسر بعد از طلاق ؟ 

پاسخ : ابتدا جهت مشاوره برای انجام طلاق توافقی و آگاهی از حق و حقوق زوجین نسبت به یکدیگر می توانید با شماره تلفن مخصوص وکیل خانواده در مؤسسه حقوقی تهران مدافع جهت مشاوره تماس حاصل نمائید، و از مراحل و نحوه ی اقدام آن اطلاع حاصل نمائید ولیکن در خصوص حذف نام همسر در صورت اینکه زوجه باکره باشد امکان حذف نام همسر مشکل نبوده و قابل انجام می باشد و اخذ گواهی باکره بودن زوجه از پزشکی قانونی این امکان به راحتی فراهم می باشد، ولیکن در صورتی که زوجه باکره نباشد باید پس از ازدواج مجدد نسبت به این امر اقدام نماید. محل اقدام برای طلاق توافقی موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکلای پایه یک دادگستری که هریک در حوزه ای خاص تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از مراجعه به موسسه حقوقی و تنظیم قرارداد وکالت و ارائه مشاوره حقوقی و بررسی اسناد و مدارک پرونده در کمیسیون ویژه که در یک هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد.

تکلیف مهریه و جهیزیه در طلاق توافقی چیست ؟

 پاسخ : در طلاق توافقی حضانت جهیزیه – مهریه - نفقه و اجرت المثل ایام زوجیت می بایست تعیین تکلیف شود و در صورت توافقاتی که به وکلا و در حضور ایشان امضاء می شود ذکر گردد تا وکلا با استفاده از همین توافقات بتواند گواهی عدم امکان سازش را اخذ نمایند. 

آیا زن میتواند به مهریه بعد از طلاق توافقی رجوع کند؟

آیا زن میتواند به مهریه بعد از طلاق توافقی رجوع کند؟ اسقاط حق رجوع زوجه پاسخ : بعد صددر حکم طلاق توافقی در صورتی که زن (زوجه) حق رجوع خود را در آن اسقاط نکرده باشد میتواند بعد از ثبت طلاق در زمان عده به مهریه رجوع نماید در طلاق رجعی نوبت اول حق رجوع با زن میباشد و بعد از رجوع رن همسر وی میتواند به وی رجوع کند. برای مشاوره رایگان با وکیل باتجربه طلاق توافقی با ما تماس بگیرید.

 

حضانت فرزند در طلاق توافقی

حضانت فرزند در طلاق توافقی طبق توافق زوجین در گواهی عدم امکان سازش قید میگردد .

بر خلاف درخواست حضانت که در دادخواست حضانت مورد رسیدگی قرار میگیرد و دادگاه پس از بررسی طلاحیت والدین و مصلحت فرزند حکم صادر مینماید . در طلاق توافقی همانگونه که از نام این طلاق استنباط میگردد طرفین در خصو کلیه امور مالی و غیر مالی بایستی توافق نموده و اراده خویش را به دادگاه اعلام نمایند وبا ذکر جزییات اعم از ساعات ملاقات و نفقه فرزند مکلف به رعایت توافقات خواهند بود .

از چه سنی و یاتا چه سنی زوجین میتوانند  برای حضانت از طرق دادگاه اقدام نمایند؟

طبق قانون فرزند دختر از سن 9 سال تمام و در خصوص فرزند پسر تا سن 15 سال دادگاه امکان تعیین تکلیف حضانت را دارد و پس از این سن فرزندان خارج از سن حضانت بوده و دادگاه امکان صدور حکم را ندارد و فرزندان شخصا در این خصوص تعیین تکلیف خواهند نمود.

در صورتی اختلافی در خصوص حضانت و ساعات ملاقات بین زوجین باشد دادگاه با بررسی صلاحیت والدین و مصلحت فرزند حکم خواهد داد و الزامی برای دادگاه در صورت عدم صلاحیت زوجین علی رغم اولویت داشتن بر اساس سن نیست برای مثال در صورتی که مادر فاقد صلاحیت باشد و فرزند زیر سن 7 سال باشد حضانت به داده نخواهد شد و برعکس در خصوص پدر بعد از سن 7 سال

 

مطالبه مهریه بعد از طلاق توافقی

در صورتی که در متن حکم دادگاه و طبق توافقات طرفین میزانی از مهریه به مرد بخشیده نشده باشد امکان مطالبه مهریه نسبت به میزان بخشیده نشده وجود دارد.

در غیر اینصورت، اگر تمام مهریه به مرد در قبال طلاق بخشیده شده باشد زن تنها در زمان عده می تواند به آنچه به همسر خویش بذل نموده رجوع نماید.

البته در صورتی که حق رجوع را از خود ساقط ننموده باشد.

طلاق توافقی در صورت انجام توسط وکیل دادگستری با توجه به انجام صدها مورد و تجربه و آشنایی با مراحل مختلف توسط وکلای دادگستری تهران مدافع در کمترین زمان حداکثر سه روزه انجام می شود.

 

 

نکنه‌ی مهم درخواست طلاق توافقی آن است که زن و مرد باید در خصوص کلیه‌ی امور مالی و غیرمالی خود باهم توافق کنند. پس از اینکه زوجین در امور مشترک به توافق رسیدند، می‫توانند برای طلاق توافقی اقدام کنند.

توافقات مذکور می‌تواند در محضر و جلسه‌ی دادگاه باشد یا در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد و به طریق رسمی ثبت شود و یا اگر طرفین مایل بودند از همان ابتدا به وکلای دادگستری مراجعه کنند شرح توافقات خود را به وکلای خویش خواهند داد و وکلای ایشان مراحل قانونی طلاق توافقی را انجام می‫دهند. با بهره گیری از تجربه و دانش وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی تهران مدافع به بهترین نحو ممکن در پرونده های خود وارد شوید.

 

موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکلای پایه یک دادگستری که هریک در حوزه ای خاص اعم از کیفری ، حقوقی، خانواده، ثبتی، وکیل ثبتی امور چک، طلاق توافقی، وکیل ملکی و وکیل سرقفلی و وکیل غرب تهران و وکیل شرق تهران  تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از مراجعه به موسسه حقوقی و تنظیم قرارداد وکالت و ارائه مشاوره حقوقی و بررسی اسناد و مدارک پرونده در کمیسیون ویژه که در یک هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد و موسسه حقوقی تهران مدافع نیز تا روز آخر به همراه وکیل پیگیر خواهد بود و تا جاییکه ممکن است حضور موکل منتفی است و همه ی کار ها از ابتدا تا انتها با وکیل است و موکل با در اختیار داشتن شماره تلفن وکیل دادگستری و باتوجه به در دسترس بودن وکلای موسسه در صورت هرگونه ابهام می تواند شماره تلفن وکیل کیفری را داشته و با وکیل خود تماس بگیرد. تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی موسسه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم: 

“موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است”  

آخرین ویرایش در یکشنبه, 11 خرداد 1399 09:49
مطالب مرتبط