... ...

اثر قبول ترکه و یا رد ترکه

 • 22 شهریور 1399
 • ۲ نظر
 • 5 دقیقه
 • 2236 بازدید

اثر قبول ترکه و یا رد ترکه

قبول ترکه و یا رد ترکه نسبت به وراثی که قبول یا رد کرده چه نتایجی دارد؟ دیون متوفا آیا به وارث منتقل می شود؟ رد ترکه یعنی چه،؟ در قوانین ایران تحت شرایطی که مبنی بر نسبت افراد با متوفا می باشد به میزان مشخص ارث تعلق گرفته می شود.

اثر قبول ترکه

کلیه وارثین در برابر ترکه بر اساس رضایت آنها جانشین مورث می شوند و به ۳ شکل به این جانشین در می آیند: ۱ ) رد ترکه ۲) قبول بی قید ترک ۳ ) قبول در حدود ترکه رد ترکه : بر اساس ماده ۲۴۹ قانون امور حبسی (( وارثی که ترکه را رد می کند، باید اراده خود را کتباً یا شفاهاً به دادگاه اطلاع دهد . اطلاع مزبور در دفتر مخصوص ثبت خواهد شد و این امر نباید معلق یا مشروط باشد )). رد ترکه باید به دادگاه اعلام شود و رد ترکه باید منجز و مطلق باشد و طبق ماده ۲۵۰ قانون امور حبسی درمهلت معین که یک ماه پس از آگاهی وارث از فوت مورث است انجام گیرد البته این زمان ممکن است بر اساس ماده ۲۵۳ قانون امور حبسی با عذر موجه از طریق دادگاه پذیرفته شود.

اثر رد ترکه

رد ترکه

اثر قبول ترکه و یا رد ترکه از مزیت و اثر ردترکه،از سویی از بین بردن ولایت وارث بر ترکه از یک سو، و عدم تعهد و سقوط تعهد آنها بر پرداخت دیون مورث براساس اماره ی کفایت ترکه می باشد. قبول بدون شرط ترکه: قبول بدون قید ترکه اغلب زمانی است که وارث تمامی ترکه را قبول و ضمن آن کلیه دیون را به نحوی قبول می نماید این قبول طبق ماده ۲۴۲ قانون امور حبسی یا قبول صریح است که به موجب سند رسمی یا عادی قبول خود را به دادگاه اطلاع می دهد یا قبول ضمنی است که با عملیاتی که در ترکه انجام می دهد که کاشف از قبول ترکه نماید انجام معامله قولنامه و انتقال مبایعه نامه و هبه ورهن و غیره ولکن اداره اموال قبول محسوب نمی شود مانند حفظ ترکه و جمع آوری درآمد و وصول مطالبات و به طور کلی اقدامات راجع به اداره ترکه کاشف از قبول آن نخواهد بود . اثر قبول ترکه و یا رد ترکه همچنین براساس ماده ۲۴۴ قانون امور حبسی اگر چیزی از ترکه در معرض تلف بوده یا حفظ آن محتاج به هزینه ای باشد که متناسب با بهای نیست ، وارث می تواند آن را بفروشد و این عمل قبول ضمنی ترکه محسوب نمی شود همچنین برای هزینه کفن و دفن میت و هزینه ضروری دیگر ، فروش قسمتی از ترکه ضروری باشد این قبول ضمنی ترکه محسوب نیست. در صورتی که یک ماه از تاریخ فوت گذشته باشد و اعلامی مبنی بر قبول یا رد از سوی وارث اعلام نشود این امر طبق ماده ۲۵۰ قانون امور حبسی قبول ضمنی ترکه محسوب می شود.

مطلب مرتبط:  الزام به ایفای تعهد

اثر قبول ترکه و یا رد ترکه حال آثار قبول ترکه و نتایج پذیرش تعهدات دیون متوفی قانون امور حبسی قواعد خاصی را پیش بینی نموده است : طبق ماده ۲۴۸ قانون امور حبسی (( در صورتی که ورثه ترکه را قبول نماید، هریک مسؤول ادای تمام دین نسبت به سهم خود خواهد بود)) در قسمت دیگر ماده فوق این مفهوم که در صورت قبول ترکه تمام دیون به عهده وراث است تخصیص می دهد بدین صورت که در که در بخش دوم اشعار می دارد (( مگر این که ثابت کنند زایدبر ترکه بوده یا ثابت کنند که پس از فوت متوفا ترکه بدون تقصیر آنها تلف شده و باقی مانده ترکه برای پرداخت دیون کافی نیست که در این صورت نسبت به زاید از ترکه مسئول نخواهد بود)). در این مرحله با قبول ترکه به اماره ی وجود و کفاف ترکه بر اصل عدم تحقیق و کفایت ترکه بر دیون مقبول می باشد لذا اثبات عدم کفایت و نبود مقدار کافی ترکه برای پرداخت دیون بر عهده شخص منکر می باشد.

مشاوره حقوقی ارث 

برای مشاوره حقوقی ارث  یا در خصوص اثر قبول ترکه و یا رد ترکه با وکلای متخصص و وکیل ارث مؤسسه حقوقی تهران مدافع به صورت تلفنی می توانید در ساعات اداری تماس حاصل نمائید. موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکلای پایه یک دادگستری که هریک در حوزه ای خاص اعم از کیفری ، حقوقی، خانواده، ثبتی، وکیل ثبتی امور چک، طلاق توافقی، وکیل ملکی و وکیل سرقفلی و وکیل غرب تهران و وکیل شرق تهران  تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از مراجعه به موسسه حقوقی و تنظیم قرارداد وکالت و ارائه مشاوره حقوقی و بررسی اسناد و مدارک پرونده در کمیسیون ویژه که در یک هیئت ۶ نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد و موسسه حقوقی تهران مدافع نیز تا روز آخر به همراه وکیل پیگیر خواهد بود و تا جاییکه ممکن است حضور موکل منتفی است و همه ی کار ها از ابتدا تا انتها با وکیل است و موکل با در اختیار داشتن شماره تلفن وکیل دادگستری و باتوجه به در دسترس بودن وکلای موسسه در صورت هرگونه ابهام می تواند شماره تلفن وکیل را داشته و با وکیل خود تماس بگیرد.

مطلب مرتبط:  هزینه وکیل برای چک برگشتی و حق الوکاله آن
5/5 - (2 امتیاز)
سوالات شما
۲ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. احمد علیزاده

  سلام من توخونه پدری زندگی میکنم پدرم فوت کرده ومدارکی که اثبات کند خونه برای پدرم گم شده آیا زن بابام میتواند خانه را برای مهریه مهر و موم کند یا دادگاه به من فرصت تخلیه میدهد

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام در صورتی ملک دارای پلاک ثبتی به نام پدر باشد امکان مطالبه مهریه از محل ماترک وجود دارد در غیر این صورت بسیار ناممکن و یا سخت امکان مطالبه است

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312