... ...

جرم شرب خمر و مجازات خرید و فروش مشروبات الکلی چیست؟

  • 17 آذر 1400
  • بدون نظر
  • 7 دقیقه
  • 152 بازدید

نوشیدن شراب حرام  و جرم شرابخواری سنگین است. این گزاره‌ای است که از جانب دین اسلام صادر گشته. اما دلیل آن چیست؟

به اعتقاد مسلمانان خمر هر آن چیزی است که مستی به بار می آورد و انسان در حالت مستی، ممکن است مرتکب هر عمل ناصوابی گردد. لذا شراب خواری و همچنین خرید و فروش آن حرام و همچنین جرم است. در این مقاله از جرم شرب خمر و شرابخواری و همچنین مجازات خرید و فروش مشروبات الکلی بیشتر خواهیم گفت. همراه ما باشید.

جرم شرب خمر و شرابخواری

جرم شرب خمر و شرابخواری

نوشیدن شراب حرام است چون در حالت مستی عقل زایل می‌گردد. در واقع فرد مست کسی است که از ماهیت کاری که در حال ارتکاب آن است اطلاع ندارد و چه بسا فعل او دردسر آفرین و حتی خطرناک باشد. به همین دلیل این موضوع در دین مبین اسلام به کل حرام بوده و حتی در رابطه با آن جرم انگاری نیز صورت گرفته است.

جرم شرب خمر چیست؟

برای پاسخ به این سؤال ابتدا لازم است تا ریشه این کلمه را بررسی کرده و اصلاً ببینیم شرب و خمر چه معنایی دارند. گفتنی است که شرب یک واژه عربی و به معنای هر آنچیزی است که نوشیده می‌شود و خمر به معنای مایعی است که مصرف آن مستی به بار می آورد. از این رو شرب خمر یعنی نوشیدن یک مایع مست کننده. با این حال بر اساس اصول دینی و همچنین بر اساس قوانینی که از اصول دین نشأت گرفته اند مصرف این مایع مست کننده به هر طریقی حرام است و مجازات در پی خواهد داشت.

لازم به ذکر است که برای قانونگذار فرقی ندارد که این مصرف به چه شیوه‌ای باشد. چه نوشیدن، چه تزریق و چه استنشاق، اگر باعث مستی و زوال عقل گردد مجازات در پی خواهد داشت. از اینرو جرم شرب خمر سنگین است.

خمر چه مصادیقی دارد؟

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد شاید فکر کنید که تنها آب انگور مست کننده بوده و از مصادیق شرب خمر است. در حالی که در اینجا قانون گذار هر گونه شرابی که حاصل تخمیر باشد را مستی آور دانسته و مصرف آن را جرم انگاری کرده است. لذا شراب گرفته شده از کشمش، شراب حاصل از خرما، شراب تهیه شده از جو، ارزن، گندم و… نیز از مصادیق خمر بوده و مصرف و خرید و فروش آن ها پیگرد قانونی دارد. علاوه بر تمامی اینها تمام مایعات الکلی و مستی زا که به شیوه شیمیایی تهیه می شوند نیز از مصادیق خمر هستند. لذا شامپاین، سایدر، ودکا، ویسکی، لیکور، لاگر و… نیز مصداق بارز خمر بوده و لذا مصرف آن ها ممنوع است.

مطلب مرتبط:  مشاوره با بهترین وکیل توهین و تهدید در تهران به همراه نمونه لایحه

همچنین نکته‌ای که ذکر آن در اینجا خالی از لطف نیست این است که فرقی نمی‌کند مایع مصرفی خالص بوده باشد و یا با مایع دیگری ترکیب شده باشد. همین که خاصیت مست کنندگی داشته باشد کافی است تا مصرف آن جرم تلقی شود.

 

مجازات خرید و فروش مشروبات الکلی

در ادامه از مجازات خرید و فروش مشروبات الکلی بیشتر خواهیم گفت.

همانطور که پیشتر گفتیم مصرف مشروبات الکلی جرم است و این جرم عواقب بدی در پی خواهد داشت. در واقع مصرف شراب، مجازات حدی را سبب خواهد شد و مجازات حدی به مجازاتی گفته می‌شود که چند و چون و حد آن در شرع تعیین شده و قانون گذار نمی تواند حد و حدود آن را تغییر دهد و یا میزان و مقدار آن را کم و زیاد نماید.

از اینرو بر اساس ماده ۷۰۱ قانون مجازات اسلامی: هر کس متجاهراً و به نحو علنی در اماکن و معابر و مجامع عمومی مشروبات الکلی استعمال نماید، علاوه بر اجرای حد شرعی شرب‌خمر به دو تا شش ماه حبس تعزیری محکوم می‌شود.

همچنین در ماده ۷۰۲ قانون مجازات اسلامی آمده: هرکس مشروبات الکلی را بسازد یا بخرد یا بفروشد یا در معرض فروش قرار دهد یا حمل یا نگهداری کند یا در اختیار دیگری قرار دهد به شش ماه تا یک سال حبس و تا هفتاد و چهار (۷۴) ضربه شلاق و نیز پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی (تجاری) کالای یادشده محکوم می شود.

در همین راستا در ماده ۷۰۳ قانون مجازات اسلامی گفته شده: وارد نمودن مشروبات الکلی به کشور قاچاق محسوب می گردد و واردکننده صرف نظر از میزان آن به شش ماه تا پنج سال حبس و تا هفتادوچهار (۷۴) ضربه شلاق و نیز پرداخت جزای نقدی به میزان ده برابر ارزش عرفی(تجاری) کالای یادشده محکوم می شود. رسیدگی به این جرم در صلاحیت محاکم عمومی است.

در همین سو گفتنی است که بر اساس ماده ۷۰۴ قانون مجازات اسلامی: هر کس محلی را برای شرب خمر دایر کرده باشد یا مردم را به آنجا دعوت کند به سه ماه تا دو سال حبس و (۷۴) ضربه شلاق و یا از ‌یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی یا هر دو آن ها محکوم خواهد شد و در صورتی که هر دو مورد را مرتکب شود به حداکثر‌مجازات محکوم خواهد شد.

با این تفاسیر و با وجود ماده قانون هایی که ذکر شدند بنظر می رسد ساخت، مصرف، وارد کردن، فراهم آوردن مکان برای مصرف و… همگی جرم محسوب شده و از دید قانون عواقبی را در پی خواهند داشت.

مطلب مرتبط:  تعريف و اركان جرم پولشويی در قوانين ايران

از اینرو جرم شرب خمر و شرابخواری، و مجازات خرید و فروش مشروبات الکلی بسیار سنگین است و گاهی ممکن است فراتر از حد تصور خاطیان باشد. به همین دلیل لازم است تا افراد نسبت به قوانین قضایی آگاهی کافی داشته باشند.

رویکرد تحریمی دین اسلام راجع به شرابخواری

 

رویکرد تحریمی دین اسلام راجع به شرابخواری

  • دین اسلام چه نظری راجع به شراب خمر دارد؟

این عمل در دین اسلام، با عناوینی چون میگساری تعریف شده. لازم به ذکر است که دین اسلام رویکرد تحریمی راجع به این مساله دارد. لذا بر اساس بعضی از کتاب‌های تفسیر قرآن و حدیث آمده که برای منع شراب خواری لازم است تا از بعضی روش‌های پیشگیری و جلوگیری بهره برد. از اینرو منکر تعریف کردن شرابخواری، تأکید به غلبه زیان بر منافع آن، تشویق به ترک شراب، و تحریم کامل شرب خمر از جمله مراحلی هستند که در کتب اسلامی به منظور منع شراب خواری توصیه گشته اند.

آنچه که در این مقاله آمد این بود که شرب خمر به معنای نوشیدن هر ماده‌ای است که عقل را زایل کرده و هوش و حواس را از سر فرد برباید. به همین دلیل اسلام رویکرد، مقابله‌ای نسبت به این مساله دارد.

در حال حاضر و به منظور اداره ی بهتر جامعه  قوانینی تدوین گشته اند. در کشور ایران  (به عنوان یک کشور اسلامی)، این قوانین از کتاب قرآن نشأت می گیرند و به همین دلیل قانون گذار برای شراب خواری مجازات حدی در نظر گرفته است. در این مقاله از جرم شرابخواری، و مجازات خرید و فروش مشروبات الکلی گفتیم. امید است که این مطلب برای شما جالب و کاربردی بوده باشد.

سؤالات متداول:

  • چرا نوشیدن شراب حرام است؟

نوشیدن شراب حرام است چون در حالت مستی عقل زائل می گردد.

  • کدام ماده قانون‌ها از مجازات شرب خمر گفته اند؟

ماده ۷۰۱ قانون مجازات اسلامی، ماده ۷۰۲ قانون مجازات اسلامی، ماده ۷۰۳ قانون مجازات اسلامی و ماده ۷۰۴ قانون مجازات اسلامی از نوشیدن شراب و مجازات آن گفته اند.

  • جرم شرابخواری چیست؟

هر کس متجاهراً و به نحو علنی در اماکن و معابر و مجامع عمومی مشروبات الکلی استعمال نماید، علاوه بر اجرای حد شرعی شرب‌خمر به دو تا شش ماه حبس تعزیری محکوم می‌شود.

  • مجازات خرید و فروش مشروبات الکلی چیست؟

هرکس مشروبات الکلی را بسازد یا بخرد یا بفروشد یا در معرض فروش قرار دهد یا حمل یا نگهداری کند یا در اختیار دیگری قرار دهد به شش ماه تا یک سال حبس و تا هفتاد و چهار (۷۴)ضربه شلاق و نیز پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی(تجاری) کالای یادشده محکوم می شود.

امتیاز به این مطلب
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312