... ...

شک به همسر و چگونگی گرفتن پرینت مکالمات همسر به صورت قانونی

 • 10 شهریور 1399
 • ۱۲ نظر
 • 6 دقیقه
 • 2869 بازدید

هدف از ازدواج، ایجاد آرامش در زندگی است و زن و مرد همواره در تلاشند تا محیط صمیمی و پرعاطفه‌ای را برای یکدیگر فراهم کنند. با این وجود ممکن است به علل گوناگون همچون عدم صداقت، وسواس‌های فکری، بدخواهی دیگران، تجربیات منفی گذشته، رفتارهای نامعقول، بیماری‌های روحی و روانی و خیانت، عدم اطمینان و بروز شک میان زن و مرد به وجود آید. شک به همسر و چگونگی گرفتن پرینت مکالمات همسر یکی از خطرناک‌ترین اتفاقات در زندگی مشترک است که می‌تواند پایه‌های زندگی را مورد هدف قرار دهد.

شک به همسر

فرد ممکن است این شک را انکار یا پنهان کند اما تداوم آن قطعا می‌تواند بر رابطه عاطفی تاثیر گذارد. درصورتی که مراجعه به مشاور خانواده مسئله را حل نکند، ممکن است روند این شک به طوری پیش روند که نیاز به مراجعه به نهادهای قانونی وجود داشته باشد. درصورت بروز چنین مسائلی بهتر است از حقوق قانونی خود و مراحلی که لازم است در این خصوص طی شود آگاه باشید و حتما با مشاوران حقوقی خانواده مشورت کنید.

آیا شوهر می‌تواند پرینت خط زنش را بگیرد؟

اطلاعات تماس‌ها، مکالمات و پیام‌های کلیه سیم کارت‌ها توسط اپراتورها در مرکز داده‌ای نگهداری می‌شوند و قابل بازیابی است. فرد مالک سیم‌کارت به راحتی می‌تواند از گزارش تماس‌های خود پرینت بگیرد. اما صرفا می‌تواند به اطلاعات تماس‌ها و پیام‌های خروجی یعنی پیام‌هایی که خود مالک خط به دیگران ارسال کرده دسترسی داشته باشد و این گزارش شامل جزئیات پیام‌ها و تماس‌ها شامل زمان و شماره مخاطب است و متن پیام‌ها در اختیار شما قرار نمی‌گیرد.

با توجه به ماده ۱۰۴ قانون، دریافت گزارش خط تلفن افراد توسط دیگری فقط به دستور قاضی رسیدگی کننده به پرونده انجام می‌شود و این دستور نیز صرفا در شرایط خاص و امنیتی صادر می‌شود. قاضی پرونده باید با رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات کل قوه قضاییه مکاتبه نموده و اطلاعات پرونده را برای وی بازگو کند و علت نیاز به این اطلاعات را نیز بیان کند. همچنین بازه‌ی زمانی مورد نظر و جزئیات اطلاعات مورد نیاز را نیز باید تشریح نماید.

در صورت صدور مجوز، می‌توان از اپراتور درخواست کرد تا پرینت پیام‌ها و تماس‌های ورودی و خروجی خط تلفن مورد نظر را ارائه نمایند. در غیر اینصورت، به دست آوردن اطلاعات خط تلفن اعم از گرفتن پرینت مکالمات همسر، شنود گذاری، و امثال آن بدون طی این مراحل و اخذ مجوز دادگاه ذی صلاح جرم محسوب می‌شود.

مطلب مرتبط:  شرایط داشتن وکیل طلاق فوری و هزینه های آن | طلاق توافقی سریع و فوری

دسترسی غیر مجاز به اطلاعات مکالمات، چه مجازاتی دارد؟

قانون برای پرسنل شاغل در مراکز مخابراتی یا افرادی که به دلیل دسترسی به چنین اطلاعاتی دارند نیز تدابیری اندیشیده و در ماده ۵۸۲ بیان کرده که کلیه افرادی که به چنین اطلاعاتی دسترسی دارند مانند افراد شاغل در شرکت‌های مخابراتی درصورت دسترسی غیر مجاز به اطلاعات مکالمات و پیام‌ها و یا شنود بدون مجوز و اجازه‌ی صاحب آن، به یک تا سه سال حبس و جزای نقدی از شش تا هیجده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

لازم به یادآوری است که شنود مکالمات تلفنی و دریافت اطلاعات پیامکی بدون اجازه‌ی مالک یا دریافت مجوز از نهاد صلاحیت‌دار ممنوع است و همسر نیز از این قانون مستثنی نیست و درصورت اقدام به دستیابی غیر مجاز به این اطلاعات می‌توان علیه او اعلام جرم نمود.

قاضی در چه صورت دستور پرینت می‌ده؟

درصورتی که قاضی، مجوز دسترسی به گزارش تماس‌ها و متن پیام‌ها را برای شخصی صادر نماید، وی می‌تواند مدت زمان اخذ ریز مکالمات را به قاضی اعلام نموده و تاییدیه آن را اخذ نماید. برای دریافت این اطلاعات لازم است تا ابتدا به یکی از دفاتر مجاز اپراتوری که به خط تلفن مورد نظر شما خدمات ارائه می‌کند مراجعه کنید و درخواست خود را به همراه دلایل منطقی درمورد علت نیاز به چنین اطلاعاتی ثبت نمایید. سپس این درخواست ثبت شده و به قاضی ارجاع داد می‌شود؛ در این صورت لازم است تا به دادگاه مراجعه نمایید. برای مشاوره حقوقی رابطه نامشروع با ما تماس بگیرید.

دریافت پرینت مکالمات همسر

آیا امکان دریافت پرینت مکالمات همسر وجود دارد؟

درصورت شک به همسر و نیاز به گرفتن پرینت مکالمات همسر، نمی‌توانید بدون اجازه به این اطلاعات دست پیدا کنید و برای دریافت این مجوز از دادگاه نیز باید برای قاضی دلیل محکمه پند بیاورید. یکی از این دلایل، رابطه نامشروع است. فرد متاهل درصورت داشتن رابطه پیامکی با فرد دیگر مجرم محسوب می‌شود. درصورتی که شوهر به دادگاه شکایت کرده و ادعای رابطه‌ی نامشروع همسرش را مطرح نماید، دادگاه مجوز دریافت پرینت پیامک‌های وی را صادر می‌نماید. برای تماس با وکیل رابطه نامشروع می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

مطلب مرتبط:  نحوه ی مطالبه مهریه با طلاق توافقی | شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی

بازه‌ی زمانی پرینت را می‌توان تعیین کرد. برای مثال مکالمات و پیام‌های ۳ یا ۶ ماه گذشته‌ی فرد را درخواست نمود. همسر می‌تواند در دادگاه ادعای رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا را مطرح نموده و اعلام کند که دلیل جرم متن پیامک‌هاست و به همین دلیل از دادگاه درخواست بررسی محتوای این پیام‌ها را مطرح نماید. درشرایطی که محل نگهداری چنین اطلاعاتی سیستم‌های الکترونیکی مانند گوشی همراه یا رایانه شخصی باشد، قاضی می‌تواند درخواست توقیف و ضبط این تجهیزات را صادر نموده و سپس درحضور متهم اقدام به روشن نمودن و بررسی محتوای مورد متاقشه نمایند.

لازم به توضیح است که از عنوان ماده قانون مربوطه برداشت می‌شود که رابطه نامشروع عملی دو جانبه یعنی توافق دو نفر (زن و مرد) غریبه بر نوعی از روابط جنسی ناقص غیر از زنا و امثال آن است. بنابراین صرف مکالمه تلفنی، قدم زدن در پارک یا خیابان، مکاتبه و… رابطه نامشروع به معنی یادشده به شمار نمی‌آید. و باید درنظر داشت که ادعای غیر واقعی ممکن است از مصادیق افترا درنظر گرفته شود و شخصی که مورد این عمل قرارگرفته است، قانونا می‌تواند اعاده حیثیت نماید. لذا در صورت شک به همسر در چنین مواردی، بهتر است تمامی جوانب پیش از هرگونه اقدامی درنظر گرفته شود.

دیدن پیام های همسر

سوالات متداول

 • آیا دسترسی به اطلاعات تماس و پیام‌های افراد برای دیگران امکان پذیر است؟

دسترسی به اطلاعات مکالمات و پیام‌های خطوط تلفن صرفا با اجازه‌ی مالک خط یا مجوز دادگاه ذی صلاح ممکن است.

 • آیا امکان دریافت پرینت مکالمات و پیام‌های افراد از اپراتورهای مخابرات یوجود دارد؟

بله؛ فرد مالک خط می‌تواند گزارش کارکرد خط تلفن همراه را از اپراتور دریافت کند.

 • آیا شوهر می‌تواند پرینت خط زنش را بگیرد؟

اگر شوهر مالک خط تلفن نباشد امکان دریافت چنین اطلاعاتی صرفا با دریافت مجوز از دادگاه ممکن است. برای این مسئله نیز وی باید دلیل قانع کننده‌ای مانند احتمال رابطه نامشروع را برای قاضی بیان کند.

 • درصورت اشتغال آشنایان در شرکت‌های مخابراتی، آیا امکان دریافت پرینت تماس‌ها وجود دارد؟

خیر؛ استفاده از چنین اطلاعاتی توسط شاغلین در این مراکز جرم است و مجازات دارد.

4.6/5 - (5 امتیاز)
سوالات شما
۱۲ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. زینب امیری

  سلام وقتتون بخیر.من به مدت دوسال باشوهرم به دلیل خیانت ایشون به اختلاف افتادم کارهای مهریه ونفقه رودارم انجام میدم راستش شوهرم دوساله بایه زن شوهرداردرارتباطه زنه چندسال ازش بزرگترآتیش انداخته به زندگیم دست ازسرشوهرم برنمیداره شوهرمم دست ازش برنمیداره چندباربه چشم خودم دیدم چندتامدرک داشتم که شوهرم ازم گرفت وازبینشون بردمن الان میخوام پرینت شماره تلفنش یعنی تماس هاش وپیام هاشوبیگیرم آیاازطریق دادگاه درخواست کنم بدون مدرک حکم پرینت ازدفاترارتباطی میده ؟شماره زنه رودارم اگه دادگاه حکم پرینت تماسای شوهرموبگیره شماره زنه داخل تماساوپیامهاش هست میتونم ثابت کنم که باهم درارتباطن

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   با سلام
   نه متاسفانه دادگاه به راحتی دستور استعلام صادر نمیکند

 2. زهرا سلطانی

  باسلام اخذ پرینت پیامک ۸ سال پیش را میتوان گرفت؟

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   فقط در شرایط خاص و بسته به تشخیص قاضی ممکن است.

 3. محمدرضا

  سلام میخاستم بدونم آیا برای یک مزاحمت تلفنی ساده قاضی میتونه دستور ورودی و خروجی ریز مکالمات یک خط رو بده؟

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   در شرایط خاص وبسته به تشخیص قاضی ممکن است پرینت ریز مکالمات داده شود.

 4. سیاوش mm

  سلام وقت بخیر آیا شوهر بدون هیچ مدرکی و فقط با حرف خواهرش میتواند ادعای زنا و یا دریافت مکالمه و پیامک سیمکارت همسرش را از مقام قضایی درخواست کند؟

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   طرح دعوی بدون داشتن ادله و مدارک کار بسیار دشواری می باشد و میتوانید درخواست پرینت و استعلام بدهید ولی با تایید مرجع قضایی امکان پذیر هست.

 5. ترانه

  سلام. آیا کسی میتونه به شکل غیر قانونی(داشتن آشنا) پرینت مکالمات و پیام ها به همراه محتوای پیام های سیم کارتی که به اسم شخص دیگری هست دسترسی پیدا کنه؟ از مجازاتش با خبرم . میخواستم بدونم چون جایی خونده بودم که دسترسی به این اطلاعات حتی اگه به دستور قاضی باشه نیاز به هماهنگی با رئیس حفاظت اطلاعات قوه رو داره . این یعنی هر شخصی نمیتونه دسترسی پیدا کنه به اطلاعات مزبور؟

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام بله دسترسی به صورت عادی و بدون مجوز امکان پذیر نیست

 6. مریم

  امکان اخذ پرینت در چند سال گذشته به دستور قاضی امکان پذیر است؟

  1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام پرینت تماس تا شش ماه قابل استعلام هست

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312