... ...

مدت اعتبار چک برگشتی چقدر است و چک بعد از چند سال باطل می شود

 • 11 شهریور 1399
 • ۸ نظر
 • 6 دقیقه
 • 2793 بازدید

چک یک سند تجاری است. به این معنا که داشتن یک برگه چک علاوه بر اینکه یک وسیله برای انتقال پول به حساب می آید، سندی دال بر یک معامله و مطالبه مالی است. درواقع چک، یک وسیله برای پرداخت دین به روشی آسان است که قانون گذار، با حمایت های خود به وصول آن اعتبار بخشیده است. به همین دلیل اگر صاحب چک پس از سپری شدن مدتی که برای پرداخت پول تعیین کرده اقدام به تأمین وجه ننماید، مطالبه گر می تواند با مراجعه به مراجع قانونی و دادگاهی نسبت به وصول مطالبه خود اقدام نماید. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم در مورد مدت اعتبار چک برگشتی صحبت کنیم تا ببینیم چک برگشتی تا چند سال اعتبار دارد و با توجه به تغییرات قانون جدید، چک بعد از چند سال باطل می شود.

مدت اعتبار چک برگشتی

مدت اعتبار چک برگشتی

اول از همه باید بدانیم که هیچ راهی وجود ندارد که وجه چک پرداخت نشود. بنابر این گذر زمان می تواند نحوه ی اثر و پیگیری چک را تغییر دهد اما در هر صورت این مبلغ باید به مطالبه گر پرداخت شود. به همین دلیل می توان گفت عملاً مدت اعتبار چک برگشتی نامحدود است. بر اساس قانون جدید چک برگشتی که در سال ۱۳۹۷ مصوب شد، کلیه چک ها به مدت ۳ سال تاریخ انقضا دارند. به این معنا که صادر کننده حداکثر می تواند چک را برای ۳ سال آینده صادر نماید و تاریخ بیشتر از آن قابل ثبت در سیستم صیاد نیست. اما این قانون شامل چک های قدیمی نمی شود.

آیا شماره تلفن وکیل را جهت مشاوره رایگان میخواهید؟

شما با داشتن شماره موبایل وکیل به صورت ۲۴ ساعته در مورد این مقاله یا مقالات دیگر می توانید بدون پرداخت هزینه مشاوره حقوقی بگیرید. وکلای پایه یک متخصص ما منتظر تماس شما هستند.

درصورتی که در موعد مقرر چک برای وصول آن به بانک مراجعه نمودید و حساب صادر کننده موجودی کافی نداشت، مطابق با قانون جدید، می توانید از بانک درخواست کنید تا از سایر حساب های شخص با ترتیب حساب جاری، حساب پس انداز قرض الحسنه، حساب پس انداز کوتاه مدت و حساب پس انداز بلند مدت، وجه چک را تأمین نماید. درصورتی که در سایر حساب ها نیز موجودی کافی برای وصول چک نباشد، می توان از بانک درخواست صدور گواهی عدم پرداخت نماید و به اصطلاح چک را برگشت بزند.

مطلب مرتبط:  دیه اندام تناسلی | دیه بیضه چپ و راست در سال ۱۴۰۱

درصورتی که موجودی کافی برای نقد کردن چک وجود نداشته باشد، شاکی به مدت ۶ ماه زمان دارد تا نسبت درخواست گواهی عدم پرداخت از بانک و برگشت زدن چک اقدام نماید. درصورت عدم اقدام در این خصوص، چک مذکور دیگر امکان پیگیری کیفری نخواهد داشت. از زمان صدور گواهی عدم پرداخت، شاکی به مدت ۶ ماه فرصت دارد تا این گواهی را به دادگاه ارائه نموده و درخواست پیگیرد قضایی ثبت نماید. درصورتی که در این مدت برای پیگیری چک از لحاظ کیفری اقدامی نکند، ادامه ی این روند از لحاظ کیفری منتفی است و صرفاً می توان آن را در دادگاه حقوقی مطرح نمود. بنابراین مدت اعتبار چک برگشتی از زمان صدور گواهی عدم پرداخت به جهت پیگیری کیفری، ۶ ماه خواهد بود.

چک برگشتی تا چند سال اعتبار دارد

باید در نظر داشته باشید که چک یک سند تجاری است و مانند هر سند تجاری دیگر مشمول مرور زمان می شود. درصورتی که اعتراض نسبت به چک برگشتی پیگیری نشود، پس از گذشت ۵ سال از تاریخ صدور اعتراض نامه، قابل پیگیری در مراجع قانونی نخواهد بود. به این معنا که امکان نقد شدن چک و دریافت وجه آن وجود دارد اما امکان استفاده از تضامین قانونی برای تضمین وصول آن وجود نداشته و برگه ی چک صرفاً سندی است که نشان می دهد بر اساس آن مطالبه ای وجود دارد. پس می توان در پاسخ به این سؤال که چک برگشتی تا چند سال اعتبار دارد؛ بیان کرد که از زمان صدور اعتراض نامه به مدت ۵ سال می توان پیگیری قضایی را انجام داد. برای مشورت در خصوص مسائل چک و آگاهی از قوانین جدید چک می توانید با مشاوران و وکلای تهران مدافع مشورت کنید.

چک بعد از چند سال باطل می شود

چک بعد از چند سال باطل می شود

از آنجا که با صدور یک چک، در واقع ضمانت پرداخت مبلغی امضا شده و فرد مطابق این سند اظهار کرده که ملزم به پرداخت مبلغی به مطالبه گر است، می توان در پاسخ به این سوال که چک بعد از چند سال باطل می شود بیان کرد که تاریخ ابطالی برای چک وجود ندارد و این سند همواره دلیلی بر مطالبه آن مبلغ است. اما پس از سپری شدن مهلت های قانونی دیگر امکان استفاده از تضامین قانونی و پیگرد برای نقد شدن چک وجود ندارد.

مطلب مرتبط:  اثر قبول ترکه و یا رد ترکه

جمع بندی

قانون جدید چک کمک می کند تا احتمال صدور چک بدون پشتوانه و نیاز به برگشت زدن چک کمتر شود. به همین دلیل در هنگام افتتاح حساب جاری و صدور چک ملاحظاتی اعمال شده و همچنین برای صاحبان چک های برگشتی عواقبی چون مسدود شدن حساب ها، عدم امکان صدور چک و امکان برداشت مبلغ چک از سایر حساب های صادر کننده در نظر گرفته شده است. با این حال در صورت عدم کفایت موجودی و برگشت خوردن، مدت اعتبار چک برگشتی که در قانون در نظر گرفته شده است، تا در آن زمان اقدام مناسبی برای وصول چک انجام شود. در پاسخ به اینکه چک برگشتی تا چند سال اعتبار دارد نیز در قانون مدت زمانی برای پیگرد قانونی در نظرگرفته شده است.

اگر قصد دارید بدانی که چک بعد از چند سال باطل می شود؛ نیز باید درنظر داشته باشید که چک یک سند تجاری دال بر یک مطالبه است و این طلب همواره باید از سوی صادر کننده پرداخت شود. به همین دلیل، صادر کننده باید نسبت به صدور چک توجه نموده و هرگز اقدام به صدور چک بدون پشتوانه ننماید چون قانون گذار سعی کرده تا جایی که امکان دارد قوانینی را برای حمایت از مطالبه گر تعین نماید تا بتوان از معاملات تجاری به خوبی صیانت نمود. برای ارتباط با وکیل چک برگشتی با شماره های موجود در سایت تماس حاصل نمایید.

چک برگشتی با تهران مدافع

سؤالات متداول:

 • آیا درصورت صدور چک بی محل و برگشت خوردن امکان پیگرد کیفری وجود دارد؟

بله؛ درصورت اقدام در مهلت ۶ ماهه ی تعیین شده برای ارجاع گواهی عدم پرداخت، به مراجع قضایی می توان از امکان پیگرد کیفری استفاده نمود.

 • مدت اعتبار چک برگشتی چقدر است؟

از زمان مراجعه به بانک، ۶ ماه مهلت برگشت زدن چک و دریافت گواهی عدم پرداخت وجود دارد و پس از دریافت گواهی، تا ۶ ماه می توان به دادگاه برای پیگیری کیفری مراجعه کرد.

 • آیا برای دریافت مبلغ چک زمان خاصی وجود دارد؟

در هرزمانی می توان نسبت به مطالبه ی مبلغ چک اقدام نمود اما برای دریافت حمایت های قانونی مهلت محدودی وجود دارد.

 • پس از دریافت اعتراض نامه برای چک برگشتی چه مدت زمان برای پیگرد قانونی وجود دارد؟

تا ۵ سال می توان از این قانون استفاده نمود.

4.3/5 - (22 امتیاز)
سوالات شما
۸ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. غلامحسین قربانی

  با عرض سلام و ادب کمال تشکر را از شما دارم برای اطلاعات مفید وبسیار آموزنده ای که در خدمت ما می گذارید

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام از حسن توجه شما متشکریم

 2. مرتضی تهرانی

  سلام من چندتا چک برگشتی دارم دست بازاری و میخواستم بدونم تاچندسال بعد از برگشت زدن چک میتونن اقدام کنن برا کارای قانونی و اون چک هام تا چندسال اعتبار داره و من نمیتونم دسته چک بگیرم ممنون

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام مشمول مرور زمان نمیشود و در هر مقطعی امکان مطالبه قانونی دارند

 3. حمیدرضا

  سلام من در سال ۹۵ ،تعداد چهار برگ چک برگشتی داشتم که تا الان نبردم بانک ملت ،الان هم اصلا از حساب های بانکی خودم استفاده نمیکنم چون در کشور ترکیه هستم ،اگر بخواهم فقط عابر بانک رو دوباره بگیرم ،نه فعال کردن حساب جاری ،امکانش هست یا خیر؟
  ممنون

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام بعد از گذشت۳ سال رفع اثر صورت میپذیرد ولیکن در صورت عدم رفع اثر میتوانید درخواست به شعبه بدهید

 4. محمد

  باسلام من چند تا چک قدیمی از بانک سپه دارم که برگشت خورده وبه شورا حل اختلاف رفتن در سال ۱۳۹۵.ودیگر پیگیری نکردن. خواستم ببینم بعد از چند سال از سیستم پاک میشه ویا میشه اون موقع دسته چک جدید گرفت. ممنونم

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   شما میتوانید در خصوص مطالبه ی وجه اقدام نمایید.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312