... ...

نمونه قرارداد کار موقت نوشته شده توسط وکیل پایه یک موسسه تهران مدافع

 • 21 شهریور 1399
 • بدون نظر
 • 7 دقیقه
 • 2766 بازدید

نمونه قرارداد کار یکی از نیازمندی های اصلی بازار کار امروز است. متأسفانه در بسیاری از مواقع شاهد هستیم که طرفین از چنین قراردادی فی مابین خود استفاده نکرده و ترجیح می دهند تا همه چیز به صورت شفاهی باقی بماند. آن دسته از عزیزانی هم که از قرارداد کاری برای حرفه خود استفاده می نمایند، به دلیل نداشتن اطلاعات لازم و همچنین عدم دقت به مسائل و نکات حقوقی در هنگام تنظیم متن قرارداد کاری خود را وارد چالش های حقوقی زیادی می نمایند. لازم به ذکر است که قانون کار این حق را برای هر دو طرف قرارداد کار قائل شده تا حق و حقوق خود را در قرارداد کار درج کرده و به موقع برای دریافت این حقوق و حقوق اقدام نمایند. مشکلات حقوقی مربوط به عدم استفاده از فرم قرارداد کار نه فقط برای کارمندان و کارگران بلکه برای کارفرمایان نیز به همین ترتیب وجود دارد.

نمونه قرارداد کار موقت

شما می توانید برای مشاوره رایگان برای تنظیم قرارداد با ما تماس بگیرید.

این ویدیو را درمورد نحوه تنظیم قرارداد حتماً ببینید

کارفرمایان نیز از پی تنظیم قرارداد کار به دنبال رسیدن به اهدافی هستند که در صورت عدم دستیابی به آنها ادامه این قرارداد به صلاح نخواهد بود. در این مقاله سعی داریم تا با بررسی نکاتی بسیار مهم درباره نمونه قرارداد کار و همچنین نحوه تنظیم متن قرارداد کاری شرایطی را برای شما تشریح کنیم که با استفاده از آن ها بتوانید خیالی آسوده و مطمئن در این نوع قراردادها داشته باشید. دقت به نکاتی که در ادامه مرور می کنیم، هم برای کارمندان و کسانی که مشغول به کاری چه به صورت دائم و چه به صورت موقت می شوند و هم برای کارفرمایان و مدیران لازم و ضروری است. در پایان این مقاله شما می توانید اطلاعات لازم درباره شرایط تنظیم این قرارداد را داشته و در صورت نیاز به طرح سؤال و چالش نیز از خدمات مشاورین ما در تهران مدافع استفاده کنید.

قرارداد کار چیست و نمونه قرارداد کار چه اهمیتی دارد؟

قرارداد کار سندی قانونی و الزامی است که در آن تمام شرایط و ضوابط و نوع رفتار میان کارمندان و کارگران با کارفرما تنظیم و درج می شود و طرفین موظف به اجرای تعهدات خود در آن هستند. این قرارداد در واقع مشخص کننده حد و حدود وظایف و همچنین حق و حقوق طرفین در فرایند کاری است. از ساعات کاری گرفته تا میزان حقوق و حتی وظایفی جزئی که به گردن طرفین قرار دارد، همگی در متن قرارداد کاری درج شده و انجام آن ها الزامی خواهد بود. تنظیم قرارداد کار با چالش های زیادی همراه است. نیاز است تا طرفین حتماً در زمان تنظیم متن قرارداد کاری به دقت تمام مفاد آن را بررسی کرده و بعد از تأیید و تفهیم تمامی بندها نسبت به امضای آن اقدام نمایند.

مطلب مرتبط:  شماره تلفن وکیل و شماره موبایل وکیل پایه یک در موسسه حقوقی تهران مدافع

قرارداد کار چیست

نمونه قرارداد کار فرمی است که طرفین می توانند با استفاده از آن در درجه اول اطلاعات لازم و بندهای لازم برای چنین قراردادی را درک کرده و از پیش خود را برای آن ها آماده نمایند و همچنین به صورت رسمی از آن در فرایند استخدام استفاده نمایند. مهم نیست که پیشنهاد تنظیم قرارداد کار از سوی کدام طرف باشد. بلکه موضوع مهم این است که طرفین باید حتماً با استفاده از چنین قراردادی روابط میان خود را محکم کرده و یک رفتار حرفه ای در محیط کاری برای خود ایجاد کنند.

اهمیت مشاوره حقوقی برای تنظیم و استفاده از نمونه قرارداد کاری

نمونه قرارداد کار موقت با دائم و یا هر نوع قرارداد کاری دیگر حتماً باید با دقت تمام مورد بررسی قرار گرفته و سپس امضا گردد. در هر طرف از این قرارداد که هستید، ابتدا لازم است تا تمام مفاد آن را درک کرده و در صورت داشتن چالش، آن ها را برطرف کنید. کوچک ترین و جزئی ترین مسائل در تنظیم چنین قراردادی ممکن است در نهایت تبدیل به چالش های بسیار بزرگی شود که حل کردن آن ها نیاز به هزینه های بسیار زیادی خواهد داشت. یکی از ترفندهایی که می تواند راهکاری عالی برای برون رفت از همه چالش های مربوط به تنظیم متن قرارداد کاری باشد، استفاده از خدمات مشاوره حقوقی است.

در این خدمات شما علاوه بر کسب اطلاعات لازم درباره هر یک از بندها و نکات حقوقی مربوط به فرم قرارداد کار می توانید مسائل آینده مربوط به چنین قراردادی را نیز درک کرده و سپس برای هر یک از نیازهای خود تصمیم گیری کنید. یک اقدام آگاهانه و هوشمندانه می تواند چالش های حقوقی بسیار زیادی را از طرفین چنین قراردادی دور کند. برای چنین منظوری مشاورین ما در تهران مدافع آماده ارائه خدمات لازم به شما عزیزان هستند.

نکاتی مهم برای تنظیم متن قرارداد کاری

نکاتی مهم برای تنظیم متن قرارداد کاری

استفاده از نمونه قرارداد کار که توسط وکیل و مشاور حقوقی تنظیم شده باشد، نا حد بسیار زیادی مشکلات و چالش های مربوط به تنظیم این قرارداد را برطرف خواهد نمود. اما لازم دانستیم تا برخی نکات بسیار مهم را نیز به شما یادآوری کنیم که دقت به آن ها برای فرایند عقد قرارداد کار اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. این نکات به شرح زیر هستند:

 • سعی کنید تمام مفاد قرارداد را مطالعه کرده و به صورت تک تک مفهوم آن ها را درک نمایید.
 • حتماً و حتما سعی کنید متن قرارداد را به صورت چاپی تنظیم کنید و از دست نویس کردن آن خودداری نمایید.
 • از داشتن غلط املایی در تنظیم قرارداد کار اجتناب کنید.
 • از به کار بردن کلمات و عبارت های حقوقی نامربوط به متن قرارداد خودداری کرده و حتماً اصل ساده نویسی را به عنوان اولویت اصلی خود در تنظیم قرارداد کار در نظر بگیرید.
 • لازم است تا مشخصات طرفین با استفاده از مدارک شناسایی در متن قرارداد کاری درج شود. در این بخش تنها به گفته های طرفین اکتفا نکنید.
 • تمام توافقات لازم را در متن قرارداد درج کرده و هیچ توافقی را به صورت شفاهی باقی نگذارید.
 • بهتر است حتماً بحث داوری و حل اختلاف را در متن قرارداد قید کرده و به آن اشاره کنید تا در صورت بروز هر مشکلی امکان حل آن ساده تر باشد.
 • در تمام صفحات قرارداد جایی برای امضای طرفین در نظر بگیرید.
 • استفاده از خدمات مشاوره حقوقی و متخصص تنظیم قرارداد کار می تواند یک نکته مثبت و عالی در این شرایط برای هر دو طرف باشد.
مطلب مرتبط:  آشنایی کامل با مراحل و موارد شکایت از کارفرما

با رعایت چنین نکاتی می توانید یک متن کامل و جامع تهیه کرده و بدون هیچ دغدغه به کار و فعالیت خود بپردازید. همچنین این مهم باعث حرفه ای تر شدن روابط میان کارمندان و کارفرما نیز خواهد شد.

تنظیم متن قرارداد کاری

سؤالات متداول:

 • آیا می توان به فرم قرارداد کار اطمینان داشت؟

فرم قرارداد کار و یا نمونه قرارداد کار اگر از سوی وکیل و مشاور حقوقی با تجربه و متخصص تهیه و تنظیم شده باشد، می تواند به صورت رسمی و در هر سطحی مورد استفاده قرار گیرد.

 • آیا متن نمونه قرارداد کار دائم با متن قرارداد کاری موقت متفاوت است؟

کلیت متن قرارداد کاری هم برای قرارداد کار دائم و هم برای قرارداد کار موقت یکسان است و تنها تفاوت های جزئی در بندهای مربوط به ساعات کاری و همچنین مفاد توافق شده میان طرفین در آن ها وجود دارد.

 • انواع قرارداد کار از نظر مدت کدام ها هستند؟

نمونه قرارداد کار بر اساس شرایط و نوع قرارداد ممکن است با تفاوت های بسیار جزئی همراه باشد. انواع قرارداد کاری از نظر مدت که می تواند چنین تفاوت های جزئی را رقم بزنند، قرارداد کار دائم یا غیر موقت، قرارداد کار موقت و قرارداد کار معین هستند.

 • مهم ترین مفاد نمونه قرارداد کاری کدام ها هستند؟

تمام مفاد مربوط به نمونه قرارداد کار و فرم قرارداد کاری مهم هستند. مهم ترین بندهای چنین قراردادی حقوق و دستمزد، ساعات کاری، محرمانگی، اضافه کاری و پاداش و مزایا و همچنین وظایف کارمند هستند.

 

3.4/5 - (8 امتیاز)
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312