... ...

مراحل رسیدگی و پیگیری پرونده قتل چگونه است؟

  • 6 دی 1400
  • بدون نظر
  • 7 دقیقه
  • 101 بازدید

پیگیری پرونده قتل شاید بتوان گفت یکی از مشکل ترین پرونده های کیفری است که وکلا در دادگاه باید به آن رسیدگی کنند. شنیدن کلمه قتل و کشتن همیشه با کمی ترس و وحشت همراه بوده است. به ویژه که فیلم های سینمایی جنایی و اخبار منتشر شده در این باره موجب شده اند که به این مسئله دامن زده شود. اما واقعیتی است که در هر جامعه ای به نسبت کم یا زیاد وجود دارد. البته میزان ترویج قتل در جامعه با بسیاری چیزها از جمله گسترش خشونت و خشم در جامعه رابطه مستقیم دارد.

پیگیری پرونده قتل برای وکیل ها با چالش هایی همراه بوده است. تهران مدافع از مجموعه هایی است که به وکلای کیفری خبره، چیره دست و آشنا به قوانینی مجهز است که در چنین مواقعی می توان روی آن ها حساب کرد. قتل و کشتن به معنی سلب حیات و زندگی از یک انسان است. کسی که مرتکب امر کشتن می شود قاتل می نامند و کسی که کشته شده است مقتول می گویند. در باب سوم قانون مجازات اسلامی که به در سال ۱۳۹۲ به تصویب رسیده است، جرم قتل با عنوان باب قصاص مورد بررسی قرار می گیرد.

درباره انواع قتل

درباره انواع قتل

در پیگیری پرونده قتل مهم است که نوع قتل چه باشد. قتل به دو نوع عمدی و غیر عمدی تقسیم می شود. در قتل عمدی فرد با قصد سلب حیات از انسان دیگر کار را انجام می دهد. در واقع، او با علم به این موضوع علیه نفس دیگر اقدام می کند. حتی اگر از وسایلی استفاده کند که به طور معمول از آن ها برای کشتن استفاده نمی شود، اما به نتیجه خود برسد، باز هم مرتکب جرم شده است. این فرد بر طبق قانون به قصاص نفس محکوم می شود. در قتل غیر عمد فرد قصد سلب حیات و زندگی و کشتن کسی را نداشته است. ولی او از وسیله ای استفاده کرده است که به طور طبیعی منجر به قتل خواهد شد. در صورتی که او در دادگاه نتواند ثابت کند که از کشنده بودن آلت قتاله آگاه نبوده است، قاتل عامد خواهد بود، اما در غیر این صورت قاتل غیر عامد به حساب می آید و به مجازات تعزیری محکوم خواهد شد.

البته جنایت خطای محض نیز وجود دارد که وقتی رخ می دهد که افراد خواب، بیهوش، مجنون و صغیر آن را مرتکب شوند. مجازات چنین جنایت هایی صرفاً دیه است. در ضمن، فردی که به هیچ وجه نه قصد کشتن و نه قصد انجام فعل کشنده را داشته باشد، مرتکب قتل خطای محض شده است. مثل این که فردی به طور ناخودآگاه از ارتفاع روی فرد دیگری بیفتد و موجب کشته شدن او شود و در این موارد نیز ممکن است پیگیری با پیچیدگی هایی همراه باشد که در مشاوره حقوقی حضوری اطلاعات لازم به شاکی داده خواهد شد.

مطلب مرتبط:  تهدید شدن پسر توسط دختر بعد از رابطه

نیاز به ادله اثبات قتل

نیاز به ادله اثبات قتل

پیگیری پرونده قتل نیاز به وجود ثبات ادله دارد. برای جرمی مثل قتل تنها یک بار اقرار کافی است تا به اثبات برسد. در ضمن، شهادت دو مرد عادل به قتل نیز می تواند از ادله محکمه پسند محسوب شود. در قتل از دلایلی برای اثبات جرم آن استفاده می شود که در هیچ جای دیگری کاربرد ندارند. قسامه دلیل مختص اثبات این جرم به شمار می رود. برای این که فضای استفاده از قسامه ایجاد شود، وجود لوث الزامی است. منظور این است که قاضی به ارتکاب جنایت متهم یقین هشتاد درصدی داشته باشد. وقتی که لوث اتفاق بیفتد، پنجاه مرد از بستگان مدعی می توانند برای متهم بودن قاتل سوگند یاد کنند.

 

صلاحیت مراجع قضایی در پیگیری پرونده قتل

صالحیت مراجع قانونی که پیگیری پرونده قتل را بر عهده می گیرند باید تأیید شود. صلاحیت ذاتی این مراجع بر طبق ماده ۳۰۲ به تصویب رسیده ۹۲ اصلاحی ۹۴ به جرایم موجب مجازات گرفتن زندگی در دادگاه کیفری یک رسیدگی می شود. دادگاهی که صلاحیت آن برای رسیدگی به پرونده قتل شده تأیید شده است، دادگاه کیفری یک است.

اما در ماده های ۳۱۰ و ۳۱۱ قانون اساسی ذکر شده است که متهم باید در دادگاهی مورد محاکمه قرار گیرد که جرم در حوزه آن رخ داده است. بنابراین، دادگاه صلاحیت دار برای رسیدگی به قتل نفس دادگاهی است که جرم در محل آن به وقوع پیوسته است و دادگاهی صلاحیت رسیدگی دارد که در محل رفتار مجرمانه مرتکب جرم واقع شده باشد.

 

شیوه تقدیم شکواییه قتل

پیگیری پرونده قتل با تنظیم و تقدیم یک شکواییه آغاز می شود. یک فرم برای این کار طراحی شده است که به شاکی تحویل داده می شود و او می تواند شکایت خود را به طور کامل در آن شرح دهد. در ماده ۶۹ قانون اساسی در این باره آمده است که دادستان باید شکایت شفاهی و همچنین کتبی را همه وقت بپذیرد. شکایت های شفاهی باید در صورت جلسه ذکر شوند و شاکی باید پای آن ها را امضا کند یا اثر انگشت بزند. در صورتی که شاکی سواد خواندن و نوشتن نداشته باشد، مراتب در صورت جلسه ذکر می شود و در نهایت باید به تصدیق او برسد.

مطلب مرتبط:  دیه اندام تناسلی | دیه بیضه چپ و راست در سال ۱۴۰۰

شکایت و اعلام درخواست رسیدگی به پرونده باید به وسیله اولیا دم یا دادستان انجام شود. در مواردی که پرونده قتل شاکی نداشته باشد، دادستان موارد شکایت را اعلام می کند. طرفی که مورد قتل به او نسبت داده شده است تا وقتی قرار مجرمیت او صادر نشده باشد، متهم است و در موقع صادر شدن قرار مجرمیت، محکوم علیه است. قتل جرمی است که جنبه عمومی دارد و اگر شاکی خصوصی از آن گذشت کند، همچنان پیگیری پرونده قتل ادامه می یابد. این قانون برای جرم قتل عمد و حسب مورد شبه عمد اعمال می شود. برای کسب اطلاعات در این باره می توانید با تهران مدافع تماس حاصل فرمایید.

تقدیم دادخواست به محکمه کیفری

تقدیم دادخواست به محکمه کیفری

اگر پیگیری پرونده قتل منجر به پرداخت دیه شود، باید به این نکته توجه داشت که دیه مالی تنها برای جبران خسارت نیست و نوعی مجازات نیز محسوب می شود. به همین دلیل، برای مطالبه آن به تقدیم دادخواست نیازی نیست. اما در صورتی که شخصی از اولیا دم مدعی خسارت و زیان باشد، می تواند دادخواستی را تقدیم کند و ضرر خود را مطالبه کند.

از آنجا که وکلا هر یک در زمینه کار خودشان تخصص دارند، نمی توان بررسی چنین پرونده هایی را به هر کسی واگذار کرد. می توانید برای درخواست وکیل متخصص امور کیفری با تهران مدافع تماس بگیرید.

سؤالات متداول:

۱- اگر پدری فرزند دختر یا پسر خود را بکشد، حکم او چه خواهد بود؟

اگر پدری فرزند دختر یا پسر خود را به قتل رسانده باشد، هرگز محکوم به اعدام نخواهد شد و ممکن است برای او محکومیت های دیگر به اجرا درآید.

۲- اگر پدربزرگی نوه خود را بکشد، حکم او چه خواهد بود؟

حتی اگر پدربزرگی نوه پسری خود را به قتل برساند، محکوم به قتل نخواهد شد. ولی اگر پدربزرگی نوه دختری خود را بکشد، قصاص خواهد شد.

۳- چه زمانی فرد شاکی می تواند برای شکایت مراجعه کند؟

در اولین فرصت باید این کار بکند. تعطیل بودن و شب هنگام بودن هیچ کدام مانعی برای طرح شکایت از طرف شاکی نیستند.

۴- رسیدگی به جرم شرکا و معاونان جرم در چه دادگاهی انجام می شود؟

شرکا و معاونان جرم در دادگاهی محاکمه خواهند شد که صلاحیت پیگیری پرونده قتل و رسیدگی به اتهام متهم اصلی را داشته باشد.

امتیاز به این مطلب
سوالات شما
بدون دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312