درخواست مهریه | مطالبه مهریه

سه شنبه, 06 فروردين 1398 12:44
تعداد بازدید 2219 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(38 رای‌ها)

درخواست مهریه

مطالبه مهریه را می توان به دو طریق اقدام کرد که هرکدام در جایگاه خود دارای محاسن و معایبی هستند:

در صورتی که مهریه شما عندالمطالبه یا عندالاستطاعه  باشد این امکان برای شما وجود دارد که از طریق دادگاه با دادن دادخواست و یا از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی با درخواست مطالبه شود .

مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت

اولین مزیت اقدام از طریق اجرای ثبت اسناد است که شما به نسبت زمان و هزینه کمتری را صرف می نمایید زیرا در صورت طرح از طریق دادگاه در صورتی که مهریه شما سکه باشد به نرخ روز قیمت سکه سه و نیم درصد این مبلغ به عنوان هزینه دادرسی باید پرداخت کنید و در صورت عدم توانایی برای پرداخت دادخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی و تشریفات دیگر را طی نمایید و پس از قطعیت رای با درخواست اجرای حکم به مطالبات خود در صورت وجود اموال با شرایطی دست یابید .

روند مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت

مطالبق بند ج ماده ۲ ایین نامه اجرای مفاد اساسنامه لازم الاجرا و طرز رسیدگی به شکایات از عملیات اجرایی مرجع صالح برای تقدیم درخواست صدور اجراییه ، دفتر ثبت ازدواج عقد فی مابین زوجین است در صورتی که محل و یا شماره تلفن دفتر ازدواج را فراموش نموده اید با مراجعه به عقد نامه یا شناسنامه مشخصات دفتر ازدواج یافته و با جستجو در اینترنت از محل دفتر فوق اطلاع یابید . همچنین در کلیه مراحل قضایی و یا اجرای ثبت عقد نامه و یا رونوشت عقدنامه را به همراه داشته باشید.

پس از مراجعه به دفتر ازدواج متقاضی اجرای سند رسمی که میتواند قیم و یا وکیل قانونی زوجه باشد درخواست صدور اجرائیه نماید و سر دفتر بلافاصله با ابلاغ از طریق پست مراتب درخواست فوق را به اخرین نشانی زوج ارسال نموده که این محل طبق رویه نشانی مندرج در عقدنامه است پس این مرحله تمامی خواسته متقاضی با سایر اوراق به فرد متقاضی تحویل داده میشود و با مراجعه به اداره اجرای ثبت اسناد و ثبت درخواست مجددا طی ابلاغی و درج مهلت ۱۰ روزه به زوج اطلاع داده میشود نسبت به اجرای مفاد سند رسمی اقدام نماید و در صورت عدم اقدام زوج و پس پایان مهلت زوجه میتواند تقاضای توقیف اموال و حقوق ماهیانه تا یک سوم و توقیف حساب و در صورت تمایل درخواست ممنوع الخروجی زوج را تقاضا نماید.

ممنوع الخروجی زوج از طریق اجرای ثبت

پس از ثبت پرونده در اجرای ثبت و ابلاغ آن به زوج می توان با تنظیم درخواست ممنوع الخروجی تقاضای ممنوع الخروجی نمود و طرف دو روز زوج ممنون الخروج می گردد.

در صورت اهمیت ممنوع الخروجی برای شما اقدام از طریق اجرای ثبت پیشنهاد میگردد زیرا در صورت تقاضا از دادگاه تا زمان قطعیت حکم و اجرای آن اماکنی برای درخواست ممنوع الخروجی وجود ندارد .

 

 

رفع ممنوع الخروجی زوج

در خصوص ممنوع الخروجی زوج میتواند با ارایه وثیقه برای یک بار نهایتا تا مدت ۶ ماه از کشور خارج و مجددا بازگردد ودر صورت عدم بازگشت کلیه وثیقه تا میزان مطالبه زوجه به مزایده خواهد رفت.

مطالبه مهریه از طریق دادگاه

مطالبه مهریه از طریق دادگاه در صورتی که اموالی از زوج وجود نداشته باشد با تقسیط قابل دریافت بوده و در صورت عدم پرداخت مطابق ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی با الزام به حبس قابل دریافت  است که این امر در صورتی که از طریق اجرای ثبت پیگیری شود و مالی از فرد دریافت نشود امکانپذیر نخواهد بود .

در صورتی که موضوع مطالبه مهریه صرفا جهت تلنگر به زوج باشد با توجه به شرایط و ذهنیت جامعه به نام دادگاه و سایر موارد جهت عدم درگیری و گسترش موضوع مطالبه مهریه از اجرای ثبت پیشنهاد میگردد زیرا که دادگاه رفتن زوجین تنش میان طرفین افزایش و راه صلح و سازش را سخت مینماید.

در صورتی که اطلاعات این مقاله برای شما کافی نیست میتوانید برای دانستن سرفصل های زیر    اینجا   کلیک کنید.

مهریه چیست؟

حق حبس در مهریه چیست؟

مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه چیست؟

نحوه گرفتن مهریه بعد از مرگ همسر

مهریه در طلاق توافقی

تکلیف مهریه بالای 110 سکه

و یا برای مشاوره حقوقی رایگان و بررسی و مشاوره حضوری و تلفنی با تماس با وکلای متخصص از طریق شماره های موجود در سایت به طور رایگان از حقوق خویش مطلع شوید .

آخرین ویرایش در سه شنبه, 06 فروردين 1398 12:44