... ...

آشنایی با قانون جدید مهریه در سال ۱۴۰۱ و بررسی روش های اجرای آن

 • 24 شهریور 1399
 • ۵۴ نظر
 • 7 دقیقه
 • 3035 بازدید

مهریه، صداق یا در اصطلاح کابین، به مالی اطلاق می‌شود که مرد (زوج) در هنگام عقد نکاح اسلامی، به همسر خود (زوجه) پرداخت یا خود را مکلف به پرداخت آن می‌نماید. در ایران تعیین مهریه دختران، اساس مشخصی ندارد اما عموماً به صورت سکه‌های طلا مشخص می‌شود. پرداخت این میزان وجه نقد، پس از کاهش ارزش پول ملی و افزایش قیمت طلا در روند طلاق و الزام همسر به پرداخت آن، برای بسیاری به مشکلی بزرگ تبدیل شده است. از این رو در ادامه به بررسی قانون جدید مهریه و نحوه اثرگذاری آن بر روند طلاق زوجین خواهیم پرداخت. هم چنین قانون جدید مهریه در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ و تأثیر آن بر روند دریافت حکم جلب زوج و زندانی شدن وی را نیز بررسی خواهیم نمود.

قانون جدید مهریه

قانون جدید مهریه در سال ۹۹ و ۱۴۰۰

در ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی چنین عنوان شده است که «به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید». در تبصره الحاقی اشاره می‌کند که «چنانچه مهریه وجه رایج باشد، متناسب با تغییر شاخص قیمت سالانه زمان تادیه نسبت به سال اجرای عقد که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌گردد محاسبه و پرداخت خواهد شد. مگر اینکه زوجین در حین اجرای عقد به نحو دیگری تراضی کرده باشند. آیین‌نامه اجرایی این قانون حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ تصویب توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با همکاری وزارت دادگستری و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید». با این مفهوم که اگر مهریه، وجه رایج در نظر گرفته شود، با توجه به تغییرات ایجاد شده در شاخص قیمت سالانه نسبت به سال اجرای عقد و اعلام شده توسط بانک مرکزی تعیین و محاسبه می‌گردد تا پرداخت شود. از این رو این بدان معناست که اگر زن درخواست مهریه خود را از طریق دادگاه پیگیری نماید، مرد (زوج) ملزم به پرداخت آن براساس شاخص قیمت‌های سالانه خواهد بود، در غیر این صورت مرد مدیون زن (زوجه) خواهد شد.

آیا شماره تلفن وکیل را جهت مشاوره رایگان میخواهید؟

شما با داشتن شماره موبایل وکیل به صورت ۲۴ ساعته در مورد این مقاله یا مقالات دیگر می توانید بدون پرداخت هزینه مشاوره حقوقی بگیرید. وکلای پایه یک متخصص ما منتظر تماس شما هستند.

در قانون جدید مهریه در سال ۹۹ برخی به اشتباه، گمان می‌کنند که اگر مهریه همسر مثلا ۵۰۰ سکه طلا باشد، مردان تنها ملزم به پرداخت ۱۱۰ سکه طلا خواهند بود، در حالی که قانون مهریه سال ۹۹ در جهت حبس‌زدایی و کمتر کردن آمار زندانیان مهریه در نظر گرفته می‌شود و بدان معناست که پس از مطالبه مهریه توسط زن، تنها تا سقف ۱۱۰ سکه، محکومیت‌های مالی به همراه خواهد داشت. یعنی زن می‌تواند تا سقف ۱۱۰ سکه طلا حکم جلب شوهر خود را از دادگاه بگیرد. اما مابقی مهریه نیز باید پرداخت گردد و مرد می‌تواند درخواست تقسیط بدهی را ارائه دهد. این مقدار تقسیط شده می‌تواند با تعیین میزان و شرایط اقساط توسط دادگاه، به زن یا زوجه پرداخت شود.

مطلب مرتبط:  لایحه دفاعیه مهریه و آشنایی با نمونه تبادل لوایح اعسار نوشته شده توسط وکیل

قوانین حاکم بر تعیین مهریه

قوانین حاکم بر تعیین مهریه کدام است؟

مهریه می‌تواند با هر مقداری تعیین گردد اما باید قوانین زیر در حین تخصیص آن لحاظ گردد. این قوانین ربطی به قانون جدید مهریه در سال ۹۹ ندارد و به طور کلی در زمینه تعیین مهریه لازم الاجراست.

 • مهر باید مشروع (قانونی) باشد و ارزش داد و سند اقتصادی داشته باشد.
 • زن باید بتواند مالک آن شود، یعنی مهریه باید قابل انتقال به وی باشد.
 • تعهد و الزام به انجام کاری توسط شوهر می‌تواند به عنوان مهریه زن در نظر گرفته شود.
 • عدم دسترسی به مهریه تعیین شده در زمان عقد، آن را باطل می‌کند.
 • اجازه مالک در لحاظ نمودن اموالی که به شوهر (زوج) تعلق ندارد، به عنوان مهریه ضروری است.
 • مهریه باید قابل ارائه و تسلیم باشد. اگر زوج توانایی تسلیم آن را نداشته باشد اما زوجه قادر به تصاحب آن باشد، این مهریه نیز صحیح است.
 • باید میزان مهریه به طور دقیق مشخص شود. وجود شک و شبهه یا تعیین چند چیز برای مهریه قابل استناد نیست.

مهریه تا چند سکه قابل اجرا و مجاز است؟

طبق توضیحات ذکر شده باید بیان نمود طبق قانون جدید مهریه در سال ۹۹، میزان مهریه محدود نمی‌شود. بلکه ضمانت در اجرا و پرداخت مهریه برای مطالبات بیش از ۱۱۰ سکه کاهش یافته است. در ماده ۷ از قانون اجرای محکومیت‌های مالی چنین ذکر می‌شود که «در مواردی که وضعیت سابق مدیون (مرد یا زوج)  دلالت بر ملائت (توانایی مالی)  وی داشته یا مدیون در عوض دین، مالی دریافت کرده یا به هر نحو تحصیل مال کرده باشد، اثبات اعسار برعهده او (زوج) است، مگر اینکه ثابت کند آن مال تلف حقیقی یا حکمی شده است. در این‌صورت و نیز در مواردی که مدیون در عوض دین، مالی دریافت نکرده یا تحصیل نکرده باشد هرگاه خوانده دعوای اعسار نتواند ملائت فعلی یا سابق او را ثابت کند یا ملائت فعلی یا سابق او نزد قاضی محرز نباشد، ادعای اعسار با سوگند مدیون (زوج)  مطابق تشریفات مقرر در قانون آیین‌دادرسی مدنی پذیرفته می‌شود». بهتر است در صورت نیاز به دریافت حکم جلب زوج توسط زوجه برای عدم پرداخت مهریه به قانون مهریه سال ۹۹ دقت بسیار گردد. دریافت مشاوره از طریق وکلای آگاه و متبحر، پس از ایجاد این تغییرات قانونی توصیه می‌گردد. در طلاق توافقی همه چیز بر اساس توافق طرفین می باشد که می توانید برای کسب اطلاعات با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

روش‌های اجرای مهریه و قانون مهریه

روش‌های اجرای مهریه و قانون مهریه در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۰

طبق قانون جدید مهریه در سال ۹۹ و ۱۴۰۰، نسبت به تعدیل اقساط مهریه و رسیدگی به درخواست اعسار پرداخت مهریه، دستورات جدیدی اعلام شده است. ولی این بدان معنا نیست که حکم زندان و یا جلب برای مهریه حذف شده باشد. از قضات خواسته شده است تا به زوج براساس شرایط مالی وی فرصت پرداخت مهریه را ارائه دهند. با توجه به رشد قیمت‌ها، از آنجایی که بسیاری برای تأمین مهریه دچار سختی می‌شوند، طبق قانون مهریه سال ۹۹ می‌توان شاهد کمتر زندانی شدن افراد بود. در ماده ۲۷۳ قانون مدنی چنین عنوان می‌شود که «اگر صاحب حق از قبول آن امتناع کند، متعهد به وسیله تصرف دادن آن به حاکم یا قائم مقام او بری می‌شود و از تاریخ این اقدام مسئول‌ خسارتی که ممکن است به موضوع حق وارد آید، نخواهد بود». نکات زیر در قانون جدید مهریه در سال ۹۹ و ۱۴۰۰، نحوه اجرا گذاشتن مهریه را به طور کلی مشخص می‌نماید:

 • مهریه بیش از ۱۱۰ سکه: جهت دریافت این مبلغ مهریه طبق ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده برای اجبار مرد به پرداخت آن باید ملائت و توانایی مالی زوج احراز و اثبات گردد، اگر زوجه توانایی اثبات آن را داشته باشد، مرد موظف به پرداخت آن می‌شود.
 • مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه: در این شرایط و در صورت اثبات عدم توانایی در پرداخت مهریه، باید میزان ۱۱۰ سکه به صورت اقساط به زن (زوجه) پرداخت گردد. اگر اقساط هم پرداخت شود، طبق قانون مهریه سال ۹۹، هم چنان امکان دریافت حکم جلب زوج برای زوجه از طرف دادگاه وجود دارد.
مطلب مرتبط:  چگونه الزام به تمکین بدهیم؟ - نمونه دادخواست الزام به تمکین

آیا لازم است که مهریه قدیم تا به امروز، بر اساس نرخ روز تعیین گردد؟

تبصره الحاقی به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی، صریحاً اعلام می‌کند که هر مدت از زمان عقد گذشته باشد، پرداخت مهریه باید براساس نرخ روز تعیین شده توسط بانک مرکزی محاسبه و پرداخت شود.

در این نوشتار موسسه تهران مدافع به بررسی قانون جدید مهریه پرداختیم. هدف از ایجاد تغییرات در قانون مهریه در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ کاهش دریافت حکم جلب و تعداد زندانیان مهریه در زندان‌ها عنوان می‌شود. گرچه این بدان معنا نیست که براساس قانون جدید مهریه در سال ۹۹ و ۱۴۰۰، سقف معینی برای تعیین مهریه به صورت اجباری لحاظ می‌شود. بلکه به این عنوان است که حکم جلب زوج برای سقف ۱۱۰ سکه قابل اجراست و بیش از این مقدار مهریه باید به صورت اقساط یا در صورت توانایی زوج به طور کامل تادیه شود.

سؤالات متداول

 • در صورت عدم پرداخت مهریه پس از درخواست تقسیط و دادخواست اعسار از پرداخت مهریه، چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از عدم پرداخت دو یا سه قسط، حکم جلب وی بابت مهریه صادر می‌شود.

 • در چه صورتی امکان افزایش مقدار اقساط مهریه وجود دارد؟

در صورتی که زوج یک باره مالی کسب کند برای مثال ارثی به وی برسد، زوجه می‌تواند با اثبات آن از طریق معرفی اموال شوهر و در نتیجه افزایش اقساط، درخواست خود را به دادگاه ارایه دهد.

 • مجازات عدم پرداخت اقساط تعیین شده مهریه چه خواهد بود؟

تا زمان اتمام پرداخت مهریه، زوج قادر به ترک کشور نخواهد بود. در صورت امتناع از پرداخت ۱۱۰ سکه، امکان جلب و زندانی شدن وی نیز وجود دارد.

4.6/5 - (11 امتیاز)
سوالات شما
۵۴ دیدگاه

سوالات خود را می توانید مطرح کنید تا در اسرع وقت به پاسخ برسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. محدثه جعفری

  سلام
  همسرم چند ماهه با یه خانم دیگه ای رابطه داره. خیلی تلاش کردم که زندگیم نگه دارم ولی متاسفانه بعد از ۸ سال میگه نمیخوامت. کار رسمی داره توی وزارتخونه و یه موتور و یک ماشین هم داره. هیچ پشتوانه مالی ندارم متاسفانه مهریه ام ۱۱۰ سکه است میخواستم بدونم اگر مهریه ام اجرا بذارم به اندازه رهن یک خونه بهم پول میرسه یا فقط مبلغی از حقوقش رو میدن؟ در ضمن پدر همسرم وضع مالی خیلی خوبی دارن

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   در صورت اجراییه مهریه اگر اموالی داشته باشد و یک چهارم حقوق با توجه به کارمند بودن ایشان نیز قابل توقیف می باشد و در صورت اعسار به صورت اقساط باید پرداخت شود.

 2. دکتر

  سلام.
  من خرداد ۹۶ با خانمی که پسری ۱۳ ساله داشت، عقد (صیغه ی دائمی) کردم و ۲۴ سکه هم مهریه ی ایشون هست.
  بیش از ۲ سال هست که پسرش با من نمیسازه و به بهانه های مختلف، مخل آرامش منه.
  حتی یک بار کفشهای منو پاره کرده. (در مقابل چشمان همسرم)
  با زنجیز، منو تهدید به کتک کرده.(در مقابل چشمان همسرم)
  بیش از ۵ ماه هست که خانم برای خود و پسرش، خانه ای جدا اجاره کرده و بصورت جداگانه زندگی میکند. ولی تقریبا هر ۱۰ روز من ایشان را یکبار میبینم و هر ماه ۵۰۰ هزار تومن نفقه پرداخت میکنم.
  با توجه به اینکه مستأجرم،
  خودم و پسرم، هر دو دانشجو هستیم .
  از چند بانک وام گرفتم و به آنها قسط پرداخت میکنم.
  و هیچ مالی به نام خودم ندارم، و
  کل دارایی من یک خودرو سواری بوده که آن را انتقال دادم.
  حقوق من حدود ۷ میلیون تومنه.
  آیا ایشون میتونن خودرو فروخته شده را توقیف کنند؟
  چه مقدار از حقوق مرا میتوانند توقیف نمایند؟

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   در صورتی مورد ضرب و شتم قرارگرفته اید میتوانید اقدام به طرح دعوی نمایید،و در مورد خودرو که انتقال پیدا کرده قابل توقیف نمی باشد .

 3. گلناز

  سلام من خانوادم قرار بود ک ۴۰۰تا سکه بزارن ولی خانواده نامزدم میگن ک عندالاستطاعه بگو..من میتونم ۲۰۰تا عندالمطالبه و ۲۰۰تا عند الاستطاعه بزارم قانون این اجازه رو میده..من دو هفتس نامزدم ولی سر همین بحث نامزدیم بهم خورده کمکم کنید

  1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری
 4. احسان

  سلام من سالی یه سکه دارم پرداخت میکنم و تا الان معوقه نداشتم میخواستم بدونم اگه یه سکه عقب بیافته جلب میکنن؟ و اینکه جایی هستم که به من دسترسی ندارن برای جلب

  1. محسن ارجمندی کارشناس حقوقی

   با سلام
   صدور حکم جلب منوط به اقدام همسرتون و همچنین بستگی به شعبه اجرای احکام داره که موافقت کنند

 5. فرشید

  سلام وقت بخیر خسته نباشید من یه سوال داشتم من دارم از سال ۹۷ سکه دارم تحویل خانم میدم و مهریه‌اش کلا ۱۱۴ تا بیشتر نیست فقط سکه دارم میدم اونم اقساطی و الان درخواست اعسار هم دادم نه خونه و نه ماشین و نه سهم الارثی بنام من باشه کلا هیچی ندارم خونه بنام مادرم هستش خب قانون جدید که سکه کلا شده ۱۴تا ایا این قانون شامل من میشه یا نه یا کلا همون ۱۱۴تایی که برام ریختن باید بپردازم راهی وجود ندارد که بتونم اون ۱۴تا کلا بدم و شرش تموم کنم والا خستم کرده امونم بریده نمیدانم چ کنم زندگیم خراب کرده اگه سکه با این قانون جدید میشه کاری کرد یا نه یا همون دادگاه ک بریده بپردازم

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام قانونی با این مشخصات تصویب نشده و تنها شایعه تصویب ان وجود دارد البته با توجه به عدم مطابقت ان با شرع و قانون اساسی و مدنی بعید است که تصویب شود

 6. محمدم

  سلام خدا قوت
  میخوام از همسرم طلاق بگیرم مهریه ش ۷۰ تا سکه تمام بهار آزادی هستش و ایشون هنوز دوشیزه میباشن .بنده فقط یک خانه دارم که هبه کردم به نام مادرم .همسرم از اول تقاضای به نام زدن سند خانه به نام خودش را داشت .میخواستم بدونم ایا میتواند و اینکه مهریه اش چقدر میشود .بنده هم کارگر ساده هستم با تشکر.

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   با سلام خیر در صورتی که ملک به نام مادرتان هبه شده قابل توقیف نمی باشد.

 7. .

  سلام، بنده سال ۱۳۷۴ مهریه‌ام ۵۰۰ هزار تومان بوده، الان چقدر میشه؟

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام ۴۰میلیون تومان تقریبا

 8. مصطفی

  با سلام من میخوام از همسرم جدا بشم و ۶۰۰سکه مهریه است.و کارگرم حقوق قانون کار میگیرم فقط یه ماشین دارم که پدرم سر سفره عقد کادو داده الان اومدم بنان پسرم زدم..آیا قابل توقیف هست یا خیر ..خیلی ممنون

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   تمامی اموال قابل توقیف می باشد جز مستثنیات دین،اموالی که در زمان صدور اجراییه به نام زوج باشد قابل توقیف هست،جهت بهبود خدمات تماس حاصل فرمایید.

   1. مصطفی

    سلام..ممنون از راهنمایی شما..چون خودم میخوام طلاق بدم..تا قبل دادخواست اگر خودرو بنان پسرم بزنم قابل توقیف نیست..درسته..ممنون

    1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

     ارادتمندم،جهت بهبود خدمات با خط ثابت ۹۱۰۰۱۳۱۲ تماس حاصل فرمایید درخدمت شما هستم

 9. اکبر

  با سلام
  بنده چندین ساله درحال پرداخت اقساط مهریه هستم با وجود اینکه مجموع پرداختهای اینجانب بابت مهریه از ۱۱۰ عدد سکه تمام بیشتر شده است و اعسار منم هم از طرف مرجع قضایی پذیرفته شده ولی درخواست قطع اقساط مهریه تا زمانی که استطاعت مالی پیدا کنم،پذیرفته نشد و تنها از طرف قاضی مربوطه حکم مبنی بر تعدیل اقساط صادر گردید،بنده در تمام این سالها نتوانستم برای خودم اندوخته ای داشته باشم لطفا مرا راهنمایی کنید

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   با سلام در خصوص پرداخت مهریه مازاد بر ۱۱۰ عدد سکه پس از بررسی ملاِئت مالی زوج نحوه پرداخت تعیین میگردد در خصوص مضوع پرونده شما به نظر فاقد ایراد باشد

 10. لیلی

  سلام،من طلاق گرفتم و توی دفترچه قبالم دقیقا نوشته ۲۱۴ عدد سکه سیصد و چهل و دو میلیون ریال و طلای ساخته شده ۱۴۲ گرم به ارزش بیست و دو میلیون ریال
  میخوام ببینم قبالم چطوری محاسبه میشه،با توجه به اینکه برای سکه هام کلمه ی به ارزش را نیاورده آیا به تعداد حساب میکنند یا بر اساس تورم؟

  1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

   با سلام تعداد سکه ملاک مهریه هست

  2. رادین

   سلام واقعا از این همه بی عدالتی به اقایون متاسفم
   ممنون از سایت خوبتون

   1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

    خواهش میکنم البته که این موضوع باید بدون در نظر گرفتن جنسیت مورد بررسی قرار گیرد کما اینکه حقوق گاهی با اخلاق متضاد است

 11. محمد شاهمرادی

  سلام وقت بخیر
  بنده ازدواج کردم و در عقد بودم و همسرم مهریه اش رو مطالبه کرده و مهریه ۱۱۴سکه هستش و هنوز هم ایشون دوشیزه هستن.
  ایا حکم جلب یا تقسیط و اعسار شامل بنده میشه؟با اینکه هیچ تمکن مالی برای پرداختش ندارم؟

  1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری

   سلام همسر شما میتواند تا از حق حبس خویش که همان عدم تمکین باشد تا زمان پرداخت مهریه خودداری نماید در خصوص اعسار در صورت داشتن شرایط ان میتوانید اقساط نموده تا پرداخت نمایید در صورت عدم پرداخت اقساط بنا به رویه برخی دادگاه خانواده ممکن است برگ جلب صادر نشود

 12. نوشین

  سلام ، من در شرف طلاق هستم ، مهریه ام هم ۱۱۰ تا سکه و ۲۰۰میلیون وجه نقد و چهار دنگ خونه و سفر حج هستش ، آیا همه اینا بهم تعلق میگیره یا فقط سکه ها تعلق میگیره؟

  1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام تمام موارد تعلق میگیرد

 13. سید محمد

  سلام و خسته نباشید
  من کارگر هستم و حقوق قانون کاره با مزایا و حق مسکن نزدیک ۴ میلیون تومان ماهیانه حقوق م میشه ، اگر شاهد ببرم و اعسار بدم میزان اقساط مهریه چند ماه ۱ سکه میشه ، مهریه زنم ۱۱۴ سکه تمام عندالمطالبه هست
  چیزی هم به اسمم نیست که بتونه توقیف کنه
  لطفاً راهنمایی کنید

  1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام بر اساس عرف و رویه هر دادگاه متفاوت میزان پرداخت تعیین میشود

 14. احمدی

  سلام مهریه خواهر من ۱۰۰سکه است و گذاشته اجرا شوهرش خونه و ماشین داره و ماشین به نام پسرش و خونه به نام برادرش که قولنامه ای هست و سند ندارد ولی همه آشناها میدونن که خونه به نام شوهر خواهرم به صورت لفظی خودشون گفتن الان خواهر من میتونه پیگیر باشه خونه را توقیف کنه درصورتی که شوهرش معتاد و به خواهرم میگه که میتونم مهریه ات را ندم و زندان هم نمیفتم و مرتب تهدید میکنه میشه راهنمایی کنید ممنون

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام متاسفانه امکان توقیف اموال با شرایط فوق وجود ندارد

 15. فائزه مجرد

  سلام وقت بخیر ،مهریه من سال ۱۳۶۸ به مبلغ صد هزار تومان بوده لطفا الان چقدر میشه ممنون میشم

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام سی و سه میلیون تومان

 16. اکبر

  سلام من ۱۴سال پیش از همسرم جدا شدم ‌و محکوم به پرداخت مهریه به مقدار ۱۱۰سکه شدم اما توان پرداخت نداشتم و اعسار دادم بعد از اعسار همسر سابق من پیگیری نکردن و من چند سال مجرد بودم تا اینکه ۳سال پیش ازدواج کردم و مجبور شدم برم منزل پدری زندگی کنم و تقریبا یک سال و اندی پیش پدرم و مادرم فوت کردن و من خواهر و برادرهام تنها ساکنین و وارثین شدیم تا اینکه همسر سابق بنده اقدام به توقیف سهم الارث من کردن در حالیکه من توی اون خونه زندگی میکنم و چیزی جز این خونه ندارم الان من چکار کنم چه کاری میتونم انجام بدم تا این خونه از توقیفی بیرون بیاد در حالیکه تنها دارایی من همین خونه هستش عاجزانه کمکم کنید حتی قولنامه نوشتم که این سهم رو واگذار کردم به برادرم اما میگن دادگاه قبول نمیکنه تو رو خدا کمکم کنید

  1. بهزاد گروسی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام طبق قانون کلک فوق که شما در ان سکونت دارید شامل مستثنیات دین میشود بر همین اساس به توقیف اعتراض نمایید تا کارشناسی و تحقیقات از سکونت شما در ان ملک تحقیق شود

 17. مهسا

  سلام من همسرم خیلی اذیتم می‌کنه هم منو هم پسر یکسال و نیمه رو.بچه رو مجبور می‌کنه مشروب بخوره.مرتب دعوا داریم دیوانه م کرده.مهریه م ۳۰۰سکه است ولی عقدنامه رو قایم کرده.چطور میتونم مهرم رو اجرا بزارم و طلاق بگیرم

  1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری

   سلام به دفترخانه ای که عقد کرده اید مراجعه و رونوشت سند نکاح رو بگیرید و به وسیله آن مطالبه مهریه را انجام دهید

 18. احمد انصاری

  با سلام.
  من یه خونه از مادرم دارم که ۲ دونگ از اون برا من هستش و یک ماشین پراید دارم.
  اگر خانمم درخواست مهریه بده آیا خونه و ماشین برای پرداخت مهریه مصادره و فروخته میشه یا اینکه فقط بر حسب درامدم مهریه قسط بندی میشه؟
  با تشکر .

  1. شادی اصغری کارشناس حقوقی

   با سلام
   تمامی اموال قابل توقیف هستن جز مستثنیات دین،خودرو قابل توقیف می باشد.برای بهبود خدمات تماس حاصل فرمائید.

 19. parvanezalakivand@gmail.com

  سلام مهریه من ۱۱۴سکه هست شوهرم مرتب بهم خیانت میکنه دست بزن داره میخوام مهریه ام بزارم اجرا خواستم بدونم چقدزمان میبره و اینک شوهرم بهم گفت فراری میشم من بایدچیکارکنم وکیل بگیرم لطفاراهنماییم کنین

  1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام متاسفانه در حال حاضر برای وصول مهریه ابتدا باید از طریق اجرای ثبت اسناد اقدام نمایید که در صورتی که در شهرهای بزرگ زندگی میکنید مدت زمان زیادی به جهت کسرت پروندها صرف میشود

 20. محمد

  سلام خانم بنده میخواد مهریه خود را به اجرا بزاره منم یک واحد آپارتمان دارم اونم در رهن بانک مسکن است خانم بنده می‌تواند آپارتمان را به عنوان مهریه بگیرد

  1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام در صورتی که مستثنیات دین نباشد می تواند لیکن پس از خارج شدن از رهن قابل مزایده خواهد بود

 21. مرتضی

  من با اجازه دادگاه ازدواج کردم ولی زنم توانست طلاق بگیرد الان او شوهر دارد و یک بچه دارد باز هم میتواند مهریه بگیرد

  1. سروش حسن منفرد وکیل مدنی روابط کار

   با سلام
   بله تعلق میگیرد

 22. احمدی

  سلام شوهرم به خاطر پرونده های مالی وکیفری متعدد در زندان به سر می‌برد .دادگاه با ۵۰ سکه مهریه من موافقت کرده .الان درخواست تقسیط داده بااینکه سرمایه پنهانی دارد وانمود می‌کند توانایی پرداخت قسطهای کم دارد .چطور میتوانم ثابت کنم که این آقا دروغ میگوید؟

  1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری

   با سلام درصورتی که مدارک متقنی نداشته باشد اثبات این موضوه ممکن نیست.

 23. عبد الحمید زارع

  سلام وقت بخیر ۱۰۰۱ سکه مهریه خانمم هست دادگاه خانواده چند تا تعیین میکنند برای طلاق دادن همسرم من اقدام کردم ممنونم

  1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری

   بستگی به نظر قاضی پرونده دارد و تا ۱۱۰ سکه معمولاً ۶ ماه یک یا دو سکه تعیین می شود.

 24. عبد الحمید زارع

  سلام وقت بخیر ۱۰۰۱ سکه مهریه خانمم هست دادگاه خانواده چند تا تعیین میکنند برای طلاق دادن همسرم

  1. زهرا افراس وکیل پایه یک دادگستری

   سلام تا ۱۱۰ سکه بسته به نظر قاضی هر شش ماه یک سکه یا بیشتر

 25. مصیب

  سلام ۱۰سال قبل خانمم رو طلاق دادم اما هنوز از اون سفته ها داره و الان که ازدواج کرده میتونه هنوز اون سفته ها رو بزاره اجرا

  1. سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری

   سلام بستگی به منشا سفته دارد و نیاز به بررسی دقیق تری دارد

... ...
مشاوره تلفنی رایگان مشاوره تلفنی رایگان - 02191001312