وکیل انحصار وراثت – هزینه انحصار وراثت

سه شنبه, 09 مهر 1398 15:05
تعداد بازدید 402 مرتبه
لطفا امتیاز دهید
(5 رای‌ها)

بازدید کننده گرامی لطفا این مقاله را به دقت مطالعه نمایید و در صورتی که به پاسخ سوال خود نرسیدید می توانید به صورت رایگان با ما تماس بگیرید و با وکیل ارث مشاوره رایگان داشته باشید.

وکیل متخصص انحصار وراثت با توجه به تجربه متعدد امکان اتخاذ بهترین راه حل جهت رسیدن به حقوق قانونی شما را فراهم نموده و با کمترین هزینه و صرف زمان اندک شما را در مسیر پیشرو تا انتها همراهی می نماید.

مراحل انحصار وراثت


هركسي كه در تركه متوفي ذي نفع باشد مي تواند از دادگاه عمومي حقوقی درخواست انحصار وراثت کند. مانند: ورثه، طلبکار، موصی له و وصی همچنین کسی که غیر مستقیم از اثبات وراثت شخصی از دیگری منفسخ می گردد. حق در خواست گواهی انحصار وراثت حقوقی را دارد مانند شخصی که سهم الارث بعضی از ورثه به او انتقال یافته است.

وارث یا نماینده قانونی پس از فوت شخصی موظف است در صورتیکه مالی از ترکه به ارث نهایتا تا شش ماه بعد از تاریخ فوت به نزدیکترین سازمان امور مالیاتی محل سکونت متوفی برای مراحل انحصار وراثت مراجعه کند و اسناد مربوطه صورت اموال و بدهی های وی را در اظهارنامه مخصوص مالیات برای تمکین نماید.

پس از تکمیل اظهارنامه تمامی اموال متوفی اعم از منقول و غیر منقول به نرخ روز بوسیله ماموران مالیات انحصار وراثت ارزش گذاری شده و تمامی بدی های متوفی مانند مهریه وام و .... کسر می شود و سهم هری یک از وراثت به نسبت محاسبه می شود این نرخ ها در ادامه به ماده 20قانون مالیاتهای تقسیم اشاره شده است.

مالیات بر ارث چگونه محاسبه می شود.

با توجه به ماده 20 قانون مالیاتهای تقسیم نرخ مالیت بر ارث نسبت به سهم الارث وراث به شرح زیر است:

اگر در هر طبقه ای حتی یک نفر ورثه در قید حیات  باشد کاشف وراثت باعث می شود تا طبقات دیگر ارث برند و به آنها ارثی تعلق نپذیرد.

از سهم الارث هر یک از وراث طبقه اول مبلغ سی میلیون ریال به عنوان معافیت کسر و مازاد به نرخ های مذکور مشمول مالیات ها باشد معافیت مذکور برای هر یک از وراث طبقه اول که کمتر از بیست سال سن داشته باشد یا محجور یا معلول از کار افتاده باشند مبلغ 50 میلیون ريال خواهد بود.

لازم به ذکر است: وراث طبقه دوم و سوم مشکول معافیت نیستند البته نرخ های مالیاتی تصاعدی اند و هر ورثه فقط باید از یک معافیت استفاده کند.

وکیل انحصار وراثت  هزینه انحصار وراثت

تعریف ارث

بعد از فوت هر انسانی اموالی که به بازماندگان و وارثان او تعلق می گیرد.

طبق ماده 861(موجبات ارث): موجب ارث دو امر است: نسب و سبب

ماده 862:اشخاصی که به موجب نسب ارث می برند سه طبقه اند:

1-پدر مادر و اولاد و اولاد و اولاد

2-اجداد و برادر و خواهر و اولاد آن ها

3-اعمام و عمات و اخوال و خالات و اولاد آن ها

ماده 863: وارثین طبقه بعد وقتی ارث می برند که از وارثین طبقه قبل کسی نباشد.

ماده 864: از جمله اشخاصی که به موجب سبب ارث می برند هر یک از زوجین است کدر هین فوت دیگری زنده باشند.

نحوه محاسبه تقسیم ارث

سهم همسر (زوجه) اگر متوفی دارای فرزند باشد به میزان یک هشتم می باشد اگر دارای فرزند نباشد به میزان یک چهارم می باشد.

سهم شوهر (زوج): اگر متوفی دارای فرزند باشد به میزان یک چهارم اگر متوفی فرزند نداشته باشد به میزان یک دوم می باشد.

سهم مادر: اگر متوفی فرزند یا خواهر و برادر باشد به میزان یک ششم می باشد ولی اگر متوفی فرزند و خواهر و برادر نداشته باشد به میزان یک سوم می باشد.

سهم پدر: اگر متوفی فرزند داشته باشد به میزان یک ششم می باشد

سهم دختر: اگر متوفی پسر نداشته باشد به میزان 2/1 (نصف) واحد (یک دختر)

3/2 متعدد

سهم خواهر (مشترک از پدر مادر یا مشترک از پدر، در صورتیکه برادر یا اجداد پدری نباشد: 2/1 واحد یک خواهر 3/2 متعدد)

سهم ارث برادر و خواهر مشترک از مادر در صورتیکه متوفی اجداد مادری نداشته باشد 6/1 واحد 3/1 متعدد

اگر بین وراث غایب مفقود الاثر باشد سهم او کنار گذارده می شود ولی اگر مشخص شود که قبل از مورث فوت کرده است حصه او به سایر وراث بر می گردد یا به خود او و ورثه او می رسد.

تعریف ترکه 

 کلیه اموال منقول و غیر منقول و حقوق مالی که شخص متوفی پس از پرداخت دیون شخص به بازماندگان و وارثان تعلق می گیرد.

امور راجع به ترکه اقداماتی که برای حفظ ترکه و رسانیدن آن به صاحبان حقوق می شود از قیبل مهر و موو و تحریر ترکه و اداره ترکه و غیر.

برای تقسیم ترکه به کجا باید مراجعه کنیم ؟

طبق ماده 163: امور راجع به ترکه با دادگاه بخشی است که آخرین اقامتگاه متوفی در ایران در حوزه آن داگاه بود و اگر متوفی در ایران اقامتگاه نداشته باشد با دادگاهی است که آخرین محل سکنای متوفی در حوزه آن دادگاه بود.

طبق ماده 164: هرگاه متوفی در ایران اقامتگاه یا محل سکنی نداشته دادگاهی صالح است که ترکه در آنجا واقع شده و اگر ترکه در جاهای مختلف باشد دادگاهی که مال غیر منقول در حوزه آن واقع است صلاحیت خواهد داشت و اگر اموال غیر منقول در حوزه های متعدد باشد صلاحیت با دادگاهی است که قبلاً شروع به اقدام کرده.

مدارک لازم جهت تقاضای صدر گواهی انحصار و وراثت

1-شناسنامه کلیه وراث

2-شناسنامه متوفی

3-گواهی مالیاتی

4-استشخادیه رسمی تنظیم سند در دفتر اسناد رسمی

5-عقدنامه رسمی در صورتی که متوف الفوت دارای همسر باشد

6-گواهی فوت متوفی در حال حاضر مرجع رسیدگی به صدور گواهی انحصار وراثت شد حل اختلاف می باشد

 

موسسه حقوقی تهران مدافع مفتخر است با به کار گیری وکیل و وکلای پایه یک دادگستری و وکیل خانم و آقا که هریک در حوزه ای خاص اعم از وکیل کیفری و وکیل خیانت در امانت ، حقوقی، خانواده، ثبتی، وکیل ثبتی امور چک، طلاق توافقی، وکیل ملکی و وکیل سرقفلی و وکیل ارث ، وکیل غرب تهران و وکیل شرق تهران  تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند این انتخاب را آسان نموده و پس از مراجعه به موسسه حقوقی و تنظیم قرارداد وکالت و ارائه مشاوره حقوقی و بررسی اسناد و مدارک پرونده در کمیسیون ویژه که در یک هیئت 6 نفره پرونده را به وکیل متخصص ارجاع داده و تا روز اجرا پیگیری وکیل ادامه دارد . موسسه حقوقی تهران مدافع نیز تا روز آخر به همراه وکیل پیگیر خواهد بود و تا جاییکه ممکن است حضور موکل منتفی است و همه ی کار ها از ابتدا تا انتها با وکیل است و موکل با در اختیار داشتن شماره تلفن وکیل دادگستری و باتوجه به در دسترس بودن وکلای موسسه در صورت هرگونه ابهام می تواند شماره تلفن وکیل را داشته و با وکیل خود تماس بگیرد. تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی موسسه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم: 

“موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است”

آخرین ویرایش در سه شنبه, 09 مهر 1398 15:05